Magicianul Lionel Messi a marcat un hat-trick si a adus Barcelonei cea de-a noua Supercupa a Spaniei din istoria clubului. Plecand de la 1-3, inregistrat in partida tur, catalanii au invins cu 4-0 pe Sevilla, in fata unor tribune arhipline pe Camp Nou. ​David Villa si-a facut debutul in tricoul Barcelonei, fiind ovationat de suporterii catalani.

Fiesta pe Camp NouFoto: Agerpres

S-a intors fotbalul-spectacol. In fata unei echipa a Sevillei rigida, care statea parca la adapostul rezultatului din tur, Barcelona a aratat de ce e in stare si a fost ovationata de un Camp Nou plin pana la refuz. Catalanii au condus dupa 14 minute de joc, atunci cand Pedro a luat o actiune pe cont propriu pe partea dreapta si a provocat deschiderea scorului, Konko inscriind in proprie poarta. Dupa autogolul oaspetilor, a urmat magia lui Messi.

Dupa un Mondial in care nu a reusit sa inscrie pentru echipa sa nationala, lui Lionel Messi i-a revenit zambetul pe buze. Avand sprijinul lui Xavi Hernandez, argentinianul a dus scorul la 2-0 (min. 25). Desi erau castigatori ai Supercupei la acest scor, catalanii nu au ridicat deloc piciorul de pe acceleratie si Messi a mai inscris o data pana la pauza, dupa o faza creata impreuna cu Dani Alves (min. 44).

In minutul 57 David Villa a debutat pentru Barcelona, fiind primit ca o adevarata vedeta de public in momentul intrarii sale pe teren. "El Guaje" a fost "ca argintul viu" in atacul catalanilor si a contribuit la marcarea golului al patrulea, verticalizand o pasa pana la Iniesta, iar acesta din urma pasandu-i decisiv lui Messi (min. 90).

Barcelona si-a pus in vitrina a noua Supercupa a Spaniei, inregistrand astfel un record si depasind cele opt trofee de Supercupa ale rivalei Real Madrid.