CM Africa de Sud, Grupa B

Argentina, de neoprit/ Grecia si Nigeria, eliminate

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2010, 20:35 Sport | Fotbal

Fotogalerie Grupa B
Argentina a terminat cu o victorie Grupa B a Mondialului, echipa lui Maradona acumuland noua puncte din tot atatea posibile. Cu un stil defensiv si previbil, Grecia nu a avut nicio sansa in fata "Pumelor", Messi si compania invingand cu 2-0. Coreea de Sud merge in optimi dupa ce a remizat, scor 2-2, impotriva Nigeriei. Condusi cu 1-0 inca din minutul 11, asiaticii au avut puterea sa revina in special gratie unui joc colectiv bine pus la punct. In optimi vom avea duelurile Argentina - Mexic si Uruguay - Coreea de Sud.


Grecia - Argentina 0-2 (Demichelis 77', Palermo 89')

Grecia a incercat sa ajunga in optimi aparandu-se, echipe lui Rehhagel fiind dominata copios de argentinieni. Elenii au rezistat pana in minutul 77, atunci cand Demichelis a strapuns cu un sut puternic apararea adversarilor. Veteranul Martin Palermo a inchis tabela in minutul 89, iar singurul regret al echipei lui Maradona este acela ca Messi nu a reusit sa inscrie. Cu 9 puncte si un joc incantator, Argentina se anunta una dintre favoritele Mondialului sud-african. 

Statistica partidei Grecia - Argentina:

Suturi spre poarta: 7-22
Suturi pe poarta: 3-12
Faulturi comise: 15-8
Posesie: 33%-67%
Off-side 0-2
Cornere: 1-10
Distanta alergata: 98.862 metri - 99.419 metri.

Grecia: 12 Tzorvas, 5 Moras, 6 Tziolis, 7 Samaras, 8 Papadopoulos, 10 Karagounis (cpt), 11 Vyntra, 15 Torosidis, 16 Kyrgiakos, 19 Sokratis, 21 Katsouranis. Antrenor: Otto Rehhagel

Argentina: 22 Romero, 2 Demichelis, 3 Rodriguez, 4 Burdisso, 5 Bolatti, 8 Veron, 10 Messi (cpt), 15 Otamendi, 16 Kun Aguero, 19 Milito, 20 Rodriguez. Antrenor: Diego Armando Maradona


Nigeria - Coreea de Sud 2-2 (Uche 11', Yakubu 69' - Jungsoo 38',
Chuyoung 49')

Nigeria s-a zbatut mult, a marcat doua goluri, dar a irosit cu nonsalanta alte situatii importante de a inscrie. Africanii parasesc turneul final dupa o remiza, scor 2-2, in fata Coreei de Sud, o echipa fara vedete, dar cu un joc colectiv bun. Dupa ce a dispus de Grecia si a bifat un punct contra Nigeriei, asiaticii ajung in optimi, acolo unde vor da piept cu Uruguay.

Statistica partidei Nigeria - Coreea de Sud:

Suturi la poarta: 11-16
Suturi pe poarta: 4-8
Faulturi comise: 22-11
Posesie: 46%-54%
Off-side: 1-2
Cornere: 1-7
Distanta alergata: 99.304 metri - 107.515 metri. 


Nigeria: 1 Enyeama, 2 Yobo, 4 Kanu (cpt), 5 Afolabi, 6 Shittu, 8 Yakubu, 12 Uche, 13 Ayila, 17 Odiah, 19 Obasi, 20 Etuhu. Antrenor: Lars Lagerback

Coreea de Sud: 18 Sungryong, 4 Yonghyung, 7 Park (cpt), 8 Jungwoo, 10 Chuyoung, 12 Youngpyo, 14 Jungsoo, 16 Sungyueng, 17 Chungyong, 19 Kihun, 22 Duri. Antrenor: Jung Moo.


