Europa League/ Steaua, singura victorie romaneasca din turul play-off-ului

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 19:27 Sport | Fotbal

Europa League
FC Vaslui - OSC Lille 0-0

FC Vaslui au intrat la vestiare dupa 45 de minute de joc in partida cu francezii de la Lille la egalitate, scor 0-0. Pouga a fost omul periculos din careul elevilor lui Rudi Garcia, vasluienii reusind sa-i preseze contant pe francezi si sa impuna un ritm bun meciului.

Repriza a doua a aratat o echipa determinata a Vasluilui, dar sansa nu a fost de partea moldovenilor. Lille a avut doua ocazii mari prin De Melo, dar scorul a ramas neschimbat si calificarea se joaca joia viitoare, in Franta.

Steaua - Grasshopper
1-0

Ocazii numeroase pentru Steaua in prima repriza a mansei tur din play-off-ul Europa League cu elvetienii de la Grasshopper, dar scorul la pauza e 0-0. Latovlevic, Kapetanos si Tanase au trecut pe langa deschiderea scorului, ratand ocazii importante la poarta adversa. Si oaspetii au avut sansa de a inscrie, dupa o greseala a defensivei steliste, darTatarusanu a intervenit bine in fata lui Cabanas.

Repriza a doua a inceput slab pentru gazde, elvetienii de la Grasshopper avand trei ocazii clare de a inscrie. Tatarusanu a prins o zi mare si a aparat bine poarta stelistilor. Ilie Dumitrescu il schimba pe Nicolita in minutul 66, in huiduielile suporterilor stelisti, si il introduce pe teren pe Radut. Schimbare inspirata pentru tehnicianul din Ghencea, deoarece Radut ii paseaza lui Bogdan Stancu in minutul 71, iar acesta din urma trimite un sut naprasnic din 25 de metri, direct in vinclu si inscrie singurul gol al partidei.

Hajduk Split - Unirea Urziceni
4-1

Unirea Urziceni s-a asezat bine in teren si a reusit sa-i mentina pe croatii de la Hajduk Split la distanta de poarta lui Grigore in prima repriza. Frunza a gasit unculoar foarte bun spre poarta lui Radosevic si dupa o cursa superba a reusit sa deschida scorul, in minutul 34. Avantajul romanilor a durat doar cinci minute, Ibricic egaland dupa ce a scapat de marcajul lui Galamaz.

Repriza a doua a fost complet opusa, Unirea Urziceni parand ca nu se regaseste. Greselile au inceput sa "infloreasca" in tabara ialomitenilor, iar Ibricic reuseste dubla (min. 66). Acelasi Ibricic centreaza de la colt in minutul 78, iar Brjalaca duce scorul la 3-1. Cop ingroapa Unirea in minutul 85, stabilind scorul final 4-1!

Timisoara - Manchester City 0-1

FC Timisoara a dat o replica buna englezilor de la Manchester City in prima repriza, reusind sa inchida poarta in fata lui Tevez si compania. Englezii nu au "bombardat" poarta lui Pantilimon in primele 45 de minute, iar Timisoara a incercat timid sa puna pericol in careul advers.

In repriza secunda, ocaziile englezilor s-au inmultit, iar timisorenii pareau din ce in ce mai obositi in lupta cu elevii lui Mancini. Yaya Toure a zguduit serios bara cu 20 de minute inainte de final, iar Balotelli, introdus in repriza secunda, a debutat cu gol la City. Adebayor i-a centrat in fata portii italianului (min. 71), iar Balotelli a trecut usor de Luchin si a inscris singurul gol al partidei.

8858 vizualizari

• +3 (5 voturi)
    hai vaslui (Joi, 19 august 2010, 20:47)

cristi [anonim]

forzza vaslui
    • +1 (3 voturi)
      Sper sa se califice toate echipele romanesti !!! (Joi, 19 august 2010, 21:39)

Motanu [anonim] i-a raspuns lui cristi

Nu doar vaslui !!!
      • -1 (1 vot)
        pai, (Vineri, 20 august 2010, 10:36)

chibitzu' [anonim] i-a raspuns lui Motanu

asta ca gluma, ca am curaj sa fac pariu ca nu se califica nici o echipa.....
  • -2 (6 voturi)
    :( (Joi, 19 august 2010, 23:42)

sentenced [utilizator]

E destul de demoralizant sa faci parte dintr-o tara care pierde pe toate fronturile .
    • -1 (5 voturi)
      ... (Vineri, 20 august 2010, 0:27)

gica [anonim] i-a raspuns lui sentenced

esti de-a dreptul penibil si mincinos
      Solutie: (Vineri, 20 august 2010, 11:22)

Mycroft [anonim] i-a raspuns lui sentenced

Pleaca! Emigreaza! Vezi ca Franta va trimite inapoi, dar in Italia inca se poate.
    hajduk (Joi, 19 august 2010, 23:58)

ws [anonim]

hajduk-dinamo 3-0. hajduk-urziceni 4-1.

acum copos a zis ca rapidul ar fi eliminat pe hajduk daca juca rapidul. sa il credem. se pune declaratia lui copos la coeficientul de tara? se poate juca un meci oficial intre rapid si hajduk split?

ce idiot e copos. oamenii astia de fotbal sunt nu numai infractori de drept comun, sunt si retardati.

duh.

regards,
    ws
    Ne sub apriecem (Vineri, 20 august 2010, 5:48)

Lucianmotzul [anonim]

Am urmarit meciul lui Poli Timisoara ,crainici prin transmisia lor vedeau inferioara Poli fata de englezi ei faceau niste exclamati de se tot vaitau ca am scapat si de aceasta data de gol,daca inaintasi nostri de pe vremea lui Stefan cel Mare ,Vlad Tepes ,Mircea cel Batrin erau asa complecsati fata de straini noi azi ,vorbeam alta limba,or nu mai eram de loc .Ce daca este echipa de milionari ,pot sa fie batuti ,trebuie sa avem virtute,daruire ,si crezul de invingatori ,neamul nostru nu se pleaca in fata lui nineni ,asta este crez , aceste generati de fotbalisti nu stiu lupta ,nu au daruire ,slabi .
      Dreptate iti dau! (Vineri, 20 august 2010, 12:50)

M.Andrei Iulian [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

Nu avem mentalul apropiat de cel German care ... ATACK!,ATACK!,ATACK! nu-i nimic ca nu putem castiga dar sa nu ne lasam calcati in picioare.
    hmmm (Vineri, 20 august 2010, 10:17)

anton [anonim]

ma intreb cum de a fost urziceniul lasata sa participe in EL de catre UEFA...pai Mallorca a fost exclusa pe motiv ca nu prezinta garantii financiare...pai Urziceniul? unde s-a mai vazut o echipa nevoita sa vanda tot inainte de meci ca sa supravietuiasca?