Arbitrajul de la Mondial, aparat de oficialii FIFA

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2010, 13:09 Sport | Fotbal

Decizii contestate ale arbitrilor de la Mondial
Foto: Reuters
Cartonase rosii aratate prea usor sau pentru faulturi inexistente, goluri anulate pentru motive incerte sau goluri validate gresit. Acestea sunt unele dintre deciziile luate de catre arbitri la Cupa Mondiala din Africa de Sud, decizii care au schimbat cursul jocului si uneori au fost chiar decisive. Pe langa lipsa spectacolului, vuvuzele sau o minge "buclucasa", pe lista controverselor de la Mondial se adauga si arbitrajul.

Kaka a primit primul sau cartonas rosu in tricoul nationalei Braziliei dupa un presupus cot aplicat in figura ivorianului Kader Keita. Arbitrul francez Stephane Lannoy i-a aratat mult prea usor al doilea cartonas galben brazilianului, cand cel premiat cu un "Oscar pentru simulare" trebuia sa fie Keita. "Nu vreau sa vorbesc despre eliminarea mea. Imaginile spun totul", a declarat atunci Kaka. Si aceasta nu a fost singura decizie gresita a centralului, Lannoy validand un gol marcat de Luis Fabiano dupa o preluare cu mana a balonului.

Printre deciziile ciudate ale arbitrilor la Mondial se numara si golul anulat echipei SUA de catre oficialul din Mali, Koman Coulibaly, aflat la primul sau meci de la CM, sau eliminarea de luni a elvetianului Behrami, cand chilianul Vidal s-a aruncat pe jos zvarcolindu-se inainte ca adversarul sau sa isi apropie cotul de el. "Cartonasul rosu nu trebuia sa fie nici macar galben", a declarat dupa meci selectionerul Elvetiei, Otto Hitzfeld.

Arbitrii de la Mondial sunt aparati de oficialii FIFA, care au declarat ca nu vor lua nicio masura pentru greselile comise: "Toti, dupa cum am si vazut in toate meciurile, sunt foarte bine antrenati si pregatiti. Si nu vorbesc doar despre arbitrii din Europa ci si de cei din alte confederatii. Suntem foarte multumiti de performanta arbitrilor. Datoria arbitrilor nu este sa isi explice deciziile ci sa incerce sa faca tot ceea ce pot mai bine pe terenul de joc. In caz contrar ei nu sunt concentrati pe meci, ci pe media", a declarat Jose-Marcia Garcia-Aranda, presedintele departamentului de arbitraj al FIFA.

"Cei mai buni jucatori din lume, atunci cand sunt pe teren, fac lucruri minunate. Dar, de asemenea, fac si greseli. Nu cred ca poate fi pusa la indoiala credibilitatea fotbalului pentru ca cei mai importanti fotbalisti din lume in loc sa inscrie goluri rateaza", a adaugat Garcia-Aranda.

"Pentru toti arbitrii acest eveniment este unul foarte important. Ne stim foarte bine arbitrii. Stim ca iau decizii bune pe teren, dar se mai intampla ca unii sa mai si greseasca. Este normal. E in firea umana. Daca toate deciziile arbitrilor ar fi fost in intregime bune, atunci poate nu vorbim de fiinte umane", a concluzionat oficialul FIFA.


Citeste mai multe despre   



















1007 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 22 iunie 2010, 13:28)

    Bogdan [anonim]

    Arbitrajul face parte din spectacolul numit fotbal. Excluderea greselilor de arbitraj din joc ar insemna si lipsirea fotbalului de unul dintre ingredientele care produc pasiuni. Ce rost ar avea?
    • +3 (5 voturi)    
      Pasiuni? (Marţi, 22 iunie 2010, 14:05)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Adica daca echipa mea favorita pierde un meci din cauza arbitrajului, e ok....pt ca provoaca pasiuni, nu?
      Sau daca pariez pe un meci iar echipa pierde din cauza arbitrajului, e ok...nu?
      Chiar asa...ce rost ar avea?
      Arbitrajul nu face parte din spectacolul numit fotbal. Arbitrajul e arbitraj, fotbalul e un joc. Jocul produce pasiuni, nu arbitrul. Arbitrul are datoria ca regulile jocului sa fie respectate si atat.

