VIDEO Victor Piturca si-a dat demisia/ Steaua, fara antrenor

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 8 august 2010, 13:15 Sport | Fotbal

Piturca, aproape sa preia Craiova
Foto: AGERPRES
Dupa mai multe neintelegeri cu patronul Gigi Becali, Victor Piturca si-a strans bagajele si a parasit banca tehnica a Stelei. "A luat staff-ul si a plecat. Viata merge inainte. Pentru ce sa il mai conving sa se intoarca?", a precizat finantatorul echipei din Ghencea. Dupa doar trei etape de campionat, ros-albastrii vor fi nevoiti sa schimbe antrenorul, Steaua fiind o adevarata devoratoare de tehnicieni (au fost 15 in ultimii 10 ani).

Motivul despartirii

Inainte de a semna cu Steaua, Piturca i-a cerut lui Becali (pe langa transferuri si un buget consistent) sa nu ii mai critice pe jucatori si pe suporteri. Cu toate ca si-a dat acordul pentru acest lucru, omul de afaceri nu a rezistat si a iesit imediat pe posturile de televiziune, exact precum in zilele bune. Acest lucru l-a deranjat pe fostul selectioner al Romaniei, iar Piturca a amenintat ca demisioneaza.



Pentru a ramane pe banca tehnica a echipei, antrenorul a cerut o clauza prin care ar lua 20 de milioane de euro daca patronul mai da declaratii care sa deterioreze imaginea sa, a fotbalistilor si a suporterilor.

"I-am oferit lui Piti un salariu de 25.000 de euro lunar si prima de doua milioane de euro daca se califica in Liga Campionilor. I-am luat 15 jucatori, a plecat cu ei in cantonament si acum vine sa-mi ceara garantii de 25 de milioane de euro, adica 10 hectare de pamant si 5 milioane, ca eu nu o sa mai vorbesc de echipa. I-am zis ca cel mult pot sa-i dublez salariul, dar in nici un caz nu-mi pot pune gaj toata averea mea!", a fost raspunsul lui Becali.

In aceste conditii, inevitabilul s-a produs, iar Victor Piturca a demisionat de la Steaua dupa doar trei etape scurse din noua editie de campionat.

Cine vine dupa Piti?

La putin timp dupa ce Victor Piturca si-a strans bagajele de la Stadionul Steaua, au aparut si primele zvonuri in legatura cu viitorul antrenor al ros-albastrilor. Pe lista largita pentru a prelua formatia din Ghencea se afla Cosmin Olaroiu, Marius Lacatus, Ilie Dumitrescu, Basarab Panduru, Dan Petrescu, Walter Zenga, Ionut Badea, Gica Hagi si Oleg Protasov.

Situatia tensionata de la Steaua si-a gasit corespondent in numarul de antrenori pe care clubul bucurestean i-a avut in ultimii 10 ani, la conducerea tehnica a ros-albastrilor perindandu-se nu mai putin de 15 antrenori (conform gsp).

Pe langa Piturca, au parasit echipa si Eugen Neagoe, Ovidiu Costesin, Mihai Dima si Gabriel Boldici, acestia formand staff-ul tehnic cu care Piti a venit in Ghencea.

Lista antrenorilor din ultimii 10 ani:

Victor Piturca - 2000-2002
Cosmin Olaroiu - 2002
Victor Piturca - 2002-2004
Walter Zenga - 2004-2005
Dumitru Dumitriu - 2005
Oleg Protasov - 2005
Cosmin Olaroiu - 2006-2007
Gica Hagi - 2007
Massimo Pedrazzini - 2007
Marius Lacatus - 2007-2008
Dorinel Munteanu - 2008
Marius Lacatus - 2009
Cristiano Bergodi - 2009
Mihai Stoichita 2009-2010
Victor Piturca 2010


Citeste mai multe despre   























5502 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Bravo!!! Urmeaza oierul bisnitar (Duminică, 8 august 2010, 13:18)

    Frankie [utilizator]

