CM 2010 - Optimi de finala

Germania - Anglia 4-1/ Tancurile nemtesti merg in sferturi

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 27 iunie 2010, 16:05 Sport | Fotbal

Fotogalerie Germania - Anglia
"O sa le dam o lectie acestor pusti" spuneau englezii inainte de meciul cu Germania din optimile de finala ale Mondialului din Africa de Sud. Dar ... surpriza si nu prea. Germania a invins Anglia cu 4-1 si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului final, eliminand o echipa a lui Capello care nu a aratat aproape nimic la Mondial. Vitregiti de un gol perfect valabil, englezii au intarit duminica zicala: "Fotbalul, inventat de englezi, castigat de germani".

Caracatita Paul poate "sa-si pupe" singura tentaculele si sa se felicite: Germania a invins Anglia si s-a calificat in sferturi la Mondial dupa o lectie de maturitate data "batranilor" englezi.

Strategia lui Fabio Capello a dat gres in fata prospetimii nemtesti. Italianul a aliniat un rigid 4-4-2 ce nu a putut fata mobilitatii din teren a germanilor si dupa 20 de minute elevii lui Loew conduceau pe tabela. Neuer degajeaza pana in jumatatea adversa, Klose preia, trece extrem de usor de Terry si Upson si deschide scorul, egalandu-l si pe celebrul Pele la numarul de goluri marcate la Mondial.

Portarul James are o serie de interventii foarte bune, dar este pacalit de Podolski, care primeste o centrare pe stanga de la Muller si inscrie penmtru 2-0, printre picioarele portarului englez.

Ritmul partidei devine din ce in ce mai alert, iar englezii viseaza frumos in minutul 37, cand Upson sare excelent la cap dupa o centrare din corner a lui Gerrard si inscrie pentru 2-1 printr-o lovitura de cap. Peste doua minute Lampard trimite un sut puternic din afara careului, balonul loveste transversala si intra in poarta, dar arbitrul de tusa anuleaza golul.

In repriza secunda, englezii au contat prea putin in atac, ajutorul asteptat de la Rooney n-a venit, iar Germania si-a dovedit inca o data forta in doar trei minute, prin doua contra-atacuri "ca la carte". Muller inscrie o dubla (min. 67 si 70), iar Anglia e eliminata.

Statistica partidei Germania - Anglia 4-1:

Suturi spre poarta: 17 - 19
Suturi pe spatiul portii: 7 - 9
Faulturi: 7 - 6
Posesia balonului: 49% - 51%
Ofsaid: 4 - 2
Cornere: 4 - 6
Cartonase galbene: 1 - 1
Distanta acoperita: 108.377 metri - 106.896 metri
Omul meciului: Muller


Echipe de start:

Germania (antrenor Joachim Loew): 1. Neuer, 3. Friedrich, 16. Lahm (capitan), 17. Mertesacker, 20. Boateng, 6. Khedira, 7. Schweinsteiger, 8. Ozil, 13. Muller, 10. Podolski, 11. Klose

Anglia (Fabio Capello): 1. James, 2. Johnson, 3. A. Cole, 6. Terry, 15. Upson, 8. Lampard, 4. Gerrard (capitan), 16. Milner, 14. Barry, 19. Defoe, 10. Rooney


Arbitri: Jorge Larrionda (Uruguay); Pablo Fandino (Uruguay), Mauricio Espinosa (Uruguay); Martin Vazquez (Uruguay)


Citeste mai multe despre   



















11937 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Forta Germania !!! Forta Anglia !!! (Duminică, 27 iunie 2010, 16:36)

    Tzucky Ioan TODIROAE [anonim]

    - astazi Sfanta Duminica 27 iunie 2010
    Germania vs Anglia
    cu incepere de la ora 17:00
    pe TVR 1 (live)

    - Forta Germania !!! Forta Anglia !!!

