Nationala Coreei de Nord, pedepsita pentru rezultatele de la CM/ Fotbalistii, umiliti in public timp de sase ore

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 14:53 Sport | Fotbal

Nord-coreenii, umiliti in public
Foto: Agerpres
Radio Free Asia a dezvaluit ca echipa nationala de fotbal a Coreei de Nord a fost pedepsita la cateva zile de la intoarcerea in tara, dupa evolutia slaba de la Cupa Mondiala din Africa de Sud. Potrivit sursei citate, fotbalistii au fost mustrati si umiliti in public, pentru ca au tradat increderea aratat de liderul Kim Jong-Il.

Radio Free Asia (un post de radio privat fondat de catre Congresul Statelor Unite si criticat in dese randuri de catre sistemul comunist din Coreea de Nord) sustine ca jucatorii, la intoarcerea in tara, au fost dusi pe o scena din Palatul de Cultura al Poporului si supusi unei sesiuni de sase ore de critici venite de la comentatorii sportivi, sportivi, studenti si politicieni. Ri Dong-Kyu, comentator la postul national de televiziune, a fost cel care a dat tonul umilintelor, criticand fiecare jucator in parte. Doar doi fotbalisti au scapat de aceasta pedeapsa, Jong Tae-Se si Ang Yong-Hak, ambii nascuti in Japonia.

Unele zvonuri indica faptul ca echipa nationala a fost expulzata din Partidul Comunist si trimisa sa lucreze pe un santier din Phenian, drept pedeapsa pentru umilinta la care au supus tara. Potrivit unor surse citate de publicatia Chosun Ilbo, in trecut, sportivii nord-coreeni si arbitrii care aveau performante slabe erau trimisi direct la inchisoare.

Coreea de Nord, calificata la Mondial pentru prima data dupa 1966, a pierdut toate cele trei meciuri din grupa, desi conducatorii comunisti se asteptau ca ea sa iasa din "Grupa Mortii". Au existat zvonuri ca infrangerea umilitoare din meciul cu Portugalia (0-7) a venit dupa ce liderul tarii, Kim Jong-Il, a ordonat ca echipa sa adopte o strategie bazata pe atac.


Citeste mai multe despre   



















9747 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    Propaganda de doi bani (Joi, 29 iulie 2010, 15:04)

    Andrei [anonim]

    Dar sunt sigur ca exista multi cretini care sunt in stare sa creada aberatiile astea si sa ia radio free asia ca o sursa credibila.
    • -8 (18 voturi)    
      Sau onion news (Joi, 29 iulie 2010, 15:09)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ... Astept cu nerabdare urmatorul articol despre nu stiu ce descoperire au facut cercetatorii din poplaca de sus in jos.
    • +10 (14 voturi)    
      Clar (Joi, 29 iulie 2010, 15:20)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nici Radio Free Europe nu era de incredere la vremea lui. Pentru unii.
      Articolul precizeaza destul de clar ca e vorba de zvonuri, nu spune nicaieri ca ar fi informatii sigure. Nu cred ca au prea multi informatii sigure din Coreea de Nord.
      • +10 (12 voturi)    
        Pt. sile (Joi, 29 iulie 2010, 15:35)

        satul de comunism [anonim] i-a raspuns lui sile

        Daca radio europa libera nu a fost de incredere atunci cine erasursa sigura, scanteia? Iti imaginezi sa vrei sa te inscrii la facultate in tara ta si sa nu poti? pt. ca ai origini nesanatoase, adica parintii tai au fost bogati sau instariti. Asta se intampla prin anii 50, ba chiar imediat dupa instalarea comunismului, multi burghezi scoliti la Paris si Berlin ramasi fara afacere si casa nu erau primiti la munca sau decat in munci necalificate. Manelismul de acum este o rezultanta a politicii de atunci.
        • -3 (7 voturi)    
          bati campii!!! Nu vrei sa ocupi garile? (Joi, 29 iulie 2010, 16:06)

          Decebal Partzescu [anonim] i-a raspuns lui satul de comunism

          Daca Europa Libera nu era de incredere, asta NU inseamna ca Scanteia era.

