Anglia a suferit in fata Ungariei, echipa pregatita de Fabio Capello avand nevoie de o dubla de senzatie a lui Steven Gerrard pentru a se impune cu 2-1 in amicalul desfasurat pe Wembley.

Steven GerrardFoto: Reuters

In fata a 72.024 de spectatori, Anglia s-a chinuit in fata mult mai modestei echipe a Ungariei, britanicii avand nevoie de doua faze de geniu din partea lui Gerrard pentru a se impune.

Ungurii au deschis scorul prin Phil Jagielka (62'), golul fiind validat, cu toate ca mingea nu a depasit cu toata circumferinta linia portii. Este a doua greseala de arbitraj din ultima perioada dictata impotriva Angliei, dupa reusita anulata lui Lampard la Cupa Mondiala (in meciul cu Germania).

Steven Gerrard a lovit prima data in minutul 69 (sut violent din afara careului de 16 metri), mijlocasul celor de la Liverpool inchizand tabela in minutul 73, dupa ce a trecut printre trei adversari.