UCL Zenit - Unirea Urziceni 1-0/ Rusia nu crede in lacrimi

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2010, 18:57 Sport | Fotbal

Meme Stoica a ales Vaslui
Foto: AGERPRES
Unirea Urziceni a fost eliminata din Champions League, dupa 0-1 pe terenul lui Zenit Sankt Petersburg (in tur, 0-0). In urma acestui rezultat, ialomitenii trec in a doua competitie europeana, Europa League, acolo unde vor sustine barajul pentru calificarea in grupe.

Ialomitenii au reusit sa domine debutul de meci, prntr-o asezare agresiva si un consum de energie impresionant. Zenit a fost surprinsa de opozitia activa a Unirii si a avut nevoie de 20 de minute pentru a-si pune ordine in joc.

Din momentul in care au izbutit sa echilibreze, rusii au cautat sa isi puna in valoare individualitatile: in minutul 33, Danny s-a desprins usor de Nicu Epaminonda si a marcat din interiorul careului, cu un sut imparabil.

Zenit a inceput mai bine si partea secunda, in care a cautat chiar sa iuteasca ritmul. Dupa un sfert de ceas de inghesuiala prin careul propriu, Unirea a reusit sa iasa la joc: Neaga a sutat excelent din apropiere in minutul 67 (balonul respins de Malafeev stergand bara), apoi Dalle a fost la 10 metri de egalare, dar sutul sau, din careu, a fost prea slab.

Au avut si rusii sansele lor, o bara Faizulin (69) si o foarfeca Kerjakov (70), dar ultimele minute au apartinut echipei ialomitene. Din pacate, cu toata posesia din final, Unirea nu a gasit cheia apararii lui Zenit.


Citeste mai multe despre   























9737 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    stream live (Miercuri, 4 august 2010, 19:50)

    sorina [anonim]

    stie cineva un link pentru a vedea meciul online?
    • 0 (0 voturi)    
      incearca link-ul asta (Miercuri, 4 august 2010, 20:05)

      sycka [anonim] i-a raspuns lui sorina

      Salut,
      Incearca link-ul asta: http://sportissimo22.blogspot.com/2010/08/digi-sport-tv-live-online-digi-sport-tv.html

      Eu am blocat streamul si nu stiu sigur daca merge.
      • 0 (0 voturi)    
        link (Miercuri, 4 august 2010, 20:20)

        sorina [anonim] i-a raspuns lui sycka

        merci fain!..:)
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i nimic urzicenilor !!! (Miercuri, 4 august 2010, 22:17)

    Motanu [anonim]

    Chiar daca ati fost elimnati cu 0-1 la general, veti merge in play-off-ul europa league !!!
    P.S.: Avem deja 3 echipe in play-off-ul europa league: urziceni, steaua, vaslui !!!
    Si daca se mai califica si timisoara respectiv dinamo vom avea 5 echipe !!!
  • -2 (10 voturi)    
    Bafta nu e infinita (Miercuri, 4 august 2010, 23:11)

    Alex One [anonim]

    Nu poti sa mergi mai departe sperand ca adversarul isi va marca mereu in propria poarta iar apoi sa te lauzi cu jocul minunat pe care l-ai prestat ! Se dovedeste ca fara punctele Stelei si Rapidului nici Unirea nici Cfr nu ajungeau niciodata in grupele CL cum n-a ajuns nici Dinamo cand a luat-o de la Lazio. Singura care s-a calificat pe munca ei invingand in preliminarii, chiar de 3 ori consecutiv !(Standard, Bate si Galata ) a fost Steaua.
  • +3 (3 voturi)    
    hotie (Joi, 5 august 2010, 8:33)

    florin [anonim]

    am fost furati de albitrii, am sa vin cu dovezii ca am fost furati...:)))))))))))))))))
    • -1 (1 vot)    
      Ai dovezi ??? (Joi, 5 august 2010, 13:36)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui florin

      Daca da, de ce nu le scrii intr-un comentariu aici pe hotnews !!!
  • 0 (6 voturi)    
    Urziceniul s-a urzicat ! (Joi, 5 august 2010, 8:44)

    cornel [anonim]

