Universitatea Cluj - Steaua 1-2/ Piturca, neinvins de la revenirea la Steaua

de     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2010, 17:21 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: Rompres
Steaua a reusit sa castige prima partida oficiala in noul mandat al lui Victor Piturca, invingand cu 2-1 pe nou-promovata Universitatea Cluj. Dupa un inceput cu stangul al ros-albastrilor, Nicolita si compania au reusit sa revina de la 0-1 si sa obtina maxim de puncte, prin golurile lui Dorel Stoica si Bogdan Stancu.

Emeghara l-a faultat in careu pe Acosta in minutul al optulea al partidei, iar Claudiu Niculescu a pus gazdele in avantaj, transformand lovitura de la 11 metri. Steaua a revenit insa si a preluat controlul partidei. Elevii lui Victor Piturca au egalat prin Dorel Stoica, in minutul 44. Fostul jucator al Universitatii Craiova a trimis cu capul in poarta, dupa o centrare din lovitura libera a lui Nicolita. Bogdan Stancu a adus victoria Stelei in minutul 72, impingand in poarta o centrare a lui Tanase.

Eugen Neagoe (Steaua): "Un inceput neasteptat din partea noastra. Dar spre lauda jucatorilor, au reusit sa treaca de acel moment. Am meritat victoria. In afara de acea greseala a noastra, nu-mi aduc aminte ca cei de la U Cluj sa fi avut vreun sut pe poarta. E un inceput cu dreptul. Speram ca Steaua sa arate un fotbal mult mai bun decat cel aratat astazi". (Digisport)
 




Citeste mai multe despre   



















8499 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 25 iulie 2010, 20:24)

    Motanu [anonim]

    A fost un meci foarte frumos, dar cam greu s-a impus steaua !!! Ma asteptam sa castige mai usor in fata U-blatistilor de la Cluj la transferurile pe care le-a facut in aceasta vara !!!
    Cat despre u cluj...nu m-au impresionat cu nimic, chiar daca au deschis scorul inca din minutul 8, si asta deoarece au inscris din penalty !!!
    Un sezon in liga 1 pentru u cluj, apoi din nou in ,,B'' !!!
    • -3 (5 voturi)    
      Cred ca ai vazut alt meci.... (Duminică, 25 iulie 2010, 20:54)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      .....deh, perceptia ultrasilor stelisti batausi...
    • -6 (6 voturi)    
      Petarda ... (Duminică, 25 iulie 2010, 21:26)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      .. U Cluj te va strivi sub crampoane, ca pe un luzar oarecare ...
    • +2 (6 voturi)    
      cam asa ceva (Duminică, 25 iulie 2010, 21:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      oricum, cata vreme sunt o echipa sustinuta de drojdia Clujului nici nu merita altceva.
    • -2 (8 voturi)    
      of,of...mai,mai,tiki taka de doi lei! (Duminică, 25 iulie 2010, 21:49)

      Landis P. [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      "Jurnalistii sportivi"(90% stelisti)de la noi aburesc oamenii aiurea(deocamdata)cu Steaua lui Piturca...care batu o nou promovata,pe un teren neutru,da poate asa se fac campioanele la noi!
  • +3 (7 voturi)    
    cu turma din nou pe route 66:) (Luni, 26 iulie 2010, 0:06)

    Snake Eyes [utilizator]

    Dupa 6-7 ani se reincalzii ciorba cu pitzi si jiji,sa vedem daca acum o prepara si servesc mai bine...
  • +1 (5 voturi)    
    "u" cluj si cfr cluj (Luni, 26 iulie 2010, 7:02)

    Cristi [anonim]

    u cluj si cfr cluj. Acum blatistii maghiari sau ungurii au 2 echipe de blatisti ...
  • +1 (3 voturi)    
    Greu de invins 0 (Luni, 26 iulie 2010, 10:04)

    fraierul [anonim]

    "Piturca neinvins"? Mult a jucat; mai cu seama amicalele in compania echipelor de amatori. Asteptam meciurile cu greutate in campionat si CE. sa vezi ce i se desumfla penele.
  • +1 (5 voturi)    
    Meci (Luni, 26 iulie 2010, 10:12)

    Suporter [anonim]

    Acum sa fim seriosi, meciul a fost slab, nu au fost faze de poarta spectaculoase, mingi balbaite, driblinguri multe si fara rost, suturi putine. Din pacate fiecare meci refleca valoarea echipelor din Romania. De ce nicio echipa de la noi nu face umeciuri in care sa atace din primul minut pana in ultimul? Se plafoneaza la 1-0 si cu fundul in poarta dupa.
  • +1 (3 voturi)    
    Mda... (Luni, 26 iulie 2010, 10:28)

    Dorin [anonim]

    Mare scofala. Nu va trece multa vreme si ciorba reincalzita de Becali va incepe sa miroasa urat... Cu cativa ani in urma in Ghencea i se striga cu multa generozitate actualului (si vechiului) antrenor: "Piti, Piti lasa-neeee, lasa-neeeee, lasa-neeeeeee!!!" Chiar crede cineva ca la Steaua se va face performanta cu adevarat atata vreme cat acest club va fi condus de Becali si Piturca???? Sa fim seriosi...
  • 0 (0 voturi)    
    tanase si stancu (Luni, 26 iulie 2010, 15:08)

    el [anonim]

    joaca impreuna (mijlocas + atacant) de la 10 ani la copii lui Fc arges. in formula asta cred ca vor face treaba buna la steaua.
    • -1 (1 vot)    
      M-ai informeaza-te !!! (Luni, 26 iulie 2010, 15:38)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui el

      Doar tanase a jucat la FC ARGES, nu si stancu !
      • 0 (0 voturi)    
        ai citit bine? (Luni, 26 iulie 2010, 16:44)

        el [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        de la 10 ani la copii lui Fc Arges.
        mai verifica vezi ca au fost si vice campioni la juniori.
        stancu de aici a plecat la unirea urziceni si ulterior la steaua.

        spor la citit!