Jose Mourinho: Daca Realul ma da afara, a doua zi antrenez o alta echipa de top

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:19 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Foto: Reuters
Jose Mourinho nu este ingrijorat dupa remiza de la Mallorca (scor 0-0), portughezul avand incredere in munca pe care o presteaza. Tehnicianul nu isi face probleme nici in eventualitatea in care ar putea fi dat afara de la Real, acesta fiind constient ca a doua zi va fi antrenorul unei alte echipe de top. "Multe echipe mari ma asteapta", a precizat cel supranumit "The Special One".

Despre remiza de la Mallorca

"Nu sunt ipocrit, mi-as fi dorit o victorie la debut. Sa nu uitam insa ca asa am inceput si la Porto si la Inter, cu o remiza, iar pana la urma lucrurile nu au mers chiar rau. In ultimul sezon, am castigat cu Inter Champions League, campionatul si Cupa Italiei". 

Este antrenor, nu Harry Potter

"In ceea ce priveste rezultatele, sunt antrenor, nu Harry Potter. Exista o magie vazuta din afara evenimentului, dar de fapt ea nu este reala. Nu e nicio magie, este doar munca. Doar fotbalul este real, atat. Ca sa va dati seama de unele lucruri, nu am facut nici macar zece antrenamente cu tot lotul, incluzand aici si pe noii sositi".

Secretul: apararea si atacul, foarte bine facute

"O echipa trebuie sa fie capabila sa execute doua lucruri foarte bine: sa se apere si sa atace. La Mallorca, am reusit sa ne aparam foarte bine, a fost punctul forte. Vor veni si golurile, suntem doar la inceputul muncii, nu e nicio tragedie".

Despre relatia cu jucatorii

"Nu imi critic niciodata jucatorii, nici macar portarul dupa o gafa imensa, dar la Mallorca am ratat foarte mult. In legatura cu faptul ca i-am lasat pe Ozil si pe Khedira pe banca, trebuie sa va ganditi la faptul ca stiu in spaniola doar <salut> si <buna dimineata>. Jocul de fotbal inseamna dialog, iar ei au multe de invatat. Nu este deloc usor sa vii din Germania si sa te adaptezi in prima zi".

Nu va fi o drama daca Realul il va da afara

"Profilul meu de antrenor este putin diferit de ceea ce a avut Realul in ultima perioada. Daca lucrurile merg rau si voi fi nevoit sa plec, a doua zi imi voi gasi o echipa care ma asteapta, iar aceasta va fi una de top. Aceasta stabilitate din punct de vedere al gandurilor ma face sa cred ca sunt persoana ideala pentru Madrid, iar acest lucru datorita faptului ca nu am teama de nimeni si de nimic".

Nu accepta ca presedintele sa se amestece in treburile lui

"Nu vorbesc cu Valdano sau cu Florentino Perez, consider ca fiecare stie ce trebuie sa faca. Pentru asta suntem platiti, sa fim cei mai buni in domeniul lui. Nu accept influente din nicio parte in munca mea. Pellegrini a marturisit la plecare ca nu a vorbit destul cu presedintele (nr. Perez). Eu am un obicei in a explica tot ceea ce fac, iar comunicarea cred ca este buna. Publicul trebuie sa aiba rabdare, vor veni si rezultatele. Cand eram antrenor la Chelsea, nici macar nu speram ca intr-o zi voi ajunge sa pregatesc pe Real Madrid", a concluzionat Jose Mourinho intr-un interviu acordat AS.


Citeste mai multe despre   






















2252 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    specialul (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:58)

    ovi [anonim]

    corect este cel auto-numit "the special one", nu "supra-numit", fiindca numele asta si l-a dat chiar el, iar presa britanica l-a preluat la misto.
    oricum, n-are de ce se teme, daca-l dau aia afara il ia Porumboiu la Vaslui ca sa-i faca in ciuda lu' jiji. ca tot s-au obisnuit cu antrenorii care vin din Spania :-) jucatorii mai au mici nedumeriri, ca folosesc translatorul google, da' incet, intr-un an - doi o sa pronunte f. frumos in limba lui Cervantes.
  • +2 (6 voturi)    
    comunicare pe care (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:00)

    vlad [anonim]

    Pai cam la atat exceleaza, la comunicare (vorbarie) Cariera lui de antrenor e facuta din 70% imagine 10% noroc si restul aparare.
    Parerea mea ca Real n-are nici o sansa cu Mourinho antrenor.
    Si vedeti ca fanii madrileni vor sa vada spectacol nu victorii chinuite cu 1-0 cu toata echipa aparandu-se.

    Inca ceva: toata lumea se extazia cum a reusit el sa-l transforme pe Eto'o intr-un jucator cu profil defensiv. Adica iei un jucator cu un simt al golului extraordinar, il faci mijlocas si-l obligi sa se preocupe mai mult de aparare si toata lumea se minuneaza ce mare antrenor esti.
    Ca si cum cineva l-ar fi transformat pe Messi in stopper.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:22)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Doamne ce junghi de comentariu...
  • -1 (3 voturi)    
    a demonstrat (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:05)

    T [anonim]

    consider ca omul acesta a demostrat tot ce avut de demonstrat si daca real-ul nu o sa aiba succes nu sa fie din cauza lui. Ce antrenor a mai reusit performantele lui?
    • 0 (2 voturi)    
      glumesti, nu? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:47)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui T

      "Ce antrenor a mai reusit performantele lui?" - Din ultimii 10 ani: Otmar Hitzfeld, Alex Ferguson, Marcello Lippi, Rafa Benitez si inca alti cativa. Eu unul nu pot sa-l pun pe Jose pe aceeasi treapta cu ei.

      "daca real-ul nu o sa aiba succes nu sa fie din cauza lui" - sigur ca nu, doar n-au jucatori, n-au conditii, n-au suporteri sunt vai de capul lor. Saracul Mourinho cu ce trebuie sa se descurce :)
    • 0 (2 voturi)    
      cine? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:51)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui T

      guardiola, care a castigat intr-un an cam tot atatea titluri cat mou in ultimii 3 - 4 ani. si lista poate continua, da' am impresia ca te-ai emotionat asa ca mai bine ne oprim.
    • +2 (2 voturi)    
      e bunicel dar nu il va respecta nimeni (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:40)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui T

      Alex Ferguson: 2 x Champion's League (+ 1 x CL finalist) + 2 x Cupa Campionilor + 2 x Uefa SuperCup + 11 x Premiere League + 3 x Scottish Premier Division

      Vicente del Bosque: 2 x Champion's League + 1 x Uefa SuperCup + 1 x World Cup + 2 x Primera Division

      Carlo Ancelotti: 2 x Champion's League + 2 x Uefa SuperCup + 1 x Serie A + 1 x Premiere League

      Marcello Lippi: 1 x Champion's League (+ 3 x Champion's League finalist) + 1 x World Cup

      Ottmar Hitzfeld: 2 x Champion's League + 7 x Bundeliga + 4 x Swiss Cup

      Jose Mourinho: 2 x Champion's League + 1 x Uefa Cup + 1 x Premiere League + 2 x Serie A + 2 x Portugese Liga
  • -2 (2 voturi)    
    e cu capul (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:27)

    gigi [anonim]

    asta nici nu se mai sufera
  • 0 (4 voturi)