Spania - Portugalia 1-0/ Villa declanseaza fiesta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 20:21 Sport | Fotbal

Fotogalerie Spania - Portugalia
A pasat, a marcat si s-a calificat in sferturi. Spania a avut nevoie de inspiratia tripletei Xavi-Iniesta-Villa pentru a trimite acasa o nationala a Portugaliei care a asteptat totul de la un Cristiano Ronaldo apatic. "Furia roja" ajunge printre cele mai bune opt echipe din lume si asteapta cu optimism disputa cu Paraguay.

Portugalia a mizat prea mult pe clasa lui Cristiano Ronaldo, iar rezultatul a fost unul pe masura contra spaniolilor: 0-1, lusitanii parasind Cupa Mondiala.

Spania a incercat multe, si-a pus in miscare celebrul joc de pase, iar Villa a punctat decisiv in minutul 63. Ibericii au trecut cu bine de un adversar periculos doar pe hartie, Portugalia evoluand in multe momente de parca astepta loviturile de departajare.  

Pentru echipa lui Del Bosque urmeaza Paraguay in sferturi, un adversar incomod in calea semifinalelor.

Xavi Hernandes - omul partidei Spania - Portugalia.

Statistica partidei Spania - Portugalia:

Suturi totale: 19-9
Suturi la poarta: 9-6
Suturi pe poarta: 10-3
Faulturi comise: 13-18
Posesie: 61%-39%
Off-side 0-3
Cartonase galbene: 1-1
Cartonase rosii: 0-1
Distanta alergata: 107.110 metri - 112.284 metri.

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 3. Pique, 5. Puyol, 11. Capdevilla - 8. Xavi, 16. Busquets, 14. Xabi Alonso (4. Marchena 90+3'), 6. Iniesta - David Villa (18. Pedro 88'), 9. F. Torres (19. Llorente 58'). Antrenor: Vicente Del Bosque

Portugalia: 1. Eduardo - 21. Ricardo Costa, 6. R. Carvalho, 2. B. Alves, 23. Coentrao - 19. Tiago, 15. Pepe (8. Pedro Mendes 72'), 16. Meireles - 11. Simao (9. Liedson 72'), 18. Almeida (10. Danny 58'), 7. C. Ronaldo. Antrenor: Carlos Queiroz.


Citeste mai multe despre   























6967 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    pe langa faptul ca (Marţi, 29 iunie 2010, 21:08)

    cristi [anonim]

    nu ii puneti in ordinea functionalitatii, ci in ordinea numerelor de pe tricou, vedeti ca portugalia are 2 capitani.

    si nuuuu, portugalia nu are nume mari in echipa.
  • -2 (8 voturi)    
    Tecau in semifinale la Wimbledon (Marţi, 29 iunie 2010, 22:11)

    Getodac [anonim]

    Tecau calificat in semifinale la Wimbledon la dublu masculin. Hotnews, de ce nu transmiteti stirea?
  • -1 (11 voturi)    
    Hai Portugalia! (Marţi, 29 iunie 2010, 22:18)

    Dragomir [anonim]

    Sper sa castige Portugalia!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Offside la gol! (Marţi, 29 iunie 2010, 22:57)

    maxi rodrigues [anonim]

    Mie asa mi s-a parut ca a fost la golul lui Villa de 1-0, n-au dat reluarea cu marcajul pe teren, dar eu asa zic.
    Nu tin cu nimeni intre cele 2, dar parca Portugalia a jucat mai frumos.
    Cred ca a fost din nou o greseala de arbitraj. Iar comentatorii, care am senzatia ca tin cu Spania, nici macar nu au sesizat posibilitatea sa fi fost ceva. Mda...
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 29 iunie 2010, 23:03)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Offside e posibil sa fi fost (astept o reluare mai clara), dar sa spui ca Portugalia a jucat mai frumos...Portughezii, de cand a inceput meciul, stau in poarta si asteapta penalty-urile.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu plange nimeni dupa portughezi (Marţi, 29 iunie 2010, 23:26)

    OzzyO [utilizator]

    Pana la urma, n-au fost in stare sa marcheze decat in poarta amaratilor de coreeni. In rest, un joc bazat 100% pe Ronaldo, care a fost pe dinafara. Spania, in schimb, arata din ce in ce mai bine. Daca, de obicei, incepeau in forta si erau eliminati in optimi sau maxim in sferturi, acum au inceput prost, dar si-au revenit pe parcurs. La ce-am vazut zilele astea, finala va fi Brazilia - Spania.
    • +3 (5 voturi)    
      Ti se pare ca Spania joaca bine? (Marţi, 29 iunie 2010, 23:40)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Da, paseaza, paseaza si iar paseaza...dar a fost nevoie de o balbaiala pt a da gol, posibil si din offside. Ai impresia ca in fata apararii germane vor face ceva? Ma indoiesc. Finala e Germania-Brazilia 100%. Nemtii joaca prea bine pt a rata finala iar Brazilia nu cred ca se impiedica de Olanda.
      • -1 (1 vot)    
        bre (Miercuri, 30 iunie 2010, 1:16)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        voi uitati de argentina. eu tin cu spania la mondialul asta, dar parca vad ca ia cupa argentina si maradona the mad scientist.
        • +1 (1 vot)    
          smda (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:37)

          me [anonim] i-a raspuns lui cristi

          eu sper intr-o finala germania-spania ...
          spania o sa aiba o semifinala grea cu brazilia iar germania un sfert greu cu argentina. brazilia nu este in forma, este o echipa exceleneta numai cu numele si cred ca pot fi batuti, desi nu o sa fie un meci usor.
          argentina poate fi batuta. este o echipa cu foarte multe individualitati, dar cu un antrenor de 2 lei. lucru ce poate fi exploatat de nemti.
          • +1 (1 vot)    
            Exact (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:50)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui me

