Dezechilibrul de la clubul din Urziceni s-a reflectat si in jocul Unirii din prima mansa a playoff-ului Europa League cu Hajduk Split, echipa ce a eliminat in turul anterior pe Dinamo Bucuresti. Elevii lui Ronny Levy au inregistrat o infrangere usturatoare (1-4), intr-un meci cu doua reprize diferite.

Unirea Urziceni a facut o prima repriza buna in fata croatilor, incercand parca sa arate ca jocul nu le este afectat de situatie dificila a clubului. Frunza a deschis scorul in minutul 34, gasind un culoar foarte bun spre poarta croatilor. Cinci minute le-au fost necesare croatilor pentru a anula golul Urziceniului, Ibricic egaland.

Repriza a doua a insemnat o "cadere in gol" a ialomitenilor, greselile in defensiva fiind din ce in ce mai multe. In minutul 66, Ibricic reuseste dubla, trecand lejer pe langa Brandan si Nicu. Ibricic se dovedeste "omul negru" al ialomitenilor si ii centreaza de la colt lui Brjalaca (min. 78), care, ramas liber la bara a doua, inscrie pentru 3-1. Scorul final al partidei il stabileste Cop, in minutul 85.

Echipe de start:

Hajduk Split: Radosevic, Oremus, Maloca, Buljat, Strinic, Andric, Ibricic, Tomasov, Trebotic, Vukusic, Sharbini

Unirea Urziceni: Grigore, Nicu, Maftei, Galamaz, Bordeanu, Brandan, Marinescu, Frunza, Onofras, Rusescu, Bilasco