Howard Webb, cel mai "nemilos" arbitru la o finala de CM

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 13:08 Sport | Fotbal

Webb, invinuit de olandezi
Foto: Reuters
Arbitrul englez Howard Webb este tinta acuzatiilor olandezilor dupa finala Cupei Mondiale pierduta duminica seara de acestia, in fata Spaniei. Oficialul englez a incercat sa tina sub control meciul si a aratat nu mai putin de 13 cartonase galbene, plus unul rosu aratat lui Heitinga in minutul 109.

In minutul 57, Webb a aratat cel de-al saptelea cartonas galben al meciului, depasind in acel moment recordul in ceea ce priveste jucatorii sanctionati intr-o finala de la Mondial, record ce apartinea pana atunci editiei din 1986, cand in meciul dintre Argentina si Germania de Vest au fost aratate "doar" sase cartonase galbene.

Fost politist, Webb a impartit cinci cartonase galbene in prima repriza, plus alte opt, plus un cartonas rosu, in repriza secunda. In prelungiri englezul i-a aratat cel de-al doilea rosu lui Heitinga, pentru un fault la Iniesta. Aceasta este a doua finala consecutiva cand in meciul din finala un jucator este eliminat. In 2006, Zinedine Zidane a primit direct cartonasul rosu pentru lovitura aplicata lui Marco Materazzi, arbitrul partidei avertizand si alti patru jucatori cu cartonase galbene.

Webber este contestat atat de olandezi, cat si de spanioli. Olandezii reclama faptul ca Puyol ar fi trebuit sa primeasca un cartonas rosu pentru un fault la Robben, cu zece minute inainte de finalul partidei. "Cand joci in finala Cupei Mondiale, te astepti si ca arbitrul sa fie <de clasa>", a declarat Robben. Spaniolii, de cealalta parte, sustin ca Webber a pierdut meciul din mana si reclama faptul ca De Jong a primit doar un cartonas galben la intrarea asupra lui Xabi Alonso.

Howard Webb a avut momentele sale "de celebritate" si la final, atunci cand vuvuzelele au tacut pe stadionul din Johannesburg, lasand loc huiduielilor si fluieraturilor suporterilor olandezi, in timp ce arbitrul primea, alaturi de asistentii sai, medalia din partea presedintelui FIFA, Blatter, si a presedintelui Africii de Sud, Jacob Zuma.


Citeste mai multe despre   



















3646 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Daca era nemilos, mai ramaneau vreo 5-6 jucatori (Luni, 12 iulie 2010, 13:25)

    raulucian [utilizator]

    La cate faulturi s-au facut, 29-18 pentru Olanda, sincer ma mir ca a fost doar un jucator eliminat.
    • +2 (8 voturi)    
      EXACT (Luni, 12 iulie 2010, 14:00)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui raulucian

      dar!!

      Olandezii trebuia sa ramana in 9 oameni dupa 30 de minute, jocul s-a stricat din cauza lor.
      • +3 (3 voturi)    
        corect!!! (Luni, 12 iulie 2010, 15:38)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui cristi

        de Jong trebuia eliminat fara discutii in prima repriza. de ce se plang olandezii???!!!??? intrarea lui de Jong a fost de-a dreptul criminala; si-a lovit adversarul cu crampoanele in piept fara sa aiba vreo legatura cu mingea. a fost o lovitura clar intentionata! in plus Spania a avut un penalti neacordat. daca ar fi cineva indreptati sa acuze arbitrajul aceia ar fi spaniolii nu olandezii! asa ca ce tot behaie olandezii despre arbitraj?!!? eu personal nu am tinut cu Spania(Paraguay ii elimina daca nu li se anula un gol perfect valabil) ci cu Germania. dar recunosc totusi in mod fair play ca spaniolii au fost mult mai buni si in semifinala si aseara. au avut mai multe ocazii de gol si au jucat incantator. cine l-a impiedicat pe Roben sa inscrie? sau pe ceilalti olandezi? asa ca sa lase arbitrajul in pace si sa vada ce au jucat.
  • -1 (11 voturi)    
    sistem de arbitraj depasit..... (Luni, 12 iulie 2010, 13:27)

    dorinteodor [anonim]

    este clar ca englezu' tinea cu spania si in plus era depasit de situatie. iar vuvuzelele au stricat spectacolul prin faptul ca reactia spectatorilor nu a existat....