      ARBITRÁ vb. tr. .... 2. a conduce desfășurarea regulamentară a unei competiții sportive. (< fr. arbitrer)

      Intelegi sau nu?
    • +5 (5 voturi)    
      Pasiunea inseamna.. (Marţi, 22 iunie 2010, 14:18)

      piticul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ...sa-l fi vazut pe Kaka jucand in urmatorul meci al Braziliei. Daca teatrul ieftin jucat de Keita generaza pasiune pt tine...mai bine du-te la teatru si lasa-i pe altii sa se bucure de fotbal.
    • +2 (2 voturi)    
      arbitrajul produce pasiune? (Marţi, 22 iunie 2010, 14:20)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Din cate stiu eu, erorile de arbitraj au generat numai conflicte, certuri si scandaluri. Calificarea Frantei in dauna Irlandei, prin acel hent jenant a facut fotbalul mai spectaculos? Sau golul cu mana a lui Maradona? Arbitrul trebuie sa fie corect si neutru, dar totusi e si el om si se intampla sa mai greseasca, dar dispunem de tehnologia necesara ca sa eliminam aceste erori si poti afirma la finalul unui meci ca rezultatul nu a fost unul viciat.
      • +1 (1 vot)    
        a propos (Marţi, 22 iunie 2010, 21:24)

        dan [anonim] i-a raspuns lui cristi

        de tehologie. Din pacate nu dispunem de tehnologie pentru a asigura arbitraje infailibile la toate nivelurile competitionale. Pentru ca prima conditie este ca arbitrajul sa fie aplicat in aceleasi conditii peste tot. Nu poti folosi la CM metode moderne video si in campionatul Africii sa zicem arbitraje clasice. E intr-adevar revoltator dar asta e... Interesant e ca aceasta megastructura cu numele de FIFA care invarte fonduri uriase si sunt convins nu toate tocmai curate este in ofensiva asupra tarilor sarace din Africa si Asia de unde asteapta suport (mai ales material) si pentru asta face promovare agresiva introducand in circuitul "fotbalului mare" personaje - arbitri, jucatori, oficiali- de toata jena. Dar noi suportam pentru ca atunci cand iubesti trebuie sa si suferi.
    • +2 (2 voturi)    
      cum puii mei, (Marţi, 22 iunie 2010, 15:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      validezi un gol dar ii si arati marcatorului ca a facut hent? asta nu mai e spectacol, ci complicitate la furt.
  • +1 (1 vot)    
    normal... (Marţi, 22 iunie 2010, 13:36)

    me [anonim]

    pai BLATter cu mai castiga bani daca saunt arbitraje corecte...
    si dupa koreea-spania din 2002 s-a aparat arbitrajul si numai dupa vreo 2 demisii mari a catadicsit si BLATter sa ia masuri...
    evident ca pana in 2006 a uitat toata lumea

    arbitrajele cinstite nu aduc bani FIFA pe cand celelalte aduc... deci hai cu hotia!
    • +1 (1 vot)    
      Se vede, totusi, un salt calitativ (Marţi, 22 iunie 2010, 13:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui me

      al arbitrajelor la tusa. Acesti arbitrii sunt foarte bine pregatiti si antrenati pentru semnalizarile la offside.
  • +1 (1 vot)    
    sau, mai pe romaneste, (Marţi, 22 iunie 2010, 13:38)

    chibitzu' [anonim]

    au ascuns gunoiul sub pat ! Inca ma intreb ce cauta CM in Africa de Sud si dece se fac experimente cu arbitrajul si cu obiectul muncii.
  • +2 (2 voturi)    
    Politica si competenta (Marţi, 22 iunie 2010, 13:42)

    RA. [utilizator]

