Suporterii stelisti vor sa boicoteze meciul cu Branesti/ Cu tribunele goale

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 12:48 Sport | Fotbal

Suporterii vor un stadion gol cu Branestiul
Foto: Hotnews
Dupa ultimele evenimente petrecute in Ghencea, grupurile de suporteri ale Stelei au reactionat prompt, sustinatorii ros-albastrilor nefiind de acord cu indepartarea prematura a lui Victor Piturca. Prima masura de protest a acestora va putea fi observata la meciul cu Victoria Branesti, disputa la care fanii din Peluza Nord, Peluza Sud, AISS si ALSS au anuntat ca nu vor fi prezenti.

Iata comunicatul suporterilor Stelei:

"In lumina ultimelor evenimente - distrugerea proiectului initiat de Victor Piturca de catre creditorul echipei si posibila venire la conducerea tehnica a echipei a lui Ilie Dumitrescu - ALSS, AISS, grupurile organizate de suporteri de la Peluza Sud, Peluza Nord si tribuna a doua tin sa faca urmatoarele precizari:

Consideram normala si profesionista atitudinea domnului Piturca.


Singurul motiv pentru care s-a decis suspendarea protestului impotriva conducerii clubului a fost faptul ca proiectul propus de acesta ne dadea garantia ca este benfic pentru Steaua; asa cum a mai fost precizat in repetate randuri, proiectul domnului Piturca era unul de viitor si atingea principalele probleme mentionate de suporteri de-a lungul timpului, de la promovarea fostelor glorii pana la disparitia nepotismului, sustinerea profesionalismului in cadrul clubului si, poate cel mai important, minimalizarea rolului distructiv pe care il are creditorul clubului atunci cand se implica in mod direct la echipa.

Suntem dezamagiti ca, inca o data, in Ghencea s-a refuzat normalitatea si s-a preferat reintoarcerea la acelasi status quo primitiv instituit si promovat de catre George Becali.

Trebuie precizat ca actiunile desfasurate in ultimele zile si cele care vor fi desfasurate in continuare, au ca scop evitarea oricarei legaturi intre foste glorii steliste si George Becali, lucru care i-ar oferi acestuia un fals capital de imagine. Aceste actiuni provin tocmai din dorinta ca idolii copilariei multora dintre noi sa nu (re)devina bataia de joc a latifundiarului din Pipera, asa cum s-a intamplat in nenumarate randuri pana acum.

Respectand in continuare toate persoanele care au construit renumele Stelei, nu dorim ca acestia, din dorinta de a ajuta echipa noastra si dintr-un sentiment de datorie fata de culorile ros-albastre, sa intre in mocirla creata de catre creditorul echipei.

In aceste conditii, decizia comuna si unanima a ALSS, AISS, a Peluzelor Nord si Sud si a grupurilor organizate de la Tribuna a doua, este de a nu se prezenta la meciul de luni, 16 august, in compania formatiei Victoria Branesti.

Facem apel la toti stelistii, precum si la fostele glorii ale clubului, sa nu gireze prin prezenta lor continuarea inevitabila a distrugerii clubului si sa ni se alature in acest demers, precum si in actiunile urmatoare, care vor viza singurul scop al oricarei persoane cu sange ros-albastru - eliminarea din Ghencea a cancerului Becali.

Despartiti de locul ocupat pe stadion, varsta sau conditie sociala, dar uniti de dragostea pentru Steaua, este momentul ca George Becali sa vada ca nu este dorit in Ghencea, ca este absolut singur impotriva adevaratei suflari steliste care il vrea, pentru totdeauna, PLECAT DIN GHENCEA" - semnat AISS,ALSS, Peluza Nord, Peluza Sud.


Citeste mai multe despre   























1465 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Initiativa... (Miercuri, 11 august 2010, 13:01)

    supafly [utilizator]

    buna pana acum.
    Ma intreb insa, pana cand o sa reziste cei care au dat acest comunicat sa treaca la injurii catre domnul Becali.
    Sincer, cred, ca domnul Becali si`ar face o favoare si sa plece acum din Ghencea...nu inteleg cum de mai poate suporta aceasta situatie.
    Inteleg, a bagat multi bani in Steaua, ok, a avut insa si multi bani pe care i`a incasat din calificarile in CL si EL.
    Probabil ca DOAR din aceasta cauza se tine cu dintii de echipa, de Steau LUI, ceea ce mi se pare o ipocrizie, sincer.
    Dar, deh, asa suntem noi, cu "Lasa ba ca merge asa"...din cauza asta nu mergem inainte si stagnam, mai rau, incepem(am inceput de ceva timp) sa o luam in jos.
    Parerea mea este ca domnul Piturca trebuia sa continue la Steaua. Este proiectul sau, echipa lui, mentalitatea lui...cu astfel de dorinte(rezultate imediate, sa vorbesti liber de oricune si oriunde), nu se poate face performanta, DELOC. Lucrurile stagneaza, echipa, probabil, o sa dea semne de nedumerire prin prisma indicatiilor si dorintei noului antrenor...practic in asta se treduce tot acest scanda...REZULTATE !
    Nu vor fi rezultate atata timp cat in preajma echipei va fi MEREU cineva care da cu gura si nu de bine.
    Vrei rezultate...investeste...nu ai cu ce, RENUNTA !

