CM 2010: Germania - Anglia 4-1

Fabio Capello: Noi am facut greseli, dar arbitrul a facut una si mai mare

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 27 iunie 2010, 19:52 Sport | Fotbal

Fabio Capello
Foto: Reuters
Greseala arbitrului de tusa de la golul al doilea al englezilor, anulat gresit, a schimbat cursul jocului, este de parere Fabio Capello, care este sigur ca elevii sai ar fi jucat altfel daca ar fi egalat.

"Avem tehnologia necesara pentru a-l sprijini pe arbitru, dar noi stam aici si vorbim despre asta: a fost sau nu a fost gol. Nu inteleg de ce. A fost foarte important pentru noi sa marcam acel al doilea gol. Cred ca acea faza a fost una dintre cele mai importante ale meciului. Am fi jucat intr-un stil diferit daca am fi egalat", a declarat dupa meci selectionerul Angliei.

"Cred ca am jucat bine la -1, ar fi trebuit sa fie 2-2, dar apoi am fost dezamagit de greselile noastre, iar contra-atacurile lor au mers bine. Germania este o echipa mare si au jucat bine. Noi am facut greseli, dar arbitrul a facut una si mai mare. Acesta este fotbalul", a adaugat Fabio Capello.

Steven Gerrard (capitan Anglia): "E dezamagitor sa parasim Cupa Mondiala, si in special sa o facem asa in fata Germaniei. In anumite momente in meci eram peste ei. La 2-1 am crezut ca o sa castigam cu 3-2, dar la 3-1 s-a terminat jocul. Cupa Mondiala probabil s-a incheiat pentru totdeauna pentru multi dintre noi".

Miroslav Klose (Germania): "Am fost agresivi inca din primul minut si a fost o victorie meritata. Scopul nostru este sa atingem semifinalele si asta vom obtine".

Joachim Loew, selectioner Germania: "Le-am spus baietilor mei la pauza ca trebuie sa incercam sa marcam si un al treilea gol. Stiam ca putem sa lovim Anglia pe contra-atac pentru ca s-au deschis foarte mult. Jucatorii nostri s-au achitat de sarcina minunat".


Citeste mai multe despre   



















2314 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    asteptam ceva (Duminică, 27 iunie 2010, 20:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai mult fair play din partea germana, in declaratii, bineinteles. Nici un cuvint despre golul valabil anulat total aiurea de arbitru. Generatia lui Beckenbauer era ireprosabila sub aspectul acesta. Dar aia erau 11 nemti pe teren, iar acum sint sase, ceilalti cinci fiind polonezi, turci, arabi si ghanezi.
    • 0 (4 voturi)    
      Cu toate ca au sange diferit (Duminică, 27 iunie 2010, 23:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tot o masinarie nemteasca de fotbal a iesit.
      Iti dai seama cum era acum lumea daca castiga Hitler razboiul? Totul mergea ceas si planificat; prea cazon si plicticos pentru gustul meu latin.
      • 0 (2 voturi)    
        asteapta matale (Duminică, 27 iunie 2010, 23:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        momentul cind seicii arabi plini de bani si de petrol vor depasi obscurantismul islamist medieval si vor naturaliza vreo douazeci de brzilieni, argentinieni, etc., si va cistiga Kuweitul un campionat mondial. FIFA nu va fi o problema, caci la astia, daca ai suma potrivita, restul nu prea mai conteaza. Sa vezi matale atunci plictiseala pentru gustull latin.
        Iar hilter, chiar daca cistiga razboiul, tot muritor era si lumea tot se schimba.
    • +1 (7 voturi)    
      Subiectivism! (Luni, 28 iunie 2010, 8:58)

      CGR [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Dupa cum pui problema si daca sarea Löw pe teren si striga sa se acorde gol engleziilor, tot i-ai fi acuzat pe nemti de lipsa de fair-play!
      Ce mai vrei in afara de o declaratie oficiala de presa ca golul a fost valabil si trebuia acordat? Sa renunte la calificare? Englezii nici macar acum nu recunosc faptul ca li s-a acordat un gol moca in '66!
      • 0 (0 voturi)    
        unde e declaratia (Luni, 28 iunie 2010, 13:10)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CGR

        de care vorbesti? Ca in articol nu apare asa ceva.
        Daca e asa foarte bine, nu-mi pare rau ca m-am inselat.
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Duminică, 27 iunie 2010, 20:40)

    sentenced [utilizator]