    - asa devreme in optimi eu nu am dorit un asemenea super-meci
    intre 2 tari super-industrializate din Uniunea Europeana (UE)

    - glumesc ca vreau sa se termine la egalitate acest meci de fotbal

    - daca ar trebui sa dau un pronostic eu cred ca
    Germania va invinge Anglia fiind mai in forma in ultima perioada

    - din Satul Timisesti va doresc
    o Duminica foarte frumoasa

    EXP.: Tzucky TODIROAE
    • +2 (14 voturi)    
      Din nou un rezultat distrus de arbitraj (Duminică, 27 iunie 2010, 17:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Tzucky Ioan TODIROAE

      Multumim dle Blatter.
      Cum toate sporturile evolueaza, asa trebuie sa evolueze si fotbalul. Tenisul si rugby-ul au facut acest pas inainte...fotbalul e blocat de acest mascarici numit Blatter.
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc de urare! (Duminică, 27 iunie 2010, 22:04)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Tzucky Ioan TODIROAE

      SI tie o duminica frumoasa! :) din Olanda!
  • -1 (9 voturi)    
    La... (Duminică, 27 iunie 2010, 17:00)

    ASIMO [anonim]

    ... Japonia - Camerun mi-a iesit perfect pronosticul, ma ris si acum si zic ca va fi un onorabil 2 - 0 pentru Germania.
    Sper insa sa fie un meci frumos, in care doua echipe mature sa dea dovada de fair-play, iar rezultatul sa fie meritul jucatorilor, nu al arbitrilor!

    Hai Germania! Unsere Ehre heißt TREUE!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Joaca la pariuri! (Duminică, 27 iunie 2010, 17:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Asa esti sigur ca nu mai nimeresti rezultatul.
  • 0 (0 voturi)    
    EWFAWS (Duminică, 27 iunie 2010, 17:06)

    fewef [anonim]

    ..vreo adresa de net unde se poate vedea?
  • -4 (8 voturi)    
    Germania - Anglia (Duminică, 27 iunie 2010, 17:40)

    Regat [anonim]

    Germania castiga bataliile, dar Anglia castiga razboaiele
    • +3 (3 voturi)    
      mamaaaa,ce tare esti in aforisme... (Duminică, 27 iunie 2010, 20:13)

      MaMutu [anonim] i-a raspuns lui Regat

      aduna-te , Germania va fi campioana mondiala !
    • +2 (2 voturi)    
      lui "Regat" (Luni, 28 iunie 2010, 8:50)

      Drv marutza [anonim] i-a raspuns lui Regat

      Ohohooo! Scuipam maxime si cugetari! Pana una alta, Germania le-a mai luat odata caimacul insularilor! Si inca cum!! O echipa tanara, extrem de agila, combinatii frumoase si cu finalitate (ca doar sa joci mingea frumusel pe tot terenul si da dai pe-alaturi.....nu serveste la nimic!) Tactica nemtilor a artat ca fotbalul e si o chestie de cap, nu doar de picioare! Ca li se spune "Pantzer" (tancuri) e nedrept. Vesnica asociere a nemtilor cu notiunea de razboi e perimata. Si apoi calitatile enumerate mai sus dezmint numele dat! Nimic greoi in tot ce-au aratat ei pana acum! Si sa nu uitam ce spun adversarii despre nemti: Toata lumea se lupta si in final castiga nemtii! O fi ceva adevar in legenda asta!! In rest, numai de bine!
      • 0 (0 voturi)    
        Erata (Luni, 28 iunie 2010, 9:28)

        Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Drv marutza

        Mea culpa: corect e "Panzer" si nu cum am scris anterior, furat de focul controversei! O dadui in bara, ca englezii!!
    • 0 (0 voturi)    
      who' better??? (Luni, 28 iunie 2010, 10:28)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Regat

      World Cup 1966: England 4-2 West Germany (furat de arbitru!)

      World Cup 1970: England 2-3 West Germany

      World Cup 1982: England 0-0 West Germany

      World Cup 1990: England 1-1 Germany (Germany win 4-3 on penalties)

      Euro '96: England 1-1 Germany (Germany win 6-5 on penalties)

      Euro 2000: England 1-0 Germany
    • 0 (0 voturi)    
      Anglia castiga razboaie???? (Luni, 28 iunie 2010, 10:45)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui Regat

      Asa razboaie castiga rednecksii englezi ca au doar un titlu mondial si ala castigat pe teren prorpiu in conditii mai mult decat jenante...iar de atunci in coace este eliminata in tururile inferioare de catre tzari din lumea neindistrailizata cu zicea unul de mai sus...iar Germania are 3 titluri mondiale 2 cucerite in afara Germaniei si toate fara contrversele jenante ale Angliei din '66 plus 3 finale mondiale si ceva semifinale.

