Ilie Dumitrescu, noul antrenor al Stelei/ Becali: M-a impresionat ca nu a cerut bani

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2010, 16:45 Sport | Fotbal

Ilie Dumitrescu, noul antrenor din Ghencea
Foto: AGERPRES
Patronul Stelei a precizat, in cursul zilei de marti, ca noul antrenor al ros-albastrilor va fi Ilie Dumitrescu, acesta urmand sa fie prezentat, miercuri, intr-o conferinta de presa. Lucrul interesant este acela ca fostul international nu va primi niciun ban din partea lui Gigi Becali, urmand sa fie colaborator si nu angajat cu un contract.

Fostul international cere doar respect

"Noul antrenor vrea doar respect, nu vrea niciun ban. Ii voi face un contract de 1 milion de lei vechi, ca sa poata sa stea pe banca tehnica. Va avea aceleasi puteri precum Piturca. De asemenea, el va alege presedintele, managerul si tot staff-ul cu care va lucra. El nu va fi angajat, ci doar colaborator. In momentul in care nu va mai avea sanse sa ia titlul, va pleca. Steaua nu este un club de locul doi", a declarat Gigi Becali la gsptv.

Gigi Becali despre Ilie Dumitrescu:

"Este un om pe care l-am sunat atunci cand a plecat Victor Piturca si mi-a spus ca vine imediat. E un nume greu din fostele glorii ale Stelei. Are cu adevarat sange ros-albastru. Vine sa munceasca gratis" - Gigi Becali (gsptv).

"Mi-a spus doar atat <vin, dar nu ma intereseaza banii; da-mi un leu, ca sa stau pe banca, sa fie acolo. Vreau sa ma respecti si atat>. Hagi a refuzat pentru ca are Academia. A facut acolo niste planuri, niste proiecte si nu vrea sa lase Academia. Va fi un nume greu si el isi va alege colaboratorii. Cea mai mare calitate a noului antrenor: are sange ros-albastru si pune sange si pasiune", a conchis patronul Stelei.

Motivatia alegerii:

"M-a impresionat cel mai mult faptul ca nu vrea niciun ban. Asta inseamna ca are sange ros-albastru si ca face orice pentru echipa. Nu se poate compara cu nimeni, nici chiar cu Olaroiu, cu care m-am inteles foarte bine. Ii voi face toate poftele si il voi respecta mai mult decat pe Victor Piturca" - patronul Stelei.

Ce spune noul antrenor al Stelei:

"Este dorinta domnului Becali, dar va trebui sa stam de vorba intai. In momentul de fata respect invitatia, dar va trebui sa punem anumite lucruri la punct. Mi-am dorit din tot sufletul ca Hagi sa fie antrenorul echipei. Duminica, domnul Becali mi-a spus ca ma vrea intr-o functie de conducere. Eu venisem la Constanta sa il conving pe Hagi sa preia Steaua. Le transmit suporterilor ca viata echipei merge mai departe cu sau fara Ilie Dumitrescu sau fara marile legende. Imi doresc ca domnul Becali sa accepte toate conditiile mele si sa reusesc sa fac mari performante la Steaua" - Ilie Dumitrescu (Digisport).

Ilie Dumitrescu, caracterizare:

Nascut pe 6 ianuarie 1969, Ilie Dumitrescu este un produs 100% al Stelei, fotbalistul evoluand in Ghencea pret de 8 sezoane (a sosit la club la varsta de opt ani). De-a lungul carierei, fostul international a jucat la Tottenham, Sevilla, West Ham, Club America si CF Atlante.

Ilie Dumitrescu
a pregatit pe Otelul Galati, FC Brasov, Alki Larnaca, FCM Bacau, Apollon Limassol, AEK Atena, FC Egaleo, FC Kallithea, PAOK Salonic si Panthrakikos.


Citeste mai multe despre   























10164 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    e clar (Marţi, 10 august 2010, 16:51)

    ioio [anonim]

    e titi dumitriu, lingaul nr. 1
  • +1 (1 vot)    
    cine sa fie??? (Marţi, 10 august 2010, 16:54)

    brato [anonim]