    Nu stiu ce au avut astia in cap cand au chemat arbitri din niste tari de care nici nu ai auzit daca stateai mai prost cu cultura generala .
    Oricum englezii au fost foarte slabi la acest campionat , iar germanii mereu sunt ajutati de arbitri (remember Euro 08 meciul cu Portugalia si nu numai)
    • +1 (1 vot)    
      ce-a fost fotbalul pe vremuri ... (Duminică, 27 iunie 2010, 23:14)

      Andrade [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      Echipa de arbitri a fost uruguayana si oricare microbist care se respecta ar trebui sa stie ca e vorba de o mare putere din lumea fotbalului, campioana mondiala in 1930 si 1950. In anii '50, cel putin, era un nume venerat ca Anglia si Ungaria.
      Cel mai celebru gol disputat pana in zilele noastre a fost cel al lui Geoff Hurst din finala Campionatului Mondial din 1966, tot intre Anglia si Germania, care n-a depasit linia portii dar a fost acordat de catre arbitrul sovietic de la tusa. Dupa acel 3:2 nemtii au trecut la atac total deschizand in spate si au mai incasat un gol. Deci partida recenta ar fi fost un fel de "revansa" pentru Wembley.
      E greu de inteles de ce se opune FIFA cu atata indaratnicie folosirii mijloacelor tehnice moderne pentru monitorizarea partidelor. "Mana lui D-zeu", penaltiurile stoarse prin mari performante actoricesti, asemenea pendulari ale mingii intre bara si linie si alte decizii dubioase ar putea fi verificate instantaneu - ori nici nu e de dorit "fair-play" pe gazonul verde?
      • 0 (0 voturi)    
        sigur ca nu e! (Luni, 28 iunie 2010, 9:59)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Andrade

        pariurile mafiote ar cadea, nu-ti dai seama?
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 28 iunie 2010, 10:38)

          Andrade [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Recunosc ca n-am chibzuit atat de profund. N-am ce face, sunt un nostalgic de croiala veche, demodata al fotbalului de odinioara. Doar o intrebare fie-mi permisa: jucam fotbal de dragul pariurilor ori din pasiune pentru mingea aia rotunda, naravasa?
          • 0 (0 voturi)    
            :-) (Luni, 28 iunie 2010, 15:34)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Andrade

            Noi spectatorii din placere , mafia pariurilor pentru bani .
  • 0 (0 voturi)    
    @steven gerrad al germaniei si LA al hotnews-ului (Luni, 28 iunie 2010, 10:31)

    causius [utilizator]

    Steven Gerrard (Germania): "E dezamagitor sa parasim Cupa Mondiala [...]".
    mai cititi si voi ce scrieti prin articolele astea. chiar daca nu stii cine e si pentru cine joaca Gerrard, macar din context iti dai seama ca nu pentru Germania.
    sunteti penibili cateodata.
  • +1 (1 vot)    
    englezii au fost praf (Luni, 28 iunie 2010, 11:52)

    loocheeaan [utilizator]

    Capello nu a stiut sa aseze in teren echipa. Sa ii ai in teren pe gerrard, lampard, rooney si astia sa nu fie in stare sa lege 3 pase fara sa o dea vreunul aiurea de tot, nu poate fi vorba doar de jucatori. S-a vazut ca nu au fost motivati si nu existat o coeziune in joc.
    Pacat... La golul 2 al englezilor nu iti trebuia nici un sistem de monitorizare, iti trebuiau doar 2 ochi cat de cat functionali si putin creier.
    La CM asta au jucat mai mult arbitrii decat jucatorii...
  • 0 (0 voturi)    
    arbitrul a facut o greseala, englezii o sumedenie (Luni, 28 iunie 2010, 14:31)

    b74cbd [utilizator]

    Mare antrenor, Capello !
    Anglia a fost o echipa foarte slaba la Cupa Mondiala, in toate meciurile a jucat foarte slab. In particular, in meciul cu Germania greselile lor au fost foarte vizibile, pt ca au fost taxate prompt de germani.
    Faza golului 2, perfect valabil, nu are chiar asa mare importanta. Valoarea unei echipe nu sta intr-un sut norocos sau inspirat, or englezii nu prea au mai avut cu ce altceva sa se laude ( a mai fost un alt sut al lui Lampard, tot in transversala, dar atat!)
    Anglia a pierdut pentru ca a fost mult, mult mai slaba, nu pt ca nu i s-a acordat golul doi.