      Asa ca daca Anglia a castigat razboaie in fata Germaniei nu au fost decat in WWII iar si alea in fapt au fost castigate de rusi.
  • +10 (10 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 27 iunie 2010, 17:40)

    muciflenduri [anonim]

    In sfarsit un meci decent intre echipe europene.
    Probabil nemtii vor castiga, dar sper sa fie un meci frumos pana la capat.
  • +4 (4 voturi)    
    Larrionda il pedepseste pe Brahamov ! (Duminică, 27 iunie 2010, 17:57)

    motul [anonim]

    In finala CM din 1966, Anglia a fost avantajata cu un gol vazut numai de arbitrul rus de margine , Brahamov !. Acum profitoare este Germania prin anularea unui gol perfect valabil marcat de Lampard .
    • +9 (13 voturi)    
      Nemtii profita cu varf si indesat (Duminică, 27 iunie 2010, 18:46)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui motul

      si nu se multumesc numai cu o greseala de arbitraj asa cum au facut englezii. In felul asta nu poti sa zici ca au castigat datorita arbitrajului.

      O adevarata incantare jocul colectiv al nemtilor in aceasta partida. Se vede, din jocul lor, seriozitatea antrenamentelor pe care le fac dar si sangele rece in fata portii
    • -2 (4 voturi)    
      hochei (Duminică, 27 iunie 2010, 19:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui motul

      Uite daa nu se aplica sistemul cu clopotzel de la hochei. Dar la scorul final, buba din capul arbirtilor nici ca mai conteaza.
      Englezoii sunt scarbosi si or sa pelcae acasuca cu barcuta de salvare, dand ushurel la pedale....
    • -1 (1 vot)    
      goluri (Duminică, 27 iunie 2010, 20:44)

      ivv [anonim] i-a raspuns lui motul

      In 1966 Brahamov i-a pedepsit pe nemti pentru ca i-au batut pe rusi in semifinale. De ce au fost pedepsiti englezii? Cred ca la 2 - 2 situatia ar fi fost un pic altfel.
  • +6 (16 voturi)    
    Daca insa... (Duminică, 27 iunie 2010, 18:44)

    Observator [anonim]

    ...golul perfect valabil al englezilor ar fi fost validat, rezultatul NU ar fi fost 4-2! Parerea mea.
  • +4 (12 voturi)    
    Deutschland über alles ! (Duminică, 27 iunie 2010, 18:47)

    raulucian [utilizator]

    Dar tot si-o iau de la pletosii aia de argentinieni.
  • +7 (11 voturi)    
    4 - 1 (Duminică, 27 iunie 2010, 18:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pentru blat-ter si arbitrii lui. Pacat, dar e deja cam al treilea CM unde blatter actioneaza strict conform cu interesele lui, la o fifa unde votul Braziliei este egal cu al insulelor Vanuatu.
    Chiar nu se poate monta o camera de zece dolari pe linia portilor?
    N-am nimic cu Germania, imi amintesc ca au trecut si ei prin momente grele in decursul anilor, dar de data asta parca prea se denatureaza spiritul sportiv.
    • 0 (0 voturi)    
      IFAB e majoritar compus di Asociatiile Britanice (Luni, 28 iunie 2010, 10:54)

      Gole [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Alio...se poate cum sa nu!! E cehstiune de vointa nu de putirintza. Iar acu pt aia amatori ...IFAB adica organismul care defineste regulile in Fotbal este compus din Federatiile Britanice adica ale Angliei, Irlandei, Tzarii Galilor, Scotiei siiii a restului lumii FIFA cu drepturi de vot c inclina in favoarea alora Britanice. Asa ca...Englezoii aia dobitoci si-au facut-o u mana lor de data asta.
      Iar a se pune egalitat eintre meciul asta si ala din fnala din '66 e o dobitocie intelectuala...ca sa fie egalitate trebuie ca Anglia sa intalneasca Germania in finala si aia la ea acasa la Berlin si acolo arbitrul sa acorde un gol fantasma Germaniei care ulterior sa castige...aata asa ca sa fim corecti dpdv al importantei partidei.
  • +12 (14 voturi)    
    fair play englezesc: (Duminică, 27 iunie 2010, 18:51)

    bbc [anonim]

    comentariu bbc: 'must congratulate Germany, they're so strong..."...
    Asa e, arbitrul a gresit; da' Germania chiar merita sa mearga mai departe. Sper pana in finala :)
    • 0 (0 voturi)    
      Farirplay o notiune care nu e pt englezi (Luni, 28 iunie 2010, 11:04)

