FIFA: 96% din deciziile arbitrilor la Mondial au fost corecte

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iulie 2010, 16:38 Sport | Fotbal

Arbitrul Viktor Kassai (Ungaria)
Foto: Reuters
Deciziile arbitrilor au fost corecte in proportie de 96% la actuala editie a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud, arata un studiu efectuat de comisia de arbitri FIFA. Aceasta este prima data cand forul mondial a efectuat un astfel de studiu despre performanta arbitrilor la Mondial.

Expertii au analizat prin intermediul probelor video "deciziile cheie", cum ar fi loviturile libere, loviturile de la 11 metri si acordarea golurilor, dar nu au analizat si decizii minore cum ar fi simularile.

"Muncim din greu si nu suntem surprinsi de rezultatele pe care le-am obtinut deoarece la acest nivel arbitrajul este cu mult mai bun. Am lucrat de multi ani cu arbitrii si i-am pregatit cat de mult posibil si pentru noua tehnologie", a declarat Jose Maria Garcia-Aranda, seful comitetului de arbitraj din cadrul FIFA, potrivit Reuters.

"Chiar si daca nu avem inca datele oficiale putem spune ca numarul deciziilor bune, dificile, a fost unul foarte ridicat. Vorbim despre mii de decizii luate in 62 de meciuri, unele dintre ele foarte, foarte dificile si marea majoritate a lor au fost corecte"", a mentionat Garcia-Aranda, adaugand ca "rata succesului" arbitrilor a fost mai mare decat cea a jucatorilor care au batut penalty-urile.

Viktor Kassai, arbitrul ungur care a condus la centru semifinala dintre Spania si Germania a declarat ca procentajul de 96% al deciziilor corecte ale arbitrilor nu i se pare exagerat: "Arbitrii de top ar trebui sa aiba un astfel de procentaj, mie mi se pare o cifra realistica. Problema este intotdeauna ca intr-un meci daca iei 200 de decizii si una dintre ele este vitala, atunci nimanui nu-i va mai pasa de celalalte 199. Noi suntem ca portarii care salveaza de zece ori, dar sunt uitati la final. Indiferent de cifre, noi trebuie sa tintim catre performante fara cusur".

Arbitrii au fost criticati in dese randuri la Mondialul din Africa de Sud, printre cele mai controversate decizii ale centralilor s-au numarat golul neacordat Angliei in optimile cu Germania, golul lui Tevez (Argentina) marcat din ofsaid, golul lui Luis Fabiano dupa un hent sau golul anulat SUA.


Citeste mai multe despre   



















860 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 17:05)

    ska [anonim]

    decizi corecte in marea majoritate, dar reguli invechite:
    - trebuie introdus goal line technology neaparat
    - cine face hent pe linia portii o face degeaba, ar trebui acordat golul
    • -1 (3 voturi)    
      In legatura cu hentul pe linia portii ska... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:53)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui ska

      Aminteste-ti ca la ,,uruguay-ghana'', in minutul 120, suarez a facut hent pe linia portii, scapand astfel uruguay-ul de un gol ca si facut !!!
      Concluzia? Hentul lui suarez a ajutat uruguay-ul, deoarece gyan a ratat penalty-ul !!! Asa ca tu, ,,ska'' trebuie sa intelegi ca cine face un hent pe linia portii, nu o face degeaba asa cum ai spus tu !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Hent pe linia portii... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:08)

    menandy [utilizator]

    ...hai sa fim seriosi!!! N-ar fi mai bine sa-l decapitam pe cel care o comite...? Sau mai bine sa facem echipe din ciungi...ca sa fim mai siguri...
    • -1 (3 voturi)    
      Iti spun menandy, acelasi lucru ca si lui ,,ska'' (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:22)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui menandy

      Aminteste-ti ca la ,,uruguay-ghana'', in minutul 120, suarez a facut hent pe linia portii, scapand astfel uruguay-ul de un gol ca si facut !!!
      Concluzia? Hentul lui suarez a ajutat uruguay-ul, deoarece gyan a ratat penalty-ul !!! Asa ca tu, ,,ska'' trebuie sa intelegi ca cine face un hent pe linia portii, nu o face degeaba asa cum ai spus tu !!!
  • +1 (1 vot)    
    bineinteles ca sunt corecte (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:08)

    gimini [utilizator]

    Pentru ca 96% sunt de genul: aut, corner, aut de poarta, fault grosolan. Totusi, domnu' Blatter, ce ne facem cu ofsaidurile semnalizate aiurea, golurile neacordate, 11 metri care exista (sau nu) ? Nu ar fi mai bine ca macar la competitiile importante, unde sunt in joc o multime de bani si de ambitii, sa bagati macar niste camere de-alea de 50 de euro pe linia portii?
  • +3 (3 voturi)    
    hawk eye... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:40)

    resita31 [utilizator]

    sa se intoduca sistemul hawk eye!
  • +1 (1 vot)    
    despre statistici (Duminică, 11 iulie 2010, 8:12)

    mos Ion Roata [anonim]

    Statisticile sunt un mod stiintific de a sustine (sau cel putin a sugera) irealitati. Am mai spus-o! Ce ne facem daca cele 96% decizii corecte se refera in majoritate la faze obisnuite de joc iar cele 4% incorecte au decis soarta unor partide? (vezi off-side-ul din care Mexicul a primit gol, golul anulat Angliei ! Si enumerarea poate continua) .
  • +1 (1 vot)    
    si ce daca? (Duminică, 11 iulie 2010, 8:47)

    mozzy [anonim]

    Putea sa fie si 99,9% procentajul, degeaba daca alea 0.1% erau decizii critice care au influentat un meci. Si din cele 4% decizii gresite multe au fost critice, le stim cu totii: cartonase rosii aratate aiurea, goluri valide anulate sau goluri din offside sau hands validate. Blatter doar incearca sa mai indulceasca critica cu statistica, ca practic procentul ala nu inseamna nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    96% e execrabil de putin (Duminică, 11 iulie 2010, 9:42)

    Eu the first [utilizator]

    Dat fiind ca per sanamblu poate 90% sau mai mult sunt faze clare, care se vad si din ultimul loc de la peluza. Aia inseamna ca poate 40%, poate mai mult dintre deciziile critice, in situatii in care decizia chiar cere calificare (de arbitru), si unde decizia poate avea o influenta majora asupra meciului, au fost proaste. Mie procentajul asta mi se pere inacceptabil.

    Sa zici ca 96% e OK e ca si cand ai zice ca la o luare de ostatici cum a fost aia de la rusi de acu' ceva vreme e OK ca n-au murit decat cateva zeci de oameni, ca aia e doar un procent infim din populatia Rusiei.