Steaua - Grasshopper 1-0/ Se putea si mai bine

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 23:08 Sport | Fotbal

Bogdan Stancu
Favorita clara in fata "lacustelor" elvetiene, Steaua a obtinut o victorie la limita in prima mansa a barajului pentru grupele Europa League, scor 1-0. Grasshopper a fost dominata clar in prima repriza, dar partea a doua a jocului a aratat o scadere de ritm a Stelei. Salvarea ros-albastrilor a venit de la Bogdan Stancu, ce a inscris un super gol din afara careului.

Bicfalvi a amenintat poarta adversa inca din primul minut de joc, reusind trei driblinguri in cursa sa catre careul advers, dar a sutat anemic. Tanase a creat o alta faza periculoasa la poarta elvetienilor, dar sutul sau la coltul lung nu a mai fost ajuns de Kapetanos. Latovlevic i-a dat batai de cap lui Konig, avand trei actiuni periculoase la poarta adversa.

Pauza nu le-a fost un sfetnic bun stelistilor, elvetienii iesind mai motivati de la vestiare. Trei ocazii mari pentru Grasshopper, iar Tatarusanu a demonstrat ca-si merita locul de titular. Golul meciului a venit in minutul 71, cand Bogdan Stancu a trimis un sut la vinclu din 25 de metri, dupa o pasa a lui Radut.

Ilie Dumitrescu obtine a doua victorie consecutiva la Steaua si e la un meci de a califica echipa din Ghencea in grupele Europa League.

E bine ca a fost o victorie, insa cred ca trebuia sa castigam mai clar acest meci. Am avut multe ocazii clare. Suntem favoriti pentru retur. E bine ca nu am primit gol. Grasshopper nu a aratat ca o echipa slaba, a venit sa joace fotbal. - Bogdan Stancu (Steaua)

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevic, D. Stoica, Bicfalvi, Nicolita, Stancu, Tanase, Kapetanos

Grasshopper: Konig, Menezes, Smiljanic, Colina, Voser, Lang, Salatic, Cabanas, Paulinho, Zuber, Renella

2098 vizualizari

E bine si asa, nene hotnews !!! (Joi, 19 august 2010, 23:17)

Motanu [anonim]

Faptul ca steaua a invins fara sa primeasca gol e bine !!!
    • 0 (2 voturi)
      .. (Joi, 19 august 2010, 23:33)

DjFunn [anonim] i-a raspuns lui Motanu

Motane esti din medgidia?:))
        Sunt din Muntenia !!! (Vineri, 20 august 2010, 4:13)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui DjFunn

Asa ca sa stii si tu !!!
  • 0 (4 voturi)
    meci (Vineri, 20 august 2010, 8:50)

dorin valeriu [anonim]

elvatienii au aratat ceva dupa pauza, cand au iesit la joc si si-au demonstrat valoarea. daca meciul nu era la Bucuresti, la iesirea lui Tatarusanu, cand n-a atins balonul ci doar picioarele atacantului, se dadea 11m.si eliminare! la Zurich va fi altfel!
      Frustrat mai esti (Vineri, 20 august 2010, 12:07)

bogdan [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

Ia uita-te aici mestere:
      Min6.45.
      Cum poti spune ca Tatarusanu nu a atins mingea? Daca n-a atins-o tatarusanu cum de si-a schimbat directia cu 180 de grade? Batea vintul? Era un pitic acolo care a dat cu shutul? Tu ce meci ai vazut? Sau cit bausei pina la faza aia? Esti cumva vrun dinamovist frustrat ca echipa ta se pregateste de prin '90 de CL?
    Pentru cei care nu au vazut golul... (Vineri, 20 august 2010, 10:18)