    Un fan suparat !
    • -2 (6 voturi)    
      Baga tu bani in echipa (Miercuri, 11 august 2010, 13:12)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui supafly

      Nu exista in Romania om mai prost ca Becali.
      A investit omu asta in Steaua .... a aruncat cu banii pentru ca fiecare care a venit a cerut jucatori. A luat scump... a vandut ieftin.
      Becali e prost... cu Piturca faceam asa.
      Vii antrenor, nu ma bag peste tine, dau bani de transferuri. Daca la final nu esti in primii trei nu vezi nici un leu si pa...
      Piturca a vrut a fie patron la Steaua, pe banii lui Becali.
      As fi vrut si eu asa. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Daca... (Miercuri, 11 august 2010, 13:31)

        supafly [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        as avea bani, cat sa cumpar clubul si sa si bag bani, sigur as face asta.
        Nu pentru mandria mea, nu pentru senzatia de grandomanie...ci doar pentru Culori si Fani.

        Atat !
      • +1 (1 vot)    
        asa sa fie? (Miercuri, 11 august 2010, 17:36)

        anton [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        steaua a luat din 2 participari in Liga 16 milioane de euro, pe langa astea inca 10 mil din contracte de publicitate si peste inca vreo 3-4 mil din drepturi de televiziune (in ultimii 5 ani)...sa zicem vreo 30 de milioane in total...in 5 ani...acu sa vedem ce jucatori de valoare a luat fecali...toja zice ca l-a costat 1,5 mil, dayro 2 mil, stancu 1 mil, tot pachetul lui pitzi 2,4 mil, tanase vreo 1,5 mil restul au cam venit gratis...eu zic ca in 5 ani a cheltuit vreo 10 milioane pe jucatori...asa acum sa vedem si cine a plecat: radoi 6 mil, restul eu zic ca inca vreo 4 mil in 5 ani (ovidiu petre, etc etc)...
        pai deci: 30 mil + inca 10 din transferuri - 10 mil = 30 milioane....acuma o sa ziceti ca da dar salariile jucatorilor? pai cum asa? 30 mil/5 = 6 milioane pe an....pai la o medie de 150 de mii pe jucator iesim la vreo 3 mil ptr toate echipa...raman inca 3 milioane ptr diverse cheltuieli, deplasari , etc....
        concluzie: fecali nu a cheltuit NIMIC cu steaua...
        acum sa calculam ce a castigat fecali de la steaua: pai ia sa vedem cum e cu terenul de 100 de milioane primit de la MAPN....plus cum e cu lovitura de imagine...pai?
        stati voi calmi, Fecali face bani din Steaua, nu baga nimic de la el...
    • 0 (0 voturi)    
      Vorba lui R. Levy... (Miercuri, 11 august 2010, 13:49)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui supafly

      Very,very good...eine free stadium:)
    • 0 (0 voturi)    
      . (Sâmbătă, 14 august 2010, 13:00)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui supafly

      de acord cu dvs. numai ca apelativul Dl nu se potriveste cu B. ; se potriveste apelativul oierul.
  • -5 (5 voturi)    
    Sunt mai stelist decat Piturca (Miercuri, 11 august 2010, 13:08)

    un stelist [anonim]

    Ceea ce a facut Piturca nu are nici o legatura cu Steaua.
    El nu a venit la Steaua pentru culori, pentru onoare, din dragoste sau pasiune.
    Am sperat si am crezut la inceput in proiectul inceput de el, dar in ultimile zile am fost dezamagit.
    Culmea, nu de Becali, ci de cel care parea ca va ridica Steaua si o sa readuce la adevarata ei valoare.
    Un de a gresit Piturca:
    - Nu s-a deplasat la Brasov
    - Nu a stabilit conditile revenirii de la inceput
    - A cerut garantii pe care nici un antrenor nu are dreptul sa le ceara de la patron.
    - Cand nu a primit terenul... si-a bagat picioarel in Steaua si a plecat

    Piturca nu a vrut decat banii lui Becali. Daca un asemenea contract era semnat, el Piturca putea oricand sa spuna ca nu a fost respectat si sa ceara banii. Chiar pentru orice afirmatie cat de mica a lui Becali.

    Nu il mai ridicati in slavi pe Piturca. Putea face ceva bun la Steaua, e bun profestionist dar e si un cartofor.
    Se pare ca e mai mult un cartofor decat un stelist.
    Si chiar imi pare rau de asta
    • 0 (0 voturi)    
      Bne, bine.... (Miercuri, 11 august 2010, 16:37)

      mm [anonim] i-a raspuns lui un stelist

      Acum esti multumit? Piturca a plecat iar tu vei avea mai multe locuri in tribuna decat ti-ai fi inchipuit! Sa-ti aduci si copilul si soacra si mama, sa umpli traista ciobanului!
  • +6 (6 voturi)    
    pff (Miercuri, 11 august 2010, 13:10)

    Arkan [utilizator]