    Eu cred ca PANDURU.
  • +7 (7 voturi)    
    antrenor steaua (Marţi, 10 august 2010, 17:07)

    bc [anonim]

    lui becali ar trebui sa i se explice. ca pe piturca nu l-a crezut. ca el, becali a avut performanta de a strica fotbalisti fff buni de perspectiva, care nu si-au revenit niciodata, din blocajul psihic in care i-a bagat. vezi badea, zaharia, onicas, etc. l-a dat afara pe bergodi cand echipa a fost reconstruita si mergea ceas. ce se poate cere de la un asemenea om-patron de fotbal. nu are leac. toti care se mai incumeta sa colaboreze cu el, tre sa-i suporte metehnele.
  • +12 (12 voturi)    
    ii dau lui Ilie Dumitrescu maxim 3 etape...:))) (Marţi, 10 august 2010, 17:09)

    costel [anonim]

    ii dau lui Ilie Dumitrescu maxim 3 etape...:)))
    • +2 (4 voturi)    
      Depinde pentru ce ... (Marţi, 10 august 2010, 18:21)

      george [anonim] i-a raspuns lui costel

      In 3 etape ID duce Steaua pe unul din ultimele 5 locuri din liga I!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce fel de performanta... (Marţi, 10 august 2010, 17:17)

    raven [anonim]

    Un club, ca orice afacere sau lucru bun de pe lumea asta,cauta cu infrigurare sau se bazeaza pe profesionisti profesionisti.
    Ce fel de antrenor este acela caruia dl Becali ii face un contract de 1 mil lei vechi? Ce fel de abordare este asta?
    Poate este un moment bun ca patronul sa se lase de coterii si asocieri de 100 lei noi.
    Dupa cate experiente penibile pentru fotbal si pentru sportul romanesc in general a oferit Liga I in ultimii ani publicului, ar trebui ca presa sa inceteze sa oglindeasca experientele erotice ale fotbalistilor, pulsiunile manageriale ale mecenatilor si fauna din jurul stadioanelor de fotbal.
    Se poate vorbi despre sport fara sa atingem subiectul fotbal intern atat timp cat acesta nu merita consideratia noastra.
    • +2 (2 voturi)    
      ceva e ciudat... (Marţi, 10 august 2010, 19:04)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui raven

      eu zic sa intre fiscul pe fir, ceva miroase a evaziune :o)
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare (Marţi, 10 august 2010, 17:23)

    Lucian* [utilizator]

    in conferinta de presa a lui Piturca, acesta a spus ca Steaua nu este a lui Becali si acesta nu poate sa semneze cam nimic.
    Cine este de fapt propretarul Stelei?
    Daca Gigi nu este proprietarul ci doar imputernicitul atunci adevaratii patroini ar face bine sa-l inlature complet de la Steaua pe Becali pt ca nu face altceva decat sa-si bata joc de echipa. Cred ca nici o echipa de fotbal din Romania nu merita sa-l aibe ca patron pe Gigi Becali.
    • +2 (2 voturi)    
      nepotii (Marţi, 10 august 2010, 18:02)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Intr-adevar becali nu mai patron pe hirtii cam din februarie, insa a dat toate actiunile nepotilor lui, practic e acelasi lucru, numai ca legal nu mai poate sa fie tras la raspundere cand debiteaza el prostii, sa nu mai poate sa fie suspendat de catre LPF ca nu mai are nici o legatura oficiala cu Steaua.
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 10 august 2010, 18:33)

      Valy [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Iata dovada ca fosta echipa a armatei romane nu este orice echipa! Cum e sa fii general si sa privesti de jos in sus la stapanul Becali, poate pica ceva?
  • -1 (11 voturi)    
    oricine... (Marţi, 10 august 2010, 17:23)

    ska [anonim]

    se asocieaza cu terminatul asta nu isi da seama ca se compromite in fata a 5-6 milioane de romani?!
    ce o fi in capul lor?
    • +5 (11 voturi)    
      poate mii, nu milioane (Marţi, 10 august 2010, 17:44)

      dinica [anonim] i-a raspuns lui ska

      de unde 5-6 milioane de romani? poate cateva mii sunt interesati de subiect.
  • +4 (8 voturi)    
    linguseala (Marţi, 10 august 2010, 17:30)

    ros albastru [anonim]

    mereu se gaseste cate un tradator ...trebuia sa se gaseasca cineva care sa faca echere in fata ciobanului . si cine altul decat coloratul ilie ?! la ce rezultate are asta ca antrenor , nu il prinde a X a etapa la steaua.
  • +3 (5 voturi)    
    Ilie pupincuristu (Marţi, 10 august 2010, 17:32)

    Frankie [utilizator]

    Acum o luna se certa cu Becali si acum il pupa undeva :)
  • +5 (7 voturi)    
    Ilie Dumitrescu (Marţi, 10 august 2010, 17:47)