      Nino [anonim] i-a raspuns lui bbc

      fairplay-ul nu este altceva decat asa o notiune de propaganda britanica menita sa-i ridice tocmai pe ei pe piedestalurile moralei....sa fim seriosi...finala din '66 sau trucajele Anglia-Irlanda de Nord 0-0 din '85 sunt marturiii mai mukte decat relevante...Lucescu stie de ce???
  • +2 (14 voturi)    
    I-au kam fript nemtii... (Duminică, 27 iunie 2010, 18:56)

    Motanu [anonim]

    pe englezi in aceasta partida !!! Oricum parerea mea e ca in aceasta partida englezii au dovedit faptul ca s-au calificat pe nedrept in dauna sloveniei !!! RUSINE fotbalului englez !!! RUSINE !!!
    • -1 (13 voturi)    
      Esti cu capul? (Duminică, 27 iunie 2010, 19:35)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Tu te-ai uitat la meci, sau esti unul din acei zurlii care au ceva cu americanii si englezii?
      Li s-a anulat un gol valabil, au avut doua bare, au avut ocazii pe care le-a aparat un portar in forma maxima si au luat goluri pe contraatac.
      A fost 4-1 pentru ca nemtilor le-a iesit totul si pentru ca englezii erau presati sa atace, nu pentru ca nemtii ar fi fost calare pe englezi.
      Nu uita sa-ti iei pastila si lasa comentariile pentru oamenii sanatosi la cap.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! E o rusine ca li s-a anulat golul! (Luni, 28 iunie 2010, 0:30)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Cum adica, i se ia medalia unui sportiv suspectat la atletism de ex. de dopaj si nu se poate acorda /corecta dupa pauza un GOL valabil???? Ajunge cu porcaria asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa treminat cu frauda Anglo-SUA (Luni, 28 iunie 2010, 11:09)

      macke [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Amandoua Anglia s SUA calificate prin mega frauda din ultima runda a grupei lor in care au astepta sa se termine meciul Anglia-Slovenia si au dat gol super suspect SUA cu Algeria si s-au calificat iin purul stil moral anglosaxon ...adica frauda pura!!! Iaca de data asta au iesit amandoua foarte meritat....nu de alata da le-a intors-o al de sus. Cu mai spunea cineva mai sus....Federatiile Britanice sunt alea care au vot majoritar 4-1 in International Football Association Board cu resul lumii de la FIFA.
      • 0 (0 voturi)    
        Tzara galilor are putere mai mare decat Brazilia!! (Luni, 28 iunie 2010, 11:26)

        Grig [anonim] i-a raspuns lui macke

        Asa e ...jenant ca Irlanda care s-a calificat de vre-o 3 ori la Mondiale cu performante modeste, Tzara galilor care nici nu viseaza astfel de performante sau Scotia care are performante mai mult decat mediocre...toate astea fiecare in parte au drepturi de vot la IFAB mai mari decat Brazilia, Argentina, Germania, Italia care-s campioane mondiale de cateva ori sa nu pomenim de restul lumii!!!

        ce sport mai e asta in care regulile unt facute de unii care sunt extrem de irelevanti in sportul asta???!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Fabio Capello = VAX ANTRENOR ! (Duminică, 27 iunie 2010, 19:04)

    cornel [anonim]

