​Europa League Steaua, in urna a doua la tragerea la sorti pentru grupe

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2010, 9:14 Sport | Fotbal

Steaua, in grupele Europa League
Foto: Agerpres
48 cluburi vor fi prezente joi, de la ora 14:00, la Monaco, pentru tragerea la sorti a grupelor Europa League. Printre acestea, o singura reprezentanta a Romaniei: Steaua Bucuresti. Ros-albastrii sunt pe prima pozitie in urna a doua valorica, gratie coeficientului lor.

Meciurile din grupe se vor juca in 16 septembrie, 30 septembrie, 22 octombrie, 4 noiembrie, 1/2 decembrie si 15/16 decembrie. Primele doua echipe din fiecare grupa formata se califica in saisprezecimi, acolo unde li se vor alatura si opt echipe care termina pe locul al treilea in grupele Ligii Campionilor.


Componenta grupelor pentru grupele Europa League:

Urna 1:

Atletico Madrid (Spania)
Liverpool (Anglia)
FC Sevilla (Spania)
FC Porto (Portugalia)
Villarreal (Spania)
CSKA Moscova (Rusia)
PSV Eindhoven (Olanda)
Zenit St. Petersburg (Rusia)
Juventus Torino (Italia)
Sporting Lisabona (Portugalia)
VfB Stuttgart (Germania)
AZ Alkmaar (Olanda)

Urna 2:

Steaua (Romania)
OSC Lille (Franta)
Dinamo Kiev (Ucraina)
Anderlecht (Belgia)
Bayer Leverkusen (Germania)
Paris Saint-Germain (Franta)
Clube Brugge (Belgia)
Palermo (Italia)
Getafe (Spania)
Besiktas (Turcia)
Manchester City (Anglia)
Sampdoria Genova (Italia)

Urna 3:

Sparta Praga (Cehia)
AEK Atena (Grecia)
Metalist Harkov (Ucraina)
Levski Sofia (Bulgaria)
Rosenborg (Norvegia)
FC Salzburg (Austria)
CSKA Sofia (Bulgaria)
Odense (Danemarca)
Napoli (Italia)
Borussia Dortmund (Germania)
Dinamo Zagreb (Croatia)
BATE Borisov (Belarus)

Urna 4:

Aris Salonic (Grecia)
Rapid Viena (Austria)
PAOK Salonic (Grecia)
Lech Poznan (Polonia)
Karpaty Lvov (Ucraina)
Young Boys Berna (Elvetia)
FC Utrecht (Olanda)
KAA Gent (Belgia)
FC Lausanne-Sport (Elvetia)
Sheriff Tiraspol (Moldova)
Debrecen (Ungaria)
Hajduk Split (Croatia)


Citeste mai multe despre   























3537 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Norocul proverbial al stelistilor... (Vineri, 27 august 2010, 9:23)

    OzzyO [utilizator]

    ...ne spune ca vor pica in grupa cu AZ, Odense si Lech Poznan.
    • +3 (5 voturi)    
      zise un "dinamovist" (Vineri, 27 august 2010, 9:38)

      cipri [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Asa sunt stelistii norocosi, de asta ramanem singuri in Europa in fiecare an...
      • 0 (2 voturi)    
        noroc cu steaua (Vineri, 27 august 2010, 10:00)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui cipri

        Asa e - anul trecut si in ultimii vro 3 ani numai steaua a jucat in europa ; urziceniul si cfr-ul au reprezentat republica moldova...
        Rezultatele Stelei le stim : 2 (doua) puncte in ultimele 2 participari in grupele C.L si vreo 5 intr-o grupa de europa league cu sheriff etc
      • +1 (1 vot)    
        Amandoi sunteti rautaciosi... (Vineri, 27 august 2010, 10:11)

        AnaB [anonim] i-a raspuns lui cipri

        Pana la urma de ce sa existe razboiul asta nefondat? Orice om putin intreg la cap tine, intr-o confruntare internationala, cu echipa care ii reprezinta tara. Chiar daca tin cu alta echipa decat cu steaua, asta nu inseamna ca nu imi doresc ca stelistii sa ajunga cat mai departe in Europa League. E meritul lor ca au ajuns acolo, invidia nu-si are loc.
        Iar daca pica cu echipe mai putin titrate din europa, pana la urma tot e un motiv de bucurie... de masluit nu masluieste nimeni nimic, e norocul lor de care daca stiu sa profite ajung departe.
  • 0 (2 voturi)    
    STEAUA ESTE NUMAI UNA! (Vineri, 27 august 2010, 9:32)

