Vezi ce pedeapsa ii poate astepta pe nord-coreeni dupa 0-7 cu Portugalia

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 13:31 Sport | Fotbal

Tae-Se, vedea echipei Coreei de Nord
Foto: Reuters
Moon Ki-Nam, fost antrenor in Coreea de Nord, povesteste ce pedeapsa i-ar putea astepta pe jucatorii echipei nationale de fotbal la intoarcerea in tara dupa 0-7 cu Portugalia, informeaza Business Insider. Astfel, pe elevii lui Kim Jong-Hun ii paste munca intr-o mina de carbuni pentru "rusinea" pe care au adus-o patriei.

"Conducatorii comunisti de la Phenian sunt extrem de darnici atunci cand vine vorba de victorii. Jucatorii sunt asteptati cu case mari. Dupa 0-7 cu Portugalia este insa foarte posibil sa fie trimisi la munca intr-o mina de carbuni", povesteste Moon Ki-Nam.

Fostul tehnician a mai povestit ca familiile fotbalistilor implicati in jocurile de la Cupa Mondiala sunt atent supravegheate. Acestea sunt gasite vinovate in cazul in care unul dintre reprezentanti alege sa nu se mai intoarca in tara.

La Cupa Mondiala de Fotbal din Africa de Sud, Coreea de Nord a fost sustinuta din tribune de cateva sute de persoane, acestea fiind alese de catre regimul de la Phenian (au venit cu suporteri falsi la competitie: actori chinezi platiti sa sustina echipa lui Kim Jong-Hun).


Citeste mai multe despre   























10066 vizualizari

  • -19 (25 voturi)    
    Da, si marmota... (Joi, 24 iunie 2010, 13:41)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Daca ar fi fost asa, chiar crede cineva ca antrenorul ar fi fost lasat sa spuna ce se va intampla cu jucatorii?!?

    Mie imi pare a fi o strategie, poate-poate se indupleca Coasta de Fildes si nu le dau si aia o caruta de goluri.
    • +13 (15 voturi)    
      rodrigues dragul meu... (Joi, 24 iunie 2010, 14:23)

      VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      ...nu pot spune ca esti foarte la curent cu ce se petrece in tara cu cea mai odioasa dictatura din lume. mai documenteaza-te si dupa-aia da-ti cu parerea.

      ignorantul cu atitudine.. asta e cel mai periculos forumist din cati exista. el nu cunoaste problema de fapt, dar are o parere taioasa despre evenimente (oricare ar fi ele)
    • +8 (8 voturi)    
      un mic detaliu (Joi, 24 iunie 2010, 14:52)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      intr-un alt articol, se mentiona ca fostul antrenor, care si-a "permis sa prezica" asa ceva, nu mai traieste in Coreea de Nord. Asta poate o sa-ti raspunda la intrebarea ta.
      • +5 (5 voturi)    
        @VasileCelGroaznic (Joi, 24 iunie 2010, 15:23)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        Mai VasileCelGroaznic,
        daca ai fi citit ce am spus in mod corect, ti-ai fi dat seama ca am gresit, pentru ca eu ma refeream la antrenorul in functie. Am citit prost. Presupunerea mea era facuta crezand ca declaratia apartine antrenorului in functie, ceea ce, cred ca esti de acord cu mine, era imposibil sa fie, nu?

        Dar de aici si pana la a presupune ceva despre stiinta sau nestiinta cuiva (cum as putea sa o fac si eu despre tine, sub protectia anonimatului) este cale tare lunga.

        Sariti toti cu gura de parca as fi fost vreun purtator de cuvant in care cred milioane de romani. Poti explica ceva cuiva si fara sa jignesti, sa stii, dar asta e o dovada de civilizatie.

