​VIDEO Emotionant/ Raul paraseste Realul dupa 5.747 de zile

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2010, 14:18 Sport | Fotbal

Raul Gonzalez
Foto: Reuters
A marcat primul gol pentru Real pe 5 noiembrie 1994, intr-un derbi al capitalei Spaniei contra lui Atletico Madrid. Raul Gonzalez este cel mai important fotbalist care a jucat pe Santiago Bernabeu in ultimele decenii. "Inima va ramane intotdeauna alaturi de echipa", a marturisit atacantul care a facut istorie pentru "albi". Va evolua pentru Schalke 04 in noul sezon competitional dupa o viata petrecuta la galactici.

"Nu poate fi o zi obisnuita de luni pentru suporterii Realului. Marele capitan va parasi echipa. Idolul celor tineri, dar si al celor trecuti de prima tinerete, va pleca in Germania. Va incerca o noua provocare dupa ce Madridul nu i-a lasat prea multe variante viabile. 5.747 de zile in care Raul a fost o adevarata legenda la Madrid" - se precizeaza in AS.  

In varsta de 33 de ani, Raul a debutat pentru Real Madrid in octombrie 1994, intr-o partida contra celor de la Real Zaragoza. Pe atunci, atacantul avea doar 17 ani.

"E cea mai dificila zi din cariera mea, sper sa nu uit pe nimeni, vreau sa spun tot ce simt. Sa joc pentru Real a fost cel mai mare vis al meu. Am pus suflet in fiecare actiune pe care am avut-o pe terenul de joc", a declarat Raul Gonzalez in cadrul unei conferinte de presa.

Cu lacrimi in ochi, "capitanul" i-a salutat pe suporterii prezenti pe Bernabeu, iar apoi a parasit celebra arena spaniola.

Vezi aici unele dintre cele mai frumoase goluri ale lui Raul pentru Real Madrid:



Citeste mai multe despre   



















3160 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Raul Madrid (Luni, 26 iulie 2010, 14:37)

    Dan [anonim]

    Mult timp suporterii au numit echipa 'Raul Madrid'...
  • +3 (3 voturi)    
    Raul Madrid (Luni, 26 iulie 2010, 14:48)

    roberto [anonim]

    Mare eroare din partea conducerii RM. Raul isi putea gasi un loc macar pe banca de rezerve. Sezonul este lung, este LIGA de atacat, Primera si cupa Regelui.

    Sa ne amintim cum s-a comportat Milan cu Maldini si Baresi.

    Un admirator al celui mai bun cuplu de atacanti spanioli pe care i-a avut Primera, Raul-Morientes.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e nicio eroare (Luni, 26 iulie 2010, 15:06)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Nici vorba de eroare din partea clubului, ar fi o crima la adresa fotbalului sa tii "pe bara" un jucator ca Raul; sa ii platesti 6 milioane de euro anual ca sa il tii pe banca in loc sa joace meci de meci si sa inscrie ar fi fost o eroare.
      Decizia de a pleca la Shalke a fost una buna din partea ambelor parti, oricum Raul se va intoarce cand va renunta la fotbalul din teren sa preia un post in conducerea Realului.
      Raul ramane un model cum nu mai sunt multe in lumea fotbalului de azi, 16 ani a jucat la cel mai inalt nivel, nu a dezamagit nici conducerea si nici fanii Realului ca alte "staruri" ce miros inca a parfum cand temrina meciul.
    • +1 (1 vot)    
      re (Luni, 26 iulie 2010, 15:23)

      madrilista [anonim] i-a raspuns lui roberto

      tocmai a zis in conferinta de presa ca vrea sa joace in continuare, d;aia pleaca....
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Luni, 26 iulie 2010, 15:53)

    io [anonim]

    daca nu mai avea loc in atac de Ronaldo, Benzema si alti Kaka, putea fi retras in linia de mijloc, cu contributii ofensive.
    De-a lungul timpului, Realul a avut jucatori de mare valoare (Beckham, Zidane, Ronaldo etc...), insa tot pe Raul s-au bazat la fazele decisive.
    din pacate, Arogantul nu stie cum sa te porti cind ai o legenda in echipa.
  • +1 (1 vot)    
    mama ce loburi avea in el ... (Luni, 26 iulie 2010, 16:55)

    eu [anonim]

    adrian ilie varianta imbunatatita :-)
    Nu atat in calitatea loburilor, ci in sensul ca nu se rupea la fiecare 3 meciuri.
  • +1 (3 voturi)    
    Rușine (Luni, 26 iulie 2010, 18:34)

    Fan Fotbal Adevărat [anonim]

    Rușine Real Madrid pentru această decizie! Raul merita să fie în echipa Spaniei la Campionatul Mondial și să devină campion mondial. După ce joacă de la 17 ani pentru tine să îți vinzi Căpitanul pentru a aduce tot felul de jucători expirați e o mare rușine pentru Real Madrid. Sper să falimenteze!
  • -4 (6 voturi)    
    @92: Catre toti cei de mai sus !!! (Luni, 26 iulie 2010, 18:39)

    Barcelona [anonim]

    Nu mi se pare asa emotionant faptul ca raul paraseste real dupa 5.747 zile, pentru ca nu il consider un jucator asa de valoros cum il considerati voi cei de mai sus !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare jucator (Luni, 26 iulie 2010, 22:22)

    Gotal [anonim]

    Raul e un mare caracter in lumea fotbalului, un mare jucator. Pacat ca pleca chiar pt un timp scurt de la Real (mai mult ca sigur se va intoarce in conducerea tehnica).
    El e jucatorul meu favorit pentru tot ce a facut.