Finala mica: Uruguay - Germania 2-3

Tabarez, selectionerul Uruguayului: "Inca nu realizam ce o sa ne astepte la intoarcerea acasa"

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 11 iulie 2010, 10:44 Sport | Fotbal

Oscar Tabarez, selectioner Uruguay
Foto: Reuters
Uruguay a intrecut toate asteptarile si a incheiat Cupa Mondiala din Africa de Sud pe locul al patrulea, oferind celor 3 milioane si jumatate de uruguayeni motive de mandrie. Nationala lui Oscar Tabarez va fi primita la Montevideo ca o adevarata invingatoare.


Declaratii dupa Uruguay-Germania 2-3:

Joachim Loew, selectioner Germania: "In repriza a doua, cand am fost fortati sa apasam pe acceleratie, am vazut puterea mentala a echipei care a reusit sa <smulga> victoria. Sunt multumit, echipa merita victoria. Nu plecam cu mainile goale. Echipa a terminat pe trei si a obtinut un rezultat bun. Nu ne-am fi asteptat la acest lucru in urma cu opt sau noua luni inainte. Sutem mandri. Sa speram ca echipa va continua sa se dezvolte".

Bastian Schweinsteiger, capitanul Germaniei in finala mica: "Sunt mandru ca joc pentru aceasta echipa. Trebuie sa ne uitam acum spre viitor, deoarece inca putem sa realizam multe lucruri.

Oscar Tabarez, selectioner Uruguay: "Meciul a fost disputat de doua echipe care doreau cu ardoare sa termine
pe locul al treilea, de doua echipe care au dat totul. Am facut prea multe greseli, dar am aratat ca suntem capabili. Am aratat ca puteam sa infruntam orice echipa din lume. Uruguay a fost una dintre surprizele turneului si inca nu realizam ce ne asteapta in tara. Am primit un mail vineri de la o doamna pe care nu o cunosc si care mi-a scris: <Multumesc, multumesc, multumesc pentru ca ai schimbat imaginea tarii>. Sunt surprins, este frumusetea sportului si a muncii serioase pe care am realizat-o".  

Diego Forlan (Uruguay): "Am facut prea putin. Eram acolo sa castigam locul al treilea, dar am facut cateva greseli care ne-au costat. Dar nu trebuie sa ne plangem de nimic. Balonul nu a mai intrat in poarta lor si gata. A fi printre patru cele mai bune echipe din lume este ceva minunat".


Citeste mai multe despre   



















2538 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Uruguay cea mai frumoasa echipa de fotbal.. (Duminică, 11 iulie 2010, 10:54)

    Altu' [anonim]

    ..de la mondial. Cine zice altfel nu stie nimic despre fotbal.
    • +8 (8 voturi)    
      daca intra in poarta (Duminică, 11 iulie 2010, 11:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Altu'

      in loc de bara sutul superb al lui forlan si cu un portar cit de cit mai inspirat, uruguay era pe locul trei si nu ingimfata germanie.
      Dar si asa e foarte bine pentru uruguay, bravo lor, am cea mai mare stima pentru echipa unei tari mici dar cu inima mare.
      • -1 (3 voturi)    
        fratele meu... (Duminică, 11 iulie 2010, 18:18)

        me [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        unde vezi ma tu gernania "ingamfata"
        pe spanioli nu-i vezi carora nu le mai ajunge nimeni cu prajina la nas???

        nemtii au fopst foarte modesti dupa parerea mea...
        probabil ai tu o problema cu nemtii si ai halucinatii din cauza asta
      • -1 (1 vot)    
        dar cele doua henturi in careu? (Duminică, 11 iulie 2010, 19:20)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        portarul uruguayan a prins cu mana doua mingi trimise de coechipieri cu piciorul, fara ca arbitrul sa-i dea cartonas rosu si penalty, cum zice regulamentul! ca sa nu mai zic ca ultima lovitura libera, aia cu bara lui Forlan, a fost un cadou penibil din partea arbitrului (foarte probabil avea ordin sa scoata Germania din carti).
    • -8 (10 voturi)    
      uruguay=cea mai urata echipa de la mondial !!! (Duminică, 11 iulie 2010, 14:05)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui Altu'

