Nationala Frantei din '98, dopata?

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 12:43 Sport | Fotbal

Franta, campioana mondiala din 1998
Foto: Captura Youtube.com
Nationala Frantei nu are nicio clipa de liniste. Dupa ce "Les Bleus" au incheiat capitolul dezastrului din Africa de Sud, un fost medic al nationalei Frantei tulbura din nou apele. De aceasta data nu este vorba de actuala echipa, ci de cea din 1998, cea care a si castigat atunci Cupa Mondiala. In cartea sa, "L'implosion, Jean-Pierre Paclet, face dezvaluiri "explozive", declarand ca "analizele de sange ale jucatorilor erau suspecte".

Medic al Federatiei Franceze de Fotbal intre anii 1993 si 2008, dar si membru al staff-ului nationalei de fotbal de la Mondialul din 2006, Jean-Pierre Paclet lasa sa se inteleaga in cartea sa, care va aparea joi, 26 august, ca anumiti jucatori ai nationalei din 1998 au avut analize de sange suspecte

"Analizele de sange ale mai multor jucatori au aratat anomalii chiar inaintea Cupei Mondiale din 1998. Putem avea suspiciuni mari cand aflam la ce cubluri evoluau anumiti jucatori, in special in campionatul Italiei. Nu stiu ce as fi facut in locul lui Jean-Marcel Ferrer, medicul echipei Frantei din acea vreme. Se confrunta cu un caz de constiinta", a declarat Paclet

"Eu spun ceea ce toata lumea stie. Nu am inventat nimic. Avand un nivel ridicat al hematocritului nu demonstra ca ar fi luat EPO (eritroproietina). Cum nu au existat dovezi, nu au fost deranjati", a adaugat Paclet, care explica faptul ca aceasta problema devenise una a "statului" si sugereaza ca, daca analizele ar fi fost analizate, poate s-ar fi gasit probe ale dopajului.

"Este cunoscut faptul ca in acea perioada erau practici <la limita> la Juventus. Cine a depus marturie la proces? Zidane si Deschamps. Eu nu spun ca ei au fost responsabili. Eu spun doar ca au fost expusi pentru ca evoluau la Juve", a dezvaluit medicul.

Ferret, medicul nationalei la Mondialul din 1998 se apara: "Pentru mine sunt niste prostii deoarece mostrele de sange luate la sfarsitul sezonului au fost putin <deranjante>. Am facut o evaluare hematologica, si de steroizi. Totul era normal. Toate declaratiile care sunt in acea carte nu au temei. Sa spui ca era o problema nationala este absolut fals. Eu am fost singurul care a condus investigatiile. Am probe, am pastrat totul".

Paclet dezvaluie si problemele nationalei actuale: Patrick Vieira ar fi insistat sa primeasca un medicament interzis pentru a se recupera la timp pentru a participa la Euro 2008.


Citeste mai multe despre   























3431 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Romania si dopajul (Miercuri, 25 august 2010, 14:03)

    John Doe [anonim]

    Este de vina Romania si asta deoarece nu stie sa aiba grija de populatia rroma.
    Nu credeti ca Romania este de vina ? Va spun eu ... din cauza ca Romania este pe harta ... eroii din Franta s-au dopat ... sau se banuieste ca s-au dopat.
  • +2 (4 voturi)    
    Franta dopata??? (Miercuri, 25 august 2010, 14:08)

    brucanianul [anonim]

    Franta a fost dopata,sau Brazilia a fost imbuibata cu somnifere???Atunci la finala francezii topaiau zglobii pe teren,si brazilienii parca erau dupa un chef...De atunci acel sec 3-0 mi s-a parut dubios,dar am pus faptul ca Franta era gazda la acel Mondial,cu tot tam-tamul de dupa atunci arbitrajul a fost corect...Ori sint niste mizerii de fotbal financiar-s-a dorit ca trofeul suprem sa ramina in Europa...Ori poveste domnului Ferret ar fi demna de luat in seama...Ramine de vazut...
    • -1 (1 vot)    
      Ceva (Miercuri, 25 august 2010, 17:29)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui brucanianul

      Nu a fost choser cu acea echipa a frantei in acea finala cu Brazilia.Ca exista mizerii in fotbal ,clar ca exista.Nu trebuie sa uitam ca ungaria a vandut finala mondialului cand aveau atunci echipa aceea extraordinara cu Puscas .
  • 0 (4 voturi)    
    cu siguranta (Miercuri, 25 august 2010, 14:19)

    jj bkl [anonim]

