Franta, victorie cu 2-0 in Bosnia/ Vezi surprizele serii din preliminarii

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2010, 23:57 Sport | Fotbal

Franta, trei puncte in Bosnia
Foto: Reuters
Franta a castigat cu 2-0 partida din Bosnia, Benzema (72') si Malouda (79') semnand golurile victoriei Cocosilor Galici. Echipa lui Blanc a dovedit maturitate, iar dupa acest succes revine cu sanse in lupta pentru calificare. Romania este penultima in clasamentul Grupei D, fiind doar in fata Luxemburgului.


Grupa A:
Turcia - Belgia 3-2
Austria - Kazahstan 2-0
Germania - Azerbaijan 6-1

Grupa B:
Rusia - Slovacia 0-1
Macedonia - Armenia 2-2
Irlanda - Andorra 3-1

Grupa C:
Serbia - Slovenia 1-1
Italia - Feroe 5-0

Grupa D:
Belarus - Romania 0-0
Albania - Luxemburg 1-0
Bosnia - Franta 0-2

Clasament Grupa D:
1 Albania 4 puncte (2-1)
2 Belarus 4 (1-0)
3 Bosnia 3 (3-2)
4 Franta 3 (2-1)
5 Romania 2 (1-1)
6 Luxemburg 0 (0-4)


Grupa E:
Suedia - San Marino 6-0
Ungaria - Moldova 2-1
Olanda - Finlanda 2-1

Grupa F:
Georgia - Israel 0-0
Malta - Letonia 0-2
Croatia - Grecia 0-0

Grupa G:
Bulgaria - Muntenegru 0-1
Elvetia - Anglia 1-3

Grupa H:
Danemarca - Islanda 1-0
Norvegia - Portugalia 1-0

Grupa I:
Cehia - Lituania 0-1
Scotia - Liechtenstein 2-1


Citeste mai multe despre   






















6478 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Jenant, penibil, execrabil... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 0:47)

    Moartea-n vacanta [anonim]

    Am cascat la meciul asta mai ceva ca dupa o saptamana de nesomn... avem o nationala impotenta cu un antrenor im...ponderal, in afara spatiului carpato-danubiano-pontic si in afara regulilor fotbalului modern...parca era o selectionata de babe aceasta echipa a Romanicei, o adunatura de obositi scapatata de dupa caruta...halal monsher Lucescule, ne-ai facut de ris...daca am ajuns sa ne impiedicam de bielorusi inseamna ca nici tu, si nici echipa pe care ai ales-o n-aveti nici o valoare...
    • 0 (2 voturi)    
      o adunatura de (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Moartea-n vacanta

      indivizi cu aere si pretentii de jucatori de fotbal, care au alergat bezmetic in urmarirea unui egal victorios.
      "tactica" lui lucescu jr. a fost atat de bine pusa la punct incat nici asa zisii jucatori n-au priceput-o si cred ca la finalul partidei nici "antrenorul" nu mai stia ce a vrut sa faca.
      ne-am dorit egalul mai mult decat ei si suntem si pe locul 2. din coada.
  • +4 (6 voturi)    
    Fotbal. N. (Miercuri, 8 septembrie 2010, 6:53)

    nicolai [anonim]

    Suntem de rusul curcilor cu acest antrenor!
    • +2 (4 voturi)    
      Noroc cu jucatorii (Miercuri, 8 septembrie 2010, 7:48)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui nicolai

      Hai sa fim seriosi, poate nu e Razvan Lucescu un geniu, dar nici nu are cu cine lucra. Crezi ca daca vine Murinho o sa fim campioni mondiali?
      • -5 (7 voturi)    
        Mutu (Miercuri, 8 septembrie 2010, 8:27)

        grandpa [utilizator] i-a raspuns lui TB

        Pina la Murinho sa vina MUTU Razvan procedeaza ca Angelo Niculescu care si-a batut joc de Dobrin in 1970 la camionatul mondial din Mexic tinindu-l pe tusa..Echipa este a Romaniei nu proprietatea lui Razvan Lucescu.Cata minte poti sa ai sa renunti la cel mai talentat fotbalist roman.Cu Mutu in teren categoric eram pe primul loc in grupa cu 6 puncte.Razbunarile si orgoliile personale nu au ce cauta la acest nivel.Prin atitudinea lui Razvan demonstreaza ca a ramas baiatul rasfatat{ cu cercelus in ureche]al lui TATA.Bolony ar fi cel mai bun.Hagi a fost mare ca jucator si atit.SE audeeeeee?
        • +6 (6 voturi)    
          si daca vine Mutu ce? (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:01)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui grandpa

