Wesley Sneijder despre Maradona si Dunga: Sunt niste idioti

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2010, 9:23 Sport | Fotbal

Sneijder ii critica pe Maradona si pe Dunga
Foto: Reuters
A impresionat la Cupa Mondiala, acolo unde a fost unul dintre cei mai buni olandezi. Wesley Sneijder este mandru de parcursul echipei nationale, mijlocasul avand in acelasi timp si raspunsul pentru eliminarile Braziliei si Argentinei: "Maradona si Dunga sunt niste idioti", a precizat fotbalistul, citat de France Football.

"Este un lucru senzational sa ai un antrenor precum Van Marwijk, el fiind cel care a reusit sa ne dea incredere in noi si sa nu ne transmita niciodata panica. Dupa o prima repriza slaba contra Braziliei, ne-a spus sa ramanem calmi. Il prefer pe el pe banca si nu pe niste idioti precum Maradona si Dunga",  a declarat Sneijder, citat de France Football.

Olanda va intalni, marti, in semifinalele Cupei Mondiale pe Uruguay, intr-o disputa care va incepe la ora 21.30, pe stadionul Green Point Stadium (Cape Town). Batavii au ajuns ultima data in penultimul act al turneului final mondial in 1998, atunci cand au fost eliminati, la loviturile de departajare, de Brazilia.


Citeste mai multe despre   



















8351 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    vedem cine rade la urma.... (Marţi, 6 iulie 2010, 9:34)

    cipax [utilizator]

    Daca o luati de la Uruguay idiotul cel mare vei fi tu Sneijder..... asa ca nu mai rade ciob de oala sparta!!!
    • +13 (19 voturi)    
      Olanda! (Marţi, 6 iulie 2010, 9:42)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui cipax

      Declaratia lui e evident lipsita de bun simt, insa asta nu schimba faptul ca Maradona si Dunga sunt niste antrenori de duzina.
      Cu sau fara Maradona, Argentina ar fi aratat la fel. Sa ai tu jucatorii pe care ii ai si sa nu reusesti sa-i faci sa joace ca o echipa...Asta e sarcina antrenorului, nu sa selectioneze niste jucatori fantastici care in loc sa dea drumul la minge, dribleaza tot ce intalnesc in cale pana o pierd.
      Cat despre Dunga, a reusit sa transforme stilul de joc spectaculos al Braziliei intr-un stil de joc european. Aparare mai intai si apoi mai vedem ce se intampla.
      Deci, da Sneijder cam are dreptate.
      Si Olanda nu se impiedica de Uruguay. Nici o sansa. La pariu. Prea multi jucatori lipsa au cei din Uruguay.
      • +3 (9 voturi)    
        Traditie si surpriza (Marţi, 6 iulie 2010, 9:52)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Uruguay are sansa ei la titlul mondial, s-ar respecta traditia ca numai o fosta campioana mondiala castiga dar ar fi si o imensa surpriza.

        Cat despre Sneijder: cand te uiti in urma risti sa te poticnesti de cel din fata ta.
        • 0 (6 voturi)    
          Da. (Marţi, 6 iulie 2010, 10:20)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          Uruguay-ul are o sansa destul de buna. Olanda nu joaca stralucit...in atac se descurca si nu prea, la mijloc pasele si constructia merg bine iar in aparare de cand Mathijsen a fost inlocuit de Oojer au inceput sa dea rateuri.
          Personal nu cred in victoria sud-americanilor, insa au o sansa destul de mare. Oricum...castigatoarea acestei semifinale va avea un meci imposibil in finala cu Germania.
          • -1 (3 voturi)    
            erata (Marţi, 6 iulie 2010, 11:19)

            bgd [anonim] i-a raspuns lui bgd

            scuze, am vrut sa zic "un meci imposibil in finala cu Spania"
            • +2 (4 voturi)    
              Nu, nu...cu Germania (Marţi, 6 iulie 2010, 13:12)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              Impostorule :))
    • -1 (1 vot)    
      cipax (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Baiatul asta are fler si are dreptate. Doar ca cipax este legat la ochi si nu vede ce intelect, vorba vine, are maradona, ca si hagi al nostru. Au fost fotbalisti mari, dar creierasul mic. Antipaticul Mourinho in schimb, care nici macar nu stiu daca a incaltat vreodata un bocanc de fotbal, este un antrenor impecabil. Omul potrivit la locul potrivit!!!
  • +6 (8 voturi)    
    sneijder... (Marţi, 6 iulie 2010, 9:38)

    me [anonim]

    are in principiu dreptate... in schimb trebuia sa pastreze asta pentru el.
    nu e frumos sa raspunzi asa ... cu ce il face pe el mai bun ca maradona care exact asa vorbeste?!
  • +1 (1 vot)    
    aberatii (Marţi, 6 iulie 2010, 9:48)

    gica-sut [anonim]

