​CM 2010 Sferturile de finala: Pragmatism sau meciuri spectacol?

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 10:54 Sport | Fotbal

Brazilia, in sferturi la Mondial
Foto: Reuters
Sferturi de finala, CM 2010 Africa de Sud:

Olanda - Brazilia, ora 17:00


Doua echipe cu o prestatie buna la turneul final din Africa de Sud se intalnesc in primul sfert de finala al Mondialului din 2010. Atat Brazilia, cat si Olanda, vor victoria cu orice pret, chiar daca acest lucru inseamna sa sacrifice fotbalul spectacol.

De cinci ori campioana mondiala, Brazilia nu poate conta pe Elano (accidentat) si Ramires (suspendat), Felipe Melo si Julio Baptista fiind si ei incerti. De cealalta parte insa, Olanda nu are probleme de efectiv si este decisa sa nu isi intrerupa recordul de 23 de meciuri fara infrangere.

Brazilia a pierdut un singur meci din ultimele 30 disputate si conduce in intalnirile directe cu Olanda. Europenii au castigat de doua ori, brazilienii de trei, in celelalte patru partide cele doua selectionate remizand.


Uruguay - Ghana, ora 21:30


In cel de-al doilea sfert de finala al zilei de vineri, se intalnesc doua echipe pe care nu multe persoane le vedeau in aceasta faza inainte de startul Mondialului.

Speranta continentului gazda a Cupei Mondiale, Ghana poate deveni prima echipa africana ce atinge faza semifinalelor. Va avea insa de infruntat o echipa sud-americana care a terminat pe primul loc o grupa cu Mexic, Franta si Africa de Sud si care a eliminat in optimi Coreea de Sud. Uruguay are in palmares doua trofee ale Cupei Mondiale, castigate in 1930 si 1950, si se gandeste deja la a treia Cupa.

Aceasta va fi prima intalnire dintre cele doua selectionate.


Citeste mai multe despre   



















3205 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Uruguay vs Ghana=sfertul surpriza !!! (Vineri, 2 iulie 2010, 11:36)

    Motanu [anonim]

    Cine s-ar fi gandit la inceputul mondialului ca uruguay sau ghana ar putea ajunge in semifinale !!! Din prima vedere toti am da ca favorita nationala uruguayului, dar eu as vrea sa mearga in semifinale ghana, deoarece nu se stie cand li se va mai ivi o astfel de ocazie !!!
    • +1 (1 vot)    
      eu.. (Vineri, 2 iulie 2010, 11:58)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      la inceputul campionatului am pus Uruguay-ul favorit la castigarea CM ului ...

      Hai Uruguay!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar daca va merge in semifinale... (Vineri, 2 iulie 2010, 13:04)

        Motanu [anonim] i-a raspuns lui toteu

        uruguay nu va avea nici o sansa cel mai probabil in fata olandei sau braziliei !!! Dar se va califica ghana in semifinale !!!! Asa ca ,,toteu'' stai linistit !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ocaziile... (Vineri, 2 iulie 2010, 11:57)

    Cm2010 [anonim]

    ... sunt foarte rare ,ai 32 echipe "calificate din sute"care tind sa fie egale in viitor ,mondialul se tine odata la 4ani.Daca la echipele de club vorbesc banii mai mult,la o echipa nationala trebuie sa joci cu ce e mai bun in tara ta,si daca treci printr-o criza de valori cativa ani,pierzi curajul de a te bate acolo sus.Eu cred cu toata convingerea ca raul fotbalului romanesc e conducerea FRF si manelisto-cocalarii care au acaparat conducerea multor cluburi si ....tribune.
    • 0 (0 voturi)    
      E ca pe teren (Vineri, 2 iulie 2010, 12:20)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cm2010

      daca te napadesc buruienile ce sug seva pamantului si nu dau nimic in schimb foarte greu gasesti un fir de grau cu care sa-ti potolesti foamea. Ne-ar trebui niste ierbicide sa starpim buruienile de pe terenul de fotbal si nu numai. Buruienile sa-si mute radacinile mai spre tusa si sa nu mai creasca drept in mijlocul terenului.
  • 0 (0 voturi)    
    ghana - olanda (Vineri, 2 iulie 2010, 12:49)

    ana [anonim]

    ghana si olanda merg mai departe
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu vreau ca ghana si olanda... (Vineri, 2 iulie 2010, 15:08)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui ana

      ...sa elimine pe brazilia si uruguay !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      olanda bifat, urmeaza ghana (Vineri, 2 iulie 2010, 20:35)

      ana [anonim] i-a raspuns lui ana

      .