Relatii tensionate in Ghencea/ Piturca ar putea parasi echipa

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 august 2010, 10:26 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: Rompres
Dupa doar doua etape, mandatul lui Victor Piturca in Ghencea s-ar putea incheia. Fostul selectioner a adus publicul inapoi alaturi de echipa si rezultatele, dar comportamentul patronului este cel care l-ar putea indeparta pe antrenor de formatia ros-albastra. Becali nu se poate abtine de la comentariile la adresa jucatorilor si a fanilor, lucru cerut in mod special de Piturca. Apropiati ai tehnicianului au spus ca acesta si-ar putea prezenta demisia dupa partida de la Brasov (sambata, ora 21.00), informeaza editiile on-line ale ziarelor de sport.

Piturca a intervenit cu succes in puternicul conflict dintre patron si suporteri, iar echipa a avut parte din nou (dupa o pauza de doi ani) de tribune pline la o partida din Ghencea (cea cu Stiinta).

Una dintre declaratiile care l-au deranjat pe antrenor a fost cea care facea referire la suporteri: "Fanii imi impun mie ce sa fac?! Pe banii mei?! Niciodata in viata lor! Daca eu vreau, ma urc si pe acoperis, nu numai pe Maybach. Ma bucur cum vreau eu. Ce, eu sunt idiot sa dau bani la echipa si sa nu vorbesc?!", a precizat Becali dupa victoria cu Universitatea Craiova.

De asemenea, finantatorul Stelei a caracterizat sec relatia pe care o are cu Victor Piturca, Becali precizand ca fostul selectioner este doar un angajat al clubului, care nu-i spune lui ce si cum sa faca. "Piturca e angajatul meu la Steaua, nu trebuie sa intervina Dragomir (nr. presedintele LPF) sa imi spuna asta", sunt cuvintele lui Gigi Becali.

Echipa evolueaza bine dupa o pauza de multe partide, iar patronul din Ghencea spune ca meritele nu sunt doar ale lui Piturca, ci si ale sale, pentru ca a adus 14 jucatori pe perioada de criza.

In urma acestor iesiri ale omului de afaceri din Pipera, Victor Piturca a luat decizia de a nu face deplasarea la Brasov in acelasi timp cu prima echipa (pentru partida de sambata, de la ora 21.00). Sunt voci care spun ca exista si posibilitatea ca antrenorul sa nu mai ajunga deloc la poalele Tampei, ruptura dintre Piturca si Becali putand fi definitiva.


Citeste mai multe despre   



















3615 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:36)

    Frankie [utilizator]

    poate se invata oieru ala bisnitar minte
    • +12 (16 voturi)    
      oieru (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:55)

      mankie [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      din pacate oieru bisnitar nu se va invata minte niciodata. face parte din categoria indivizilor care cred ca daca au bani , au si bun simt . niciodata ! va veni din nou un lingau de gen stoikita , care pentru bani , se va lasa balacit si improscat cu laturi de "europarlamentar "
  • +16 (16 voturi)    
    adevaratele stricaciuni ale fotbalui romanesc (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:48)

    costel [anonim]

    bekali a stricat steaua dom'le.va rog sa ma credeti ca nu ma mai uit la fotbal din cauza celor ca el si a lui implicit.
    retineti!
    nu o sa facem performanta niciodata cu oameni ca ei.
  • +12 (12 voturi)    
    Remember... (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:54)

    Pantera Roz [utilizator]

    Sloganul dinamovistilor acum vreo 4-5 ani(cand stelistii tipau :"Piti,Piti,lasa-ne,lasa-ne!) : "Piti,Piti nu-i lasa,nu-i lasa"...Cum se schimba istoria...
  • +9 (9 voturi)    
    adio (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:56)

    julik [anonim]

    cel mai bine ar fi sa plece amandoi. relatia dintre cioban si suporteri este distrusa de foarte mult timp. El ar vrea sa fie adulat, purtat pe brate, ca Stefan cel Mare, ctitor de Maglavit. Niciodata, primata oligofrena, Niciodata!
  • -16 (18 voturi)    
    de ce nu vedeti? (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:11)

    becali [anonim]

    Ca becali este singurul in masura s ail bata pe basescu cu aceloeasi arme ale nesimtirii si obrazniciei? Eu l-as dresape becali sa taca putin, pana la alegeri si apoi, l-as lansa ca pe un caine impotriva lui basescu . atunci s avedeti circ si zgarieturi cu betisoare cu vata! si atunxci sa aflati ce avre are seful statului SI CMARILA LUI obtinuta prinj mijloace ilicite... Si atunci veti afla cata bataie de joc a indurat poporul acesta din 2004 incoace. Becali este in stare sa il dstituie legal pe basescu!
    • +6 (8 voturi)    
      politica (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:51)

      albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui becali

      locul de facut politica este altul .aici era vorba de cu totul altceva . esti unul care cred ca ai alege doi presedinti la acelasi mandat : becali si diaconescu . mai taci !!!
    • +6 (6 voturi)    
      sa iti citesc ceva din Caragiale... (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:56)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui becali

