Steaua, singura echipa din Romania calificata in grupele Europa League

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 20:18 Sport | Fotbal

Europa League
Foto: Uefa.com
Steaua s-a calificat in grupele Europa League dupa o partida cu emotii in fata elvetienilor de la Grasshopper. Condusi cu 1-0 dupa 90 de minute de joc, stelistii s-au impus la penalty-uri, Tatarusanu reusind sa apere doua lovituri de la 11 metri ale elvetienilor. Urziceniul a remizat cu Hajduk Split, scor 1-1, si a ratat calificarea in grupele Europa League. Aceeasi soarta au avut-o Timisoara si Vaslui, care au pierdut ambele cu 0-2.


Grasshopper (Elvetia) - Steaua (Romania) 1-0 (3-4 d.p.), tur 0-1


Entuziasmul elvetienilor de la Grasshopper i-a adus mai mult in jumatatea de teren a Stelei in prima repriza. Presiunea la care au fost supusi stelistii i-a facut sa greseasca, iar gazdele au pus probleme defensivei romanilor. Cabanas a trecut de doua ori pe langa deschiderea scorului, iar Steaua "s-a remarcat" prin cartonasele galbene primite de Geraldo si Abrudan. Elvetienii au marcat cu doua minute inainte de pauza, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Repriza a doua a curs in favoarea gazdelor, care au si reusit sa deschida scorul in minutul 77. Lovitura libera de pe partea stanga a elvetienilor, iar Salatic, aflat in centru, a preluat balonul cu spatele la poarta si a sutat din intoarcere in plasa lui Tatarusanu. Steaua nu a putut invinge defensiva elvetiana nici in ele doua reprize de prelungiri, iar soarta calificarii s-a decis la penalty-uri.

Primul care a executat a fost capitanul celor de la Grasshopper, Smiljanic, in fata caruia Tatarusanu a avut o interventie exceptionala. Stancu, Surdu, Anghelov si Latovlevic au inscris pentru Steaua, in timp ce pentru elvetieni au inscris Salatic, Abrashi si Hairovic. Tatarusanu a avut o noua interventie foarte buna, la sutul lui Adili, si Steaua a obtinut calificarea in grupele Europa League!


Echipe de start:

Grasshopper: Benito, Voser, Vallori, Smiljanic, Paulinho, Toko, Cabanas, Zuber, Salatic, Lang, In. Emeghara

Steaua: Tatarusanu, Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevic, Stoica, Bicfalvi, Radut, Stancu, Tanase, Surdu



Manchester City (Anglia) - FC Timisoara (Romania) 2-0 (tur 1-0)

Timisoara nu a reusit surpriza in barajul Europa League si a fost invinsa si in mansa tur de englezii de la Manchester City, scor 2-0. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Vieira a trimis o pasa pe culoar foarte buna, iar Shaun Wright Phillips a deschis scorul, cu un sut din 12 metri la coltul lung. Banatenii nu le-au dat prea mari probleme englezilor astfel ca Manchester City a atacat poarta lui Pantilimon. In minutul 59, Silva a centrat de pe partea dreapta, Pantilimon nu a iesit bine din poarta, iar Boyata a inscris din fata portii, stabilind scorul final.

Echipe de start:

Manchester City: Hart, Zabaleta, Kompany, Richards, Boyata, Wright Phillips, Vieira, De Jong, D. Silva, Jo, Adebayor

FC Timisoara: Pantilimon, Contra, Luchin, Burca, Mera, Sepsi, Magera, Alexa, Bourceanu, Curtean, Axente



Lille (Franta) - Vaslui (Romania) 2-0 (tur 0-0)

Moldovenii lui Lopez Caro au tinut piept celor de la Lille, dar au "scapat" meciul din mana in repriza a doua, cu 20 de minute inainte de final. Kuciak l-a faultat pe Sow si a vazut cartonasul rosu. Cabaye a transformat fara probleme penalty-ul si Lille a trecut in avantaj. Peste alte zece minute, Chedjou a sutat spre poarta vasluienilor din afara careului, iar balonul a fost deviat nefericit de Papp in proprie poarta. Lille s-a impus cu 2-0, iar Vasluiul paraseste Europa.

