Steaua nu a facut cel mai bun joc al sau in mansa retur cu elvetienii de la Zurich, dar a reusit sa se califice in grupe datorita instinctului portarului Ciprian Tatarusanu, care a aparat doua lovituri de la 11 metri ale adversarilor.

Steaua vrea sa-l vanda pe TatarusanuFoto: Agerpres

Grasshopper a aratat mai bine pe teren, reusind chiar sa marcheze in prima repriza. Golul i-a fost insa anulat gresit pe motiv de ofsaid si la pauza stelistii au intrat la egalitate cu elvetienii scor 0-0. Repriza secunda a adus ratari din toate pozitiile ale celor de la Grashopper, dar si golul care a dus meciul in prelungiri. Soarta calificarii s-a decis la penalty-uri, Tatarusanu fiind "eroul" Stelei.

Ciprian Tatarusanu, portar Steaua: "A fost un meci greu! Eu nu am avut emotii la penalty-uri, poate cei de pe banca. Cand esti pe teren emotiile dispar, te concentrezi doar asupra a ceea ce trebuie sa faci. Imi pare rau ca Steaua este singura echipa care a reusit calificarea". (Digisport)

Ilie Dumitrescu, antrenor Steaua: "Ne-am mobilizat in fata unei echipe foarte bine pregatita fizic. I-am felicitat pe jucatori. A fost o perioada foarte grea, in care am avut trei jocuri in sapte zile. Nu a fost un joc spectaculos sau stralucit, dar e bine ca am reusit sa strangem randurile. Tatarusanu ne-a ajutat sa obtinem aceasta calificare, dar meritul e al intregii echipe. Acum trebuie sa ne recuperam si sa trecem si peste jocul de duminica. Meciul de acasa cu Timisoara e foarte important. M-am gandit ca avantajul de la Bucuresti poate fi pierdut si pentru asta am folosit in permanenta patru jucatori de atac. Daca noi marcam, orice gol era foarte important". (prosport)