Poli Timisoara s-a calificat in barajul pentru Europa League, dupa un veritabil "thriller" cu finlandezii de la MyPA: 3-3, dupa 0-3 la pauza. Dinamo a fost de asemenea victima unei prime reprize de cosmar la Split, insa nu a reusit sa repare nimic dupa pauza: 0-3 pe terenul lui Hajduk si "haita" ramane in afara Europei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Vineri, in urnele play-off-ului Europa League, se vor afla 4 echipe romanesti - Urziceni, Steaua, Vaslui si Timisoara.

Timisoara - MyPA 3-3, la pauza 0-3. In tur, 2-1.

O prima repriza catastrofala, in care banatenii au fost "maturati" de nordici - Aijala (17) si Ricketts (20, 24) au semnat un 0-3 neverosimil. Timisoara are meritul de a fi revenit dupa pauza, prin golul lui Axente (53), a simtit ca se poate la reusita lui Zicu (80) si s-a calificat prin lovitura de cap a lui Cisovski (90+3). Prin golul din prelungiri, Timisoara a evitat o rusine de proportii.

Hajduk - Dinamo 3-0. In tur, 1-3.

Un dezastru in prima jumatate a meciului: Vukusici a marcat prea usor in minutul 12, cu un sut pe coltul scurt. In minutul 23, Dinamo era deja eliminata, fiindca Brklaca a ridicat scorul la 2-0. Tomasov, omul serii, si-a incununat evolutia cu o executie de exceptie in minutul 33, cand a gasit vinclul, din marginea careului.

Dinamo a incercat sa revina dupa pauza, a avut si o dominare teritoriala, insa a trebuit sa se recunoasca invinsa. Si eliminata. Modesta imaginea lui Dinamo, la doar o saptamana dupa ce impresionase la jocul-tur.