Echipe de start:

Lille: Landreau, Debouchy, Balmont, Cabaye, Sow, Beria, Chedjou, Rami, Mavuba, Hazard, Gervinho

Vaslui: Kuciak, Milanov, Farkas, Papp, Hugo Luz, Sinmartean, Pavlovic, Ghencev, Wesley, Gheorghiu, Pouga



Unirea Urziceni (Romania) - Hajduk Split (Croatia) 1-1 (tur: 1-4)

Unirea Urziceni a inceput cum nu se poate mai bine partida retur cu Hajduk Split, decisa sa intoarca rezultatul din tur. In minutul al doilea al meciului, Bordeanu trimite o pasa de urmarire pentru Bilasco, acesta din urma trece pe langa doi adersari si inscrie pentru 1-0. Ialomitenii si-au trecut in cont mai multe faze la poarta croatilor in primele 45 de minute ale meciului, de remarcat fiind lovitura libera pe care a executat-o Rusescu in minutul 23, pe care Subasic a respins-o cu greu.

Partea a doua nu a adus nimic bun pentru Urziceni, desi ialomitenii siau creat ocazii la poarta croatilor. Maftei comite un fault dur in minutul 79 si este eliminat. Jocul Unirii se rupe si golul vine dupa o greseala imensa in defensiva romanilor. Vukusic a patruns nestingherit in careu,pe partea stanga, si egaleaza cu un sut la coltul lung. Scor final 1-1, si Unirea Urziceni rateaza grupele Europa League.


Echipe de start:

Urziceni: Grigore, Maftei, Galamaz, Mehmedovic, Nicu, Bordeanu, Rusescu, Brandan, Neaga, Bilasco, Onofras

Hajduk: Subasic, Buljat, Maloca, Oremus, Jozinovic, Andric, Tomasov, Brkljaca, Ibricic, Vukusic, Sharbini


Citeste mai multe despre   



















15857 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Urziceni - Hajduk??? (Joi, 26 august 2010, 20:33)

    Maxi Rodrigues [anonim]

    La Be1TV (pardon, ma iertati) nu e. Si e deja 1-0...A marcat Bilasco...
  • +3 (3 voturi)    
    atentie, Timisoara joaca cu City nu MU (Joi, 26 august 2010, 20:48)

    cristi [anonim]

    In rest, hai romanii, ca am avut prea multe vesti proaste.
  • +2 (4 voturi)    
    atatea pase (Joi, 26 august 2010, 21:01)

    Ghita [anonim]

    la 20m de poarta noastra e la fel de periculos ca introducerea lui bicfalvi...
  • -1 (7 voturi)    
    Steaua lu' jijilie.... (Joi, 26 august 2010, 23:16)

    jabulani [anonim]

    Cred ca daca grasshoppers ajungeau in grupe erau ciuca batailor:)) Ps Totushi de ce luara Dinamovishtii locul lu Rapid de uefa?!
    • -1 (1 vot)    
      Daca nu stii, mai citeste si tu! (Vineri, 27 august 2010, 11:29)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui jabulani

      Sau e prea greu "sportul" asta pentru tine!
      Sau logica nu are nimic ... logic pentru tine!
      Rapidistii nu au ajuns datotita "ingineriei" aluia caruia i se ineaca planeta!
  • +3 (19 voturi)    
    He, he, he ...... pentru a cata oara ..... (Joi, 26 august 2010, 23:34)

    Stelist [anonim]

    .... singura echipa romaneasca capabila sa mearga mai departe e Steaua.
    Restul e tacere.
    • +2 (14 voturi)    
      pai ia zi tu (Vineri, 27 august 2010, 0:17)

      ws [anonim] i-a raspuns lui Stelist

      pentru a cata oara?

      in realitate steaua se umple de ridicol. isi dezvaluie mizeria cu fiecare meci pe care il joaca.

      ai vazut meciul? ar trebui sa iti fie rusine sa comentezi, dar nu ma mira, asa patron, asa suporteri.

