CM 2010 Chile - Elvetia 1-0/ Chilienii cu punctele, elvetienii cu recordurile

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2010, 16:35 Sport | Fotbal

Fotogalerie Chile - Elvetia
Chile a preluat conducerea Grupei H, dupa ce a invins cu 1-0 selectionata Elvetiei, intr-o partida in care deciziile arbitrului au luat uneori prim-planul. Aflata in inferioritate numerica din minutul 31, Elvetia a trimis un sigur sut pe poarta chilienilor in cele 90 de minute de joc, dar a reusit sa doboare recordul Italiei, de 550 de minute fara gol primit la Mondial.

Arbitrul Khalil Al Ghamdi (Arabia Saudita) s-a facut remarcat inca din minutul al doilea, cand a aratat primul cartonas galben. Oficialul nu a trecut cu vederea nimic, iar in minutul 31 nu a ezitat sa-i arate direct cartonasul rosu lui Bahrami (Elvetia), pentru un presupus cot in figura aplicat lui Vidal. Elvetienii s-au aparat aglomerat si au reusit sa intre la pauza fara gol primit.

In partea a doua a meciului, chilienii "s-au jucat" cu ocaziile. Sanchez a reusit sa introduca balonul in poarta elvetienilor (min. 49), dar golul sau a fost anulat pentru un ofsaid la Gonzalez. Elvetia a avut nevoie de 67 de minute fara gol primit pentru a dobori recordul Italiei si cu o aparare densa a reusit sa stabileasca un nou record, rezistand in fata atacurilor sud-americanilor

Golul chilienilor a venit in minutul 75, atunci cand Paredes i-a centrat lui Gonzalez in careu, iar chilianul a trimis cu capul balonul in poarta lui Benaglio, iesit neinspirat din poarta. Elvetienii au avut sansa sa egaleze in minutul 90, dar Derdiyok nu a reusit sa fructifice pasa excelenta data cu calcaiul de catre Barnetta.

Chile are sase puncte din tot atatea posibile si in ultimul meci al Grupei H intalneste pe campioana europeana, Spania. Elvetienii au un meci mai usor impotriva Hondurasului.

Statistica partidei Chile - Elvetia

Suturi spre poarta: 20 - 7
Suturi pe spatiul portii: 7 - 1
Faulturi: 19 - 26
Posesia balonului: 58% - 42%
Ofsaiduri: 9 - 0
Cornere: 5 - 3
Cartonase galbene: 6 - 3
Cartonase rosii: 0 - 1
Distanta acoperita: 111.528 metri - 103.406 metri


Citeste mai multe despre   























6350 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Doamne ce arbitraje. Rosu ?!?!?! (Luni, 21 iunie 2010, 17:34)

    bgd [utilizator]

    Ala e fault in atac si cam atat. Chiar si un galben ar fi fost exagerat. Brobabil iar au primit arbitrii indicatii. Spania trebuie sa treaca de grupe ...nu-i asa?
    • +2 (6 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 21 iunie 2010, 18:47)

      george [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Am vazut faza in reluare si de doua ori jucatorul elvetian a lovit intentional cu cotul si cu palma pe adversarul din spatele lui. Mitocanii sa plece acasa daca nu stiu sa joace frumos. Chiar si brazilianul care a jucat handball nu fotbal ar trebui eliminat dar ce sa ii faci, FIFA are nevoie de bani
      • +1 (3 voturi)    
        exagerare (Luni, 21 iunie 2010, 19:06)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui george

        Jucatorul trebuia sa stea cu bratele pe langa corp,dar nu e o lovitura intentionata cu cotul in figura pentru care sa dai rosu direct. Sunt la moda cartonasele rosii pentru coate in figura simulate. Kaka, elvetianul asta, jucatorul lui Inter din semifinala cu Barca. Este stricat un meci intreg din cauza acestor cartonase date aiurea iar simularile sunt gretoase(vezi video-ul cu jucatorul barcelonei care se tavalea pe jos in timp ce tragea cu ochiul sa vada daca arbitrul a dat rosu).
  • +3 (3 voturi)    
    Ce ati zice .... (Luni, 21 iunie 2010, 19:30)

    Antifanatic [anonim]

    De trei echipe sudamericane in semifinale !!! Adica langa Argentina si Brazilia, ori Uruguay(cu excelentul Forlan) ori Paraguay ,ori aceasta superba Chile, o echipa in adevaratul sens al cuvantului, ce imi aduce aminte de Salas si Zamorano,fostele lor glorii de la Lazio si respectiv Inter !!!
    • +1 (3 voturi)    
      eu as vrea si Mexicul (Luni, 21 iunie 2010, 20:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Antifanatic

      te superi? :D
      • +1 (5 voturi)    
        Mexicul joaca impresionant (Luni, 21 iunie 2010, 20:29)

        george [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Au o viteza de joc uimitoare. Mi-e teama ca anul asta o sa vedem in semifinale: Brazilia Argentina, Mexic si Uruguay. La cat de prost joaca echipele europene asa ceva e foarte posibil.
        • +2 (2 voturi)    
          mi-ar placea sa fie asa (Luni, 21 iunie 2010, 21:35)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui george

          dar vor pleca - in mod stupid - acasa multi dintre cei care CHIAR joaca... in alta ordine de idei: america latina exporta talentele care fac deliciul campionatelor considerate "tari" - din tari al caror fotbal - iata! - nu mai convinge pe nimeni!
  • +4 (4 voturi)    
    Spania este in dificultate (Luni, 21 iunie 2010, 20:30)

    eugen [anonim]

    Cu siguranta Spania va bate Hondurasul dar daca va face egal cu Chile pleaca acasa. SI se spunea ca va fi una din favorite.
    • -1 (1 vot)    
      De ce sa plece acasa (Marţi, 22 iunie 2010, 10:56)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Trebuie si Elvetia sa bata Honduras. Un egal nu ii ajuta, golaverajul spaniei e mai bun
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Marţi, 22 iunie 2010, 14:31)

    Motanu [anonim]

    Se pare ca chile a dat prima lovitura pana acum la acest CM !!! Cu 6 puncte dupa doua meciuri nu cred ca mai pot pierde calificarea !!!