    intotdeauna am fost convins ca acea echipa a frantei a recurs la metode necurate pentru a castiga titlul mondial in 1998. sa nu uitam problemele pe care le-a avut ronaldo inainte de finala. pe de alta parte, prea erau buni niste jucatori care pana in acel moment nu rupsesera gura targului. desigur, erau valorosi, dar nu suficient pentru a castiga un titlu mondial. barthez era un portar bun dar nu excelent. a dovedit acest lucru la manchester united. blanc era un fundas bun dar cam imobil. petit a dovedit de multe ori ca nu e un jucator senzational dar la campionatul mondial din 98 a avut o prestatie extraordinara. dugarry s-a transformat brusc din ratangiul absent in joc intr-un golgheter senzational. culmea, exact in timpul campionatului mondial din 1998. nu mai vorbesc de lizarazu sau pires. cred ca din acea echipa doar zidane, thuram si desailly erau jucatori de clasa mondiala. restul erau buni, fara a excela. altfel nu se explica modul in care o echipa care cu 4 ani inainte nici macar nu se calificase la campionatul mondial a reusit sa uimeasca o lume intreaga. desigur, din 1994 pana in 1998 a aparut o noua generatie, de lupi tineri. totusi, esecul din 1994 arata valoarea fotbalului francez. brusc au reusit sa scoata niste jucatori extraordinari, dupa ce multi ani nu reusisera acest lucru? daca ma gandesc la esecul usturator din 2002, inteleg mai bine ce s-a intamplat atunci. jucatorii francezi au fost aceiasi. probabil insa ca nu au mai fost deloc "ajutati". rezultatele s-au vazut.
  • +1 (1 vot)    
    Cui ii mai pasa acum la 12 ani dupa CM'98 ??? (Miercuri, 25 august 2010, 18:02)

    Motanu [anonim]

    Si asa nu o sa mai pateasca nimic !!!
  • 0 (0 voturi)    
    niste nenorociti..fura din pastilele pensionarilor (Miercuri, 25 august 2010, 22:21)

    screwball [anonim]

    Pai daca au castigat, nu inseamna ca s-au dopat doar ei. S-au dopat mai multi si.. cei mai buni au castigat. Daca nu era Franta, erau altii. Ai nostri nu se dopeaza (sper, altfel ar fi pacat de pastile), si la ce le foloseste?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu mai aberati (Joi, 26 august 2010, 8:56)

    gvghv [anonim]

    Spaniolii sunt prea buni? NU CRED! Si cluburile din Spania care au datorii de miliarde de euro adunate. ASA CEVA IN FRANTA SAU IN GERMANIA NU ESTE POSIBIL!
    Franta a fost de departe cea mai buna echipa din lume la acea ora, drept dovada ca dupa 2 ani au castigat si Campionatul European!!
    Prea ii ponegriti pe francezi si ii laudati pe spanioli si nemti sau brazilieni(care atunci cand au dat de o echipa europeana mare - fRANTA IN 2006, oLANDA IN 2010 AU PIERDUT FARA DREPT DE APEL!!).
    nU UITATI CE LE FACEA zIDANE IN 2006 BRAZILIENILOR!
    Oricum nu sunteti obiectivi si oricum suntem nuli noi romanii in acest moment in sport!
    Francezii au pierdut in Africa de Sud pentru ca au avut un antrenor mediocru si multi jucatori non francezi si africani. Nici nu intonau imnul astia.
  • +2 (2 voturi)    
    Plauzibil (Joi, 26 august 2010, 9:54)

    iulicos [utilizator]

    Avand in vedere evolutia Frantei dupa anul 2000, la turneele finale la care a participat, mi se pare destul de plauzibila aceasta ipoteza. Nu au mai reusit nimic de atunci, Au jucatori dar nu au rezultate. Seamana foarte bine cu ce se intampla la englezi. Cand evoluaeaza la echipele de club, atat francezii cat si vecinii lor de peste Canalul Manecii, mananca gazonul. Cand vin la echipa nationala parca sunt sedati. Se stie ca toate cluburile mari au laboratoare unde nimeni nu are acces. In aceste laboratoare cred ca se afla secretul jocului bun pe care il fac anumiti fotbalisti. La echipa nationala e greu sa ai astfel de " dotari ". Acolo jucatorul vine doar cu " valoarea " pe care o are. Farmacia de la club nu mai are niciun rol. Daca controalele anti doping, in fotbal, nu ar mai fi doar o mascarada de doi lei, cred ca fotbalisti precum Gerard, Rooney, Benzema si multi altii, ar deveni niste anonimi.
    • +1 (1 vot)    
      aberezi man (Joi, 26 august 2010, 13:07)

      aberatia [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      Si Grecia a fost dopata ? Ca nici ei nu au mai luat nici un campionat eurpean de la cel castigat acu cativa ani....aberezi pe net si asta e cel mai rau..incearca sa aberezi in gandul tau..sa nu te auda nimeni puiule.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Joi, 26 august 2010, 13:06)

    rusinica [anonim]

    Sunt sigur ca sunt niste intoxicatii de presa, care apar pentru ca doctorul ala sa-si vanda mizeria de carte. Franta nu e departe de Romania, si la ei exista presa de scandal care abia asteapta un subiect "hot" ca sa vanda bine tabloidele. Deci comentariie postate aici sunt niste aberatii, de genul click mania sau libertatea...nu vreti sa recunoaseti ca Franta a jucat excelent si ca uneori jucatorii se pot auto-depasi..dupa logica voastra stramba si jucatorii Greciei au fost dopati cand au luat Europeanu' si cei turci cand s-au clasat pe locul 3 la mondiale...deci aberati la greu bajeti.