    O atitudine normala a FIFA, nu isi spala rufele murdare in public. Dar echipele de la campionat ajung aici in functie de valoare. Nu am inteles niciodata politica FIFA de a da sanse nemeritate unor arbitri din tari nedezvoltate fotbalistic si care sunt mediocri. Sunt de acord sa nu-i uite atunci cand se face selectia dar daca sunt printre cei mai valorosi sa fie selectionati. Pana la urma se face o discriminare. Poti fi intre primi zece arbitri ca voaloare in lume dar sa nu prinzi meciuri la un campionat mondial pentru ca locul 10 este oferit unui arbitru care arbitreaza in mod normal partide de fotbal intre cimpanzei.
    • +2 (2 voturi)    
      simplu (Marţi, 22 iunie 2010, 13:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui RA.

      BLATter a fost presedinte in ultimul itmp datorita tarilor bananniere (+asia). el trebuie sa rasplateasca aceste tari. d-aia e mondialu in africa si d-aia sunt arbitrii obscuri la mondiale. de asemenea d-aia a fost tarata koreea pana in semifinale in 2002
    • +1 (1 vot)    
      PS (Marţi, 22 iunie 2010, 13:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui RA.

      era sa uit
      greselile de arbitraj fac echipa care vand bine (a se citi sunt populare) sa mearga mai departe la CL sau la CM, etc si sa aduca bani pentru FIFA
      cine s-ar utia la o finala slovenia-serbia sa zicem? dar cati s-ar uita la brazilia-germania (chiar daca au fost ajutate pe ici pe colo).

      asta este si motivul pentru care nu se vrea introducerea tehnicilor de arbitraj din alte sporturi: tenis, rugby etc...
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Marţi, 22 iunie 2010, 14:15)

    Motanu [anonim]

    S-au cam produs greseli majore pana acum...dar eliminarea elvetianului behrami mi se pare total nedreapta !!! Cum e posibil sa elimini un jucator doar pentru ca adversarul sau s-a aruncat pe jos de dinainte sa fie lovit ???
  • +2 (2 voturi)    
    pt HotNews - o satiră excelentă :))) (Marţi, 22 iunie 2010, 14:39)

    ampersand [anonim]

    http://www.miamiherald.com/2010/06/21/1693072/dave-barry-blowing-the-vuvuzela.html
    • 0 (0 voturi)    
      . (Marţi, 22 iunie 2010, 14:57)

      FlorinM212 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Superb :))
    • +1 (1 vot)    
      f tare - adica jurnalism, frate... :D (Marţi, 22 iunie 2010, 15:06)

      loocheeaan [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      cum sa greseasca arbitrii... doamne fereste... da-ti peste gura...
  • -1 (1 vot)    
    pana si Brazilia a fost ajutata (Marţi, 22 iunie 2010, 20:16)

    george [anonim]

    sa bata fara emotii Coasta de Fildes dar nu Brazilia a fost cea ajutata defapt ci Portugalia.
    Brazilia s-ar fi calificat si cu doua egaluri, unul cu Coasta de Fildes si altul cu Portugalia dar s-a dorit eliminarea africanilor in favoarea portughezilor.
    Acel al doilea gol marcat cu cele doua maini pe balon a fost acordat in cel mai bun moment al partidei si le-a oferit brazilienilor linistea de care au avut nevoie pentru a putea ataca in valuri si pentru a marca al 3 lea gol. La scorul de 1-0 Brazilia nu s-ar mai fi aruncat in atac asa cum au facut-o dupa 2-0 si nu se stie daca ar mai fi marcat al 3 lea gol .
    Oficialii FIFA au vrut insa sa fie siguri ca Brazilia castiga pentru ca in ultimul meci Brazilia sa faca pace cu Portugalia , o remiza asigurandu-i Portugaliei calificarea.
    Sa sustii ca arbitrii nu au gresit mi se pare grotesc mai ales cand imaginile TV de HD arata clar cum arbitrul radea cu jucatorul si i-a aratat ca a lovit balonul cu mana. Deci nu e vorba de greseala inerenta ci este complicitate la furt.