Romania rateaza debutul in preliminariile pentru EURO 2012, obtinand doar un egal acasa cu Albania: 1-1, goluri marcate de Bogdan Stancu (80), respectiv Muzaka (87).

Duel Rat vs DuroFoto: Reuters

Tricolorii au impresionat doar in primele secunde ale intalnirii, cand Marica a trimis mingea in bara, la capatul unei actiuni fulgeratoare a tricolorilor.

A fost doar o impresie falsa: dupa 10 minute, echipa romana a intrat in jocul de angajament al Albaniei, de unde antrenorul Lucescu junior nu stiut sa o scoata.

Pana la pauza, tricolorii au mai avut doua suturi, transmise de Deac si Daniel Niculae. Albanezii nu au avut nicio ocazie, iar dupa reluarea jocului s-au asezat temeinic pe linia de 16 metri, cu gandul de a scoate cu orice pret un punct.

Romania deschide totusi scorul in minutul 80, cand Bogdan Stancu reia sub transversala o minge stearsa de Gabi Muresan, dupa o lovitura de colt.

In mod neasteptat, tricolorii s-au repezit imediat in aparare, pentru a-si proteja avantajul. Albania ne-a pedepsit, egaland la o lovitura libera, la care mingea a fost reluata de Muzaka pe coltul lung.