Fotogalerie Brazilia - Cote D'Ivoire 3-1/ Pretul victoriei: Kaka eliminat si Elano accidentat

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Duminică, 20 iunie 2010, 20:32 Sport | Fotbal

FotoGalerie Brazilia - Cote D'Ivoire
Brazilia a intrat repede in meci, cu incercarea lui Robinho de a gasi poarta de la 35 de metri (1), dar s-a vazut la fel de iute blocata de puternica formatie africana. Cote D'Ivoire a ocupat centrul si a avut o posesie incurajatoare in primul sfert de ceas. In acelasi timp insa, Drogba si ai sai nu au beneficiat decat doua lovituri libere, laterale, in zone departate, ceea ce demonstra ca mai au de munca pana sa sparga blocajul defensiv al echipei sud-americane.

Trupa lui Dunga a avut nevoie de 24 de minute pentru a repune lucrurile in ordinea fireasca: o actiune iute ca un fulger si Kaka (destul de timid in primele minute) a "prelucrat" perfect o minge pentru Luis Fabiano. Angajat in careu, Fabiano a nimerit vinclul cu un sut napraznic.

Pana la pauza, africanii nu s-au mai regasit, iar la reluare au avut parte de un alt "soc": in minutul 51, Luis Fabiano jongleaza cu mingea printre trei jucatori africani, ajunge in centrul careului si suteaza in stanga portarului: scorul devenea 2-0 pentru Brazilia, dupa un gol validat cu multa indulgenta, pentru ca atacantul brazilian comisese de doua ori hent in cursul actiunii...

Cote D'Ivoire se apropie de o veritabila "seara neagra" in minutul 62, cand Elano ridica scorul la 3-0, dupa o pasa sosita de la Kaka. La cateva minute distanta, Elano este faultat si oficialii brazilieni il scot din joc. Incurajati de un arbitraj sovaielnic, africanii continua sa joace dur, iar brazilienii nu raman datori.

Pe acest fond de nervozitate, ivorienii izbutesc sa marcheze la o faza in care Drogba se demarca superb in careul lui Julio Cesar si izbuteste sa arunce mingea in plasa portii (79).

Dupa marcarea acestui gol, ivorienii nu izbutesc sa se mai apropie de buturile lui Julio Cesar, pentru ca Brazilia le "ascunde" mingea. Revin faulturile, iar brazilianul Kaka cedeaza: in minutul 85 vede primul "galben" pentru ca l-a impins pe Yaya Toure, iar doua minute mai tarziu il primeste pe al doilea, implicit pe cel "rosu": il loveste pe Keita in piept, fara minge, incident care este amplificat de caderea teatrala a ivorianului.



Citeste mai multe despre   






















8144 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Magarie! (Duminică, 20 iunie 2010, 22:45)

    Gebeleizis [anonim]

    La golul 2 L.fabiano face 2 henturi evidente si valideaza golul. Arbitri de ca ca o.
    • +3 (7 voturi)    
      cine-i arbitru? (Duminică, 20 iunie 2010, 22:59)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Gebeleizis

      tot "ăla"?!? :D de fapt, n-are nicio importanţă, blatter e acelaşi.
  • +10 (18 voturi)    
    Scuzati ignoranta (Duminică, 20 iunie 2010, 23:09)

    taranistu [utilizator]

    Nu cumva ar fi mai bine, daca am spune Coasta de Fildes? Ar suna prea romaneste? Dar, ce sa ma mir, oamenii astia de la Hotnews se dau invant dupa ”think outside the box”, hau ciu ciu, cia ci pu, nu cumva sa vorbeasca romaneste... Domnilor, daca va e rusine de limba romana, de ce nu ati facut un site hotnews.com sau de ce nu www.hotnews.ci ?
    PS:Addenda
    Denumire