        @gabone:
        Deja am explicat care a fost confuzia mea. Multumesc pentru un raspuns civilizat.
  • +14 (22 voturi)    
    se aude?? (Joi, 24 iunie 2010, 13:44)

    OBS [anonim]

    Piturca, Mutu, Mitica, si ceilalti, se aude ???
    Mentionez ca nici macar nu ati calificat echipa la Mondial.
    Ce pedeapsa credeti ca meritati ???
    • +11 (11 voturi)    
      O reclama la bere, ca doar ne-au calificat (Joi, 24 iunie 2010, 13:57)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui OBS

      la cel mai fain campionat modial in fatza televizorului.
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu daca e de glumit (Vineri, 25 iunie 2010, 13:45)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui OBS

      Pituraca si mutu sunt in alt film. Nici daca ar da autogol dupa autogol echipa romaniei nu s-ar putea pune problema unei abordari similare.
  • +7 (9 voturi)    
    :( (Joi, 24 iunie 2010, 13:51)

    mitica [anonim]

    trist.... va aduce aminte de ceva?
    • -2 (10 voturi)    
      Viitor (Joi, 24 iunie 2010, 14:30)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui mitica

      La cum evolueaza lucrurile pe la noi s-ar putea sa nu fie nevoie sa-si mai aduca aminte, o sa o simta pe propria piele.
  • +4 (12 voturi)    
    pt maxi rodrigues (Joi, 24 iunie 2010, 13:53)

    to [anonim]

    mai vuvuzelo, de ce iti dai cu parerea daca nu sti in stare sa citesti 3 randuri?!
    cel care a vorbit este un fost antrenor in Coreea de Nord si nu antrenorul actual.

    Atentie pe viitor!
    • +4 (6 voturi)    
      Si daca jignesti ce rezolvi? (Joi, 24 iunie 2010, 14:36)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui to

      Errare humanum est, prietene.

      Daca scrrind o propozitie, reusesti sa jignesti de mai multe ori, unde anume te situezi tu?

      E trist ca nu reusesti sa te abtii din jigniri, desi puteai sa-mi spui ce ai spus si intr-un mod civilizat.

      Numai bine.
  • -19 (23 voturi)    
    destepti (Joi, 24 iunie 2010, 13:53)

    vasile [anonim]

    Eu nu cred nimic din se spune.Pai Nord coreeni au reactoare nucelare pentru ce sa le mai trebuieasca carbune. Nu asa spun americani peste tot. Ca aia din nord au reactoare , bombe atomice si cite altele. Sa lasam gluma deoparte , nu cred ca asa pedeapsa ii paste pe fotbalisti. Pai noi ce ar fi trebuit sa facem dupa meciul cu sarbii pierdut cu 5 la 0. Nu cred ca vor primi pedeapese. In privinta famiilor poate au exista presiuni ca fotbalisit sa nu ramina in afara desi cred ca au avut in lot baieti cu ochi albastri care au avut sarcina sa nu scape vreun fotbalist. Cred ca exista si un dram de exagerare ca stirea sa para interesanta.
    • +10 (12 voturi)    
      nastere (Joi, 24 iunie 2010, 14:03)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      esti nascut DUPA revolutie asa-i ?
      • 0 (6 voturi)    
        nu (Joi, 24 iunie 2010, 14:21)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui alpha

        Nu sunt nascut dupa revolutie si am avut din 1974 rude in RFG daca iti spune ceva intitalele si am terminat si o facultate si am fost pana 90 si in Olanda. Nu mai speriati oameni degeaba cu ce a fost. Iar parinti mei au fost oameni simpli care au tinut la scoala 7 copii odata si toti cu studii superioare.
        • +1 (1 vot)    
          si atunci tu... (Joi, 24 iunie 2010, 17:02)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui vasile

          ... de ce nu respecti sacrificiul facut de parintii tai, incercand sa scrii corect romaneste? Cum spunea cineva mai devreme, inainte de 90 chiar se invata gramatica.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu mai speriati oameni degeaba cu ce a fost (Joi, 24 iunie 2010, 17:21)