Citeste mai multe despre   






















6274 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mircea Radulescu (Marţi, 22 iunie 2010, 21:43)

    jr [anonim]

    te rog taci !
    • 0 (0 voturi)    
      Argentina joaca bine si chiar marcheaza (Marţi, 22 iunie 2010, 23:46)

      Fotbal latinos [anonim] i-a raspuns lui jr

      Sa joci bine nu e totul in fotbal, e util sa dai si goluri :)

      Argentina, Uruguay si Chile sunt tarile europene din America de sud, peste 95% din populatiile lor sunt de origine europeana. Impreuna cu sudul Braziliei si estul Boliviei ele formeaza o "Europa sud-americana" cu un patrimoniu genetic, lingvistic, istoric si cultural de tip european. Circa 60 de milioane europeni pe o suprafata de peste 4 milioane km2.

      Ar fi util sa fie prezentate sumar tarile ce se califica in optimi,fotbalul e un aproape un fenomen geo-politic!
      • 0 (0 voturi)    
        ofticatule (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:05)

        io [anonim] i-a raspuns lui Fotbal latinos

        Nu zic ca nu e asa, da uita-te la "europenele ne-americane" cat de varza sunt. Mai lasa teoriile rasiste ca nu-i frumos, Europa e muci anul asta si asta e adevarul!
    • +4 (4 voturi)    
      comentariu TV (Miercuri, 23 iunie 2010, 1:20)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui jr

      E al doilea meci distrus total de comentatori, primul il avea pe invitat pe Sandoi, antrenorul nationalei de tineret, al doilea pe Radulescu.

      La fiecare a doua fraza facea un dezacord. Greu cu limba romana ..

      Apoi comentariile lui fotbalistice m-au socat cat de puerile si aiurea erau, si cand ma gandesc ca el e seful scolii de antrenori. Ce ai putea invata de la el ..
      • 0 (0 voturi)    
        subscriu (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:02)

        fly. [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Radulescu... seful scolii de antrenori... m-am lamurit. Chiar nu am stiut cine e tipul care strica meciul prin interventiile lui...

        Trist, foarte trist...
    • 0 (0 voturi)    
      Na, sa va saturati (Miercuri, 23 iunie 2010, 7:22)

      giga [anonim] i-a raspuns lui jr

      sa mai ziceti ceva de comentatori. Cum mai ciriie cineva, cum il invita pe 'profu' asta !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nigeria (Marţi, 22 iunie 2010, 22:05)

    Mihai [anonim]

    Unde se poate vedea meciul Nigeria- Korea? Pare mai cu miza decat ce e acum pe TVR1...
    • +1 (1 vot)    
      Aici vezi toate meciurile (Marţi, 22 iunie 2010, 22:34)

      Dan DC [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      http://www.eurovisionsports.tv/
    • 0 (2 voturi)    
      cauta aici (Marţi, 22 iunie 2010, 22:35)

      george [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      pe cbc.ca poti urmari ambele meciuri dar nu stiu exact daca merge si in Romania. In canada se vede perfect
  • +3 (5 voturi)    
    comentatori catastrofali (Marţi, 22 iunie 2010, 22:17)

    andiy [anonim]

    Unul , Radulescu, agramat si cu limbaj de lemn, celalalt ne omoara cu statistici, bate campii.
    • 0 (0 voturi)    
      Si cu asemena cuvinte de incurajare (Marţi, 22 iunie 2010, 22:24)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui andiy

      crezi ca-i faci sa comenteze mai bine? Nu vezi ca astia de la TVR pun comentatorii cei mai criticati sa comenteze? Lauda-i ce bine comenteaza daca vrei sa nu-i mai auzi la TVR.
  • 0 (0 voturi)    
    Am gasit si aici (Marţi, 22 iunie 2010, 22:53)

    Mihai [anonim]

    http://vexcast.com/watch-wm=BLVBLVDNXCMW
  • +1 (1 vot)    
    Maradona... (Marţi, 22 iunie 2010, 23:20)

    gioni [anonim]

    ... e un adevarat excentric! Are ceasuri la ambele maini... se vede foarte clar la reluarea golului doi al Argentinei. Plus lantisorul ala ce-l tine in mana tot meciul.
    :)
    Oricum ar fi, are bafta cu o echipa foarte buna! Go Argentina!
    • +2 (2 voturi)    
      Contract de publicitate (Marţi, 22 iunie 2010, 23:41)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui gioni

