Sorin Oprescu vrea Olimpiada la Bucuresti in 2020

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 12:46 Sport | Fotbal

Stadionul national (august 2010)
Foto: Agerpres
Primarul general al capitalei, Sorin Oprescu, a vizitat marti noul stadion National Arena a carui structura este finalizata in proportie de 90%. Edilul bucurestean se asteapta ca din septembrie sa se inceapa lucrul la montarea acoperisului si e increzator ca in iunie anul viitor va putea fi gazduit primul meci pe noul stadion.

"Astazi s-a montat ultima gradena, structura stadionului este aproape finalizata fiind incepute deja finisajele si instalatiile. In septembrie vor incepe lucrarile de montaj ale acoperisului si lucrarile de canalizare exterioara", a declarat Oprescu, potrivit Mediafax.

Pana in luna decembrie se asteapta ca finisajele, instalatiile aleile de acces, casele de bilete si zonele verzi din jurul stadionului sa fie finalizate.

"Cu siguranta in cea de-a cincea sau a sasea luna a anului viitor vom avea deja un meci organizat pe acest stadion, iar pana in anul 2012 alte trei mari evenimente vor fi organizate, astfel incat finala cupei Europa League sa se desfasoare in siguranta", a mentionat edilul. Noul stadion national va gazdui finala Europa League din 2012.

Stadionul Lia Manoliu va avea o capacitate de 55.000 de locuri pentru spectatori, vor fi 94 de cai de acces in noua arena si, pentru a primi acreditarea din partea UEFA, va fi dotat cu supraveghere video, sistem video cu recunoastere faciala, sisteme de asigurare a gestiunii stadionului, sisteme de securitate si siguranta. 

De asemenea, Sorin Oprescu a adaugat ca ar vrea ca Bucurestiul sa organizeze o olimpiada: "Ma gandesc deja sa organizam o olimpiada la Bucuresti, undeva prin 2020". Comitetul Olimpic International a declarat deja ca pentru 2020 vrea sa aiba drept gazda a Jocurilor Olimpice o tara aflata in dezvoltare.


Citeste mai multe despre   






















3296 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Ceasuri (Marţi, 24 august 2010, 12:51)

    Vizitiul [utilizator]

    Ati uitat sa mentionati daca stadionul va avea sau nu ceasuri! :)
    • +3 (3 voturi)    
      de-alea de (Marţi, 24 august 2010, 13:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      3 mil. euroi bucata, placate, de data asta cu platina si incastrate briliante (ca poate joaca si mutu in vreo nationala, ceva p-acolo).
    • +1 (1 vot)    
      Ahahaha!!! (Marţi, 24 august 2010, 17:13)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Bravo,corect e pe sistemul shi marmota invelea ciocolata ca shi cum ar fi facut o autostrada suspendata,dintr-un capat in altul al Capitalei:))
    • -3 (3 voturi)    
      Sorin Oprescu a facut acest stadion (Marţi, 24 august 2010, 22:28)

      Marinela [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Sorin Oprescu a terminat constructia stadionului in vremuri de criza. Cand in Romania totul se darama, Oprescu a ridicat acest stadion de nivel european. Ce este rau daca Romania va organiza Olimpiada? Pana acum Sorin Oprescu a dovedit ca este un foarte bun primar.
      • +3 (3 voturi)    
        Mda :) (Miercuri, 25 august 2010, 4:15)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Marinela

        Daca asa vedeti dvs. lucrurile, atunci haideti sa nu va stricam noi impresia, nu? :)
      • +1 (1 vot)    
        VORBE GOALE, FANFARONADA ! (Miercuri, 25 august 2010, 14:16)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui Marinela

        Ca sa organizezi o Olimpiada nu este suficient sa ai un stadion. Bine ar fi daca am putea organiza o olmpiada la noi, asta ne-ar aduce multi bani, dar pentru asa ceva este nevoie ca inainte sa faci o cheltuiala URIASA pe care primarul Bucurestiului nu si-o permite. Sat olimpic, stadioane multiple, piste de atletism, bazine olimpice de inot, arene de box, sali de jocuri olimpice multiple, sali de gimnastica, de haltere, lupte, etc. etc. etc. etc. Din banii cui ?
  • +1 (5 voturi)    
    vise taica vise (Marţi, 24 august 2010, 12:52)

    cititor hotnews [anonim]

    Cu un stadion la standarde internationale organizezi ceva la nivel de premier league in cel mai bun caz.
    • +4 (4 voturi)    
      premier league? (Marţi, 24 august 2010, 12:55)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      ce are premier league cu stadioanele de la noi?:))
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca... (Marţi, 24 august 2010, 17:16)

        Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Se referea champions league:))
      • +1 (1 vot)    
        da ai dreptate (Miercuri, 25 august 2010, 9:45)

        eu [anonim] i-a raspuns lui dan

        Stadioanele de la noi nu au nici o legatura nici cu premier league nici cu olimpiada.
        Sunt la un nivel unde doar olimpiadele satesti se pot desfasura.
  • +3 (5 voturi)    
    circ (Marţi, 24 august 2010, 12:54)

    sadwank [anonim]

    Dom' doctor, lasati-o dracu' de olimpiada ca avem alte probleme. Noi nici piste de biciclete n-avem (dungile alea galbene trase pe trotuare NU sint piste de biciclete) iar parcurile sint pline de ciini vagabonzi.
    Hai sa terminam intii autostrada suspendata si facem si olimpiada, si campionatul mondial de fotbal si ce mai vrei mata.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 24 august 2010, 13:09)

      Numero1 [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Si un mare carnat :)
  • +2 (4 voturi)    
    Vai de noi (Marţi, 24 august 2010, 12:59)

    Mistretzu [anonim]

    A-nebunit lupu'... Cum Doamne iarta-ma sa faci asemenea afirmatii?! Domnule Oprescu... OPRITI-VA!
    Nu avem nici 10 % din infrastructura necesara si nici nu o sa avem in urmatorii 20 de ani.
    Mare Ti-e gradina!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    oprescu (Marţi, 24 august 2010, 13:00)

    oprescu [anonim]

    n-apuca 2020 ,asa ca nu vad sensul afirmatiei
  • +3 (5 voturi)    
    A terminat cu Spitalele si acum vrea pe stadion (Marţi, 24 august 2010, 13:01)

    DOCTORUL si Spitalele [anonim]

    ce bine e sa te cocoloseasca presa

    la fel de bine o sa ne fie cu PSD cocolosit de presa de azi
  • +3 (3 voturi)    
    Macaraua va ramane ca la CARACAL?? :) (Marţi, 24 august 2010, 13:02)

    Andrei [anonim]

    Hai, ca nu vreau sa fiu chitibusar. Bine ca se face, in sfarsit, si la noi ceva bun. Sper...
  • +2 (4 voturi)    
    e bine ca isi fixeaza obiective marete (Marţi, 24 august 2010, 13:08)

    cip [anonim]

    Decat sa traim cu gandul ca suntem niste inapoiati...
  • +2 (4 voturi)    
    OOOOO (Marţi, 24 august 2010, 13:10)

    szasz [anonim]

    Poate Olimpiada pentru sportivi cu handicap...dar nici asta nu merge. Sunteti nebuni, rupti de realitate.
  • +3 (3 voturi)    
    * (Marţi, 24 august 2010, 13:20)

    007 [anonim]

    pentru olimpiada iti trebuie stadion cu pista pentru atletism nene oprescule! mai faci un stadion sau scoti cateva randuri de scaune din fata ca sa poata alerga dl usain bold pentru tine?
  • +3 (5 voturi)    
    omul e lunatic (Marţi, 24 august 2010, 13:27)

    balenax [utilizator]

    mdea, sa alerge sportivii cu caini infipti cu dintii in turul pantalonilor. bat prinsoare ca s-ar stabili o groaza de recorduri mondiale.
    si se spunea de vadim ca trebuie sa ia rudotel...
  • +5 (5 voturi)    
    care Olimpiada ???? (Marţi, 24 august 2010, 13:41)

    fuck you PSD [anonim]

    care Olimpiada o vrei, mai Comic Vestit al Ecranului ???? Poate doresti sa spui Olimpiada Risului ... merge !!! impreuna cu autostrada suspendata... o alta caricatura ambulanta a spatiului public romanesc acest primar
  • +3 (3 voturi)    
    saraaaaacu' da el (Marţi, 24 august 2010, 13:42)

    nahir [utilizator]

    chiar nu se autosesizeaza niciun medic psihiatru, sa-l trimita macar la un cosult, daca nu chiar in pensie pe caz de boala?
    autostrada suspendata, olimpiada la bucuresti? bine ca sta excelent la capitolul spitale (nu,nu, el n-are nicio vina).
  • +2 (2 voturi)    
    atentie (Marţi, 24 august 2010, 13:43)

    gantz [anonim]

    Nu stiu ce tot comentati p-aici. Domnul primar a fost precaut si elegant folosind articolul nehotarat: o olimpiada. Acu, olimpiade sunt multe pe pamant si unele nici macar nu necesita stadioane... deci se poate, se poate.
  • +1 (1 vot)    
    Dar... (Marţi, 24 august 2010, 13:45)

    raul [anonim]

