​Grupa G: Coreea de Nord - Portugalia, ora 14:30

Spania, la Cupa MondialaFoto: Reuters

Nord-coreeni le vor face viata grea portughezilor in primul meci al celei de-a 11-a zi de la Mondialul din Africa de Sud. Dupa ce au reusit sa reziste 55 de minute in fata Braziliei, fara sa primeasca gol, asiaticii vor avea un meci de totul sau nimic, o infrangere in meciul de luni fiind egal cu eliminarea lor de la turneul final.

Portugalia nu-l va putea folosi pe Deco (accidentat), iar starul Cristiano Ronaldo e in pericol sa nu joace in ultimul meci al Grupei, cu Brazilia, daca primeste un cartonas galben in meciul cu nord-coreenii.

Cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data, in sferturile de finala ale Mondialului din '66, atunci cand Portugalia a revenit de la 0-3 si a reusit sa se califice in semifinale, invingand cu 5-3 (4 goluri Eusebio).

Grupa H: Elvetia - Chile, ora 17:00

Singurele echipe cu puncte din Grupa H se intalnesc luni: Elvetia, cea care in primul meci al grupei a oferit surpriza invingand Spania cu 1-0 si Chile, cea care a obtinut trei puncte din primul meci, cu Honduras (1-0). Dupa ce a trecut de favorita grupei, Elvetia s-ar multumi in acest meci cu un egal, avand in vedere ca in ultimul meci va intalni "Cenusareasa" grupei, Honduras, in timp ce chilienii au nevoie de o victorie pentru a-si asigura biletul pentru optimi.

Cele doua formatii s-au mai confruntat de trei ori, Elvetia conducand in intalnirile directe cu 2-1. Singura victorie a chilienilor a fost obtinuta la Mondial, in '62 (3-1).

Grupa H: Spania - Honduras, ora 21:30

Favoriti inaintea inceperii turneului, spaniolii lui Del Bosque au suferit o infrangere surpriza in primul meci al Grupei si sunt in pericol de a parasi turneul. Daca Chile invinge pe Elvetia, Spania e cu un picior afara de la Mondial.

Honduras e considerata victima sigura in fata Spaniei in meciul de luni seara si o infrangere este egala cu eliminarea de la Mondial.

Cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data, in faza grupelor la Mondialul din '82, cand Honduras, aflata pentru prima data la turneul final, a obtinut o remiza, scor 1-1.