VIDEO Prima mutare a lui Dumitrescu/ ​Helmuth Duckadam, noul presedinte al Stelei

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 10:50 Sport | Fotbal

Helmuth Duckadam, presedintele Stelei
Foto: AGERPRES
Prima mutare a lui Ilie Dumitrescu (noul antrenor al echipei ros-albastre) la Steaua este aducerea lui Helmuth Duckadam in functia de presedinte al clubului. Dupa ce Anghel Iordanescu nu a mai dorit sa vina in Ghencea fara Gica Hagi, eroul de la Sevilla va ocupa functia pregatita pentru fostul selectioner al Romaniei, conform gsp.

Ilie Dumitrescu a dorit in postul de presedinte al formatiei din Ghencea o fosta glorie a echipei ros-albastre. Anghel Iordanescu a declinat oferta dupa ce Hagi nu a dorit o revenire la Steaua, iar fostul international s-a orientat catre Duckadam.

"Eroul de la Sevilla" il va inlocui in functie pe Emerich Ienei, cel care a parasit echipa odata cu Victor Piturca.

Helmuth Duckadam a fost implicat si in politica in ultimii ani, fostul portar fiind membru al PNG-CD (Partidul Noua Generatie - Crestin si Democrat), partid condus de patronul Stelei. De asemenea, Duckadam i-a luat constant apararea lui Gigi Becali in conflictul cu fanii ros-albastri.

Duckadam a activat la Steaua intre anii 1983 si 1986, marea performanta fiind castigarea Cupei Campionilor in 1986 (pe 7 mai). A bifat 80 de partide in prima liga a tarii si 11 meciuri in cupele europene. De asemenea, fostul portar a cucerit doua titluri de campion si o Cupa a Romaniei alaturi de echipa din Bulevardul Ghencea.

"Sa ma ierte Duckadam, dar nu are calibru pentru aceasta functie. Eu sunt stelist si imi pare rau ca spun asta" - Dumitru Sechelariu, fost primar al Bacaului (gsp).



Citeste mai multe despre   



















2721 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 11 august 2010, 11:17)

    porodica [anonim]

    Lamuriti/ma si pe mine...cine e STEAUA ? Cine e BECALI?????!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai.... (Miercuri, 11 august 2010, 12:19)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui porodica

      Pai cuuuum nu sti???E trist, ai toate sansele sa fi o persoana normala!
      Daca individul asta tine capul de afis la stiri si mai trist romanii l-au trimis in parlamentul EU, tot ce pot sa spun e.... la asa popor asa vedete....
      Suntem blestemati pe veci!
  • +1 (5 voturi)    
    mi se pare pe dos (Miercuri, 11 august 2010, 11:19)

    daniel [anonim]

    Antrenorul echipei sa il propuna pe presedintele de club.
    • +1 (5 voturi)    
      la Steaua.. (Miercuri, 11 august 2010, 11:37)

      rooyoo [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      ..aproape totul e pe dos !
  • +4 (6 voturi)    
    Un om de paie (Miercuri, 11 august 2010, 11:42)

    iulicos [utilizator]

    Desi e in memoria noastra cu cele 4 penalty-uri aparate la Sevilla, Helmuth Duckadam nu este altceva decat un om de paie. O marioneta care nu va iesi din cuvantul lui Becali sau Ilie Dumitrescu nici macar cu un milimetru. Dupa ce s-a lasat de fotbal nu a mai realizat nimic. Nici ca portar nu ar fi ramas prea mult timp in istorie dar avut sansa sa apere acele lovituri de la 11 metri in acea seara magica. A fost, sa recunoastem, un portar mediocru. Este bagat acum in fata ca o emblema. Asta va fi la Steaua, o simpla emblema cu rol decorativ. Efectul dorit de Becali este sa inchida gura fanilor, sa nu-l mai injure non-stop. Din pacate, performanta, nu se face cu mituri apuse. Este nevoie de oameni competenti nu de legende.
    • +2 (2 voturi)    
      Paie (Miercuri, 11 august 2010, 12:48)

      Cristoiu [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      Dupa logica ta, si Maradona (Diego) este tot un om de paie. In afara ca a dat un gol cu mana, a mai castigat cu echipa 2 cupe mondiale si cam atat. Apoi s-a drogat, a dat mana cu Fidel Castro si a incercat sa antreneze natioanala care a ajuns la CM doar prin valoarea jucatorilor.
  • +3 (3 voturi)    
    deja se exagereaza ! (Miercuri, 11 august 2010, 11:55)

    alin [anonim]

    Ilie Dumitrescu ca antrenor e 0, ca si Hagi si Lacatus.
    asta e 100% strategia lui Becali care cauta mijloace prin care sa inchida gura suporterilor care sunt din ce in ce mai suparati si-l vor afara din Ghencea.
    sincer, ce sa caute Ienei, Iordanescu, Hagi ?!
    nimic de spus, sunt foste mari glorii, sunt simboluri ale acestui club, dar ca manageri si preparatori ai echipei, n-au nicio treaba !
    Becali e papagal ! Daca ar aduce un antrenor la nivelul lui Lucescu si 3-4 jucatori de peste 5 milioane de euro, cu o triere la sange a lotului actual, ia tot ce se poate castiga in Romania si ajunge in primele 4-5 din UEFA.
    Piturca poate ca stie ceva antrenorat, dar are un caracter atat de infect si este atat de taran, incat toata stiinta fotbalului este eclipsata si deja nu mai conteaza.
  • +1 (1 vot)    
    wtf??!!! (Miercuri, 11 august 2010, 18:34)

    resita31 [utilizator]

    de cate foste glorii ale fotbalului romanesc mai e nevoie sa isi bata joc gigi becali ca sa se trezeasca din betia de parvenit si sa inceapa sa se educe??!!!!