    Asa merita Anglia ! Cu un astfel de antrenor care nu i-a gasit un loc pe masura lui Rooney era de asteptat.
    Iata ca englezii platesc din banii lor un asazis antrenor din campionatul mafiotic al italienilor.Nu gaseau un antrenor la fel de prost din campionatul lor ?Cel putin banii nu se duceau in Italia.
    Stiu ca intru in conflict cu multi conationali care(gresit) apreciaza bolnavicios fotalul italian, dar acesta e un fotbal mafiotic impus ca atare si in plan mondial.
    Sa fie umliiti ! Merita !
    • 0 (6 voturi)    
      Subscriu 100% (Duminică, 27 iunie 2010, 19:28)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Ideilor dumneavoastra,domnule cornel ! imi permit sa mai adaug doar ca s-a vazut-inca o data-ce inseamna seriozitatea si mai ales Solidaritatea intre jucatorii germani ! De la englezi,imfatuarea unora ca Rooney(sustinut de mascariciul Beckham,de pe margine)a demonstrat ca Premier League e mult mai importanta pentru "vedete" decat echipa nationala ! Pacat de Gerrard,insa si el traieste din amintirile de la Liverpool(sezon catastrofal 2009-2010) .De la nemti il remarc pe excelentul Neuer,care urmeaza seria marilor portari germani(a transmis mereu siguranta si relexare apararii)
    • +5 (5 voturi)    
      Da. (Duminică, 27 iunie 2010, 19:41)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Nu poti sa aduci antrenor care nu a antrenat niciodata in viata lui in Anglia sa-ti antreneze nationala. E pur si simplu o greseala. In Anglia fotbalul este total diferit fata de Spania si Italia. Plus ca jucatorilor le este geu sa se adapteze stilului impus de antrenor si invers. E pur si simplu o combinatie nereusita.
      Cand ai jucatori ca Rooney, Lampard, Gerrard, Barry, A.Cole, J.Cole, Terry, etc...si nu poti forma o echipa competitiva e cam clar unde te situezi ca antrenor.
      Dar nu meritau infrangerea asta. Nemtii au jucat mai bine si meritau sa castige, dar rezultatul e mincinos.
      • 0 (0 voturi)    
        Lampard, Terry valoare??? poate antivaloare (Luni, 28 iunie 2010, 11:19)

        Rqm [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Pai acm acu s-a vazut care era si valoarea lui Terry si Lampard astia penibili ....ca fara aillati 20 de importati de la Chelsea pare ca sunt penibili!
    • +1 (1 vot)    
      Hai Rapidul! (Duminică, 27 iunie 2010, 20:34)

      george [anonim] i-a raspuns lui cornel

      A fost un meci frumos. Rezultatul este nedrept - daca nu ai vazut meciul ai putea crede ca Germania i-a calarit pe englezii care au dat golul de onoare. Sigur ca aritmetica ne spune ca daca arbitrii cei chiori ar fi validat golul Angliei tot Germania ar fi castigat dar nu cu 4-1 ci cu 4-2. Nimic mai fals. Altfel ar fi mers jocul la 2-2 la pauza.
    • 0 (0 voturi)    
      Anglia e Silexul Fotbalului (Luni, 28 iunie 2010, 11:17)

      Toni [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Pai o fi Capello expirat ...adevarat!!! Io oricum am suspectat totdeauna antrenorii care fac performanta doar cu spuma jucatorilor mondiali. Ca[pelo a facut peformanta doar la Milan si aia acu 10-15 ani dupa care ....sters de tot...iar acu e clar expirat.
      Dar sa nu vorbeasca englezii...ca la ei antrenorii Englezi sunt dezastru total si ramasi in urma cu 50 de ani. Toti aia care joaca fotbal modern si performant la ei sunt de straini, francezi, spanioli, olandezi, portughezi, samd. Nu e decat bugetele si importurile colosale de forbalisti de fotbalul lor, in rest nu tu scoli de fotbal, de antrenori, ioc inovatie, tactici, tenhnici...doar bugete. Ultimele lor inovatie dateaza de pe la inventarea foitbalului cand au teoretizat jocul aerian la cap, si alergarea in disperare.
  • -8 (8 voturi)    
    Deutschland ueber alles (Duminică, 27 iunie 2010, 19:30)

    cititor [anonim]