    Sa plece albanezu ala bisnitar ca a stricat nu numai Steaua, ci tot fotbalul romanesc ala amarat cum era. La steaua e saptamana si antrenorul, parca ar fi o echipa de cascadorii rasului.
    • 0 (4 voturi)    
      gps nu stie sa numere (Duminică, 8 august 2010, 17:16)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Pai au fost mai putini (pentru ca au venit si au revenit). Victor Piturca a fost de 3 ori asta inseamna doar un antrenor... Olaroiu a fost de doua ori... asta inseamna al doilea antrenor. GPS ar trebui sa mai numere odata si poate ca si HotNews, poate o sa le iasa numaratoarea mai bine.
      • +1 (3 voturi)    
        n ai prins ideea (Luni, 9 august 2010, 0:41)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

        e vorba ca antrenorii s au tot schimbat, o fi fost de 3 ori acelasi antrenor, dar au fost 3 mandate diferite, asa ca il pui la socoteala de 3 ori, evident...dumbass :)
        • 0 (2 voturi)    
          victor, are dreptate luxdesign (Luni, 9 august 2010, 9:53)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          au fost mai putini antrenori. iar ei numara antrenorii, nu schimbarile de antrenori. daca numarau schimbarile de antrenor atunci aveai dreptate
  • +2 (8 voturi)    
    Berbecali, pleaca din tara! (Duminică, 8 august 2010, 14:15)

    gogu [anonim]

    Oierul - europarlamentarul
    E mai prost ca lampadarul!
  • +5 (13 voturi)    
    Mda... (Duminică, 8 august 2010, 14:17)

    Dorin [anonim]

    Nu ca Piturca era un om si un antrenor extraordinar dar parea singurul care il putea tine in frau pe idiotul Becali. Iata ca nici macar Piturca n-a reusit ceea ce unii isi imaginau. Cine crede ca poate lucra, ca antrenor, cu Becali isi face iluzii desarte. Individul ala cu pretentii de mare domn, pentru ca Steaua sa poata face performanta, trebuie scos cu forta din Ghencea pentru ca distruge tot pe ce pune mana.

    P.S. Mi se pare jalnic Emerich Ienei, care a acceptat sa se umileasca in fata unui individ care l-a umilit in public in ultimul hal. Pentru ce ramane Ienei la Steaua? Pentru bani. Un om fara caracter pe care chiar si galeria ar trebui sa-l admonesteze verbal asa cum o face cu Becali. Ce nu face omul pentru bani? Tot respectul pentru Piturca care n-a acceptat sa se umileasca pentru bani.
    • +1 (5 voturi)    
      janic (Duminică, 8 august 2010, 19:06)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Si mie mi se pare jalnic sa vorbesti despre domnul Ienei in necunostiinta de cauza..
  • +2 (10 voturi)    
    Excelent! (Duminică, 8 august 2010, 14:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Acum sa/i vad pe suporterii oi!
    Se rasv\coala impotriva ciobanului sau... pasc mai departe!
    Ma uit la antrenori!
    Cica, asteapta, Ilie Dumitrescu, Olaroiu, Dan Petrescu.
    Daca se duc la cioban, sunt cei mai prosti oameni din lume!
    Steaua = cea mai de.... cacareaza echipa!
    • 0 (6 voturi)    
      Mentalitate de boschetari,,,,,, (Duminică, 8 august 2010, 15:09)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      .....bautori de bere la PET si vodca de 60 de bani suta. Hayduk Split- Dinamo 0-3.
      In disputa Becali- Piturca(s-au intilnit hotu'cu hotu') nu putea fi decit un cistigator, Becali...a incercat Piturca cacealmaua vietii lui dar Becali n-a pus botu'.
      Daca nu prelua Becali Steaua, acum ea n-ar fi existat.
      E patron si isi apara investitia si poate emite si pretentii...sa le intre si suporterilor in cap odata pentru totdeauna...Steaua e a lui Becali nu a lor, deoarece Becali baga bani in club...au apus demult vremurile cind spuneau unii cu mindrie si minie proletara ceva in legatura cu bunurile intregului popor.
      A ajuns europarlamentar datorita voturilor unora ca Gogu, Frankie, Dorin s.a.m.d.
      Ca se vor duce altii antrenori la cioban e numai problema lor personala, dar care le va umple chimirul.
      Asta e fotbalul..patronul angajeaza antrenorii, nu galeria, nu detractorii.
      Astept injuraturile.
      S'auzim numai de bine!!
  • -4 (8 voturi)    
    Un oier destept !!!! (Duminică, 8 august 2010, 14:54)

