Kaka: Traiesc momente grele, nu stiu incotro se indreapta cariera mea

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:21 Sport | Fotbal

Ricardo Kaka
Foto: Reuters
A dezamagit la Cupa Mondiala, competitie unde trebuia sa fie "motorul" din teren al Braziliei. Ricardo Kaka a continuat si in Africa de Sud evolutiile modeste din ultimul an, mijlocasul fiind de nerecunoscut dupa plecarea de la AC Milan. "Nu stiu incotro se indreapta cariera mea", a precizat fostul Balon de Aur.

"A fost criticata selectia, dar eu nu am avut o problema cu acest lucru. Am incercat cu totii sa ducem Brazilia cat mai sus, dar atat s-a putut. Traiesc momente grele, nu stiu incotro se indreapta cariera mea. Am iesit prematur de la Cupa Mondiala, iar la urmatorul turneu final voi avea 32 de ani. Este greu de prezis unde voi fi atunci, nu stiu ce voi face maine", a declarat Kaka.
 
"Stiu ca m-am pregatit exemplar si ca am avut multe asteptari de la Campionatul Mondial. Am tras pentru a fi 100% din punct de vedere fizic. Oricum, nu mai conteaza in acest moment, rezultatele vorbesc de la sine", a concluzionat Kaka.

Brazilia a fost eliminata de la Cupa Mondiala dupa 1-2 cu Olanda, fiind al doilea turneu final consecutiv in care brazilienii parasesc competitia inca din sferturile de finala (in 2006 au fost invinsi de Franta).


Citeste mai multe despre   



















3785 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    au facuto de Kaka ! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:26)

    Eneas [anonim]

    olandezii ,oameni seriosi pana la sfarsit!
    • +14 (18 voturi)    
      esti naspa (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:35)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      macar baiatul asta e sincer si serios, dar cum bine vad, romanul nu mai stie sa fie un critic constructiv ci doar destructiv
    • 0 (2 voturi)    
      Mai bine (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:06)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Te uiti in oglinda, ca sigur nu esti tu olandez si nici brazilian, doar roman tipic.
      • 0 (0 voturi)    
        argumente ai ,sau numai clisee SH? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:36)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui un roman

        mai tataitza , lasa-ne cu umori din astea ,spune concret a castigat Brazilia sau Olanda ? ca nu ai informatia ...
  • -1 (15 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:40)

    Grig [anonim]

    ...de Brazilia, a fost echipa cu fotbalul cel mai frumos la acest campionat insa atunci cand joci cu nemti, olandezi si alte natiuni pragmatice ... frumusetea paleste!
    • +7 (9 voturi)    
      ce ? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:30)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Grig

      care fotbal frumos ? ai ramas cu amintiri din trecut
  • +5 (13 voturi)    
    Frumos (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:38)

    alexandru [anonim]

    Kaka e un jucator de exceptie si un om de caracter atat pe teren, cat si in afara lui. Nu este adevarat ca acest jucator a jucat slab, dimpotriva. Daca urmareste cineva ce a facut cu mingea cand o avea va intelege realitatea.

    A fost eliminat pe nedrept, a pierdut pe nedrept. Oricat ar comenta degeaba romanii care nu au fost reprezentati la CM, Brazilia a jucat, nu Olanda. A doua repriza a fost marcata de pierderea concentrarii din partea Braziliei. De aici a plecat totul, nu de la fotbal. Daca stiau fostbal, olandezii sa fi facut fata Braziliei cand a jucat, nu cand nu a jucat.

    Tot ce a facut Olanda a fost al doilea gol al lor si jocul portarului.

    Deocamdata s-au calificat in sferturi doua echipe care nu au meritat: Olanda si Uruguai. Iar comentatorii le ridica in slavi ca ar fi facut ceva...

    Olanda a jucat ca Portugalia, pe contraatac, incarcand sa duca mingea la un singur jucator. Brazilia a jucat fotbal, am vazut dribling si de portar si de fundas.