    Stiu ca multi ma vor ataca de ce voi spune dar e timpul sa ne lase in pace aceasta echipa de 3 lulele.A castigat prin noroace si nu stiu cate autogoluri adverse. Asa sperau si aseara Noi, cu echipa urziceniului am incercat sa pacalim fotbalul asa cum in 20 de ani am pacalit capitalismul cu Ion Iliescu. Nimic nu facem temeinic . Cu cat am evoluat fata de perioada cand otraveam fantanile in lupta cu altii ? Metodele sunt asemanatoare si azi, chir in fotbal.Laudam si supralaudam pe acesti fotbalisti "de la tara", in schimb atacam cu orice mijloace pe Steaua, singurul nostru brand.
    • 0 (0 voturi)    
      Da de unde! (Vineri, 6 august 2010, 5:41)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Urzica e posibil sa fie si in criza financiara, nu stiu detalii, da' in mod cert e in criza dupa ce si-a pierdut antrenorul. N-as zice ca ce au acuma se ridica la nivelul lu' Dan Petrescu. Si n-am vazut macar un meci in care sa fi trisat arbitrii in favoarea urzicii, sau sa se traga pe cur jucatorii urzicii la un meci, cum fac aia de la CFR si cum facea inainte de CFR Dinamo. Io n-as zice ca rezultatele urzicii din ultimii ani sunt noroc, de trei lulele sau pacaleli.
  • +3 (3 voturi)    
    da... (Joi, 5 august 2010, 9:29)

    lucyan [utilizator]

    capitalismul asta ne invata, sa ridicam brand-uri in slavi, indiferent de valoare...
    tare fain ai zis si tare repede ai uitat prestatia urziceniului...
    corect este sa-i lauzi cand merita si sa-i critici cand iti ofera ocazia...
    ori steaua ofera ocazii dupa ocazii, sperand sa ratam si noi cum rateaza ei...
    cladeste tu un brand doar din amintiri si lasa-ne pe noi sa mai evoluam, macar cu fotbalistii de la tara...
  • +1 (3 voturi)    
    n-am inteles... (Joi, 5 august 2010, 9:31)

    lucyan [utilizator]

    dalle a fost la zece metri de egalare... poate explica cineva ce inseamna, sau de la cati metri se egaleaza, sa-i tinem pe toti pozitii de egalare, sa nu mai umble brambura pe teren...
  • 0 (0 voturi)    
    Eu am dubii . . . (Joi, 5 august 2010, 13:45)

    gheorghe [anonim]

    . . . in ce priveste capacitatile antrenoriale ale israelianului. Nu mi se pare normal ca in minutul 85 cand un singur gol face diferenta intre calificare si necalificare si cand echipa este mai proaspata decat a adversarului, tu sa scoti de pe teren un atacant bun(Frunza) pentru al inlocui cu alt atacant la fel de bun. Ce avea de pierdut daca ar fi scos un fundas si ar fi introdus un atacant? Putea eventual sa mai incaseze un gol. Ei si? Calificarea oricum era pierduta. Cu un atacant in plus pe teren poate ca alta era situatia la sfarsitul celor 94 de minute.
    • 0 (0 voturi)    
      Cre' ca e aiurea ... (Vineri, 6 august 2010, 5:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      ... sa dai sfaturi antrenorului. Ca nu se ridica la nivelul lu' Dan Petrescu e evident, da' sunt convins ca isi cunoaste echipa mai bine decat oricine din exterior. In plus, e de meserie, nu amator.

      De ex. o posibila explicatie a fost ca vrut sa faca atacul ceva mai incisiv fara a slabi insa apararea. A bagat un atacant mai odihnit, si a sperat sa-i iasa ceva, da' n-a iesit.

      In alta ordine de idei, io as face o comparatie intre bugetele alor doua echipe. E total aiurea sa ne asteptam ca la finantare semnificativ mai mica urzica sa puna in teren o echipa comparabila. Jucatorii romani care chiar pot joaca in strainatate. Echipele de club romanesti joaca cu jucatorii pe care si-i permit.