          Leon [anonim] i-a raspuns lui vasile

          "Ce a fost", stimate Vasile, nici nu se poate pune in cuvinte. Ramine in suflet ca un viol in copilarie. Celor care au.
          • 0 (0 voturi)    
            Memorialul durerii (Vineri, 25 iunie 2010, 13:53)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Leon

            Ar trebui unii dintre voi sa vedeti cateva filme documentare (non-fictiune) despre cum trata fostul regim oamenii care calcau stramb in ochii partidului.
            E la fel ca si cu holocaustul, unii deja au uitat muntii de cadavre de 30 de kg bucata de la auschwitz si spun ca nu a existat de fapt. Noroc ca americanii au filmat. Probabil la fel vor face si urmasii nostrii pana cand din ignoranta vor ajunge ei in vre-un cuptor pe undeva.
      • +2 (4 voturi)    
        nastere (Joi, 24 iunie 2010, 14:25)

        VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        as adauga "MULT dupa revolutie" :) sarmanul
      • 0 (2 voturi)    
        Normal (Joi, 24 iunie 2010, 14:31)

        sile [anonim] i-a raspuns lui alpha

        Inainte de revolutie se studia gramatica la scoala.
        • +3 (5 voturi)    
          Erata... (Joi, 24 iunie 2010, 17:37)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui sile

          @ sile..

          Ai reusit o mare "performanta" !
          Doua gresesli grave intr-o singura propozitie:

          1 Revolutie ? Care revolutie ???

          Ceea ce s-a petrecut in Dec '89, n-a fost decit o perversa lovitura de stat ! Pretul? Singele si vietile unor copii nevinovati dar plini de sperante.

          2 Gramatica se INVATA, nu se studiaza.
    • +1 (5 voturi)    
      sa nu uitam trecutul (Joi, 24 iunie 2010, 14:32)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui vasile

      mai baiete... mai intai documenteaza-te sa vezi despre ce fel de tara vorbim... apoi sa spui ca nu crezi ce se spune sau ca sunt lucruri umflate. Regimul de la Phenian nu se compara cu nimic ce a avut Europa comunista vreodata. Presedintele lor e considerat dumnezeul lor...samd. Da-i un search pe youtube sa vezi despre ce vorbesc si apoi sa mai pui la indoiala astfel de orori... ma intreb cati ani ai? ca daca ai peste 30 de ani nu ai nici o scuza... Daca esti mai mic, sa fii iertat. nu ai avut de a face cu un regim totalitar si vorbesti doar aiurea. Sa nu uitam nici noi istoria. Cele bune... Si Doamne indura-te de nord coreeni!
      • -2 (4 voturi)    
        Sa fim seriosi... (Joi, 24 iunie 2010, 15:08)

        Seba [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        Las draga Iuliane, ca nici tu nu ai avut parte de un regim totalitar... Sa fim seriosi. Poate ca istoria comunista a Romaniei ar trebui privita si putin obiectiv, ca dupa decembrie '89 cam toti au luat-o razna cu ce mult au suferit si cat au avut de patimit. Hai sa fim seriosi, ca o multime stie clar ca nu a fost totul asa. Ca orice regim au fost parti nasoale, dar si parti bune... Cheltuielile erau cam 10% din salar, cu intretinerea si 10% caldura... Care nu o aveai tot timpul, dar cand o aveai o aveai, fiind rationalizata. Acum nu ti-o rationalizeaza nimeni, ti-o rationalizezi tu constrans de propriul tau buzunar. Ah... mancarea, odios ne trezeam dimineatza sa stam la cozi... da! Dar nu a murit nimeni de foame in Romania, in schimb acum iti duci copiii prin oras si vad o groaza de lucruri, si tu vezi la fel, si intrii si in alimentara, doar ca... cum o stiu prea bine multi, aia tai de pe lista, aia tai de pe lista... Pentru asta sa fim mandrii ca suntem liberi? Si atunci eram liberi, doar ca nu am avut cap sa fim mai cu capul pe umeri sa ne spunem mai mult of-ul si sunt convins ca eram altfel. Acum... ni-l spunem cat vrem si cum vrem, doar ca nu ne asculta nimeni, iar greu tot o ducem. Halal victorie am obtinut pentru noi si copiii nostrii!
        • +2 (2 voturi)    
          Sa fii dumneata serios (Joi, 24 iunie 2010, 17:12)