    Cred ca problema Braziliei din acest an a fost lipsa de atacanti, unul singur nu avea cum sa faca fata in fiecare partida.

    Oricum, Brazilia a ramas o echipa mare. Tot respectul!
  • +4 (8 voturi)    
    fotbal frumos si spectaculos (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:58)

    Lucianmotzul [anonim]

    Orice critici la adresa Braziliei ,sunt ne justificate ,in prima repriza a facut spectacol ,combinati ,pase ,driblinguri,viteza si ce mai; spectacol fotbalistic prin combinati superbe ,Olanda nu se vedea pe teren si tremura .Olanda a avut NOROC ,mult noroc si Brazilia sa demoralizat dupa auto gol.Sa vedem ce va face in continuare ,ma bucur ca este din EU.dar a cistigat chinuit nu spectaculos, fotbal spectaculos joaca si Argentina ,sa vedem in continuare ,CM a fost mai slab ca alte dati si arbitrajul sub orice critica .
  • +5 (5 voturi)    
    olanda vs brazilia (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:28)

    wasabi [anonim]

    A castigat echipa care a stiut sa gestioneze mai bine situatia din teren atat fizic cat si psihic. Brazilia a avut intodeauna echipa puternica la orice mondial. La fel si Olanda, nu cam la acelasi nivel ca si Brazilia dar au fost aproape. In 1994 la acel sfert de finala din Brazilia si Olanda, brazilienii au condus cu 2-0, iar olandezii au revenit spectaculos la 2-2, meciul era relansat si totusi brazilienii s-au mobilizat si au batut cu 3-2 gratie unei lovituri libere. In 1998 in semifinale aceleasi echipe au facut un 1-1 dupa 90 de minute, olanda inscriind cu doar 3 minunte inainte de expirarea timpului regulamentar. Si atunci olandezii au fost aproape sa scoata Brazilia, dar au fost eliminati la penalty`uri. 4-2! La acest campionat mondial situatia era cat pe ce sa fie identica cu celalalte 2..Brazilia a jucat bine, a deschis scorul, a continuat pe aceasi linie, Olanda a revenit in joc printr`o greseala..si se parea ca totul se va repeta. Numai ca Olanda a mai dat un gol si asta a turnat plumb in picioarele brazilienilor. Olanda nu a fost mai buna decat Brazilia, sansa lor, a olandezilor, a fost ca, brazilienii s`au batut singuri la acest meci. Pe buna dreptate, criticile adus nationalei Braziliei de dinainte de CM cat si in timpul lui au fost justificate. esti Brazilia si nu poti sa joci doar cu un atacant. Olanda nu a stralucit la acest campionat si nici nu o va face, cand au facut`o in `74 si `78 au pierdut in finala in ambele cazuri. Fotbalul a devenit pragmatic, a se vedea Internatzionale Milano in semifinala cu Barcelona cand au jucat la rezultat omorand spectacolul. Rezultatul il stim toti. Sunt campionii Europei. Ne place sau nu ne place, fotbalul se joaca pe goluri si nu pe frumusete, echipa mai pragmatica si mai puternica din toate punctele de vedere ..castiga. Ii doresc Olandei sa ajunga in finala si poate..poate o castiga..asta de dragul timpurilor apuse, sau ca o compensatie pentru cele 2 finale pierdute.
    Semneaza un fan al Olandei.
    • -1 (1 vot)    
      Bai wasabi tu nu ai altceva mai bun de facut ??? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:51)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      ....
  • 0 (0 voturi)    
    Asa este (Duminică, 4 iulie 2010, 22:43)

    Magda [anonim]

    Brazilia a fost mai buna....Olandezii parca jucau a disperare....daca sau calificat nu inseamna ca au fost mai buni decat Brazilienii...ci inseamna ca Brazilia a fost prinsa in disperarea lor si nu a mai putut sa se concentreze...Olandezi...mi se parea ca jucau anti-fotbal....nu construiau faze frumoase si doar le strica brazilienilor pasele lor artistice...!!!