    Snijder nu a spus asa ceva. Verificati mai bine. A fost citat gresit.
    • -2 (2 voturi)    
      este si el la fel (Marţi, 6 iulie 2010, 10:19)

      d'idiots [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      Daca o sa cauti sursa citata o sa vezi ca asta a spus. Nu e nici el prea departe saracu'..... Dupa razboi, multi viteji s-arata!
    • +3 (5 voturi)    
      chiar asa a zis ! (Marţi, 6 iulie 2010, 10:35)

      toma [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      da click pe france football din text si vezi !
      dar,chiar daca pierde olanda cu uruguay, ARE MARE DREPTATE !
      pe cat de mari jucatori,atat de slabi antrenori !
    • 0 (2 voturi)    
      citat gresit? (Marţi, 6 iulie 2010, 10:37)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      "...plutôt que deux idiots comme Maradona ou Dunga" ... ou gica-sut
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarul este undeva la mijloc! (Marţi, 6 iulie 2010, 11:12)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

        “I am terribly sorry for the incorrect interpretation that was given to my words.”
        • -2 (2 voturi)    
          Adevarul este (Marţi, 6 iulie 2010, 11:30)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Victor

          ca ziarisitii au inteles spusele lui Sneijder conform declaratiei din titlul.

          In conferintele de presa un rol important il are rationamentul cel provoci ziaristilor prin spusele tale, deci trebuie sa ai mai mereu in vedere, cand spui ceva, nu numai ce-i in capul tau dar si ce-i in capul ziaristilor.
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu lucator Olanda, ca nu pot sa-i pronunt (Marţi, 6 iulie 2010, 10:03)

    popa viorel [anonim]

    Eu cred ca acest jucator nu s-a uitat intr-o oglinda in care sa-si vada fata(adica valoarea)....chiar daca Dunga si Maradona nu au inca rezultate grozave cu super nationalele pe care le-au antrenat, ca profesionist....dar poate nu este inca....nu se vorbeste asa despre alti antrenori ai altor natii.....sa-l vedem ce face in seara aceasta cu Uruguay...vad ca deja i-au ingropat.....nici n-ar trebui sa vorbeasca pentru ca daca Brazilia avea putina concentrare, la pauza era 3sau 4 zero pentru Dunga si ai sai si asta nu ar fi uimit pe nimeni, NU !
    Sa-l vedem dupa meciul cu Uruguay pe acest impanat jucator al "Olandei "...poate ii intra glasul la apa.
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalism de tabloid (Marţi, 6 iulie 2010, 10:06)

    snijder [anonim]

    Daca cei care au scris acest articol ar fi facut putin research ar fi aflat ca Snjider nu a rostit cuvantul "idioti'.

    Acesta a aparut intr-un interviu acordat revistei olandeze Helden, dupa care a fost preluata de toata presa internationala, inclusiv France Football, care este citata incorect ca si sursa in articol.

    El ar fi spus ceva de genul 'Maradona si Dunga sunt diferiti intre ei si diferiti de Van Marwijk' (cf. comunicatului de presa publicat pe 5 iulie de Snijder, prin intermediul clubului sau, Inter).
  • +1 (1 vot)    
    sunteti neinformati (Marţi, 6 iulie 2010, 10:11)

    nu conteaza [anonim]

    http://www.goal.com/en-us/news/67/world-cup/2010/07/05/2011415/world-cup-2010-netherlands-star-wesley-sneijder-says-he-was
  • 0 (2 voturi)    
    nu-i vad bine pe olandezi (Marţi, 6 iulie 2010, 10:19)

    gimini [utilizator]

    Cu asemenea declaratii, nu-i vad deloc bine. Am impresia ca deja se cred buricul pamantului si ii vor subestima enorm pe uruguaieni diseara. Snejder ar face bine sa-si vada de joc si sa lase comentariile de genul asta in seama altora. M-am uitat de curiozitate pe lotul Uruguayului si tin sa spun ca au numai superjucatori, joaca toti numai la Porto, Benfica, Barcelona, Ajax etc. Superechipe din Europa. Chiar nu conteaza ca vor lipsi Suarez, Fucile si Lugano pentru ca lotul lor e foarte valoros si Olanda are toate sansele sa si-o ia pe coaja daca se cred deja invingatori.
    • 0 (0 voturi)    
      aici sunt de acord.... (Marţi, 6 iulie 2010, 10:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui gimini

      olanda e mult peste uruguay.
      dar daca isi subestimeaza adversarul s-ar putea sa si-o fure.
      urugauay e o echipa slabuta, care pe deasupra mai are si multi absernti. dar este o echipa luptatoare care le poate pune probleme... mai ales daca o trateaza de sus
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur a fost o greșeală (Marţi, 6 iulie 2010, 10:43)

    Bram [anonim]

    Sneijder nu e Claudiu Răducan, să nu aibă habar ce vorbește. Și la acest nivel, nu-ți poți permite astfel de declarații.