      Din "Caldura mare" mai precis: amice! esti idiot?
  • -10 (14 voturi)    
    Suporteri tampiti (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:12)

    Cristi [anonim]

    AISS si-o cauta cu lumanarea. Daca nici acuma nu a fost bine ca nu s-a legat de nimeni si si-a vazut de treaba, ce mai vreti? Sa il legati in lanturi? S-a suit pe masina sa se bucure ca echipa lui a castigat un meci si aia au si sarit la scancal. Adevarul e ca suporterii sunt de vina. De data asta ei au inceput tot. Un om nu se poate schimba peste noapte, iar Becali cred ca a dat dovada ca s-a temperat. Ce vreti sa il inchideti in casa? Echipa nu o vinde .. nustiu cand va e clar asta.

    O sa il aduca inapoi pe stoichita si o sa il vedeti toata ziua la televizor si in vestiar. Pun pariu ca atunci o sa fiti super multumiti
    • +3 (5 voturi)    
      sa plece (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:38)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      cine se mai uite la meciurile din "linga lui mitica"? sunt si alte sporturi + alte campionate. apropo sa se duca mai bine sa plateasca impozitele la stat asta din capul satului alias Pipera sat (nu au nici macar strazi asfaltate+trotuare acolo noroc cu fraierii pe care bancile ii rup acum ca l-au facut cu ceva banuti)
  • -5 (13 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 7 august 2010, 11:27)

    Anonim [anonim]

    Seaua este o afacere. O afacere merge pe bani. Banii sunt ai lui. Tu ai face ce iti spun un grup de huligani pe banii tai? Eu unu nu
    • +5 (5 voturi)    
      Steaua este un mod de publicitate (Sâmbătă, 7 august 2010, 12:22)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Becali daca ar pleca de la Steaua, nu ar mai auzi nimeni de el, n-ar mai aparea prin mass-media deloc... AAAA si oricum bisnitaru a scos mai mult decat a bagat de la Steaua
      • 0 (6 voturi)    
        Tocmai (Sâmbătă, 7 august 2010, 13:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        In momentul in care va incepe sa aduca bani de-acasa pt echipa...va renunta. O fi el cioban...da pt afaceri are minte. Si era si normal sa scoata mai mult decat a bagat. Altfel pleca de mult.
        Daca suporterii vor sa aiba un cuvant de spus...sa cumpere echipa. Altfel tipa degeaba.
    • +4 (4 voturi)    
      Steaua nu este a ciobanului. (Sâmbătă, 7 august 2010, 12:41)

      and [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Steaua nu este o afacere, este un simbol, e o institutie, ajunsa din pacate pe mana unui cioban. Da, sunt banii lui, si e dreptul lui legal sa faca ce vrea. Si ca orice caracter mizerabil, ca orice scursura ajunsa cu bani, abuzeaza de aceasta putere pana la capat.
    • +2 (2 voturi)    
      Explicatie retardata (Sâmbătă, 7 august 2010, 12:58)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Asta este tipul de explicatie retardata. "Pe banii mei fac ce vreau". Faci ce vrei, ma, atunci cand nu implici alti oameni. Cati bogatasi nu si-au luat-o in freza perfect regulamentar atunci cand nu s-a gasit nici o femeie care sa-i iubeasca sincer?
      Situatia de la Steaua este asemanatoare. Nu poti cumpara iubirea fanilor, coeziunea, optimismul, pasiunea sau entuziasmul.
      Piturca - asa cum este el, nu sunt un admirator al lui - a demonstrat ca si cu bani putini si cu transferuri aproape anonime a adus fanii langa echipa.
      Daca maimuta albaneza psihopata nu vrea, asta e! Va fi injurat non-stop pana va pleca, pentru ca oricum va pleca pana la urma.
  • 0 (0 voturi)    
    Piturca ar putea parasi echipa ??? (Sâmbătă, 7 august 2010, 12:01)

    Motanu [anonim]

    @hotnews, de pe la televizor eu am aflat aseara ca ca a parasit-o deja !!!
  • 0 (0 voturi)    
    atata timp (Sâmbătă, 7 august 2010, 13:05)

    resita31 [utilizator]

    atata timp cat noi, oamenii din tara asta, nu ne vom unii impotriva mitocanieisi sa actionam ca o singura persoana, nu ne vom putea scapa niciodata de cei care ne fac de rusine...