    Trebuia sa semnezi "un gospodar suparat".
    Auzi la tine, "domnul". Cum poti sa spui despre un cioban analfabet, parvenit, ca este DOMN?
    jiji este o mizerie a societatii, reprezinta exact societatea romaneasca actuala. Este mitocan, mitoman, grobian, ipocrit.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Arkan si august (Miercuri, 11 august 2010, 13:20)

      supafly [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

      pentru Arkan:
      Mie mi se pare bun simt.
      Si eu am aceleasi sentimente ca si tine si ca si ceilalti fani ai echipei Steaua fata de Becali, insa, nu pot(poate e de vina mama care mi`a zis sa respect pe oricine) sa injur ca la usa corutului un on, fie el si cioban.

      pentru august:
      Nu ridic pe nimeni in slavi...zic doar ce ar fi trebuit sa se intample(dupa mintea mea)...atat si nimic mai mult.
      Normal, fiecare are ideile lui, nu zis ca Piturca nu a gresit, insa si Becali are partea lui de vina, poate mai mare decat Piturca.


      Oricum lucrurile s`au consumat, noi discutam si iara discutam...NOI nu avem puterea de a schimba ceva...asta e tragic !

      Un fan suparat !
  • 0 (0 voturi)    
    mocoFANI (Miercuri, 11 august 2010, 13:55)

    kllaus [anonim]

    Bai fratilor, si eu sunt stelist de o viata, dar actiunile voastre trec de mult de limita bunului simt. Nici eu nu sunt de acord cu stilul smuls de management al lui Becali, dar pana la urma sunt banii lui( multi chiar), iar voi nu faceti altceva decat sa stricati atmosfera din spatele unui club de renume. Nu va mai faceti ca reprezentanti milioane de fani din toata tara. Nu sunteti decat o adunatura de drogati si ratati, cum puteti voi sa reprezentati un spirit, al unei echipe de renume european? Lasati omul sa investeasca, iar voi faceti-va un club pe placul vostru. Pe de alta parte, Piturca trebuie sa se decida ce vrea sa faca pe viitor: sa antreneze sau sa se faca samsar de terenuri. O fi Becali un ciudat, dar pretentiile lui Piturca sunt parca de pe alta planeta, trebuie sa recunoastem.
    • 0 (0 voturi)    
      mocofani (Miercuri, 11 august 2010, 16:44)

      xolv [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      E paradoxal cum un ocean de bun simt care incepe fraza cu "bai" poate sa ne tina lectii de conduita,dar probabil asemanea marelui patron isi spune cuvantul.

      Se pare ca 50 de ani de comunism + 20 bonus i-au facut pe toti sclavii biciuti sa accepte suprema autoritate - banul lui Becali, unui specimen care acum 20 de ani bunul simt i-ar fi rezervat maxim o cariera de paznic. Dupa acelasi model, fraierii de la revolutie n-ar fi trebuit sa iasa in strada, pentru ca tov Ceausescu le platea salariile (aceeasi logica-aplauze!)

      Acest renume invocat e batjocorit de 10 ani , incepand cu Alecsandrescu si terminand cu Piturca. Renumele european a fost dobandit pana la momentul cand acest depozit al gunoaielor umane a fost manat pe calea profitului si publicitatii nemeritare de hoti ca Babiuc si Paunescu. N-are nimic special sau mesianic, si numai mizeria din fotbal a tinut departe investitori de buni simt (Marius Ghita de exemplu). Daca ati avea cea mai mica idee de ce inseamna un contract in dreptul muncii si n-ati trai in epoca comunist-tribala, ati intelege istoria batjocurii acestui patron-idol al cersetorilor mura-n gura.


      Acest club nu mai e Steaua, este o adunatura de cersetori fomisti care nu reprezinta nimic. Si toti oameni de buni simt, ultrasi sau nu, nu vor gira reintoarcerea in era sclavagista doar pentru ca un cioban finanteaza pentru a fi paparuda televiziunilor.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Miercuri, 11 august 2010, 17:38)

      anton [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      nu sunt banii lui, sunt banii Stelei. el nu baga nici un ban de la el. toti banii sunt cei produsi de jucatori in liga camp si cupa uefa acum cativa ani, bani produsi din transferuri, drepturi tv, sponsori, bilete, etc...Fecali nu aduce nici un ban...cine nu s-a prins inca e chiar fraier...
  • -1 (1 vot)    
    paguba in ciuperci (Miercuri, 11 august 2010, 14:20)

    otto [anonim]

    paguba in ciuperci ca nu mai vin toti vandalii, mai bine, sa nu mai vina niciodata oameni ca ei. Sa fie ca la tenis liniste iar la cate o faza aplauze.
    • 0 (0 voturi)    
      jalnic (Miercuri, 11 august 2010, 17:39)

      anton [anonim] i-a raspuns lui otto

      or sa vina numai intelectualii.
  • 0 (0 voturi)    
    ce noroc au altii ! (Miercuri, 11 august 2010, 18:58)

    rigodon [anonim]

    Ce noroc pe dinamovisti ! Astia cum nu prea au foste glorii la ei nu e inghesuiala ca la Steaua.
    Ha Ha !