VIDEO ​Jabulani are un nou critic: NASA

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 7 iulie 2010, 14:57 Sport | Fotbal

Jabulani, testata de NASA
Foto: Reuters
Criticata de jucatorii de la Mondial, mingea oficiala a turneului de fotbal din Africa de Sud a fost testata si de catre expertii Agentiei Spatiale ​Americane (NASA), care au demonstrat imprevizibilitatea balonului​ la altitudine. FIFA a anuntat deja ca problema Jabulani va fi discutata la intrunirea din septembrie.

Expertii in domeniul aerodinamicii de la NASA au testat Jabulani, mingea oficiala a Cupei Mondiale din Africa de Sud, la inaltime, pentru a analiza comportamentul balonului. Testele au aratat ca Jabulani, care cantareste doar 440 grame, devine imprevizibila la o viteza de peste 70 km/ora.

NASA a dezvaluit ca imprevizibilitatea balonului creste atunci cand se afla la altitudine, cele mai multe stadioane din Africa de Sud aflandu-se la cel putin 1.000 de metri deasupra marii.




Citeste mai multe despre   



















3694 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Prea tarziu si....... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:13)

    abc [anonim]

    ... toti au jucat in aceleasi conditii, cu aceeasi minge.
    Talentul si experienta de jucatori de super-clasa i-a avertizat pe multi de ciudateniile traiectoriei balonului.
    Pana la sfarsit, nu mingea a decis invingatoarele, ci tot jocul de echipa si tacticile respectate sau nu.
    A, si cateotada si norocul si hazardul, in niciun caz balonul Jabulani.
    E reclama proasta.
    • -6 (10 voturi)    
      Doar ca..... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:34)

      tasha [anonim] i-a raspuns lui abc

      mai putin nemtii care au avut mingea cu cateva luni inainte de campionat - cadou de la adidas!!! asa ca intre prieteni, nu!?!
      • +2 (4 voturi)    
        da sigur... (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:50)

        me [anonim] i-a raspuns lui tasha

        in in 2002 si 2006 au avut acelasi avantaj. nu? asta ca sa nu vb de 1990 etc
      • +4 (6 voturi)    
        fara avantaje (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:27)

        Jackie O [anonim] i-a raspuns lui tasha

        Toate echipele participante la CM au primit Jabulani pentru antrenamente, cu cateva luni inainte de competitie. Asa ca nici aici nu au avut avantaje.
  • +10 (10 voturi)    
    Asa si ? (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:19)

    Kleine [anonim]

    Nu Joaca ambele echipe cu aceeasi minge ?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu joai cu aceeasi minge (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:31)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui Kleine

      Ba da.
      Dar nu toti portarii au avut norocul sa primeasca suturi in care traiectoria mingii este "imprevizibila" :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Este o minge perfecta (Miercuri, 7 iulie 2010, 15:33)

    Cristi [anonim]

    Pentru Adidas, o minge in jurul careia au aparut tot felul de discutii care inevitabil ii imping pe multi curiosi sa o cumpere. Daca mingea nu avea nici o traiectorie imprevizibila, nu se discuta nimic despre ea si aproape nimeni nu ar fi bagat-o in seama.
    • +3 (3 voturi)    
      Am jucat cu ea... (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:26)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Chiar destul de mult. Nu mi se pare ca se duce diferit fata de alte mingi.
  • +5 (5 voturi)    
    prea mult fas pentru o minge (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:47)

    zaboo [utilizator]

    si prea multi bani pentru fotbal ca sa mai poata ramane frumos si curat!