Fotbalul a supravietuit cinismului

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 0:23 Sport | Fotbal

Nici Spania nu a semanat cu ea insasi, nici Olanda nu mai are farmecul de altadata: la cat cinism deghizat in "pragmatism" a demonstrat echipa olandeza, nu este de mirare ca pana si Cruyff a mers pe mana ibericilor, cu riscul de fi condamnat pentru lipsa de patriotism.

Spania, crispata la intalnirea cu prima finala din istorie, a trebuit sa suporte si jocul agresiv pregatit de Olanda, echipa care l-a distribuit la intimidare pe Van Bommel, a carui tehnica aminteste de delicatetea lui Shrek.

Cu tibiile luate la control, Iniesta si ceilalti au fost obligati sa se regrupeze, iar din tesatura asteptata de pase scurte ne-am ales cu un alt peisaj: am vazut si pase lungi (peste constructie), am vazut si cursa individualista a lui Navas, am vazut tot soiul de lucruri pe care stilul iberic, construit in jurul radarului Xavi, nu le prevedea in mod obisnuit.

Am vazut de fapt o Spanie care a inteles repede ca trebuie sa munceasca, pentru ca a fost seara in care tiki taka a tacut. Succesul Spaniei, meritat, este cu atat mai special cu cat aceasta echipa joaca acelasi lucru de cativa ani... si nimeni nu s-a prins care ii este defectul. Poate data viitoare.


Citeste mai multe despre   



















5232 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 12 iulie 2010, 0:49)

    valika [utilizator]

    V-as pedepsi sa va uitati la meciul asta de aproximativ 100 de ori, pana cand reusiti sa vedeti cum simulacii latini s-au trantit constant pe iarba ca loviti de traznet!

    Nu contest ca Spania a avut un joc frumos, victoria lor insa a fost departe de a fi frumoasa si meritata... Dupa mine, loteria celor 11 metri ar fi fost mult mai nimerita pentru a desemna campioana.

    Dar pana cand nu dispare dinozaurul corupt Blatter, nu se va face nimic in sensul curatarii fotbalului de arbitraje execrabile, simulari si blaturi la nivel inalt.
    • +4 (12 voturi)    
      fotbal (Luni, 12 iulie 2010, 8:56)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui valika

      @ valika,
      eu te-as sfatui sa fii mai putin otravit; nu foloseste.
      Ba strica si la vedere, caci la priceperea fotbalului nu te mai poate ajuta nimic.
    • -1 (1 vot)    
      eterna fascinatie a romanului (Luni, 12 iulie 2010, 17:06)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui valika

      romanul n-o sa aprecieze niciodata fotbalul muncit, corect si cu rezultate obtinute cu sudoare. romanul o sa aprecieze mereu mingicareala si spectacolul, mult mai apropiat cu ceea ce e in arealul lui general de valori. OTV si cele mai tampite emisiuni de pe toate canalele supravietuiesc si fac rating din cauza acestei apetente catre spectaculos gratuit. nasol.
      • 0 (0 voturi)    
        eu ma uit la fotbal pentru frumusete (Marţi, 13 iulie 2010, 4:54)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

        ca de muncit munceste si Banel Nicolita - si asta n-o sa ma incante niciodata! in plus: am fost de copil fan al unui Real care dadea (si primea) o caruta de goluri (intr-un meci cat nationala in 7!!)... si ti-era mai mare dragul sa te uiti! ma lasi cu textele astea fumate? frumusetea acestui mondial s-a chemat, simplu, Forlan... atat!
  • -3 (17 voturi)    
    Spania-Olanda..ce durere (Luni, 12 iulie 2010, 0:58)

    wero [anonim]

    Howard Webb sa se lase de arbitraj...
    Van der Vaart sa mai invete fotbal o sa se lase si el...
    Spania ajucat bine dar meciul a fost echilibrat....
    Ar fi fost mai interesanta loteria penalty-urilor...
    "parerea mea"
  • +3 (9 voturi)    
    nani time (Luni, 12 iulie 2010, 1:01)

    dilibau [anonim]

    .... mai bine fa o nanitza
  • +3 (19 voturi)    
    Altul care a gresit canalul (Luni, 12 iulie 2010, 1:01)

    Franco [anonim]

    Ba valika , tu iar te-ai uitat la alt meci....
  • +6 (18 voturi)    
    meritat (Luni, 12 iulie 2010, 1:45)

    razvy [anonim]

    in primu rand vrea sa il contrazic putin pe valika care nu are trb cu fenomenu asta. prietene te-ai uitat la meci cand de jong ia bagat crampoanele in piept lu xabi alonso? si ce a primit doat galben. pana si ion craciunescu dupa meci a spus ca au fost 2 faulturi in care ar fi trebuit sa se dea direct rosu, unu lu de jong si unu lu van bommel. asa ca taci si nu mai vb de caderi si stat pe iarba ca habar nai ce zici. cat despre jocul in sine....a fost 3-2 la ocazii pt spania in prima repriza, 3-2 tot pt spania in a doua repriza, 3-1 in prima repriza de prelungiri tot pt spania si 1-0 in a doua repriza adika golul...ca sa nu mai vbesc de posesie etc...per total spania a meritat aceasta cupa.
    • 0 (10 voturi)    
      Ce nu pricepi matale ... (Luni, 12 iulie 2010, 8:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui razvy