    un campionat esuat si chiar discutabil in privinta rezultatelor si nu ma refer numai la finala ci la tot.....

    la tenis orice sunet scos de spectatori este sanctionat pentru a avea spectacol cu adevarat. aici au fost favorizati cei mai putin deranjati de zgomotul ala rudimentar si fara sens....
  • +1 (5 voturi)    
    Angajari (Luni, 12 iulie 2010, 13:32)

    Alex [anonim]

    Stiu ca e criza, dar poate ar trebui sa angajati un corector. Din articol n-am priceput cate cartonase galbene s-au dat.
  • 0 (4 voturi)    
    Corectati aici (Luni, 12 iulie 2010, 13:34)

    Cotea [anonim]

    "Oficialul englez a incercat sa tina sub control meciul si a aratat nu mai putin de cartonase galbene, plus unul rosu aratat lui Heitinga in minutul 109." Lipseste numarul de cartonase galbene .
  • +1 (5 voturi)    
    Si a aratat nu mai putin de cartonase galbene (Luni, 12 iulie 2010, 13:37)

    xxx [anonim]

    Si noi ar trebui sa ghicim cam cate... De ce nu ati facut un sondaj ca la Zero TV... Senzational... Cate cartonase credeti ca a aratat arbitrul englez Howard Webb...

    Doh... Mai cititi fratilor si voi inca odata articolul inainte sa-l publicati...
  • 0 (4 voturi)    
    mda.... (Luni, 12 iulie 2010, 13:48)

    me [anonim]

    a incercat intr-adevar sa tina meciu in frau...
    cel mai prost arbitraj de la toate finalele de CM pe care le-am vazut si cel mai prost arbitraj de la un mondial de la koreea-spania din 2002

    multumim BLATter pentur vuvuzele si pentru arbitrajul :excelent" ai facut multi oameni fericiti... de exemplu pe nevastamea pentur ca din cauza vuvuzelelor ma uitam mai putin la fotbal...
    • 0 (4 voturi)    
      Meciu n-a fost stricat de Webb (Luni, 12 iulie 2010, 14:11)

      raulucian [utilizator] i-a raspuns lui me

      A fost stricat de faulturile jucatorilor, in special al olandezilor, care au fost mult mai multe...treziti-va odata.
      • +1 (3 voturi)    
        vezi cumva in comentariu meu... (Luni, 12 iulie 2010, 14:40)

        me [anonim] i-a raspuns lui raulucian

        ca am spus ceva de olanda sau spania?!
        mecul a fost stricat de arbitru nu de jucatori!
        daca dadea cartonase cand trebuia nu mai era stricat meciul!
        el a pierdut meciul din mana... jucatorii nu au facut decat sa profite...
  • 0 (4 voturi)    
    ARBITRUL (Luni, 12 iulie 2010, 14:07)

    ionut [anonim]

    Cred ca arbitrul englez a arbitrat bine si destul de echilibrat.Sa nu uitam ca inceputul acordarii cartonaselor a fost defavorabil spaniolilor (3-1);apoi situatia s-a schimbat.Nu e vina arbitrului ca fotbalul a degenerat intr-atat incat nu mai poti sa stai in careul advers fara sa fii cel putin "pipait" daca nu chiar tras de tricou,impins,calcat,tinut cu mana sau lovit cu cotul.Probabil spaniolii n-au primit un penalty la Xavi iar olandezii n-au primit penalty la Puyol.Lovitura cu talpa in piept la Xavi Alonso parca e desprinsa din taekwondo si se putea da lejer cartonas rosu.Mi se pare total deplasat sa zica cineva ca per total, spaniolii au fost avantajati.
    • +1 (1 vot)    
      De ce vorbesti fara sa stii? (Luni, 12 iulie 2010, 15:11)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      Van persie a primit galben in minutul 15. Puyol in min 17. Van Bommel in '22. Ramos in '23. Apoi au urmat de Jong '28, van Bronckhorst '54 si Heitinga '57. Abia in minutul 67 a mai primit Spania alt galben. Deci Spania in nici un caz nu a avut mai multe galbene in startul meciului.
  • +2 (4 voturi)    
    pentru HotNews (Luni, 12 iulie 2010, 14:11)

    Rasboinicu [utilizator]

    Nu cred ca "In prelungiri englezul i-a aratat _cel de-al doilea rosu_ lui Heitinga, [...]".
  • -2 (4 voturi)    
    treziti-va (Luni, 12 iulie 2010, 14:38)

    bogdan [anonim]