          Cred ca s-a uitat ca Serbia ne-a dat 5-0 cu Mutu pe teren!
        • 0 (2 voturi)    
          mutu suspendatu' (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:30)

          laur [anonim] i-a raspuns lui grandpa

          Nu am avea 6 puncte fiindca mutulica este inca suspendat, iar Bolony hai sa fim seriosi, ce rezultate mai bune decat Razvanel, baiatu' lu' tata are ? A avut posibilitatea o data Bolony, dar parca a fugit.... ca doar nationala a fost o rampa de lansare. S-a lansat si a ramas in aer cat l-a tinut zborul, dar acum iar este unde ii este locul, adica pe liber. Si azi ar fi antrenorul echipei nationale daca nu fugea atunci...., a si daca ar fi antrenor precum zici, dar permite-mi sa ma indoiesc. Hai, toate bune......
      • -1 (1 vot)    
        razvan a facut echipa, (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui TB

        nimeni altcineva. astia sunt cei pe care i-a ales sa califice nationala la europene. hahahaha...etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Romania (Miercuri, 8 septembrie 2010, 8:52)

    Ady [anonim]

    Preliminarii Euro 2008:

    Belarus- Romania 1-3
    Romania - Albania 6-1

    Preliminarii Euro 2010

    Belarus - Romania 0-0
    Romania -Albania 1-1

    Adica de la 9 goluri cu cele 2 echipe am ajuns la 1.Buun.Lipsa de erectie totala.
  • 0 (2 voturi)    
    R.Lucescu nu e bun selectioner. Indiscutabil ! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:35)

    cornel [anonim]

    El e un bun antrenor ptr,echipe mici ca brasov,Rapid,Urziceni,sa.De un an si jum,atate nu a facut practic nimic decat sa-si apropie unii jucatori.Stilul lui.Nu a avut o strategie, nu a selectat jucatorii din tara functie de aceasta, functie de sistemele de joc alese(cate 2-3 pe post) si apoi convocari pentru legarea jocului,scheme de joc,variante fe trasee etc.
    Piturca aducea jucatori selectati functie de post,chiar jucatori mediocri dar care erau buni pe schema conceputa de el.Asa a facut si acum la Steaua.
  • +3 (3 voturi)    
    Mie mi-au placut ai nostri... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:45)

    urbanie [anonim]

    ...au luptat, au presat, dar n-au avut noroc.. Daca o singura minge pica in plasa, tot corul asta de bocitoare de aici ar fi cantat cu sarg Oda bucuriei... Cat despre nesimtitul de Mutu, remember 5-0 cu Serbia, alcoolul, fetele si geniala lui privire lucitoare, dupa ce trage praf pe nas : asta va e "idolul", numa'bun de dat exemplu la copii si manelisti. Razvan e singurul om bine simtit din fotbalul romanesc : normal ca n-are cum sa placa pulimii, interesate doar de "opiniile" lui Jiji, ale Printzului, ale...ale... Ole !
    • 0 (0 voturi)    
      daca e 'bine' simtit (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:20)

      me [anonim] i-a raspuns lui urbanie

      ... sa se faca popa... nu selectioner...

