Vezi ce sume au castigat echipele din Liga Campionilor in sezonul trecut

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 17:27 Sport | Fotbal

Inter, castigatoarea LC 2009/2010
Foto: Reuters
UEFA a dezvaluit, marti, sumele pe care cele 32 de echipe participante in sezonul trecut in Liga Campionilor le-au primit din drepturile de televizare, dar si pentru performantele lor. Suma totala primita de cele 32 de echipe se ridica la 746 milioane de euro (408.600.000 euro din drepturi comerciale si 337.800.000 euro din televizari), echipa cel mai bine platita fiind castigatoarea Ligii, Inter Milano.

Cele 32 de echipe participante in Liga Campionilor sezonul 2009/2010 au primit 746 milioane de euro pentru performantele lor, dar si din drepturile de televizare. Castigatoarea trofeului, Inter Milano a primit cea mai mare suma: 48.759.000 euro de la UEFA (29 milioane de euro pentru performantele sale si alte 19.6 milioane de euro din drepturi de televizare).

Bayern Munchen, finalista a sezonului 2009/2010 de Liga Campionilor, a primit 25 milioane de euro, plus 19 milioane de euro din drepturi de televizare, castigand in total suma de 44.862.000 euro.

In concordanta cu sistemul de distribuire a banilor, toate cluburile au primit un minim de 7.1 milioane de euro, la care s-a adaugat un bonus de baza pentru participare de 3.8 milioane de euro, plus 3.3 milioane de euro din meciurile din grupa (550.000 de euro/ meci). La aceste sume, se adauga alte bonusuri pentru faza grupelor: 800.000 de euro pentru fiecare victorie si 400.000 de euro pentru fiecare remiza.

Cele 16 echipe calificate in prima faza eliminatorie au primit inca 3 milioane de euro, sfert-finalistele inca 3.3 milioane de euro, iar semifinalistele inca 4 milioane de euro. Inter a primit 9 milioane de euro pentru victoria din finala, iar Bayern Munchen a primit 5.2 milioane de euro.

Sumele primite de fiecare echipa din drepturile de televizare au fost proportionale cu valoare de piata a televiziunilor nationale, alaturi de alti factori, asa ca suma a variat de la tara la tara, informeaza forul continental.


Citeste mai multe despre   























2397 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    incredibile sume.... (Marţi, 24 august 2010, 17:43)

    cipax [utilizator]

    Presupunand ca aceleasi sume le vor incasa si actualele participante UCL, CFR Cluj ar incasa 7.1+3.8+3.3=14.2 mil EUR; daca presupui ca bati acasa cea mai slaba clasata, din cele 3 cu care joci, si mai faci un egal norocos mai adaugi inca 1.2. Un bilet la meci va cost min.10 EUR x 20.000 locuri x 3 meciuri = 0.6 mil EUR. TOTAL incasari 16 mil EUR.
    Le mai plange careva de mila "patronilor"?
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 24 august 2010, 18:21)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui cipax

      in mod normal biletele pt ChL la meciurile CFR de acasa nu ar costa min.10 Euro ci min. 25 dar la ce rezultate au avut in ultima vreme ... daca cade in grupa cu Barcelona sau Real sa vezi atunci preturi ;)
    • +1 (1 vot)    
      isi plang ei... (Marţi, 24 august 2010, 18:24)

      analog [anonim] i-a raspuns lui cipax

      uite ca Bucsaru isi plange singur de mila...daca 17mil euro e putin,oare ce datorii are omul asta,frate??!?
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 24 august 2010, 18:33)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui analog

        Da de unde stii ca are datorii? Poate nu are. Poate pur si simplu nu mai castiga bani din echipa si o inchide. Tu daca ai avea o afacere ce nu-ti scoate profit..ai merge asa cu ea pe minus?
        • 0 (0 voturi)    
          Ca sa mearga o afacere... (Marţi, 24 august 2010, 18:43)

          George [anonim] i-a raspuns lui bgd

          ... trebuie sa si bagi bani in acea afacere. La inceput, Bucsaru a bagat bani, si nu cred ca foarte multi, dar a castigat cat nu spera el niciodata sa castige. Greseala lui este ca banii i-a folosit pentru altceva (probabil sa acopere gaurile altor afaceri), iar la echipa... ciuciu! Dan Petrescu a mirosit asta mai de mult, restul, mai zilele trecute. Oricum, Bucsaru nu are nimic comun cu fotbalul. Iar daca a vazut echipa ca pe o afacere, atunci trebuia sa stie... vorba olteanului: bani bagi, bani scoti, c---t bagi, c---t scoti!
  • +2 (2 voturi)    
    Unirea Urziceni (Marţi, 24 august 2010, 17:49)

    Tudor [anonim]

    Unirea Urziceni a luat 17,720,000. Ce datorii a avut bucsaru!
    http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/competitions/General/01/51/72/68/1517268_DOWNLOAD.pdf
  • +1 (1 vot)    
    Bucsaru trebuie controlat de fisc (Marţi, 24 august 2010, 21:34)

    gogu [anonim]

    Ar trebui ca fiscul sa se autosesizeze in cazul Unirii Urziceni..e un caz incredibil sa bagi imediat echipa in faliment dupa nici un an de la participare in CL.
    Trebuie verificate toate platile pe care le-a facut clubul si corectitudinea lor, nu are importanta cate datorii are Bucsa dar nu cred ca poti lua banii direct de acolo si apoi sa spui cine stie ce baliverne..
    Aia erau bani ptr 5-6 ani de zile la o echipa cum e Unirea Urziceni.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 25 august 2010, 2:03)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ba mai mult, fiscul ar fi trebuit să se sesizeze în momentul în care a plătit o datorie lui Becali cu banii obținuți la echipă (vînzarea unor jucatori). DAcă te apuci să faci jonglerii cu bani înter firmele pe care le deții este clar că este rost șî de evaziune...