    Cristinel Florea [anonim]

    Sigur ca daca Ilie va reusi laudele vor fi doar pt. el. Dar oare va reusi ? Eu unul nu cred desi el stie fotbal dar deocamdata nu a avut performanta la nici un club pe care l-a antrenat. Steaua este o caciula prea mare pt. el. Sa dea totusi Dumnezeu sa reuseasca!
  • +5 (5 voturi)    
    Bisnitar, nu patron! (Marţi, 10 august 2010, 17:49)

    gigi [anonim]

    Astia-s banii bagati de becali in fotbal! 100 de lei sa te stergi la c..r cu ei! Patron idot, din paie si glod! O hahalera si o armata de gura casca in jurul lui! Sunteti multumiti acum de patronul vostru de doi lei??? La dracu cu becali, un mincinos de cea mai joasa speta! Un zgarie-branza, un Hagi Tudose al fotbalului romanesc! Ia-ti banii, canalie, si pleaca din Ghencea!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa-ti fie falimentul usor si grabnic! (Marţi, 10 august 2010, 17:54)

    peluza sud [anonim]

    Dan Petrescu ti-a dat cu tifla? A zis PAS? Ciobane, poate vrei un tablou, cu tine calare pe cal? Ti-l face Ilie cat ai zice cheese! Stii ce-i aia? De-acum va trebui sa zambesti mult in fata camerelor ca sa acoperi stangaciile din teren! Ilie Dumitrescu iti va face falimentul mai usor!
    • +2 (4 voturi)    
      Mare-i gradina ... (Marţi, 10 august 2010, 18:12)

      incredibil [anonim] i-a raspuns lui peluza sud

      N-o sti el sa antreneze, da' macar vorbeste frumoooos! Un antrenor filozof practicant langa un patron filozof practicant! Ilie, sa-ti pui ochelarii aia fumurii, tata, sa nu-ti cada palaria pe ochi! Ca-i cam mare pentru tine!
  • +2 (2 voturi)    
    Cacealmaua lui becalli la suporteri (Marţi, 10 august 2010, 18:02)

    Daniel [anonim]

    La steaua s a incheiat un contract serios cu clauze ferme si un salariu pe masura experientei noului antrenor la un asemenea proiect era nevoie de asa ceva- rezultatul va fi umilirea marelui Ilie si pacalirea stelistilor"...,,Stelisti din toate colturile Treziti va!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    dar halatul ? (Marţi, 10 august 2010, 18:04)

    oake [anonim]

    halatul cat costa ? daca aduce ilie si salariile pentru jucatori, s-a facut de-un post de antrenor la steaua pe viata !!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    si uite cum evita becali fiscul... (Marţi, 10 august 2010, 18:06)

    dan [anonim]

    ..prin contract oficial de 100 ron, si 10k euro lunar in plic...
  • +4 (6 voturi)    
    nasul drogurilor din Pta Romana a semnat (Marţi, 10 august 2010, 18:14)

    Henry [anonim]

    Ilie e capul dealerilor de droguri din zona Pta Romana.
    De ce si-ar pierde timpul sa antreneze Steaua pt 1 milion lei vechi? Va fi platit la negru de Becali deoarece vor sa evite impozitele. Amandoi sunt obisnuiti sa genereze venituri nedeclarate. Se pare ca se vor intelege bine...
    • -2 (4 voturi)    
      Esti dezgustator.... (Marţi, 10 august 2010, 19:36)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui Henry

      Chiar mai rau.
  • +1 (5 voturi)    
    parere (Marţi, 10 august 2010, 18:15)

    gabriel [anonim]

    dumitrescu este mult mai indicat pentru a fi intrenor la steaua, este stelist desavarsit, este fiu de militar..deci nu vede clubul ca o afacere nenorocita ci ca pe o intreprindere morala, a fost un jucator foarte incisiv, muncitor, cu impetuozitate si caracter...ceea ce piturca nu a fost niciodata, era un pomanagiu puturos, ratangiu, cu bun plasament insa ....doar atat...in plus este arivist, inganfat, doritor de inavutire....sa nu uitam aplecarea lui catre barbut, asa cineva nu poate fi model.......
    Asa ca-i urez succes !
    • +4 (4 voturi)    
      Ca bine zpunea Murphy: (Marţi, 10 august 2010, 18:41)

      zoe [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Intr-un sistem ierarhic fiecare avanseaza pana la atingerea incompetentei maxime!
      • +5 (5 voturi)    
        Pretul corect (Marţi, 10 august 2010, 18:58)

        Fanfan [anonim] i-a raspuns lui zoe

        "M-a impresionat ca nu a cerut bani" Ilie isi cunoaste bine valoare: zero lei cere, zero lei valoreaza munca lui!
    • +4 (4 voturi)    
      Succes la postat, nene oierule (Marţi, 10 august 2010, 18:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Ilie Dumitrescu este zero ca si antrenor. Nu a reusit nimic nici la cele mai mici echipe. "Barbugiul" are doua calificari la Europene cu nationala.