    N-ar fi fost nici un dubiu dacă ar fi rostit efectiv cuvântul "idiot", care în majoritatea limbilor sună cam la fel. Nu s-a întâmplat asta, dar, în presă trebuie să fie o pâine de mâncat ...
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Marţi, 6 iulie 2010, 11:12)

    anton [anonim]

    desi a fost citat gresit si deci stirea e doar foc de paie, are in principiu dreptate...antrenorii germaniei si olandei sunt mult peste fostele glorii dunga si maradona...situatia e similara cu cea a geniului local gicutzu hagi care ca antrenor e 0 barat...

    ca fotbalist maradona a fost un geniu, ca antrenor e 0...simplu...succesele argentinei s-au datorat pur jucatorilor care stiu oricum sa joace...totul a fost gresit: selectie (vezi neconvocarea lui Zanetti, Cambiasso sau Lavezzi...convocarile lui Veron, Pastore sau Palermo), tactica, lipsa de reactie tactica, si mai ales atitudinea...de cate ori l-ati vazut le Low dandu-se in spectacol?
  • -3 (3 voturi)    
    olanda fotbal fara gust (Marţi, 6 iulie 2010, 11:51)

    gnb [anonim]

    daca va fi o finala olanda-germania, va fi un fotbal fara nici o savoare...joaca ca niste roboti programati...spectacolul ramane ramane la alte echipe..prefer sa le vad pe acelea decat fotbalul robotic al germaniei sau olandei.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru A.I. (Marţi, 6 iulie 2010, 12:24)

    Wesley [anonim]

    un update, ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    none (Marţi, 6 iulie 2010, 13:07)

    Sneijder Jr. [anonim]

    Draga @Sneijder fotbalistule, ai spus un lucru mare!
  • +1 (1 vot)    
    Tare snijder acesta !!! (Marţi, 6 iulie 2010, 14:40)

    Motanu [anonim]

    Oricum in legatura cu semifinala contra uruguay, m-ar surprinde sa bata uruguay-ul !!! Au ajuns cu noroc in semifinale !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pupincurism (Marţi, 6 iulie 2010, 19:13)

    Rafael Che Guevara [utilizator]

    De fapt Snijder is pupa-n fund antrenorul, probabil pentru a-l plasa mai avantajos pe lantul trofic al nationalei Olandei.
    Chiar nu intelegeti, ce antrenor are el saracu' norocul sa aiba, daca pana si Maradona si Dunga par niste idioti.
    Draga Snijder, data viitoare cand mai declari ceva similar, tineti palmele caus, apropiile pana se ating una de alta, apoi cu causele catre cel ce te asculta, ridica-le in dreptul gurii, iar pe masura ce ce vorbesti, departeaza-ti causele unul de altul, fara a uita sa condimentezi totul si cu tuguieli din buze. Success! Baftosule!
    • 0 (0 voturi)    
      pana si? (Marţi, 6 iulie 2010, 21:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

      dar prin ce s-au remarcat Maradona si Dunga de-i consideri etaloane de antrenori?
      • 0 (0 voturi)    
        S-a tratat pupincureala lui Sneijder (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:03)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Dar ce anume din comentariul meu te face sa crezi ca ii consider etaloane de antrenori?

        PS: Iar daca acestia nu sunt etaloane, nu inseamna ca sunt idioti. Mai sunt si multe alte nuante de gri.
  • 0 (0 voturi)    
    maradona arogantu' (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:33)

    eva [anonim]

    ma lasati cu maradona si dunga...nesimtitul de maradona a dat un interviu la o conferinta de presa unde era si müller de la nemti..si a intrebat cine mai e si asta, ca nu-l cunosc si cum de sta el la masa cu unul fara nume????
    na ca si-a luat-o de la nemti! e un arogant si jumatate, poate de aia a fost si olandezul arogant!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa roben, (Joi, 8 iulie 2010, 19:28)

    manassetecsico@yahoo.com [anonim]

    alt olandez zburat la mansarda.

    se pare ca s'a cam umflat taratza in ei...

    inainte de germania-spania, roben zicea c'ar prefera germania in finala, ca finala cu spania ar fi o fala mai mica pentru olanda.
    acum nu mai are incotro, tre'sa joace cu spania :-)

    astia se si vad campioni mondiali.

    sa vedem ce zic spaniolii.
    pe teren.