    Guvernul acestei ţări a recomandat în octombrie 1985 ca numele Côte d'Ivoire să fie folosit în toate limbile, în grafia fără cratimă (în contradicţie cu regulile ortografice ale limbii franceze). Totuşi, cele mai multe publicaţii româneşti folosesc denumirea tradiţională Coasta de Fildeş. Acelaşi lucru se petrece şi în alte limbi, unde sunt preferate variantele locale: Ivory Coast în engleză, Elfenbeinküste în germană, Costa de Marfil în spaniolă, Elefántcsontpart în maghiară, Costa d'Avorio în italiană, Берег Слоновой Кости în rusă, ş.a.m.d. sursa: www.wikipedia.org
    • +4 (4 voturi)    
      ivoriul (Luni, 21 iunie 2010, 3:00)

      Catana [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Ca sa fie în spiritul acestei gazete, ar trebui spus "Brasil - Côte d'Ivoire". Ce sa mai lungim vorba, sunteti patetici!
      • -1 (5 voturi)    
        gresesti (Luni, 21 iunie 2010, 8:00)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Catana

        daca pe tine te-ar chema ion taranu, de ex, cum ai vrea sa iti zica ceilalti numele? peasant , peisano, etc?
    • -1 (1 vot)    
      Cote D'Ivoire (Luni, 21 iunie 2010, 7:56)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Conducerea tarii a cerut in 1985 ca in toate limbile numele tarii sa fie "Cote D'Ivoire".
  • -1 (5 voturi)    
    macelari (Duminică, 20 iunie 2010, 23:28)

    ekek [anonim]

    bananieri criminali.
  • +2 (8 voturi)    
    Arbitraj mai degraba pro-Brazilia (Duminică, 20 iunie 2010, 23:30)

    Sorin [anonim]

    La golul 2, prima preluare cu antebratul,
    apoi doua preluari ok (una cu umarul, ok totusi)
    si gol spectaculos, dar nevalabil.
    Arbitrul i-a aratat asta dupa lui fabiano!!!?????

    Nu doar kaka trebuia eliminat (pe drept, imi pare mie),
    ci si vreo doi africani, ca prea au faultat dur.

    Stie cineva cine e cel care a adus mingea langa poarta Braziliei, inainte de golul Coastei de Fildes?
    • +1 (1 vot)    
      rectificare (Luni, 21 iunie 2010, 17:05)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Cred ca am gresit cand am spus ca trebuia eliminat kaka. Ivorianul se tinea de fata, ori kaka putea sa-i dea maxim un cot in plex. Dar la cot in plex cazi in fata, nu pe spate, si nu-ti mai vine sa te tii de fata...

      Arbitrul a stricat tot meciul, acordand golul 2.
  • +4 (8 voturi)    
    Realitatea (Duminică, 20 iunie 2010, 23:30)

    sasa [anonim]

    Brazilienii au fost clar mai buni. Ceilalti au faultat cat au putut. Cel putin 2 rosii ar fi trebuit sa primeasca. In schimb au luat tot brazilienii.

    La golul 2 a fost hent, dar i-au lasat pe ivorieni sa dea si ei un gol.

    Spre sfarsit Brazilia a jucat asa, sa se mai obisnuiasca si ei unii cu altii. Antrenament.

    kaka nu trebuia eliminat. Jucatorul celalalt a intrat in el si apoi a mimat. La cum intrau tancurile in jucatorii Braziliei ma mir ca nu a pus amandoua mainile sa se protejeze...
  • +5 (9 voturi)    
    atita ciobanie (Duminică, 20 iunie 2010, 23:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca la bivorienii astia de mult n-am mai vazut.
    Iar Franta, cind va pleca, ar fi bine sa-si ia si arbitrii cu ea, ca sint la fel de penibili ca echipa.
  • +10 (10 voturi)    
    mizerabil arbitrajul (Duminică, 20 iunie 2010, 23:37)

    slotinn [anonim]

    ar trebui elminat de la jocurile internationale asemenea arbitru... dupa golul 2 comenteaza cu jucatorul si l intreaba daca a facut hentz. asa da arbitru. apoi trebuiau 2 rosii lejer date la ivorieni. nimic nimic. e cupa mondiala nu e campionatul national. cum isi permit asemnea prestanta??????
    • +1 (1 vot)    
      Franta (Luni, 21 iunie 2010, 8:35)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui slotinn