      ... e ca faulturile intr-adevar dure si nepedepsite corespunzator ale olandezilor din prima repriza tre' sa le imputi arbitrului. Si ca cinstit ar fi ca simularile pe banda rulanta ale spaniolilor, mai ales din repriza a doua, tot arbitrului tre' sa le imputi. Oricum o iei, nici una din echipe n-a jucat frumos, si macar atat ar fi meritat, la cat de nasol s-au comportat, sa le tzatzaie curu' la 11 metri.
      • +1 (7 voturi)    
        faulturi dure vs simulari (Luni, 12 iulie 2010, 9:23)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        faulturile dure trebuie pedepsite de arbitru. Dar simularile ar trebui pedepsite de suporteri, arbitrului ii este greu sa vada intr-o fractiune de secunda daca faultul a fost cu adevarat dur sau jucatorii doar simuleaza(cam 90% din cazuri la spanioli). Astfel de jucatori ar trebui pedepsiti pentru furt.
  • +5 (19 voturi)    
    O natie de barbari (Luni, 12 iulie 2010, 2:10)

    Mitzi [anonim]

    Incredibil cati frustrati... Probabil ca la voi la maidan picioru' in piept e ceva normal... Olanda a jucat URAT si merita inca DOUA cartonase rosii. Afara cu voi si sa nu va mai vad! Inainte sa ziceti orice, eu am tinut cu Germania = adevarata finalista. Spania - Germania = adevarata finala.
    • -4 (10 voturi)    
      Auzi Mitzi! (Luni, 12 iulie 2010, 8:01)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Mitzi

      Pentru ca valica vorbeste prostii nu inseamna ca suntem o natie de barbari. Am sa-ti spun doar atat ca din natia asta in Academia Franceza figureaza la loc de cinste patru nume romanesti. Mai si ganditi mai fratilor cand aruncati cu invectivele!
      • +2 (2 voturi)    
        Tare sunt curios . . . . (Luni, 12 iulie 2010, 15:49)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        . . . . pentru ce mi-ati dat atatea minusuri? Pentru ca am spus ca nu suntem barbari? Pentru ca am amintit de ceipatru membri ai academiei fraceze? Cate alte natii din Europa se pot lauda cu un numar similar de academicieni ai Frantei? Daca asa va convine, nu aveti decat sa va simtiti barbari. Eu nu simt acest lucru!
    • -1 (13 voturi)    
      Da ma, da' ... (Luni, 12 iulie 2010, 8:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mitzi

      ... nici Spania n-a jucat frumos. Cel putin io am adormit la repriza a doua, dupa ce am vazut cateva simulari de zile mari, la care arbitrul a pus botul de parca era miop. Mie simularile alea mi se par cel putin comparabil de urate cu faulturile olandezilor.

      In rest, de acord, daca erau ceva mai agresivi, mai tehnici si mai experimentati, nemtii probabil i-ar fi batut pe spanioli - si eu asta am sperat, da' n-a iesit.
    • +1 (1 vot)    
      gresit! (Luni, 12 iulie 2010, 14:46)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui Mitzi

      adevarata finala trebuia sa fie spania - uruguay. ala ar fi fost meci de fotbal, nu de "rupe-i glezna", cum a fost finala
  • +2 (6 voturi)    
    Arbitrul si caracatita (Luni, 12 iulie 2010, 8:34)

    Radu [anonim]

    Inteleg ca nu poate revedea arbitrul fazele discutabile ale meciului datorita dorintei lui Blatter de a pastra "greselile de arbitraj care fac parte din farmnecul jocului?!?!", dar la meciul de aseara ar fi putut macar sa se consulte cu caracatita, ca asta nu i-a interzis Blatter. II punea doua boluri in fata, unul cu fault si unul cu simulare, unul cu aut si unul cu corner, etc si cred ca ar fi fost un arbitraj mult mai corect.