    .autostrazi suspendate nu mai vrea?:D
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 24 august 2010, 14:54)

      mese [anonim] i-a raspuns lui raul

      Ba da.
      Lumea va veni la Olimpiada conducand ultimul model Dacia pe autostrada suspendata care va avea legaturi directe cu cele 94 de cai de acces ale stadionului principal.
      Si de asemenea, se va mai construi o autostrada cu 3 benzi pe sens pana in Ghencea( pe sub linia de metrou Drumul Taberei), unde Jiji va urmari din loja lui probele de aruncat ciocanul si sulita.
      Si binenteles, marmota va fi extrem de ocupata...
  • +3 (3 voturi)    
    de la beat carciuma vin (Marţi, 24 august 2010, 14:05)

    gheo [anonim]

    omul asta, dom' primar cum s-ar spune, sa-nnebunesti de nu-i beat mort. face ce face si face declaratii de te doare mintea daca nu ai baut de mult :)
    altfel, bucurestiul e un oras sportiv. ne tinem de borduriada de vreo 20 de ani incoace. facem atatea exercitii fizice alergand dupa autobuze si tramvaie.... dam la lopata zapada iarna, ca plugurile nu au loc printre masini. urcam pe scari, lifturile nu merg sau daca merg tind sa cada....
    oamenii imi par perfect pregatiti fizic pentru olimpiada. orasul ar mai avea ceva de lucru la drumuri, trotuare, parcuri, utilitati, curatenie, transport in comun si lista mai poate continua.
    lucrurile s-au facut asa de rapid incat cred ca le vom avea pe toate cam odata cu reteaua de autostrazi, adica peste vreo 170 de ani.
    altfel, raman la ideea mea ca Oprescu e baut cand face declaratii d-astea
  • +2 (2 voturi)    
    asfalt (Marţi, 24 august 2010, 14:44)

    marcu [anonim]

    Strada de vis a vis de stadion (unde e Casa Fotbalului) nici nu e asfaltata si e plina de caini vagabonzi
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 24 august 2010, 15:08)

    mariuss72 [utilizator]

    Asta s-a timpit de tot, noi murim cu zile si el viseaza la caiverzipepereti...
  • +3 (3 voturi)    
    pan'atunci (Marţi, 24 august 2010, 15:17)

    panfil flecaru [anonim]

    finiseaza si autostrada zburatoare, care e gata sa decoleze.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai (Marţi, 24 august 2010, 15:43)

    HESS [utilizator]

    Dupa ceasuri ,,aiurite,, pardon aurite,si sosea suspendata acum a trecut la Olimpiada.
    Cineva cred ca propuse ca cei care ocupa functii publice sa isi faca un test psihic.Cred ca avea dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    vrea olimpiada suspendata,ca si autostrada? (Marţi, 24 august 2010, 16:05)

    fan [anonim]

    daca vrea olimpiada,trebuia sa construiasca stadion generalist cu pista de atletism cum era initial "lia manoliu", nu personalizat numai pe fotbal.
    s-a luat dupa "baietii destepti": videanu cu ai lui constructori si mircea sandu de la frf,care cu iuteala de mana au schimbat destinatia stadionului din cu pista de atletism in, fara,reutilizand un proiect din germany.
  • +2 (2 voturi)    
    Lasati omu-n pace... (Marţi, 24 august 2010, 17:22)

    Marian [anonim]

    ca poate este vorba de o Olimpiada de Matematica....
  • +1 (1 vot)    
    "Vrabia malai viseaza si nebunul balamuc" (Marţi, 24 august 2010, 17:31)

    karenina [anonim]

    "Scump doamna, scump, dincolo era mai ieftin".

    Unu' vrea in cosmos, altu' olimpiada.....
  • +1 (1 vot)    
    Uraaaa!!!!! (Marţi, 24 august 2010, 23:26)

    Gigel [anonim]

    ....O sa avem si tichie de margaritar!
    Asta e cheia succesului!

    Multumim din inima parti... aaa... tovara... aaa.. stiti voi ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Ideea nu e rea (Miercuri, 25 august 2010, 8:09)

    Stepanida [utilizator]

    Adevarul este ca din 1981,cand a gazduit Universiada de vara,Bucurestiul nu a mai avut un eveniment sportiv de talie mondiala!Ideea lui Sorin Oprescu pare,la prima vedere,irealizabila.Dar nu e chiar asa!Sunt zece ani pana atunci,si de ce sa nu speram intr-o evolutie pozitiva a lucrurilor,in Bucuresti?
  • +1 (1 vot)    
    Oly (Miercuri, 25 august 2010, 9:26)

    kronk [anonim]

    Poate o olimpiada de BAMBILICI.Este sportul cel mai raspindit.Nu trebuie decit o masa si o fisa (moneda)
  • 0 (0 voturi)    
    Si Bucurestiul merita! (Miercuri, 25 august 2010, 13:47)

    Stepanida [utilizator]

    Desigur,ideea lui Oprescu nu este rea si nici macar utopica!N-o sa tina criza o vesnicie,nu?Totusi,2020 e cam devreme!Intai trebuie nominalizarea CIO unde,din pacate pentru Romania,nu avem cine sa ne sustina!