      Intreg fotbalul francez este in degringolada totala . Este afectat de aceeasi mentalitate latina : daca l-am pus pe al nostru sef la FIFA inseamna ca toata lumea trebuie sa stea la picioarele noastre ! Imi pare bine ca am picat cu Franta la campionatul european ! Vom avea mai mult curaj ! Jumuluti cocosii !
  • +1 (1 vot)    
    Accidentare Elano (Duminică, 20 iunie 2010, 23:39)

    Fidel Castro [anonim]

    Updata-ti cu detalii despre accidentarea lui Elano. E fractura,e altceva? Va putea juca,nu,etc?
  • +1 (11 voturi)    
    arbitraj penibil (Duminică, 20 iunie 2010, 23:49)

    george [anonim]

    Este din ce in ce mai clar ca arbitri au directive. Al doilea gol al Braziliei dupa doua henturi evidente a stricat echilibrul jocului. Ridicol e ca arbitru a vazut si chiar i-a aratat lui Fabiano ca a lovit mingea cu mana , razand. La acel scor presiunea jocului ar fi fost mai mare si nu se stie care ar fi fost rezultatul final. Este clar ca arbitrii au directive iar echipele mari trebuie sa fie ajutate daca sunt in dificultate.
    Mi se pare normal ca cei din Coasta de Fildes sa se enervere si sa rupa oasele spre final. Fabiano a recunoscut ca a fost hent
  • +2 (10 voturi)    
    Domnului Adrian Nistorescu (Duminică, 20 iunie 2010, 23:58)

    Sorin Blaj [anonim]

    Nu mai comentati meciuri pe care nu le-ati vazut.

    "il loveste pe Keita in piept, fara minge, si vede cartonasul rosu."

    Cine il loveste? In niciun caz Kaka, dar se pare ca aveti nevoie de o vizita la oftalmolog. Nu de alta, dar este posibil ca unii cititori sa va creada.
    • +4 (10 voturi)    
      HD (Luni, 21 iunie 2010, 0:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

      Meciul s-a vazut foarte bine in HD. Poate si arbitrului i-ar fi trebuit reluari in HD :)

      1. Golul 2- doua henturi evidente. Primul din ele a fost chiar "nesimtit".
      2. Eliminarea lui Kaka- total nemeritata. Keita s-a izbit pur si simplu de el, iar arbitrul se uita in alta directie si a fost pacalit de caderea ca la teatru.
      • +2 (10 voturi)    
        HD= OK (Luni, 21 iunie 2010, 1:26)

        Quebecoisfier [anonim] i-a raspuns lui alex

        Bina, mai vasnice roman !
        Acum o sa stie toti cititorii Hotnews ca ai HD. Clima bizonica, ai ?
        • -2 (4 voturi)    
          :) (Luni, 21 iunie 2010, 7:23)

          Gebeleizis [anonim] i-a raspuns lui Quebecoisfier

          Clima Girafica.
        • 0 (2 voturi)    
          sigur (Luni, 21 iunie 2010, 9:37)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Quebecoisfier

          Poate nu am eu, poate am fost la cineva care are. Nu asta era important. Cand o sa fie, o sa pun un film pe Youtube :))

          Pe la voi pe acolo cum e...aerul tot rarefiat?
  • +4 (6 voturi)    
    Cupa Mondiala e doar o mare afacere (Luni, 21 iunie 2010, 1:39)

    eugen [anonim]

    Se vede asta clar din arbitrajele partinitoare.
    Arbirajul din meciul asta a fost execrabil. Nu are nimeni dubii ca Brazilia ar fi avut nevoie de ajutor de la arbitri ca sa castige acest meci dar validarea celui de al doilea gol cand au fost doua henturi nesimtite si mai mult cand arbitrul i-a aratat razand lui Fabiano ca a lovit balonul cu mana a distrus tot meciul dupa asta. Cine spune ca Coasta de Filder a jucat prost nu stie ce vorbeste. Dar e normal sa iti pierzi cumpatul cand vezi ca un arbitru isi bate joc de tine. Probabil ca eliminarea lui Kaka a fost un fel de compensare pentru golul al doilea. Pacat de Coasta de Filder ca si la campionatul mondial trecut au fost defavorizati in meciul cu Olanda cand nu li s-a validat un gol perfect pe motiv de ofsaid.
    Italia a fost ajutata printr-un penalty aproape inexistent.
    Pe de cealalta parte echipei USA i se anuleaza un gol perfect valabil care ar fi putut trimite Anglia acasa.
    • +1 (1 vot)    
      Oricum Anglia nu trece de grupe. (Luni, 21 iunie 2010, 11:01)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      In cel mai bun caz scoate un egal cu Slovenia. Iar USA - Algeria in nici un caz nu se termina egal.
  • +3 (3 voturi)    
    eliminare kaka (Luni, 21 iunie 2010, 2:02)

