Paraguay - Japonia 0-0 (5-3 d.p.)/ Komano trimite "in bara" calificarea Japoniei

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 16:04 Sport | Fotbal

Fotogalerie Paraguay - Japonia
Paraguay s-a calificat pentru prima data in istorie in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins Japonia in urma loviturilor de departajare, scor 5-3. Dupa un meci intre doua echipa tematoare, care nu au riscat nimic, soarta partidei, incheiata la egalitate (0-0) dupa 120 de minute, s-a decis la penalty-uri, acolo unde Komano a trimis in bara calificarea Japoniei.

Constiente de miza jocului, cele doua echipe s-au anihilat reciproc, lasand spectacolul la o parte. Sud-americanii au avut posesia balonului, insa "Samuraii albastri" au avut grija sa inchida bine culoarele catre poarta lor. Dupa 90 de minute ce i-au facut si pe spectatori sa caste, nici cele doua reprize suplimentare nu au reusit sa aduca vreun gol la cele doua porti.

Sfert-finalista s-a decis la penalty-uri, acolo unde paraguayenii n-au avut nicio problema in a marca, iar calificarea le-a adus-o Komano, care a sutat in transversala si si-a trimis nationala acasa.

In sferturile de finala ale Mondialului din Africa de Sud, Paraguay va intalni castigatoarea din partida Spania - Portugalia!

Lovituri de departajare Paraguay - Japonia:

Paraguay: Barreto transforma; Barrios transforma; Riveros transforma; Valdez transforma; Cardozo transforma

Japonia: Endo transforma; Hasebe transforma; Komano trimite in bara; Honda transforma

Echipe de start:

Paraguay (Gerardo Martino): 1. Villar (capitan), 3. Morel, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 13. Vera, 6. Bonet, 16. Riveros, 20. Ortigoza, 9. Santa Cruz, 10. Benitez, 19. Lucas

Japonia (Takeshi Okada): 21. Kawashima, 3. Komano, 4. Tulio, 5. Nagatomo, 22. Nakazawa, 2. Abe, 7. Endo, 8. Matsui, 17. Hasebe (capitan), 18. Honda, 16. Okubo

Arbitri: Frank de Bleeckere (Belgia); Peter Hermans (Belgia), Walter Vromans (Belgia); Peter O'Leary (Noua Zeelanda)

6953 vizualizari

• -2 (2 voturi)
    japonezu (Marţi, 29 iunie 2010, 16:15)

bustiuci [anonim]

Ce faţă de japonez are ăla din stânga ;)!!!!

O fi neamţ? Ba pardon englez :)))))))))
    cum e meciul? (Marţi, 29 iunie 2010, 17:41)

jj bkl [anonim]

sunt undeva unde nu am acces la televizor. am pariat ca in meciul acesta se marcheaza cel putin un gol. ce ziceti? am vreo sansa sa castig pariul. din ce vad online am senzatia ca ambele echipe joaca foarte inchis si se tem sa nu primeasca vreun gol.
    • -3 (3 voturi)
      Sigur castigi! (Marţi, 29 iunie 2010, 18:19)

Alius [anonim] i-a raspuns lui jj bkl

Cum una din echipe trebuie sa mearga "acasa", iar alta mai departe, cu siguranta ca se va marca un gol. Nu are cum sa se termine la egalitate, chiar daca egalitatea este 0-0..

Te-ai prins?...
        nu chiar (Marţi, 29 iunie 2010, 18:28)

cristi [anonim] i-a raspuns lui Alius

daca la terminarea timpului regulamentar (dupa 90 de min) este 0-0 nu prea ii iese stimabilului biletul... savvy?
          Nu conteaza... (Marţi, 29 iunie 2010, 18:51)

Alius [anonim] i-a raspuns lui cristi

Nu a specificat.. E ca si cum ar fi zis: "am pariat ca una din echipe va fi eliminata"...
    In sfarsit, penalty-uri (Marţi, 29 iunie 2010, 19:30)