      P.S. Ia uite, s-a bagat Internet pana in stana din Pipera..Totusi remarcabil pentru jiji, cineva l-a invatat sa isi puna postaci pe net. Intram in Europa, PR-ul ajunge si in stana din Pipera. Ura, muzica!
  • +3 (5 voturi)    
    Ilie Dumitrescu e o sluga (Marţi, 10 august 2010, 18:31)

    Dorin [anonim]

    Cine lucreaza cu acest individ paranoid ce raspunde la numele de Gigi Becali nu are coloana vertebrala si se cheama ca este SLUGA. Si sa fim seriosi cu "munca patriotica" la care face referire ciobanul evazionist. Tiganul Dumitrescu va fi platit la negru. Punct. Steaua a ajuns o rusine.
    • -1 (3 voturi)    
      tarane (Marţi, 10 august 2010, 19:52)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Ma intreb cum indrazneste un anonim ca vai de curul lui sa vorbeasca in felul asta despre un individ care nu doar ca a facut destule pentru echipa Romaniei, dar e si un tip inteligent si cu un vocabular mult mai bogat decat al fotbalistilor/microbistilor impatimiti.
      'Tiganul Dumitrescu' a fost un jucator important, macar pentru asta ai putea sa imprumuti 7 ani atunci cand faci referire la el.
      • +2 (6 voturi)    
        Pastreaza-ti mucii pentru tine hahalera! (Marţi, 10 august 2010, 20:29)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Tiganul Dumitrescu (pentru ca este tigan) are ZERO valoare si de aceea "lucreaza" pentru un dement care a calcat in picioare zeci de oameni. Atata face Dumitrescu: ZERO lei.

        "Jucatorul important" are ZERO valoare si performanta ca antrenor. Punct. Repet, pastreaza-ti mucii pentru tine meltene.
        • +1 (3 voturi)    
          none (Marţi, 10 august 2010, 22:57)

          none [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Nu e OK sa te "deranjeze" tiganii care au facut ceva cu viata lor. Si Ilie Dumitrescu a facut cateva sacrificii la viata lui.
        • 0 (0 voturi)    
          deh (Miercuri, 11 august 2010, 13:46)

          muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Cred ca se perpeleste in somn 'Tiganul Dumitrescu', pentru ca agariciul 'Dorin', frecator de menta si 'ultras' se screme pe forumul Hotnews.
          Nici macar nu-s stelist, dar e uluitor cum oile ros-albastre isi permit sa vorbeasca despre un jucator care a insemnat mult chiar pentru Steaua.
          'Dorin' mama, eu stiu ca tu sangerezi ros-albastru si iti plange inima dupa club, stiu ca ti-ai tatuat emblema clubului pe fesa dreapta si ca ti-ai varuit casa in doua culori. Inteleg ca suferi, asa ca incerc sa iti explic ca unui copil de 3 ani cu creierul nedezvoltat inca.
          Oricat te-ai screme tu (ros-albastru) clubul e tot al lui Becali si tot se vor gasi antrenori care sa lucreze. Tu, ultrasul ulei, poti sa bocesti, poti sa spargi capul babutelor in metrou, poti sa-ti bati nevasta de furie, dar nu prea cred ca poti cumpara clubul de la oier.
          Asa ca dorinel mama, avand in vedere ca oricum va fi un antrenor la echipa, in ciuda lacrimilor tale, poate ar fi mai bine sa fie un stelist autentic? Sa fie cum zici tu dorine, ca tu esti ultras.
  • +7 (7 voturi)    
    lieeeee Dumitrescuuuu! (Marţi, 10 august 2010, 18:49)

    ion [anonim]

    Frate, am mai vazut filmul asta de 100 de ori, ma si mir ca mai pune cineva botul

    Pasul 1
    Becali: Vine X, un profesionist, legat sufleteste de Steaua, un simbol, un profesionist, care ne va califica in UCL, va castiga campionatul, va aduce suporterii inapoi etc, etc etc., aplaudati-ma galerie!!