    alex [anonim]

    la eliminarea lui kaka, a se vedea reluari din mai multe unghiuri, brazilianul nu face nimic, ivorianul intra in el.

    pe langa asta, arbitrul, aceasli arbitru care il intreba pe jucator daca a folosit mana sau nu, nici nu vede faza. daca se urmareste pozitia arbitrului, el nu avea cum sa vada momentul in care kaka si ivorianul au avut contact... dar l-a vazut pe ala pe jos...

    am vazut faza analizata din mai multe unghiuri si mi-a placut comentariul lui alan shearer: " arbitru care jucator: ai atins mingea cu mana? nu. OK, gol valid..... te-a lovit? DA, ok cartonas . "

    in fine , mi-a placut primul meci ai ivorienilor, si m-as fi bucurat sa faca o figura frumoasa, dar felul in care s-au comportat in ultimile 10-15 minute ale mecilui m-a facut sa imi schimb parerea.. sa se intoarca la cules banana.
    • 0 (6 voturi)    
      Vai, ce relaxat si civilizat esti.. (Luni, 21 iunie 2010, 10:10)

      ion, frate cu africanu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nene, stai in fotoliu si ai o bere rece in mana?

      Inteleg ca esti calm si relaxat. Africanii aia, pe care i trimiti la cules banane, facusera egal cu Portugalia. Apoi, reusisera sa echilibreze meciul cu Brazilia la 1-0. Si meciul se juca. Si primesc un gol absolut mizerabil (doua henturi clare in aceiasi faza). Si arbitrul merge si face figuri cu jucatorul: nu e asa ca nu ai dat cu mana? he, he, hai ca acord golul. Si vezi ca ai pierdut practic calificarea din grupe, Brazilia si Portugalia merg mai departe cu un simplu egal.

      As vrea sa te vad si eu pe tine, europeanu civilizat, cat de calm ai putea sa stai la chestia asta. Nu iti fa griji, si echipe precum Germania sau Anglia ar fi reactionat la fel de dur. Si vezi ca jucatorii aia africani joaca cam toti la echipe mari din Europa, sunt deja jucatori profesionisti. Dar e usor sa utilizezi un cliseu: sunt maimute coborate din copac, de la banane. De aia sunt violente.
      • +4 (4 voturi)    
        Ioane, lasam fotbalul? (Luni, 21 iunie 2010, 10:29)

        Ioane, lasam fotbalul? [anonim] i-a raspuns lui ion, frate cu africanu

        Nu exista scuza pentru comportament nesportiv. Daca asa inteleg ei sa protesteze, atunci comentariul lui alex este cat se poate de just. Pai hai sa ne punem in locul brazilienilor, ei trebuie sa se intoarca dupa campionat la echipele de club si sa dea randament si vine un bou si-ti rupe picioarele ca nu i-a placut lui cum a fost arbitrat... Daca sunt asa de "europeni" cum ii lauzi ar trebui sa aiba alta atitudine. (Apropo si tu te-ai folosit de clisee asa ca hai sa luam o pauza de la comentarii "avizate", ce zici?)
  • 0 (2 voturi)    
    istoriafotbalului.com (Luni, 21 iunie 2010, 7:52)

    alex [anonim]

    istoriafotbalului.com

    Documentare despre istoria Campionatelor Mondiale, Europene si a celorlalte mari competitii continentale. Episodul II, Italia 1934, este disponibil pe site. Detalii de la Cupa Mondiala din Africa de Sud si alte informatii din lumea fotbalului.
  • -2 (2 voturi)    
    david duke (Luni, 21 iunie 2010, 8:57)