      Nu l-am vazut ca o mare salvare a nationalei insa credeam ca va face ceva 'mutari'. Se pare ca face aceleasi greseli ca si Piturca... convoaca 'maini moarte' ce nu pot da un randament cat de cat diferentiator intre noi si bielorusi/albanezi.
  • +3 (3 voturi)    
    That's the level! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:59)

    George32 [utilizator]

    Asta e tot ce se poate, indiferent cine ar fi antrenorul. Problema pleaca de la cluburi care dau prioritate nepotilor sau fiilor partenerilor de afaceri ai patronilor si abia apoi talentelor. Si asta se intampla in orice domeniu vreti in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    this is it! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:45)

    popica [anonim]

    Succesurile de acum sunt rezultatelor lipsei de investitie in centre de juniori si tineret. In sport e nevoie de viziune si strategie. Nu poti avea echipa campioana mondiala de pe o zi pe alta. Trebuie sa existe o strategie la nivel national in domeniul sportului. Nea Nicu a avut acest ambitz si a facut o echipa performanta care ne-a adus bucurii in anii 90.

    Acum, se pare ca fotbalul nu este o prioritate nationala si ca nu ne dorim sa ajungem campioni. Astia suntem, cu astia defilam. Trist este ca nu vine nimeni din urma, asa ca va trebui sa ne obisnuim din ce in ce mai mult cu acest nivel si vom iesi pe strada de bucurie la o victorie impotriva Luxemburgului sau Albaniei.

    Las' ca dc trece criza ne revenim ;)
  • 0 (0 voturi)    
    NU sunt stelist !.... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:12)

    Cetentereseaza [anonim]

    .... dar articolul de aici e .... tare:
    fcsteaua . ro / index / section / articles / article / 16898 /
    (fara blank-uri)
  • -2 (2 voturi)    
    O intrebare de nestiutor. (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:09)

    admus [utilizator]

    Ce cauta Israelul in UEFA?
    Astepr raspunsuri documentate, va rog!
  • 0 (0 voturi)    
    antrenorul nationalei (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:55)

    Sorinescu [anonim]

    Iata despre ce este vorba, PRIETENI. Nationala noastra este condusa bine, dar rezultatele nu se vad. La numirea lui Cercelus, ca sa ii spun asa domnului Razvan au contribuit mai multi factori, unul dintre ele fiind vizibila ascensiune a Brasovului in Liga 1, anul trecut, pe cand acesta o antrena. Multi stiau puterea lui RAZVAN, CARE INCEPUSE SA FACA TREABA BUNA CU ECHIPA DE SUB TAMPA. Ei bine, daca Brasovul ar fi urcat in clasament, ar fi deranjat pe granzii fotbalului romanesc, pe care nu este nevoie sa ii numesc, de vreme ce se stie cine conduce destinele fotbalului romanesc de atatia ani. La vremea cand Lucescu junior a preluat prima reprezentativa, echipa a vea putine sanse pt a accede la Turneul final din Africa de Sud.
    Ei bine, oricine stia acest lucru. Asa ca i-au dat lui Razvan,un antrenor foarte bun, o misiune imposibila. Imposibil fost si puncutul pe care Razvan, in orgoliul sau national si propriu l-a smuls anul trecut pe Stade de France. De multi a fost criticat Razvan atunci, asta lasand niste intrepretari ciudate ale unor tipi din fotbalul romanesc, multi zicand , va mai amintiti, nu ca este doar lupta lui Razvan , nu si a Romaniei. Stupid chiar. Se vede ca unii tradau, la acea ora faptul ca am avea o legatura cu Franta, intelegiere de care Lucescu junior nu a vrut sa ctina cont .
    Atunci Razvan a fost bulversat si desigur bombardat nu numai cu declaratii ci si cu telefoane care l-au criticat aspru.
    Asa ca si el a replicat un istoric `Dar tatal meu a spus ca a fost bun rezultatul obtinut`. Evident, Razvan a fost depasit la acel moment, dupa cum a mai fost depasit de mai multe ori, in meciurile care au urmat, culminand cu memorabilul 0-5 din compania Serbiei.
    Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt si am fost un sustinator infocat al Rapidului. Parcursul echipei antrenatede Razvan in Cupa UEFA, cum se numea atunci, in primavara anului 2006 este istorie. Cele 3 echipe nemtesti eliminate rand pe rand te faceau rapidist chiar daca nu erai pana atunc