    Ciprian [anonim]

    TRUP SI SUFLET PENTRU CULORI......SUNTEM MANDRIA ROMANIEI SI VOM FACE O FIGURA FRUMOASA IN CONTINUARE!
    • 0 (0 voturi)    
      eu ziiiic (Vineri, 27 august 2010, 11:01)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      ca ar trebui sa se repete figura aia din 2006, mai stiti? aia e steaua cu care ne mandrim, dar a trecut cam multisor.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI STEAUA! (Vineri, 27 august 2010, 10:44)

    FLORIN [anonim]

    eu sunt rapidist si felicit steaua. au jucat frumos, se putea si mai bine. am vazut meciul pana la capat si au meritat victoria. trebuia sa stea linistiti inca de-acasa cu un sec 3-0. nu mai conteaza ca sunt rapidist, ii doresc sa ajunga cat mai departe. ne mandrim cu orice echipa romaneasca!(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    La Steaua care a răsărit e o cale atât de lungă... (Vineri, 27 august 2010, 11:04)

    Obi-Wan Kenobi [anonim]

    vivat Steaua!!! ...... adevărată echipă! Ce galactici, ce extratereştri, ......universalii de la STEAUA pur şi simplu i-au spulberat pe predatorii de la greieri într-un meci urmărit de câteva miliarde de telespectatori. Adevărată lecţie de foot-ball!!!
    Din loja marchizului de Pipera a transmis pentru INTERPLANETAR TV, Obi-Wan Kenobi. Stimaţi telespectatori ne vedem în finală!!!! Ole, ole, ole, ole, .........ui ar dă ciamp, ui ar dă ciamp.......
  • 0 (0 voturi)    
    Cand era bunica, fata (Vineri, 27 august 2010, 11:31)

    Fun Football [anonim]

    La FIGURI si FIGURANTI nu va intrece nimeni. Pacat ca ieri l-am vazut pe patronul CFR 1907 CLUJ la tragerea CL, doar pe doua canalele sportive de specialitate dar nu din RO. In Ro ati ramas la nivelul amintirilor de la Steaua si Dinamo: in chiloti si cu basica la adversar, atacand pe directia liniei de mijloc.
    Imi este mila de suporteri, inca imi aduc aminte de golul din Regie a lui Majearu in poarta lui Speriatu inainte de marea finala de la Sevilia....acela este fotbalul, aceea eraSteaua.Cand am comutat TV-ul pe Steaua-G.Zurich parca am revazut un meci jucat cu frana de mana trasa si cu stangaciile unui jucator de table care s-a intalnit cu ceva rotund.
    Sportul Studentesc si U.Craiova, de zeci de ani sunt suporterul acestor echipe si-mi aduc aminte de golurile lui Beldeanu sau Chihaia.
    O tempora, o mores..a ajuns fotbalul o afacere promovata cu berea intr-o tara cu vin si tuica.
    • 0 (0 voturi)    
      STEAUA DE ACUM E FARA TELECOMANDA (Vineri, 27 august 2010, 13:14)

      Ilie Malureanu [anonim] i-a raspuns lui Fun Football

      normal ca Steaua nu joaca nimic, pt ca Piturca a facut echipa iar Ilie Dumitrescu a nimerit ca musca in lapte. Echipa era in formare si Ilie nu stie ce avea de gand Piturca.
      Comparatia care se face cu se s-a intamplat cu Halagian si Ienei e f proasta, pt ca schimbarea a fost si atunci si acum o tampenie, chiar daca in 1986 a iesit bine.
      Pana si echipele mici au facut jocuri mari pe vremuri: Sp Studentesc- Brondby, meci retur dupa un 0-3.
      3-0 (6-0, 11m)
  • 0 (0 voturi)    
    grupa (Vineri, 27 august 2010, 11:38)

    DanP. [utilizator]

    Juventus
    STEAUA
    Borussia Dortmund
    Hajduk Split
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 27 august 2010, 12:14)

      _Motanu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanP.

      Grupa Grea
      Liverpool
      Steaua
      Rosenborg
      Hajduk Split