      Maradona are un contract de publicitate pentru ceasurile alea. Primeste bani ca sa le poarte :)
      • 0 (0 voturi)    
        Iata cum te pot transforma banii (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:29)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Adi

        intr-un simplu suport pentru reclame.
    • 0 (2 voturi)    
      Argentina joaca ca o echipa (Marţi, 22 iunie 2010, 23:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gioni

      si asta e meritul lui Maradona, mai ales ca nivelul jocului e acelasi si daca joaca titularii si daca joaca rezervele.
      • +2 (2 voturi)    
        eu nu vad niciun merit la drogatul asta (Miercuri, 23 iunie 2010, 2:28)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        meritul ii apartinei brujitei si talentului celor din lot! constat cu uimire ca e tratat altfel decat Mutu - desi au calcat in acelasi rahat... da' asa-i romanul :(
        • 0 (0 voturi)    
          Valoarea fotbalistilor (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:14)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          este data de federatia respectiv sistemul de fotbal din tara respectiva.

          Echipa, in schimb, cu raporturile de joc si tactica adecvata valorilor avute la dispozitie o face antrenorul.Si daca ar fi acolo numai de fatada la conferintele de presa, este meritul lui Maradona echipa Argentinei, prin faptul ca isi recunoaste limitele si accepta in spatele sau oameni care-i preiau din responsabilitati.

          O echipa este cu atat mai greu de inchegat cu cat valoarea jucatorilor ei este mai mare, in spatele echipei Argentinei fiind foarte multa munca.
        • 0 (0 voturi)    
          Ei... (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:31)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Daca Mutu ar fi fost macar jumate cat Maradona iti spun ca ar fi fost tratat diferit.
          Vrei sa spui ca daca s-ar afla acum ca Hagi a fost si este un drogat, ti-ai schimba parerea despre el ca fotbalist?
          Referitor la antrenorul Maradona...mediocru. Sa te califici la mondiale in felul in care te-ai calificat cu un asemenea lot, mi se pare penibil. In plus....il aduci pe Veron si pe Cambiasso nu? Nu mi se pare normal.
          Argentina pana acum s-a descurcat pt ca a avut oponenti destul de slabi. Sunt absolut sigur ca in momentul in care vor da peste un adversar de calibru o vor pati.
          • 0 (0 voturi)    
            care va sa zica daca esti mai talentat (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:31)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            ti se iarta mai rapid, suntem dispusi sa inchidem ochii, nu? pai legea sau regulamentul nu tre' sa fie la fel pentru toti? parca nu asa invatasem... trist!
  • +4 (6 voturi)    
    deja vu (Marţi, 22 iunie 2010, 23:30)

    ws [anonim]

    doua observatii:

    1. grecii au jucat asa cum am jucat noi cu olanda la campionatul european. impotenti. la un moment dat trebuia sa dea un gol, nici macar nu au incercat. cam asa am fi jucat si noi daca (prin reducere la absurd) ne calificam. razvan l-ar fi trimis pe niculae in fata (atacant care totusi a bagat doua goluri in doi ani...), si-ar fi bagat finii sa se apere, si Dumnezeu cu mila, poate iesea ceva. mai bine ca nu ne-am calificat, iar ne umpleam de penibil.

    2. mircea radulescu. exprimarea lui e atroce. nu reuseste acorduri elementare. am renuntat de mult sa mai ascult comentatorii, dar mircea radulescu iti zgarie timpanul, e imposibil sa nu il auzi. am remarcat ca e numit "dom' profesor". in mod sigur nu e prof de romana.

    regards,
    ws
    • +3 (3 voturi)    
      noi am fi luat-o pe cocoasa (Miercuri, 23 iunie 2010, 0:38)

      george [anonim] i-a raspuns lui ws

      cu 10-0 de la Argentina.
      Grecia a jucat bine si chiar a avut sansa sa deschida scorul dar le-a lipsit un jucator de elita ca ala a lor a pierdut si din viteza si din precizia sutului.
      Daca ar fi fost un brazilian sau chiar mexican acolo ar fi marcat cu siguranta.
      Echipa noastra nu ar fi fost in stare sa marcheze un gol la aceste mondiale si ar fi primit o caruta asa ca mai bine vedem CM la televizor.
      Grecii au facut fata cu brio argentinienilor timp de 77 de minute.
  • 0 (0 voturi)    
    Correa de sud (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:16)

    Miz Han [anonim]

    Si Coreea de sud a jucat bine bravo correa