          Gandesti si tu ca postacii pedelari de pe acest site, care spun ca daca nu esti cu basescu esti cu geoana sau crin (in mod automat sau manual sau in cascada).
        • +7 (7 voturi)    
          . (Joi, 29 iulie 2010, 16:09)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui satul de comunism

          Cred ca ce a vrut Sile sa zica este ca Radio Europa Libera era promovat ca sursa de neincredere de catre comunisti , care evident vroiau ca populatia sa nu asculte .
    • +15 (15 voturi)    
      esti tinerel (Joi, 29 iulie 2010, 15:22)

      ADL [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      pun pariu ca nu ai mai mult de 25 de ani, nu stii cum era cand venea prim-secretarul in vizita de lucru la fabrica.

      pune mana si citeste despre autocritica in fata activului de partid pe vremea lui ceausescu! memoria voastra scurta ne intoarce inapoi.
  • +10 (12 voturi)    
    Laser, frate! (Joi, 29 iulie 2010, 15:13)

    Ronin [utilizator]

    Propun sa cedam toti fotbalistii, arbitrii, federatia si liga vreo 2 ani la nord coreeni. Si sa facem selectia la nationala din cei care se intorc in primii 4 ani inapoi (m-as mira sa nu faca vreunu puscarie la ce poame avem noi). Pai daca aia s-au calificat la mondiale si au primit un astfel de tratament, ce sa mai zic de ai nostrii care nici macar nu stiu ce e ala un mondial? Eventual vreo marca de sprit sau un club de noapte misto.....Lasand gluma la o parte, coreenii astia-s ciudati rau...
  • +10 (10 voturi)    
    tara nebuna (Joi, 29 iulie 2010, 15:18)

    Tomaso [anonim]

    Daca e adevarat e inca o dovada ca tara asta chiar e sarita de pe fix. Fotbalul e pana la urma doar un joc, sa-i trimiti la munca fortata din cauza ca au pierdut contra unor echipe mult mai bune e aberant. sa ne gandim ce ar fif acut Ro in grupa lor cu Brazilia, portugalia si Coasta de Fildes. V-ar fi mirat daca nu luam niciun punct?:)
  • +5 (5 voturi)    
    Au scapat ieftin (Joi, 29 iulie 2010, 15:49)

    Mihalcean [anonim]

    Au scapat ieftin baietii.De obicei fotbalistii cu rezultate slabe din Coreea de Nord erau fie impuscati fie folositi pe post de agregate la consolidarea unor fundatii din beton.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunteti tineri. (Joi, 29 iulie 2010, 15:49)

    frankestain [utilizator]

    Nu stiti ce inseamna,numai cine a trecut prin binefacerile Dictaturi Adevarate stiu ce inseamna asta.Eu personal am facut parte din Lotul Olimpic in ani 1976-1981 dar din cauza nationalitati nu am fost lasat sa particip la nici campionat international.si nu numai asta .Atentie Mare la ce se intampla la noi directia este total gresita PERICOL.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar japonezul care a ratat penalty-ul, ce a patit (Joi, 29 iulie 2010, 16:50)

    woo li cheng [anonim]

    Parca voiau japonezii sa-l premieze!
    Asta se intampla tot in Asia!
    Eu am crezut ca ii dau cutitul pentru harakiri.
    Nu e de mirare sa fi tinut o sedinta de autocritica constructiva, iar baietii sa-si fi luat angajamentul sa castige campionatul le editia urmatoare. Adic le-a zis Conducatorul sa spele rusinea si ei vor bate cu 5-0 Brazilia, conform planurilor trasate de Marele conducator!
    Acolo nu e nimic la voia intamplarii sau a unui guvern, Conducatorul stie tot. De bani , nu au nevoie, ca nu consuma decat ce cultiva.
    Fara gluma, aia nu e viata, e puscarie!
  • +4 (4 voturi)    
    Coreea de Nord - am fost acolo (Joi, 29 iulie 2010, 18:03)

    Imperator [anonim]

    Problema cu Coreea de Nord este ca tara fiind ermetic inchisa nu poti sa stii ce e adevar sau minciuna. Este evident ca presa internationala preia stiri din presa sud-coreeana care are interesul sa denigreze nordul, dar niciodata nu poti sa stii daca e adevar sau minciuna sau daca nu a fost umflat. Cel mai probabil ca de maturat cu ei pe jos s-a maturat, asta s-a intamplat in public in Franta ca i-a trimis pe santiere sau in puscarie, e posibil, dar s-ar putea sa nu... E foarte interesant care va fi lotul aliniat de Coreea de Nord la urmatorul meci inter-tari.
    Despre Coreea de Nord, mai multe aici:
    http://imperatortravel.blogspot.com/search/label/Coreea%20de%20Nord
  • 0 (0 voturi)    
    Coreea de Nord (Joi, 12 august 2010, 9:31)

    Catalinu [anonim]

    Este pacat ca se intampla asa dar credeti-ma ca doar un regim strict precum al lor poate duce la performante - uitati-va la noi se schimba antrenori cu zecile la o echipa, sa nu mai vorbim de jucatori - si zero performanta. Problema la ei a fost ca nu a pus pe cineva care se pricepe sa-i antreneze - s-a implicat direct prim ministrul lor - hai sa fim seriosi - ca daca aveau pe cineva care sa stie ce inseamna fotbal nu aveau scor de 7-o. Detalii pe www.r-p.ro
    Comunismul este bun pentru ca suntem niste maimute avare necontrolate - cel putin in fotbal!