    Valorile Europei nu pot fi marginalizate.
    Bravo Germania!!! Aliata noastra traditionala! Condoleante pentru "aliata Anglia" a lui Basescu/PDL
    Bravo Deutschland!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Ai picat ca musca-n lapte... (Duminică, 27 iunie 2010, 20:00)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      cititor obsedat de Base...Nu zau, ai cosmaruri rau de tot,daca si la fotbal esti urzicat ! Mai ai 4(patru) ani jumate de indurat...:))) Aliatele tale sunt sigur ratzushtele Noricai Nicolai la Mandrutza in jacuzzi... Si cand pleaca Crin Antonescu in concediu nu uita sa-ti lase bricheta,caci ai de lucru cu aprinsul trabucului boierului Dinu Patriciu ! "Valorile" Opozitiei nu pot fi marginalizate !
    • 0 (2 voturi)    
      taticu, du-te la culcare! (Luni, 28 iunie 2010, 0:33)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Germania Nu ne-a fost aliata in primul razboi (noroc cu SUA si Franta ca ne-am ales cu stat national) si ne-a luat trei sferturi din Ardeal in al doilea bre tataie. P'orma daca tot te dai filo german scrie "uber" cu umlaut nu cum scrisesi.
      • +1 (1 vot)    
        lui Grammaticus habar navemus (Luni, 28 iunie 2010, 8:55)

        Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

        Nu da lectii, daca habar n-ai! "Ü" se poate scrie si "UE". Asta asa... colateral! Ca in rest se scriu niste bazaconii, de te doare capu'!
        • +1 (1 vot)    
          Te doare capul? (Luni, 28 iunie 2010, 16:40)

          cititor [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

          Ce atitudini anti-germane aveti .... !!
          Toti vreti: BMW, Porsche, Audi, Mercedes si chiar VW de la principalul investitor in RO dar nu recunoasteti Germania aliatul traditional si in primul rand economic ca traim intr-o competitie economica mondiala unde Germania ramane o "vioara importanta" Vremea colonialismului britanic a trecut de mult. Daca nu va place calitatea germana optati pentru Rover.
  • -1 (7 voturi)    
    HAHAHAH (Duminică, 27 iunie 2010, 19:37)

    Cristi [anonim]

    Primul gol din offside pentru Germania. Gol nevalidat pentru englezi, dar oricum germanii au fost peste ei.
    Penibil arbitraj si incapatanarea FIFA de folosi tehnologia pentru fazele neconcludente, este de toata jena. Macar sa puna mai multi arbitri.
    • +4 (4 voturi)    
      regulament (Duminică, 27 iunie 2010, 19:52)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Mai studiaza regulile fotbalului: offside-ul nu se aplica la auturile de poarta.
    • +1 (5 voturi)    
      HAHAHA (Duminică, 27 iunie 2010, 20:01)

      Jabenitza [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Draga Cristi,poate nu cunosti regulamentul!? Minge degajata de portar nu este niciodata considerata offsaid!!!numai asa ca chestie.Chiar daca se valida golul Englezilor,nemtii tot ar fi chistigat!!!Dece nu au marcat la inceputul reprizei a doua?? Prea batrini,impotenti....HAHAHA!
    • 0 (0 voturi)    
      noi arbitrii (Luni, 28 iunie 2010, 9:30)

      Cristian N. [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      "de poarta" vor fi introdusi incepand cu urmatorul CE. Noii arbitrii vor avea sarcina de a hotari daca mingea a trecut de linia portii sau nu.
  • +2 (4 voturi)    
    tradatorii traditionali (Duminică, 27 iunie 2010, 19:54)

    Bunica blândă [anonim]

    daca Germania este aliata noastra traditionala atunci noi suntem tradatorii traditionali ai Germaniei
    • +1 (3 voturi)    
      Noi, romanii, (Duminică, 27 iunie 2010, 20:20)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Bunica blândă

      ne adaptam rapid la orice situatie. Asa a fost si in cazul tradarii, cat ne-a fost bine am fost de partea nemtilor, cum am vazut o oportunitate sa ne fie mai bine alaturi de rusi ne-am schimbat cu 180 de grade.
      Este rational si natural un asemenea comportament.
      • +1 (1 vot)    
        Unde dai si unde crapa (Luni, 28 iunie 2010, 0:35)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Zau numai scormoniti rahatul.
    • 0 (2 voturi)    
      re (Duminică, 27 iunie 2010, 20:44)

      golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui Bunica blândă

      din fericire, nemtii ne-au tradat primii...au dat o parte din transilvania ungurilor plus basarabia la rusi...asa ca e 1-1 la tradari...
    • -1 (1 vot)    
      Tradatorii tuturor ! (Duminică, 27 iunie 2010, 20:46)

      motul [anonim] i-a raspuns lui Bunica blândă

      Noi nu suntem numai tradatorii Germaniei, ci a tuturor si mai mult , suntem tradatorii consecventi ai nostri ! Mai mult , suntem dusmanii nostri !
    • -1 (3 voturi)    
      Terminati cu vaicareala si ca suntem tradatori (Duminică, 27 iunie 2010, 21:08)

