Maradona: Am fost superiori/ Mexicanii acuza golul din off-side al lui Tevez

Luni, 28 iunie 2010, 11:05 Sport | Fotbal

Maradona, fericit dupa victoria cu Mexic
Argentina s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale dupa 3-1 in fata Mexicului. Diego Armando Maradona se arata incantat de evolutia elevilor sai, "Butoiasul Atomic" fiind de parere ca "Pumele" traverseaza un moment bun. "Am fost superiori 90 de minute in fata mexicanilor, am jucat bine si am aratat ca formam o echipa greu de batut", a precizat tehnicianul alb-albastrilor.

"A fost o partida foarte tensionata. Stiam perfect ca daca ne vom pune in aplicare jocul, daca vom ataca, vom reusi. Am fost superiori 90 de minute. Felicit echipa, care si-a facut foarte bine datoria. A tinut mingea, a pastrat-o. Stiam ca adversarii nostri vor ceda intr-un moment sau altul, avand in vedere tactica folosită de noi" - Maradona, citat de Mediafax.

Antrenorul ii ia apararea lui Messi, fotbalist care nu a reusit inca sa marcheze la Cupa Mondiala. "Il inteleg perfect prin ce trece, este in permanenta inconjurat de doi-trei jucatori. Asa eram tinut si eu in urma cu 20 de ani. Nu sunt multumit de faptul ca arbitrii au permis ca Lionel sa fie faultat dur, de mai multe ori in fiecare partida de la acest Mondial", a conchis Maradona.

Mexicanii acuza arbitrajul partidei cu Argentina, Javier Aguirre fiind de parere ca meciul s-a schimbat total dupa golul marcat de Carlos Tevez din off-side (a fost reusita gratie careia argentinienii au deschis scorul).

"Echilibrul s-a rupt in momentul in care centralul Rosetti a validat un gol marcat dintr-un off-side imens. Acolo s-a pierdut totul, pentru ca ei au avut spatii, in timp ce noi a trebuit sa riscam enorm in aparare. Tusierul a gresit, iar ani de munca s-au dus in doar o clipa" - Javier Aguirre, antrenor Mexic, citat de AP.

1288 vizualizari

arbitrajul la CM (Luni, 28 iunie 2010, 12:42)

Cornel [anonim]

Ciudat, CM a inceput bine din punctul de vedere al arbitrajelor, chiar am admirat citeva decizii dificile dar foarte corecte...apoi totul s-a schimbat, greseli multe, greseli mari, care au afectat rezultatul partidelor. Probabil ca, daca FIFA e incapabila sa gestioneze arbitrajul offsude-ul, mai bine renunta la regula asta. Daca arbitrii poarta echipament de comunicare mi se pare de neinteles de ce nu pot comunica si cu un observator video. Se spune ca totul se face "pentru joc" dar realitatea la CM-ul african pare sa contrazica asta !
      arbitrajul... (Luni, 28 iunie 2010, 13:20)

liviu [anonim] i-a raspuns lui Cornel

a inceput bine cand nu au fost interese... cand au intervenit interesele, au aterizat si greselile de arbitraj...
        Interese (Luni, 28 iunie 2010, 15:08)

Bug [anonim] i-a raspuns lui liviu

Din pacate, si eu cred ca acesta este adevarul.
        Este o afacere prea mare pentru ca mafiotii sa nu-si fi bagat coada...
    echipamentele de comunicatie (Luni, 28 iunie 2010, 15:38)

george [anonim]

sunt nu ca sa ii ajute pe arbitri sa comunice mai bine pe teren, cel putin la acest CM, ci ca sa primeasca indicatiile de pe marginea terenului, de la oficialii FIFA.
    Nu stiu daca ati observat faza, dar cand mexicanii protestau la marginea terenului , dupa golul din ofsaid, erau acolo si centralul si cel de margine si arbitrul asisitent. La un moment dat asistentul isi indesa casca in ureche sa auda mai bine ce i se spunea in casca. Ma intreb de catre cine daca ceilalti arbitri erau acolo. E clar ca a primit indicatii de la o alta persoana care i-a spus sa valideze golul.
    Ultimul mondial jucat pe teren a fost in 94 si poate si cel din 98 dar dupa ce Blater a venit la FIFA totul s-a bulibasit si a devenit politica si business.
    Prost sa fii sa iti mai pierzi vremea sa te uiti la meciurile din acest CM. E clar ca si Germania va fi defavorizata de arbitri pentru ca se vede cu ochiul liber ca se doreste o finala Brazilia Argentina,
    Mexic putea sa bata Argentina la scor si au dovedit-o in primele minute de joc cand au avut acele doua sanse uriase. FIFA s-a speriat de perspectiva eliminarii Argentinei si au macelarit jocul cu acel gol stupid din ofsaid, Ce a fost dupa aia nu a mai contat