          Arllonius [anonim] i-a raspuns lui Seba

          S-a murit de foame si inainte de 1989. Sa ne aducem aminte de copii cu handicap condamnati la extinctie de un regim odios. Si inainte de 1989 existau muritori de foame (mai ales in mediul rural) care abia aveau cu ce sa-si duca zilele. De altfel furtul, ca sport national, s-a dezvoltat si s-a ridicat pe noi culmi de civilizatie si progres tocmai in anii de dinainte de 1989. Si, prietene slab informat, te asigur ca inainte de 1989 nu erai deloc liber. De fapt aveai o singura optiune: sa aduci osanale geniului planetar semianalfabet pe numele lui Ceausescu Nicolae. Si savantei, fireste. Deh... daca inainte ai judecat cu intestinul gros, normal ca acuma tot la fel vei interpreta lucrurile. Slaba natiune mai suntem...
      • 0 (2 voturi)    
        Sunteti din coreea de nord? (Joi, 24 iunie 2010, 15:21)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        Traiti in Corea de Nord sunteti fugit de acolo ca sa spuneti ce exista acolo? Nu cred si atunci de unde sunteti asa sigur pe ce spuneti . Intrati pe www.gsp.ro si sa vedeti ca nu ii trimite la mina de carbune ci scrie ca la o cariera de piatra. Deci informatiile sunt contradictorii si unori presa le denatureza. Daca dumneavoastra va limitati la informatiile depe youtube imi pare rau pentru dumneavoastra. Eu am avut bunic care a fost detinut politic si a murit in bataie la securitate dar eu si ai mei nu am suferit si nimeni nu ma urmarit si am treminta si o scoala pe care multi de acum nu si-o permit. Imi pare rau pentru dumneavoastra ca ati ajuns sa credeti tot ce spun ziaristi si televiziunile. Spunea bine Mircea Badea macar 1 minut stati si analizati informatiile pe care pe primiti.
  • +2 (2 voturi)    
    not funny anymore ... (Joi, 24 iunie 2010, 14:47)

    moi [anonim]

    Au zis unii mai in gluma, mai in serios ca Portugalii ar fi trebuit sa se opreasca la un 3-0. Uite ca se ingroasa gluma ... Si nu stiu de ce, dar parca l-as crede pe acel fost antrenor ...
    • 0 (0 voturi)    
      Eram sigur de la inceputul mondialului... (Joi, 24 iunie 2010, 15:19)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui moi

      ca coreea de nord se va face de ras in aceasta grupa !!! Dar oricum si reactia lu' moon ki-nam acesta m-a surprins !!! Ce puii mei asteptari avea de la o meci cu portugalia, ex-vicecampioana europeana si locul 4 la CM din 2006 ???
  • +3 (3 voturi)    
    munca in mina (Joi, 24 iunie 2010, 15:31)

    petre [anonim]

    Echipa de fotbal Minerul Borsa din Maramures cand pierdea meciurile acasa primea drept pedeapsa,munca in subteran.Fotbalistii munceau o saptamana in mina Gura Baii sau Burloaia ca sa vada cum isi castiga minerii care-i sustin painea cea de toate zilele.Sincer sa fiu avea efect,mai ales ca erau luati peste picior de suporteri care strigau in gura mare pe stadion - In mina cu ei- sa lucre pentru bani.