    Mai oameni buni, desi chiar nu vroiam sa postez niciun comentariu elucubratiile voastre ma fac sa actionez prompt. Eu nu inteleg despre ce meci vorbiti voi.Ati vazut finala,nu? Olanda-Spania,da?
    Eu cred ca "maniera" a fost dictata, nu poti lua la nivelul unei finale asemenea decizii in DEFAVOAREA SPANIEI fara sa stai sub umbrela protectoare a lui Blatter. S-o luam punctul:
    1. Eliminare indiscutabila la de Jong ,intrarea cu crampoanele in pieptul lui Xabi Alonso.
    2.Eliminare Vam Bommel, fault cu mingea 2 m de spaniol direct pe glezna fara nicio treaba cu mingea.
    3. Al doilea cartonas rosu la Van persie care continua faza dupa fluierul arbitrului ; ( chiar dribleaza portarul si inscrie)
    4. Penalty pentru SPania , in prelungiri, la Xavi
    5. Al doilea cartonas galben la Robben care ,ostentativ continua faza,dribleaza si apoteotic inscrie DUPA fluier.
    Asta e meciul , nu?
    • +3 (3 voturi)    
      daca vroiai sa nu fii partinitor.... (Luni, 12 iulie 2010, 14:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      adaugai si greselile impotriva olandei...
      • +1 (3 voturi)    
        Dar le pot pune eu... (Luni, 12 iulie 2010, 15:17)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui me

        1. Fault de galben Iniesta la Robben.
        2. Fault de rosu Iniesta (fara minge) la alt jucator olandez).
        3. Hent la Fabregas la executarea loviturii libere (distanta pana in zid impunea clar o noua lovitura de la limita careului de 16m).
        4. Gol primit in conditiile in care si chiorul chiorilor ar fi vazut ca a fost corner pentru Olanda in faza premergatoare.
        4 si 1/2. Faza a doua a lui Robben in care nu a cazut desi ar fi putut sa o faca si Puyol ar fi vazut restul meciului la TV pentru ca era ultimul aparator.

        Au fost faze de o parte si de alta. Incercati totusi sa nu fiti subiective. A castigat cine a avut plusul infim de noroc.
        • +4 (4 voturi)    
          corect... (Luni, 12 iulie 2010, 15:51)

          me [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

          concluzia e una:
          arbitrul a facut praf!!! meciul...
          probabil tot spania batea, dar asta nu inseamna ca nu si-a batut joc de finala englezul...
      • +1 (3 voturi)    
        exact (Luni, 12 iulie 2010, 15:22)

        Tor [anonim] i-a raspuns lui me

        citeva faulturi date pentru spanioli gratis, nu stiu ce reluari a dat in Romania, insa unde am vazut eu reluarile, spaniolii ori se agatau singuri cu piciorul de celalalt picior, ori se prefaceau, o faza sau doua inaintea golului, sut al unui olandez deviat in corner de un spaniol iar arbitrul da out de poarta!?! Rushine pentreu o echipa de vedete sa se prefaca in felul asta.
      • 0 (0 voturi)    
        continuare (Luni, 12 iulie 2010, 15:48)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui me

        -cornerul de la lovitura libera
        -offside la iniesta a fost in prima faza. in regulament se precizeaza in felul urmator: daca jucatorul nu are intentia de a juca mingea, nu se afla pe traiectoria sutului (directionat spre poarta,obturand viziunea portarului), atunci nu se fluiera offside. dupa aceea faza, fundasul respinge, iniesta se retrage, si primeste mingea in pozitie regulamentara.
        -intr-adevar la robben si puyol a fost fault. problema este in felul urmator: puyol il tine de partea stanga(iar nici centralul si nici asistentul nu puteau vedea), dupa ce cade puyol ii da drumul robben mai face 2 metri cu mingea si este "deposedat" corect de casillias. oricum faultul incepuse in afara careului.