      ia sa vedem, stii raspunsul la urmatoarea intrebare: pentru a cata oara va obtine steaua un singur punct in grupa? adica pentru a cata oara va obtine un singur egal din sase meciuri?

      regards,
      ws
      • +2 (8 voturi)    
        hahaha (Vineri, 27 august 2010, 7:32)

        AxaMad [utilizator] i-a raspuns lui ws

        pentru a cata oara? esti tu frustat ca doar Steaua merge mai departe?!
        in realitate asta se intimpla, intra toti frustratii pe forumuri ca sa-si dea cu parerea.
        da' de dinamo de ce nu zici nimic "pt a cata oara se pregateste de CL"
        • -2 (4 voturi)    
          Ce legatura are Dinamo? (Vineri, 27 august 2010, 9:17)

          OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui AxaMad

          Am ras despre ei la momentul respectiv. Aici vorbim despre oile voastre. Vestea proasta e ca au inceput arbitrii sa va ajute si in meciurile internationale. Vestea buna e ca incepe sa se vada "mana" lui Ilie Dumitrescu. Luati bataie de la Timisoara duminica si gata, s-a terminat veselia in Ghencea.
          • +4 (6 voturi)    
            Legatura cu Dinamo (Vineri, 27 august 2010, 9:30)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

            e ws mai sus, un dinamovist ofticat, care are ceva de spus de fiecare data cand castiga Steaua.
            Daca Dinamo joaca prost, el e intelegator, ca, deh, e echipa lui de suflet. Daca Steaua joaca prost, zice ca se umple de ridocol, mizerie s.a.m.d.
            In loc sa se bucure ca a ramas macar o echipa romaneasca in Europa (pe langa Cluj, care a ajuns acolo datorita rezultatelor Stelei si Rapidului), el nu se abtine sa nu improaste cu noroi.
            Acum intelegi legatura?
            • -1 (5 voturi)    
              Esti doar un amarat de mancator de ... (Vineri, 27 august 2010, 11:31)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

              oaie!
              Uita/te la mioarele lui jiji si e de ajuns sa intelegi ca ala nu este fotbal!
              Hai, stoia, ca in Vietman.
              Un punct, un an.
              Un punct, un an!
              Si uite asa mancatorii de caca...reze vor sta cu gura deschisa. Daca nu ploua.... pica!
              • +2 (2 voturi)    
                Steaua nu e Jiji (Vineri, 27 august 2010, 14:47)

                maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                Cand o sa intelegi ca Steaua nu e ciobanul? Ca Dinamo nu e Borcea / Netoiu / Turcu s.a.m.d.?
                Mancator de rahat esti tu, eu n-am jignit pe nimeni.
                Pana una-alta, un punct - un an a adus posibilitatea sa participe direct in grupele Ligii o echipa timp de 2 ani la rand. Asa ca, marsh si linge alte blide, potaie!
                Stati si va ofticati la televizor cand vedeti ca alte echipe joaca in cupele europene.
      • +6 (8 voturi)    
        @ ws (Vineri, 27 august 2010, 9:25)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui ws

        ws, dinamovistule ofticat, iar arunci cu noroi pe hotnews?
        Istoria va retine un singur lucru: Steaua, cu tot cu jocul ei prost din seara trecuta e in grupele EL, iar Dinamo se pregateste pentru Champions League.
        Dinamo are un lot de vreo 3 ori mai valoros si sta acasa, iar Steaua...ai retinut ideea.
        M-as fi bucurat sa se fi calificat Dinamo, eu nu-s ca tine, ofticat de fiecare data cand o alta echipa decat Dinamo are rezultate.
  • +3 (3 voturi)    
    Corectare (Joi, 26 august 2010, 23:35)

    Transilvany [utilizator]

    Chiar daca unii ar dori, asa cum este scris in ultima propozitie, Steaua NU s-a calificat in grupele Ligii Campionilor ci in grupele Europa League! lol
    • +1 (1 vot)    
      rectificare (Vineri, 27 august 2010, 0:38)