      Mai baiatule, uruguay-ul nu merita sa ajunga pana aici !!!! Au eliminat pe nedrept in sferturi ghana !!! Si daca tot spui ca iti place uruguay-ul spune-mi si mie capitala uruguay-ului !!! Si mai spune-mi si vecinii uruguay-ului, asa din cultura generala !!!
      • +3 (5 voturi)    
        tare rau esti (Duminică, 11 iulie 2010, 15:09)

        Altu' [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        Crezi ca daca pui multe semne de exclamare te ia cineva in serios? Si crezi ca daca au avut ghinion ghanezii inseamna ca nu joaca uruguayenii frumos? Logica ta nu are sens.
        Montevideoe capitala, vecini: Brazilia, Argentina si inca una nu mai stiu care, m-am uitat chiar azi pe wikipedia, desi as putea sa ma uit chiar acum dar ti-am dat prea mult nas oricum "baiatule".
        • +2 (2 voturi)    
          inca una (Duminică, 11 iulie 2010, 16:24)

          m-vic [anonim] i-a raspuns lui Altu'

          oceanu atlantic :)
      • -3 (3 voturi)    
        parerea mea ... (Duminică, 11 iulie 2010, 16:15)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        boule !!
      • +2 (4 voturi)    
        neah (Duminică, 11 iulie 2010, 16:27)

        m-vic [anonim] i-a raspuns lui Motanu

        la intrebarile astea oricine poate raspunde, acum cu ce gasesti imediat pe net
        de aia nu ma chinui sa te intreb vecinii ghanei sau al doilea oras ca marime
  • +9 (11 voturi)    
    forlan (Duminică, 11 iulie 2010, 11:36)

    io [anonim]

    Bai, Forlan asta e dat naibii, de mult n-am mai vazut asa jucator meserias... Calm, precizie, pozitionare in teren, suturi parca puse cu mana, extraordinar.
    Si ce-mi place cel mai tare e ca parca dispare din joc cand nu sunt faze periculoase, e foarte discret si parca se teleporteaza doar la fazele de gol. Super jucator!
  • +2 (6 voturi)    
    Forlan (Duminică, 11 iulie 2010, 11:47)

    Alex [anonim]

    Forlan s-a descurcat superb in mocirla aia cu pretentie de teren de mondiale. Pe un teren adevarat, uscat, fara vuvuzele si cu un "balon" cumparat de la coltzul strazii, unul nrmal, nemtalaii plecau cu coada inte picoare.
    • 0 (2 voturi)    
      si d c ma rog? (Duminică, 11 iulie 2010, 18:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui Alex

      crezi ca "nemtalaii" au jucat pe alt teren...
      vai de capu tau...
      daca urasti germania (invidia probabil) ar trebui sa-ti pastrezi parerile pentru tine pentru ca devii ridicol
      • -1 (1 vot)    
        asa e (Duminică, 11 iulie 2010, 19:23)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui me

        e plin de crai latino, cu plete si subtiori rau mirositoare, care detesta civilizatia teutonica si lauda manelismul (cu variate forme de manifestare); bai, orice tara negermanica e de kkt, asta se vede inclusiv de pe Luna!
  • +5 (5 voturi)    
    pacat ca Muslera a prins o zi proasta (Duminică, 11 iulie 2010, 13:11)

    gimini [utilizator]

    Muslera a ingropat echipa aseara dar il ierti stiind ca tot el a dus-o in semifinale aparand 2 penaltiuri cu Ghana. Oricum, pentru o tarisoara cu 3,5 milioane de locuitori performanta e uriasa. Se aude, Mircea Sandu?
    • +3 (3 voturi)    
      noi sintem departe ... (Duminică, 11 iulie 2010, 16:16)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gimini

      hehehe ... dar olanda citi are ?
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo Forlan (Duminică, 11 iulie 2010, 15:09)

    menandy [utilizator]

    Respect, Uruguai !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Cel mai bun jucator! (Duminică, 11 iulie 2010, 16:44)

    Gebeleizis [anonim]

    Forlan merita titlul de cel mai bun jucator de la mondiale.