        acuma facand analiza gresselilor si judecand din prisma pe care o aveau asupra schimbarii "mersului" jocului:
        - in primele 28 de minute olanda TREBUIA sa ramana in 9 oameni(cu ingaduinta la van bommel in 10; dar faultul lui la iniesta din spate pe picior de sprinj ii dadea credit arbitrului sa dea rosu); deci inca din prima repriza se modifica radical tactica cu care abordau ambele echipe jocul in continuare; 0-2 la greseli impotriva spaniei
        - in repriza a 2-a pe final al 2-lea galben la RVP, care ostentavi continua faza, chiar trecusera 2-3 secunde de cand fluierase arbitrul; plus faza cu robben si puyol; ar fi un 1-1 la greseli
        - prima repriza de prelungiri: penalty la xavi; 0-1 impotriva spaniei.
        - repriza a 2-a: cornerul neacordat si rosu la robben continuare faza dupa fluierul arbitrului; 1-1 la greseli fraglante;

        per total: 2-5 (olanda vs spania). ar putea fi (3-5 cu galbenul pe care il merita iniesta la faza cu van bommel; dar ar fi putut 3-6 daca tinem cont de cate ori i-a "ingaduit" lui van bommel sa faulteze, scutindu-l de cartonasul rosu dupa faultul din prima repriza).
        deci "scorul" general de greseli 3-6. judecati voi si dupa aia postati-va ideea ca spania a fost ajutata de arbitru.
  • +2 (2 voturi)    
    hot (Luni, 12 iulie 2010, 15:36)

    roknight [anonim]

    Inainte de gol au fost cel putin 4 greseli.Lovitura libera pentru Olanda-zidul la 6-7 metri distanta in ciuda protestelor olandezilor;sut, mingea e deviata de un spaniol si iese in corner (neacordat). Degajare, recupereaza Olanda, incursiune spre poarta, fault neacordat pentru Olanda, recupereazaspaniolii, mingea iese in aut si e pasata in fine spre un Iniesta aflat in offside reactivat. Unii cred ca au vazut alt meci...
    • 0 (0 voturi)    
      ?!? (Luni, 12 iulie 2010, 15:56)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui roknight

      prima greseala: stai linistit ca nici olandezii nu au respectat distanta regulamentara. in ziua de azi, distanta "regulamentara" se scurteaza pana la 6-7m.
      cat despre faza golului: la iniesta nu se reactiveaza offside-ul. pentru ca in prima faza nu doreste sa joace mingea, iar in a 2-a se pozitioneaza regulamnetar.

      ceea ce ai zis tu se aseamana cu un astfel de gol: sa ii luam pe robben si VPR. snijder trimite mingea spre VPR care e in offside, dar el nu joaca minge, robben fuge dupa ea, o prinde, RVP continua faza si primeste de la robben acuma o pasa corescta si inscrie. conform rationamentul tau RVP i se reactiveaza offside-ul. is 2 faze diferite, exact ce s-a intamplat si in meciul de ieri.
  • +1 (1 vot)    
    Finala Campionatului Mondial de Fotbal (Luni, 12 iulie 2010, 16:56)

    pepe [anonim]

    Acum 4 decenii Olanda uimea prin noul stil de fotbal tota. Frumos,elegant ,in viteza.Celebrul "atac in haita" preluat de nationala Olandei de la nu mai putin celebra Ajax Amsterdam. Si acolo a fost Cryff. Un mare fotbalist. Iar Johan Cruyff a declarat dupa finala ca ii este rusine de fotbalul pe care l-a prestat Olanda in finala cu Spania.Urat,murdar,foarte dur si fara Fair Play.Cred ca nu mai trebuie sa adaugam nimic.Cruyff a fost un Lord al fotbalului si a ramas si dupa.
  • 0 (0 voturi)    
    Jucatori de 40 mil euro (Marţi, 13 iulie 2010, 0:14)

    xxx [anonim]

    Pana si Lacatus al nostru cred ca radea in hohote la ce scamatorii de faulturi au fost la marea finala...
  • 0 (0 voturi)    
    Olanda vs Spania (Marţi, 13 iulie 2010, 10:37)

    Painkiller [utilizator]

    Sincer a fost finala plictisitoare. Cu sau fara Webb, cred ca Spania oricum castiga - deci personal nu cred ca pot afirma ca arbitrul a viciat rezultatul. L-am admirat sincer pe Puyol pentru combatitivitate si eficienta in defensiva, dar si pe Robben pentru efortul depus. A fost, s-a terminat, acum ne vedem in Septembrie la meciul cu Albania si sa spunem Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    web.... intr-o zi mai slaba.... (Marţi, 13 iulie 2010, 12:35)

    microbist.... [anonim]

    daca avea fler si nu gresea vreo 2 decizii minore, nervozitatea se calma; eu as fi dat cartonas rosu la prima altercatie in care, era evident, ca 'ambedue' erau in hault si apoi jocul se linistea