Fotogalerie Uruguay, prima sfert-finalista din Africa de Sud

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 16:33 Sport | Fotbal

Fotogalerie Uruguay - Coreea de Sud
Luis Suarez si-a calificat nationala in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, reusind o "dubla" in meciul pe care Uruguay l-a castigat cu 2-1 in fata Coreei de Sud. Echipa sud-americana a avut un parcurs excelent in actuala editie a Mondialului, nefiind invinsa pana acum. In sferturi, echipalui Tabarez va intalni castigatoarea din partida Ghana-SUA.

Uruguay a preluat controlul partidei dupa opt minute de joc, dupa o greseala a portarului Sung-ryong. Forlan a centrat la bara a doua din partea stanga a careului, balonul a trecut prin fata portarului asiatic, care inexplicabil nu a reusit sa retina. Suarez, venit nemarcat la bara, a doua a trimis prin spatele portarului si a deschis scorul. Sud-americanii au continuat sa domine partida, desi statistica ramanea de partea sud-coreenilor la capitolul posesia balonului.

In partea a doua a meciului si-a facut aparitia si ploaia, iar sud-americanii pareau multumiti de avantajul minim de pe tabela. In minultul 68, insa, Muslera a iesit gresit din poarta, iar Chung-yong a reaprins sperantele asiaticilor, trimitand cu capul in plasa, in ciuda efortului lui Fucile de a respinge de pe linia portii. Suarez "a lovit" din nou cu 10 minute inainte de final, cu o exceutie spectaculoasa de la marginea careului. Bara-gol si Uruguayul reuseste pentru prima data dupa 1970 sa treaca de faza optimilor de finala.

Echipe de start:

Uruguay (antrenor Oscar Tabarez): 1. Muslera, 2. Lugano (capitan), 3. Godin, 4. Fucile, 16. M. Pereira, 17. Arevalo Rios, 11. A. Pereira, 15. Perez, 7. Cavani, 9. Suarez, 10. Forlan

Coreea de Sud (antrenor Huh Jung-moo): 8. Sung-ryong, 22. Du-ri, 12. Young-pyo, 4. Yong-hyung, 14. Jung-soo, 8. Kim Jung-woo, 16. Sung-yong, 13. Jae-sung, 7. Ji-sung (capitan), 17. Chung-yong, 10. Chu-young

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania)

3080 vizualizari

• +4 (4 voturi)
    bravo (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 19:54)

adi [anonim]

Uruguay !

Uruguay si cu Chile joaca cel mai sud-american din tot acest campionat.. placut ochiului.
    Superb gol (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:06)

Saruman [utilizator]

Dar de Suarez, un sut a la Del Piero perfect executat.
  • -2 (2 voturi)
    titlul de sud ... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:09)

the [utilizator]

suna destul de bizar, la prima lectura ...
    daca scriati si "la CM din Africa de Sud" ... mai treaca mearga ...
    eah, voi sunteti formatorii de opinie, nu eu.
    Eu citesc si va admir ...
    bravo uruguay, hai mai departe! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:32)

gimini [utilizator]

Bravo acestor minunati uruguaieni, o echipa excelenta, adunata cu mare greutate de Tabarez, care nu are catusi de putin la dispozitie baza de selectie a vecinilor argentinieni sau brazilieni! Ma bucur enorm ca uruguaienii i-au scos din competitie pe nesuferitii astia de coreeni care in afara de faptul ca alearga de parca ar fi dopati nu au aratat nici un pic de fotbal si ar fi meritat cu prisosinta sa fie eliminati de Nigeria. Ma bucur si pentru ca, la 1-1 si dupa ce in repriza I-a arbitrul i-a privat pe uruguaieni de 2 goluri (cand scapase Luis Suarez, si la hentul in careu cat roata carului) am crezut ca vom retrai cosmarul din 2002, cand pocitaniile astea nesimtite au eliminat cu ajutorul arbitrilor Portugalia, Italia si Spania. Uite ca nu a fost asa. Bravo Uruguay!