    Cu atat mai mult cu cat pana si Blatter a declarat ca 96% dintre decizii au fost corecte, iar caracatita a avut o singura "eroare" pe tot parcursul campionatului! ;)
    • +1 (1 vot)    
      n-a avut nici una! (Luni, 12 iulie 2010, 10:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      a gresit la CE din 2008, nu ACUM!
    • +1 (1 vot)    
      Esti in eroare (Luni, 12 iulie 2010, 10:17)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Caracatita a prezis corect 8 pronosticuri din 8.
  • +3 (7 voturi)    
    spectacol (Luni, 12 iulie 2010, 9:07)

    bogdanicus [utilizator]

    La capitolul spectacol, a fost superioara finala mica. Pacat ca echipe mari precum Brazilia, Olanda, chiar si Germania incep sa joace pe modelul italian de distrugere a fotbalului. Noroc cu Spania ca a salvat onoarea...
    • -4 (10 voturi)    
      onoarea Spaniei (Luni, 12 iulie 2010, 9:28)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

      Spania a salvat onoarea fotbalului romanesc, plin de simulari si proteste fata de arbitraj. Am observat ceva si mi s-a parut relevant fata de educatia celor doua popoare: de fiecare data cand era o faza controversata, arbitrul era inconjurat de 4,5 spanioli si de niciun olandez. Chiar si jucatorul care a luat 2 galbene aiurea si a fost eliminat nu i-a zis nimic arbitrului, pusr si simplu a iesit de pe teren.
      Asa ca Spania n-a avut nici o legatra cu onoarea aseara, poate doar cu "scoupl scuza mijloacele".
      • +1 (5 voturi)    
        pe mine m-ai uitat (Luni, 12 iulie 2010, 10:05)

        theli [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        cand am alergat 2 faze la rand 50 de metri dupa arbitru sa-ti zic ca m-a faultat puyol
        • -1 (3 voturi)    
          exceptii (Luni, 12 iulie 2010, 11:00)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui theli

          au fost si cateva exceptii: faultul la Robben cand Pujol merita cartonas rosu, si golul Spaniei venit dupa un fault evident la Elia. Atunci au protestat olandezii. Spaniolii insa au protestat si simulat 120 de minute non-stop. La unele faze au avut dreptate, gen kung-fu-ul lui DeJong sau alte faulturi dure, dar daca e s-o luam dupa noile reglementari in regulamentul de arbitraj, orice jucator care cere arbitrului sa-i acorde adversarului cartonas galben(celebrul gest ce simuleaza un cartonas in mana) trebuie el insusi avertizat. Daca se intampla asta, meciul se termina mult mai repede.
      • +1 (3 voturi)    
        Desigur .. (Luni, 12 iulie 2010, 12:17)

        echo [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Si pe mine m-ai uitat cand ma faceam ca sunt fair-play si dadeam mingea la adversar .. dar unde ? ... hmm .. cat mai aproape de poarta lor, astfel incat, in momentul repunerii pe teren eu sa fiu langa careul lor.
        Asta se inscrie la bun simt, nu-i asa ?
        In aceeasi maniera a castigat Olanda si cu Brazilia, dar ei au fost slabi. S-au enervat si le-au picat in plasa . Joc dur, mistouri, fortari care sa le dea lovituri la poarta ..
        Mai uita-te inca o data la meci si analizeaza obiectiv jocul Olandei. Mie mi s-au parut parsivi si mincinosi ..
  • -1 (3 voturi)    
    deianeira@yahoo.com (Luni, 12 iulie 2010, 11:12)

    deianeira [anonim]

    articolul tau adriane ori este provocator ori habar n ai pe ce lume traiesti - pacat - si esti jurnalist la hotnews...
    cel putin de a lungul acestui mondial cate faulturi a comis spania sau cate cartonase a luat, - ia zi?
    intr un joc cine trebuie sa castige, disciplina munca inteligenta tactica sau agresivitatea, simularile gretoase - si aici olandezii au fost experti - jocul la intamplare la nimereala ca vezi doamne eu sunt robben sau scheneider si ii invat eu minte pe spanioli...
    dar presupun ca tie iti plac fotbalistii carora le plac manelele in draci, sa injure in loc sa gandeasca... in fine m a enervat foarte tare ce ai scris.
    pai spania n a ajuns campioana mondiala asaa pe acelasi joc si nu i a gasit nimeni defectul - a ajuns fiindca a muncit mereu mereu cu seriozitate si cupa mondiala au luat o nu au primit o stimabile pe merit .
    sa ti fie rusine ca pentru ce ai scris - probabil esti fan piturca si uite rezultatul cu nationala romaniei... exista cumva, pe unde e - aaa uite un titlu - fotbalul respectiv romanesc n a supravietuit cinismului respectiv individualistilor si profitorilor. Asta ar trebui sa te preocupe ca ziarist , cinismul si supravietuirea tipic romaneasca a fotbalului autohton nu invidia ca de fapt de invidie e vorba fata de spanioli. Ce mor eu pe voi cand va aruncati in analize si comentarii de parca tu adriane ai fi antrenor profesionist - de ce nu iei draga o echipa romaneasca s o antrenezi ia vezi o sa fii in stare sa l depasesti pe antrenorul spaniei- si sunt sigura ca nu te ai lasa si ai raspunde - da, eu sunt mai destept fiindca sunt roman . Si te intreb unde sunt romanii la fotbal?....