    Pasul 2 - dupa 3-5-7 etape:
    Becali: Jigodia si hahalera asta de X vrea doar banii mei, echipa e jalnica, habar nu are ce sa faca in vestiar, nu imi spune nimeni mie ce sa fac, ca io dau banii

    In rolul X, chiar de mai multe ori in unele cazuri: Hagi, Lacatus, Pitzurca, Dorinel Munteanu, Stoichita, si, mai nou, Ilieeeee Dumitrescuuuu

    Ii dau 5 etape.
  • +5 (5 voturi)    
    m-a impresionat saracia lui becali (Marţi, 10 august 2010, 20:40)

    cititor hotnews [anonim]

    Saracul,nu are bani sa plateasca un antrenor.
    Si atunci ?
    A luat pe cineva sa il ajute.
  • +2 (2 voturi)    
    Mare teapa a luat dumitrescu !!! (Marţi, 10 august 2010, 21:04)

    Motanu [anonim]

    E cel mai mare crezul din istoria omenirii !!!
    Vai de mama lui !!!
  • +3 (3 voturi)    
    ile dumitrescu.judecat de cine? (Marţi, 10 august 2010, 23:31)

    zu guttenberg [anonim]

    pacat ca prea de prea multe ori se spune pe drept ca romanii sunt poeti,pierde vara,gargaragii ,manglitori si iubitori de tradare....asta este,dar mai trist la romani este prostia fudula.....ce mai comentarii frate...
    daca nu ati aflat pana acum sa stiti ca fotbalul nu mai este de mult un sport iar cluburile sportive sunt masini de spalat.....banii murdari si asta nu numai in Ro,domnilor microbisti... respectati generatia de aur pentru ce a reprezentat ea,respectul si recunoasterea internationala a Ro,mandria fiecarui roman....
  • +1 (1 vot)    
    Inca unul fraierit de Jiji (Miercuri, 11 august 2010, 7:08)

    Flaviu [anonim]

    Daca Ilie Dumitrescu este atat de naiv incat sa creada spusele ciobanului, nu-i ramane decat sa ia aminte la Necredinciosu, inainte sa fie prea tarziu: http://www.sentinta.ro/articole/editorial/view/minicronica-nopTii-necredinciosu-zice-biruinta-erei-corleone
  • +1 (1 vot)    
    dorinta (Miercuri, 11 august 2010, 7:14)

    Cristi [anonim]

    Nu stiu cu ce se ocupa Ilie acum si nici nu ma int, dc face ceva ilegal este lege pentru asta. Nu inteleg cum puteti sa tratati asa un om care ne-a adus bucurie de multe ori in suflet si amintesc aicinumai golul de kinograma de la CM din 90. V-ati gandit poate ca Ilie din dorinta de a confirma ca antrenor si de a se afirma si pe acest plan trece peste toate barierele ca asa vrea sufletelul lui?
    Problema e ca Berbecali nu o sa-l lase mult si o sa se bage peste el asa cum a facut intotdeauna si chiar a indraznit sa se bage peste Protasov, pentru ca oaia e oaie atata stie, behaie si face cacareaza. Banii meiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Huo falitule care minteai ca un godac ca-i dai lui Hagi 600 mii euroi si tu nu ai 10000 sa-i dai lui Ilie!
    • 0 (0 voturi)    
      mai degraba (Miercuri, 11 august 2010, 11:24)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      CM din 94
  • 0 (0 voturi)    
    Succes, Ilie Dumitrescu (Miercuri, 11 august 2010, 9:45)

    El Grande Barossan [anonim]

    Macar e stelist adevarat. din vechea garda.
    Are sprijinul meu si al celorlalti suporteri.
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce se ocupa ilie? (Miercuri, 11 august 2010, 10:47)

    bafta [anonim]

    uite aici cu ce se ocupa:

    http://www.kamikazeonline.ro/2010/08/ilie-dumitrescu-a-luat-lectii-de-pictura-in-mexic/
    • 0 (0 voturi)    
      Asa, si? (Miercuri, 11 august 2010, 13:51)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui bafta

      Inteleg ca a fi barbugiu, client al cazinourilor/tripourilor denota barbatie, pe cand a lua lectii de pictura inseamna indubitabil ca nu are nicio treaba cu fotbalul, nu?
      Eu zic ca e mai bine sa nu-ti complici capul, ramai la strigaturile 'o fpe ma-taaa baaaa' sau 'ue dinamo'...