Olanda s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale dupa ce a trecut, scor 2-1, de revelatia Slovacia. Robben (18') si Sneijder (84') au punctat pentru batavi, echipa lui Bert Van Marwijk fortand atat cat a fost nevoie pentru a se impune. Reusita lui Vittek (94' din penalti) a fost una de onoare pentru nationala care a trimis acasa pe Italia inca din faza grupelor.

Batavii au continuat si in optimi jocul pragmatic din grupe, "Portocala Mecanica" impunandu-se in fata Slovaciei fara sa apese prea mult pe acceleratie. Aflat pe teren inca din primul minut, Arjen Robben a deschis balul in minutul 18, atunci cand a punctat dupa o actiune personala. Pana la pauza nu s-a mai jucat mare lucru, iar la vestiare s-a intrat cu 1-0.

Slovacia ar fi putut trimite disputa in prelungiri in minutele 67 si 68, atunci cand Stoch si Vittek au trimis din apropiere, dar Stelekelenburg a fost providential.

Sneijder a lamurit lucrurile in minutul 84 (a marcat dupa o faza marca Dirk Kuyt), iar Vittek (94' din penalti) a marcat golul de onoare pentru Slovacia.

Olanda merge in sferturi, iar pentru batavi se anunta un meci infernal contra Braziliei in sferturile de finala.

Click aici pentru rezumatul partidei Olanda - Slovacia.