      Transilvany [utilizator] i-a raspuns lui Transilvany

      ma bucur ca cineva s-a uitat si a corectat...deci pana la urma Steaua in Uefa si Cluj in Champions League sper sa faca ceva puncte sa nu ajungem iara pe locul 23 in Europa...fara echipe direct in grupele CL
    • +2 (2 voturi)    
      deh (Vineri, 27 august 2010, 14:51)

      Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui Transilvany

      Unii se califica in EL, altii se pregatesc ptr CL. Macar mai vedem niste meciuri cu de-ai nostrii si nu antrenamentele.
  • +4 (8 voturi)    
    cel putin in prima repriza... (Joi, 26 august 2010, 23:43)

    egroeg [anonim]

    Steaua a fost mai mult decat penibila. Nu stiam ca fotbal inseamna sa dai portarului tau orice minge care ajunge la tine.Chiar daca ma bucur ca a castigat,nu pot sa nu vad ca Steaua nu a aratat nimic si s-a calificat cu noroc(sau din greseala)
    • +3 (9 voturi)    
      Nu stiu altii cum sunt... (Vineri, 27 august 2010, 9:17)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      ...dar eu prefer sa jucam mai prost si sa ne calificam decat sa jucam frumos si sa stam acasa, sa ne uitam la televizor. Noroc, greseala, nu uita ca jucatorii aia joaca de vreo 2 luni impreuna. E normal sa faca si meciuri proaste, ce-ai vrea? Sa castige tot cu 5-0 cum vrea tzaranul de Jiji?
      Dinamo , sta acasa, cu toate ca n-a pierdut nimic si are un lot de vreo 3 ori mai valoros decat Steaua.
      Vasluiul a fost furat, proababil ar fi mers la penaltyuri daca n-ar fi fost furat de arbitri.
      In rest, Umilirea Urziceni n-avea sanse, asa dupa cum n-avea sanse nici Timisoara.

      @ws: dinamovistule, stai si te uita la televizor cum altii joaca in cupele europene. N-am vazut un dinamovist mai ofticat ca tine. Esti Borcea, cumva?
  • +8 (10 voturi)    
    Steaua merge mai deperte (Joi, 26 august 2010, 23:51)

    steaua [anonim]

    Totusi trebuie remarcat ca au inscris 4 goluri din tot atitea penaltiuri executate ..plus ca a scos Tatarusanu 2 suturi.Bravo s-au concentrat si au cistigat...pacat e e ciobanu' de Jiji patron ca ar face mai multa treaba daca nu s-ar baga el in treaba antrenorului
  • +5 (9 voturi)    
    Ciocul mic! (Vineri, 27 august 2010, 9:53)

    SoulHealer [anonim]

    Ma uitam ieri la cateva comentarii inainte de partida Stelei si tot felul de Cassandre rasuflate pariau ca nu se va califica si se va umple de ridicol. Azi, alti frustrati gen ws isi dau cu parerea si fac aprecieri pline de venin la adresa unei echipe care chiar daca a facut un meci mai slab, a reusit sa se califice. Cu noroc, cu sansa, spuneti-i cum vreti, dar e singura care ne reprezinta in liga UEFA. Cand jucatorii se vor obisnui impreuna si se vor crea relatii de joc solide Steaua va redeveni o echipa care sa nu se faca de ras in Europa. Are jucatori de mare potential si dornici de afirmare. Trebuie doar putina rabdare si liniste la echipa.
  • +2 (2 voturi)    
    Prea multe . . . (Vineri, 27 august 2010, 10:43)

    gheorghe [anonim]

    . . . stopuri lungi, pase date la adversar si baibieli in fata careului advers si propriu. Cam astea sunt dupa parerea mea principalele carente ale footbalistilor stelisti. In plus nu se foloseste aproape deloc sutul de la distanta., se da crezare mai mare jocului combinativ in fata portii adverse joc care de cele mei multe ori se dovedeste a fi steril. Totusi se obseva in ultimul timp un joc mai bun decat cel de la sfarsitul campionatului trecut insa nu este suficient pentru a trece de grupe.