    Gigi [anonim]

    Doar cei cu creier de oaie pot comenta rautacios !! Adica vine un angajat sa--mi puna clauze de 20 mil daca vorbesc ??? Adica eu dau bani grei pe echipa , adica sa investesc in ceva , afacere si sa stau pe litoral linistit ca doar cineva are grija de banii mei , de afacerile mele sa prospere !!!! Acesti angajati care lucreaza 8 ore pe 5 zile , sau cei care primesc diverse alocatii de la stat pot crede ca viata unui patron - investitor este usoara si lipsita de griji , iar banii adunati sa-i doneze putorilor si smecherilor ... ?? Niciodata !!
    • +3 (3 voturi)    
      Jiji, oier destept, ha ha ha (Duminică, 8 august 2010, 16:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      jiji, mai ai timp de comentarii si pe aici? ai invatat pana la urma cum e cu internetul? e o mare realizare pentru un oier. De fapt, imi cer scuze oierilor adevarati, jiji e doar e excrescenta ciudata din perioada de tranzitie, o amestecatura de oier, bisnitar, borfas,infractor, fatarnic (ah, cum arunca el cu banii in biserica, mai ales atunci cand e televiziunea acolo), etc, etc, etc

      P.S. Afacerile lui jiji au fost: bisnita marunta si apoi un schimb de terenuri cu armata: armata a dat terenul de la marginea Bucurestiului si a luat in schimb (la acelasi pret pe mp!) teren la mama naibii, unde si acum e tot porumb. Astea sunt toate "afacerile" lui jiji. Pe ce pune asta mana, praful se alege.
      • -2 (2 voturi)    
        un oier destept ,,,,, (Duminică, 8 august 2010, 19:51)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui ion

        Da tu ce ai facut in viata ta ??? in afara de a critica pe cei ce muncesc ?? sigur nu ai vreo realizare consistenta De ce nu ai facut tu schimburile de terenuri sau pe bisnitarul ?? ce te-a oprit ??
  • +5 (5 voturi)    
    Do we give a shit? (Duminică, 8 august 2010, 15:05)

    Tomis [utilizator]

    Articolul asta ocupa spatiu degeaba pe hotnews. Cui naibii ii mai pasa ce se intampla in fotbalul romanesc? Trebuie sa fii foarte plictisit si fara de ocupatie sa te intereseze ceva atat de superficial precum fotbalul. Becali? Piturca? Nu am auzit de ei, nu-i cunosc.
  • +2 (2 voturi)    
    Patron cu gura mare-punga mare=bani pierduti-efort (Duminică, 8 august 2010, 15:05)

    cruntu [anonim]

    Pacat de banii lui si de jucatorii veniti care i-si puneau sperante !
  • +2 (2 voturi)    
    Deci eu atita am de zis (Duminică, 8 august 2010, 16:22)

    ac [utilizator]

    Meeeeeeee.
    Cine a vazut Caligula stie.
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari lui Piti pentru solutia gasita! (Duminică, 8 august 2010, 17:08)

    mm [anonim]

    Mai bine sa inchei relatia cu Becali pe picioarele tale si cu fruntea sus, decat in patru labe ca Hagi, Munteanu si Lacatus! Retragerea cand esti pe val!
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva ce ramane nebagat in seama (Luni, 9 august 2010, 13:28)

    Istropateanu [anonim]

    Patronul si angajatul nu sunt in relatie directa. Exista ceva in mijloc care ii uneste: STEAUA ca organizatie. Unul e patron al societatii STEAUA, altul era angajat al societatii STEAUA, nu baiat de casa nu altceva: angajat. Toate comentariile le axeaza pe relatia patron-angajat in loc sa se concentreze pe distanta normala care ar trebui sa fie intre un patron si nu angajat. Noi suntem inca intr-un ev mediu dezorganizat ...