      Malus Dacus [anonim] i-a raspuns lui Bunica blândă

      Nu suntem tradatori cu hotii , chiar avem datoria de a nu le face pe plac.
      Nemtii si rusii prin pactul Ribentrop-Molotov ne-au furat pamantul. Ce pedeapsa merita acesti ticalosi? nu cumva sa le fim fideli?
      Noi suntem daci si o sa-i alungam cum au facut stramosii nostri cu imperiul roman.
      PS: Mihai Viteazul era numit Malus Dacus(Dacul cel Rau) in cancelariile europene ca se stia ca noi eram daci si nu ne tragem din romani -alti hoti si ucigasi.
    • 0 (0 voturi)    
      Au fost alti tradatori (Duminică, 27 iunie 2010, 23:16)

      Teuton [anonim] i-a raspuns lui Bunica blândă

      Au fost altii inaintea romanilor!!!
      Nu uita de italieni si unguri/maghiari!
  • 0 (2 voturi)    
    poate era altceva... (Duminică, 27 iunie 2010, 20:09)

    nicolae butnar [anonim]

    ... cu 2-2 la pauza.Englezii nu mai presau si asteptau greseala nemtilor,jucand doar faze fixe si cornere.Oricum un meci frumos.
  • 0 (6 voturi)    
    Rezultat viciat (Duminică, 27 iunie 2010, 20:24)

    jaffu [utilizator]

    Daca arbitrii nu erau "chiori",altul era rezultatul pentru ca se pleca de la 2-2.Nota bene pentru fair-play-ul specific englezesc si regrete pentru prezenta unui asemenea furt la acest nivel.Imi place sa cred ca Anglia ar fi castigat....
  • +5 (5 voturi)    
    pacat de englezi (Duminică, 27 iunie 2010, 20:37)

    gimini [utilizator]

    Au avut o reactie frumoasa la 0-2 si alta ar fi fost soarta meciului daca faceau 2-2 in min. 39. Practic au fost obligati sa joace descoperiti in defensiva mai bine de 60% din meci. Pentru faptul ca nemtii aveau 2-0 in minutul 30, aparatorii englezi sunt singurii vinovati - dar pentru faptul ca Anglia a fost obligata sa joace descoperita in aparare atat de mult din meci, sunt vinovati doar arbitrii. Asa cum s-a vazut si in meciul cu Australia, cand au spatii, nemtii sunt letali.
    • 0 (4 voturi)    
      lasa-i ca prea sunt umfumurati englezii (Duminică, 27 iunie 2010, 21:25)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Ii invata Germania fotbal :)
  • +4 (4 voturi)    
    Panzerul si-a aratat clasa (Duminică, 27 iunie 2010, 20:59)

    helium [anonim]

    Capello ramane un mare antrenor dar nu stiu ce cauta Beckham pe banca, il incurca mai mult.

    Insa, la 2-2 treaba statea altfel, englezii au cedat psihic pe final si nemtii se jucau cu ei cum doreau, de remarcat ultimele ocazii engleze, faza lui Gerrard si sutul lui Lampard...

    Cu o usoara superioritate nemteasca dar in contul Angliei trebuia sa avem 2 si nu 1, indiferent de cate goluri marcau nemtii.

