FC Vaslui - OSC Lille0-0

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

FC Vaslui au intrat la vestiare dupa 45 de minute de joc in partida cu francezii de la Lille la egalitate, scor 0-0. Pouga a fost omul periculos din careul elevilor lui Rudi Garcia, vasluienii reusind sa-i preseze contant pe francezi si sa impuna un ritm bun meciului.

Repriza a doua a aratat o echipa determinata a Vasluilui, dar sansa nu a fost de partea moldovenilor. Lille a avut doua ocazii mari prin De Melo, dar scorul a ramas neschimbat si calificarea se joaca joia viitoare, in Franta.

Steaua - Grasshopper 1-0

Ocazii numeroase pentru Steaua in prima repriza a mansei tur din play-off-ul Europa League cu elvetienii de la Grasshopper, dar scorul la pauza e 0-0. Latovlevic, Kapetanos si Tanase au trecut pe langa deschiderea scorului, ratand ocazii importante la poarta adversa. Si oaspetii au avut sansa de a inscrie, dupa o greseala a defensivei steliste, darTatarusanu a intervenit bine in fata lui Cabanas.

Repriza a doua a inceput slab pentru gazde, elvetienii de la Grasshopper avand trei ocazii clare de a inscrie. Tatarusanu a prins o zi mare si a aparat bine poarta stelistilor. Ilie Dumitrescu il schimba pe Nicolita in minutul 66, in huiduielile suporterilor stelisti, si il introduce pe teren pe Radut. Schimbare inspirata pentru tehnicianul din Ghencea, deoarece Radut ii paseaza lui Bogdan Stancu in minutul 71, iar acesta din urma trimite un sut naprasnic din 25 de metri, direct in vinclu si inscrie singurul gol al partidei.

Hajduk Split - Unirea Urziceni4-1

Unirea Urziceni s-a asezat bine in teren si a reusit sa-i mentina pe croatii de la Hajduk Split la distanta de poarta lui Grigore in prima repriza. Frunza a gasit unculoar foarte bun spre poarta lui Radosevic si dupa o cursa superba a reusit sa deschida scorul, in minutul 34. Avantajul romanilor a durat doar cinci minute, Ibricic egaland dupa ce a scapat de marcajul lui Galamaz.

Repriza a doua a fost complet opusa, Unirea Urziceni parand ca nu se regaseste. Greselile au inceput sa "infloreasca" in tabara ialomitenilor, iar Ibricic reuseste dubla (min. 66). Acelasi Ibricic centreaza de la colt in minutul 78, iar Brjalaca duce scorul la 3-1. Cop ingroapa Unirea in minutul 85, stabilind scorul final 4-1!

Timisoara - Manchester City0-1

FC Timisoara a dat o replica buna englezilor de la Manchester City in prima repriza, reusind sa inchida poarta in fata lui Tevez si compania. Englezii nu au "bombardat" poarta lui Pantilimon in primele 45 de minute, iar Timisoara a incercat timid sa puna pericol in careul advers.

In repriza secunda, ocaziile englezilor s-au inmultit, iar timisorenii pareau din ce in ce mai obositi in lupta cu elevii lui Mancini. Yaya Toure a zguduit serios bara cu 20 de minute inainte de final, iar Balotelli, introdus in repriza secunda, a debutat cu gol la City. Adebayor i-a centrat in fata portii italianului (min. 71), iar Balotelli a trecut usor de Luchin si a inscris singurul gol al partidei.