    beckham [anonim]

    cunoscatorii stiu cine e david asta si inteleg de ce trebuie reincarnat.asa sunt ei creier mic ba chiar inexistent nasu si buzele pana la urechi si ca si cum nu ar fii de ajuns mai e si un miros tipic.
    i have a dream zicea unu de-al lor da degeaba ca nu ai cum sa cumperi creier
  • +1 (5 voturi)    
    Gust amar (Luni, 21 iunie 2010, 10:03)

    ion ieuropeanu [anonim]

    Frate, fara suparare, ca sunt multi fani Brazilia. Eu urmaresc campionatele mondiale de multi, multi ani. Asta inseamna ca sunt cam copt, dar asta e viata;)

    Ori pe mine de mult timp a inceput sa ma enerveze Brazilia: mereu toata lumea se chinuie sa o ajute, arbitrajele sunt favorabile, comentatorii sunt cazuti in limba ("artistii brazilieni care fac si dreg"), chiar daca echipa joaca mediocru. Si sincer, ultima echipa a Braziliei care chiar iti fura privirea a fost aia de juca cam acum 25-30 de ani, cand pierdea dramatic cu Italia in 1982 sau cu Franta in 86. De atunci am vazut doar o echipa tare, cu pretentii la titlu si atat. Si ajutata din greu campionat de campionat.

    De ce a fost nevoie de acest arbitraj mizerabil? De ce s-a acordat golul al doilea, absolut penibil? Meciul se juca si se juca frumos. Ori dupa acel gol, africanii au inebunit si au intrat la oase. Meciul s-a facut tandari, iar Brazilia a castigat lejer. Daca numaram cate arbitraje favorabila a avut Brazilia in ultimii 20 de ani, ne cam speriem. Daca incercam sa ne aducem aminte de un meci pierdut de Brazilia pe mana arbitrilor in ultimii 20 de ani... pauza. Nu o sa gasim.

    Eu inteleg ca Brazilia aduce audienta. Si ca e de preferat sa ajunga cat mai sus. Dar tot imi lasa un gust amar toata chestia asta.

    P.S. Si oricum, Brazilia asta joaca cu jucatori europeni si joaca precum o echipa europeana. A se mai taia chestia aia cu artistii brazilieni. Nu mai sunt cine stie ce diferente. Sa vedem ce "spectacol" o sa faca cu Portugalia. Un egal de mare angajament..

    P.S2. Oricum Brazilia ramane favorita la castigarea trofeului. Echipele din Europa sunt muci, obosite si fara chef. Campionatul se joaca departe de acasa, nu au fani care sa le mai bage carbuni (cum se mai intampla cand se joaca CM in Europa) , toti se gandesc la plaje insorite unde sa mearga cu sotiile/prietenele, etc. Asa s-a intamplat si in 2002. Doar nemtii sau olandezii (mai seriosi de felul lor) daca mai pot pune probleme.
    • -1 (3 voturi)    
      ai vazut alt meci (Luni, 21 iunie 2010, 13:40)

      io [anonim] i-a raspuns lui ion ieuropeanu

      Bai, tu nu vezi bine, ce naiba ? Brazilia de anul asta echipa mediocra ? Pai recunosti si tu ca nici nu se apropie nici o echipa europeana de cam toti sud-americanii anul asta, iar Brazilia joaca ca de pe alta planeta, despre ce vorbesti ?
      Cum a dat-o Luis Fabiano sau Maico in primul meci n-ai sa vezi neam de neam tehnica prin Europa. Hai sa fim obiectivi totusi, au super jucatori. Si fara Elano si Kaka si in 9 si tot le-au ascuns mingea la ivorieni cand s-au enervat. Pai nu te supara, fata de Europa chiar sunt "artisti", nu numai ca tehnica personala, pana si ca scheme de joc.
  • 0 (4 voturi)    
    Cam penibil arbitrajul !!! (Luni, 21 iunie 2010, 11:29)

    Motanu [anonim]

    S-a vazut clar ca brazilia a fost avantajata !!!