    Ce au nemtii si n-au avut englezii? Atac, Rooney e foarte pueril si imi pare un jucator cu un psihic slab.
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 27 iunie 2010, 21:23)

    asdasd [anonim]

    Mi se pare aiurea sa spunem ca nemtii au jucat mai bine, chiar daca arbitrii au gresit flagrant. Jaf la drumul mare mi s-a parut. Primul gol al nemtilor, offside clar, si gol clar anulat pt Anglia. La pauza ar fi trebuti sa fie 2-1 pt Anglia, si in repriza a doua nu ar mai fi atacat englezii ci nemtii, si ar fi fost invers repriza a doua, nemtii ar fi lasat spatii in aparare, si ar fi contraatacat englezii. De aceea zic ca nu e normal sa se spuna ca nemtii au jucat bine, au jucat bine, datorita arbitrajului care i-a fortat pe englezi sa se descopere in aparare. Si englezii cred ca ar fi jucat bine, daca nemtii s-ar fii descoperit in aparare. Oricum, astea sunt interesele mafiotilor care stau in spatele FIFA. Rusine lui Blatter, insusi numele lui o spune: BLAT. Sper ca nemtii sa plece acasa, ca nu merita. Intotdeauna i-au ajutat arbitrii.
    • +2 (2 voturi)    
      laws of the game (Duminică, 27 iunie 2010, 23:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui asdasd

      Nu exista offside la repunerea mingii dupa aut sau aut de poarta. "There is no offside offence if a player receives the ball directly from: a goal kick, a throw-in, a corner kick".
  • +3 (7 voturi)    
    Nu mai plangeti atat dupa Anglia (Duminică, 27 iunie 2010, 22:19)

    etre [anonim]

    Diferenta a fost mai mare decat scorul si statistica.

    Germanii au avut actiuni solide iar scorul putea fi mai subtantial daca nemtii ramaneau nemti pana la capat.

    Ma bucur ca echipa care a aratat un football mai frumos si generos pe parcursul CM pana acum merge mai departe.

    Felicitari lor si englezilor pt meci.
  • +3 (5 voturi)    
    4-1....scor zdrobitor !!! (Luni, 28 iunie 2010, 7:52)

    Lucian [anonim]

    Bravo Germania !! Le-ati dat o lectie la increzutii aia de englezi !
  • +2 (2 voturi)    
    Scarba (Luni, 28 iunie 2010, 8:18)

    Alex [anonim]

    Fotbalul e controlat de diverse mafii. Indeosebi cea a pariurilor. La acest campionat, se face confuzie intre fotbal si K!, , pastrand insa elemente din primul "sprt". Numarul mare de cotonogari, saritur cap la cap si ale faze duc insa la ideea ca in urmatorii ani se va trece la un nu echipament de joc, ytansformand jucatorii in testoase.
    Fotbalul a ramas la mentalitate ade ev mediu in care un mare jmeker judecator stabileste totul dupa bunul plac. Sau poae nu se pune pentru ca nu a fost filmat cu camera radar a politiei Sud-Aficane,recunoscuta ca permeabla la banui negri. Cu shpaga rezolvi orice, mai ales daca ai banutzul gros.

    Trecand peste asta, nu inteeg de ce s-a "organizat" CM intr-o tzara in care acum e cam frig, trompeteel alea idioate itzi zguduire timpanul.. infractionalitatea e in floare iar arbirtii sunt inruditi cu cartitele in ceea ce privetse acuitatea vizuala.
    Nemtalaii au pus ozul la treaba si au arata ca acel gol a devenit inuti... dar sunt si alete faze in alet meciuri...curat murdar coane Blatarica
  • 0 (0 voturi)    
    Dragi compatrioti, (Luni, 28 iunie 2010, 9:20)

    gica contra [anonim]

    al 2-lea razboi mondial s-a terminat de 65 de ani...
    La voi nu inca?
  • 0 (0 voturi)    
    sa fim corecti (Luni, 28 iunie 2010, 12:12)

    mos Ion Roata [anonim]

    . Sa fim insa corecti si impartiali: datorita tehnologiilor limitate la acea vreme, nu se poate sustine cu certitudine nici o parere si nici contrariul. Si daca este sa apelam la principiile care si azi resping tehnologia moderna si acorda credit nelimitat arbitrului, atunci trebuie sa acordam credit si arbitrului din '66. Ma intreb insa cati din cei care isi dau cu parerea au vazut meciul live sau macar inregistrarile care se mai pastreaza? Un lucru este cert, ambele meciuri de ieri au fost stricate si rezultatele decisiv viciate de arbitri care ar trebui sa raspunda: a fost incompetenta sau rea intentie pentruca despre eroare umana nu poate fi vorba