Anglia a reusit sa evite o eliminare inca din prima faza a Mondialului din Africa de Sud, elevii lui Fabio Capello invingand cu 1-0 selectionata Sloveniei, aceasta fiind si prima victorie a lui Gerrard si compania de la turneul final. SUA a oferit surpriza in minutele de prelungire a meciului cu Algeria, invingand cu 1-0 prin golul lui Donovan, americanii incheiand Grupa C pe prima pozitie.

Slovenia - Anglia 0-1

Lider inaintea ultimelor doua partide ale Grupei C, Slovenia nu a reusit sa tina piept unei echipe a Angliei care a aratat o fata imbunatatita fata de precedentele intalniri din Grupa. Rooney, Gerrard sau Lampard au trecut in cateva randuri pe langa gol, dar Defoe a fost insa singurul care a reusit sa inscrie in poarta slovenilor (minutul 23), dupa o centrare excelenta a lui Milner. Slovenii s-au aratat periculosi pe contra-atac, dar defensiva engleza a reusit sa faca fata cu brio provocarilor adversarilor.

SUA - Algeria 1-0

SUA a fost la doar doua minute de a parasi Mondialul din Africa de Sud, dar Landon Donovan si-a aratat inca o data talentul reusind sa inscrie in minutele de prelungire ale partidei cu Algeria. Americanii au castigat cu 1-0 si au terminat Grupa pe primul loc, in fata rivalilor englezi.