Paraguay s-a calificat pentru prima data in istorie in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins Japonia in urma loviturilor de departajare, scor 5-3. Dupa un meci intre doua echipa tematoare, care nu au riscat nimic, soarta partidei, incheiata la egalitate (0-0) dupa 120 de minute, s-a decis la penalty-uri, acolo unde Komano a trimis in bara calificarea Japoniei.

Constiente de miza jocului, cele doua echipe s-au anihilat reciproc, lasand spectacolul la o parte. Sud-americanii au avut posesia balonului, insa "Samuraii albastri" au avut grija sa inchida bine culoarele catre poarta lor. Dupa 90 de minute ce i-au facut si pe spectatori sa caste, nici cele doua reprize suplimentare nu au reusit sa aduca vreun gol la cele doua porti.

Sfert-finalista s-a decis la penalty-uri, acolo unde paraguayenii n-au avut nicio problema in a marca, iar calificarea le-a adus-o Komano, care a sutat in transversala si si-a trimis nationala acasa.

In sferturile de finala ale Mondialului din Africa de Sud, Paraguay va intalni castigatoarea din partida Spania - Portugalia!

Lovituri de departajare Paraguay - Japonia:

Paraguay:Barreto transforma; Barrios transforma; Riveros transforma; Valdez transforma; Cardozo transforma

Japonia:Endo transforma; Hasebe transforma; Komano trimite in bara; Honda transforma

Echipe de start:

Paraguay (Gerardo Martino): 1. Villar (capitan), 3. Morel, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 13. Vera, 6. Bonet, 16. Riveros, 20. Ortigoza, 9. Santa Cruz, 10. Benitez, 19. Lucas

Japonia (Takeshi Okada): 21. Kawashima, 3. Komano, 4. Tulio, 5. Nagatomo, 22. Nakazawa, 2. Abe, 7. Endo, 8. Matsui, 17. Hasebe (capitan), 18. Honda, 16. Okubo

Arbitri: Frank de Bleeckere (Belgia); Peter Hermans (Belgia), Walter Vromans (Belgia); Peter O'Leary (Noua Zeelanda)