            Nu e o echipa solida. Argentina a avut noroc si adversari destul de slabi. Se misca greu, nu au viziune in joc si paseaza 70% din meci in jumatatea lor. Daca pana acum au reusit sa se bazeze pe anumite actiuni individuale, cu Germania nu cred ca o vor mai putea face. Germania e o echipa disciplinata tactic, eficienta si constanta. Nu a avut nici un meci prost la acest mondial. In schimb Argentina s-a chinuit, chiar daca scorurile spun altceva.
            Cat despre jocul Spaniei...da, joaca bine insa nu pot da goluri...si asta impotriva Braziliei cred ca e o problema...pt ca brazilienii pot da goluri.
            Deci...Germania - Brazilia
    • 0 (2 voturi)    
      finala (Marţi, 29 iunie 2010, 23:56)

      DS [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Total de-acord cu tine. Singura problema e ca Spania se intalneshte cu Brazilia in semifinale. Pacat, ar fi facut o finala frumoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Miercuri, 30 iunie 2010, 0:30)

        Lica Padurica [anonim] i-a raspuns lui DS

        n-au cum. Se pot intalni in finala.
        http://soccernet.espn.go.com/world-cup/bracket?cc=5739&ver=global

        Sper sa fie o semifinala sud-americana 100% iar finala Brazilia - Argentina
  • -2 (4 voturi)    
    gol din offside (Marţi, 29 iunie 2010, 23:29)

    gabi [anonim]

    offside clar la gol...da de cand cu argentina nu mai dau astia reluarile...plm..fata de inceputul CM cand arbitrajul era fara nicio greseala..acum strica meciurile tampitii. La fel, intre cele 2 nu am o preferata, dar cum sa nu vezi un asemenea offside.
    • +3 (5 voturi)    
      N-a fost offside (Marţi, 29 iunie 2010, 23:39)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      S-a vazut clar acum la reluarea de la TVR1
      • 0 (0 voturi)    
        Acum nu mai sunt asa sigur (Marţi, 29 iunie 2010, 23:43)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Dar oricum, faza e la limita, nu se compara cu cea de la Argentina - Mexic.
  • +2 (4 voturi)    
    imi place mult Spania (Marţi, 29 iunie 2010, 23:39)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    au o echipa foarte frumoasa.
    Ronaldo n-a facut nimic campionatul asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Ronaldo (Miercuri, 30 iunie 2010, 0:29)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      Cand nu ai echipe e cam greu sa faci ceva.
      Daca ar fi fost spaniol probabil ar fi fost omul campionatului, dar de unul singur nu ai cum sa faci ceva, oricat de bun ai fi.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu-mi place deloc Spania! (Marţi, 29 iunie 2010, 23:42)

    Claudiu [anonim]

    Sunt niste oameni foarte infumurati si ingamfati! Imi pare foarte rau pentru Portugal!!!
  • -3 (3 voturi)    
    offside (Marţi, 29 iunie 2010, 23:57)

    spania [anonim]

    offside 100%
  • +1 (1 vot)    
    Furia Roja (Miercuri, 30 iunie 2010, 2:49)

    Anonim [anonim]

    Miar plac sa zic ca Romania a batut Portugalia ca Romania a facut asa si aia... Dar nu prea am facut nimic noii.. Eu am trait 5 anii in Spania si au ajuns la cel mai inalt nivel de fotbal deoarece au facilitati au seriozitate si sunt foarte bine organizati... Eu cred ca Spania va castiga CM Portugalia a jucat ca un kkt... Spania a dominat din toate punctele de vedere.. Posesie, suturi pe poarta si pe tabela de marcaj.. Dci numai va dati parerea ca a fost offside sau ca Portugalia a fost superioara pentru ca nu a fost si fotbalul se joaca pe goluri.. Forza Spania..
  • 0 (2 voturi)    
    faza cartonasului rosu (Miercuri, 30 iunie 2010, 3:15)

    mutulica [utilizator]

    a fost probabil cea mai oribila simulare de pana acum la CM... pacat pacat pacat, jocul de fotbal se duce de rapa. de fapt ce sa mai, a avut dreptate cine a zis ca rugbyul e un joc de golani jucat de gentlemeni iar fotbalul un sport de gentlemeni jucat de golani.
  • 0 (0 voturi)    
    Spania e campioana europeana... (Miercuri, 30 iunie 2010, 14:04)

    Motanu [anonim]

    ...asa ca nu ma surprinde faptul ca a eliminat pe portugalia !!! Si catre toti cei care aseara ati tinut cu portugalia spuneti-mi si mie unde s-au vazut pe teren cele 96 de milioane de euro ??? P.S: banuiesc ca fanii portughezi stiu la ce jucator ma refer !!!