VIDEO UPDATE Echipa de fotbal a Frantei refuza sa participe la antrenament in semn de protest fata de excluderea lui Anelka

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 iunie 2010, 17:41 Sport | Fotbal

"Marul discordiei", Anelka pozeaza in aeroport, la plecarea (prematura) spre casa
Foto: Reuters
Echipa de fotbal a Frantei a refuzat sa participe la un antrenament public duminica, in urma unei dispute intre capitanul albastrilor, Patrice Evra, si preparatorul fizic, Robert Duverne, anunta AFP.





Jean-Louis Valentin, director delegat al Federatiei Franceze de Fotbal pe langa echipa Frantei, a anuntat ca demisioneaza, caracterizand refuzul jucatorilor de a se antrena drept un scandal pentru francezi si pentru tinerii care venisera sa asiste la sedinta de antrenament.

"Sunt dezgustat", a spus Jean-Louis Valentin.

Incidentul dintre cei doi a avut loc in momentul in care restul echipei - cu exceptia lui Nicolas Anelka, care a fost trimis acasa dupa cearta cu Domenech - salutau publicul, caruia i se permisese sa participe la sedinta de antrenament.

Patrice Evra si Robert Duverne au avut un schimb dur de replici, la centrul terenului, iar selectionerul Raymond Domenech a fost nevoit sa intervina intre cei doi pentru a-i desparti.

Evra a plecat ulterior sa salute publicul, in timp ce Robert Duverne, vizibil furios, si-a aruncat cronometrul pe jos.

In acel moment, jucatorii au discutat intre ei si s-au intors la autobuz, provocand furia directorului echipei Frantei, Jean-Louis Valentin.

"Nu vor sa se antreneze. Este scandalos ce s-a intamplat in aceasta dupa-amiaza", a spus el, in fata ziaristilor.

"Este scandalos pentru francezi, pentru tinerii care au venit sa-i vada antrenandu-se. Demisionez din functie, demisionez din Federatie, nu mai am ce face aici, ma intorc la Paris, a afirmat el, foarte emotionat si pe punctul de a izbucni in plans.

Franta este obligata sa invinga echipa tarii gazda, Africa de Sud, si sa spere ca meciul dintre Mexic si Uruguay nu se va termina la egalitate, pentru a spera sa ajunga in turul doi al competitiei.

'Nu vom uita niciuna din indatoririle noastre'

Dupa ce a petrecut o jumatate cu jucatorii in autobuz, selectionerul Raymond Domenech s-a prezentat in fata presei pentru a citi un comunicat. "Toti jucatorii echipei Frantei, fara exceptie, doresc sa-si afirme opozitia fata de decizia luata de Federatie de a-l exclude pe Nicolas Anelka", a spus el.

Jucatorii precizeaza, in comunicat, caAnelka  "a dorit sa poarte un dialog. Regretam ca demersul sau a fost ignorat cu buna stiinta".

"La randul sau, FFF nu a incercat niciun moment sa protejeze echipa", acuza comunicatul albastrilor. "A luat o decizie fara sa consulte jucatorii, doar pe baza relatarilor din presa. In consecinta, pentru a manifesta opozitia fata de atitudinea adoptata de cele mai inalte instante, toti jucatorii au decis sa nu participe la sedinta de antrenament de azi", se arata in comunicatul citat.

"Suntem constienti de responsabilitatile noastre, de faptul ca purtam culorile tarii noastre", adauga jucatorii.

"Nu vom uita niciuna din indatoririle noastre. Vom face totul pentru ca Franta sa-si recastige marti onoarea", se arata in acest text, semnat "jucatorii echipei Frantei".

"Va multumesc, la revedere", a spus Raymond Domenech, dupa ce a terminat de citit.


Citeste mai multe despre   























7159 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    CE BINE IMI PARE... (Duminică, 20 iunie 2010, 18:06)

    YO [anonim]

    Sper ca nici Mexic si nici Uruguay sa nu-i dea aceasta satisfactie, sa faca egal si FRANTA sa se duca draq mai repede acs....
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant :) (Duminică, 20 iunie 2010, 18:11)

    Adi [anonim]

    Probabil ca cineva va urma lui Domenech la echipa va trebui sa schimbe nucleul de jucatori cu altii mai putin "cocosi" si mai pusi pe treaba.
    • -1 (1 vot)    
      cocosi (Duminică, 20 iunie 2010, 23:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      cu penele negre.
  • 0 (2 voturi)    
    salut... (Duminică, 20 iunie 2010, 18:35)

    titlul [anonim]

    ...eu sint titlul articolului si ma doare spatele, adica "antrenamet". Pentru a-mi usura durerile si a stavili lacrimile din ochii celor care se chinuie sa citeasca, eu, titlul, va rog respectuos sa scrieti: antrenament.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum, inca nu s-au intors in Franta ??? (Duminică, 20 iunie 2010, 18:45)

    Ovidiu [anonim]

    Cate goluri au dat pana acum ?
  • +1 (11 voturi)    
    trist (Duminică, 20 iunie 2010, 18:57)

    finch [anonim]

    E trist ca s-a ajuns aici, in punctul in care o echipa se face de ras din cauza unor orgolii necontrolate. Asta este vedetism manelistic, tipic romanesc, cum au ajuns francezii, baieti fini, sa se dea in stamba in halul asta? Solutia e investigatie serioasa si pedepsirea prin excludere din lotul national definitiva a celor vinovati. Refuzul de a reprezenta tara e echivalent cu tradarea si vinovatii nu merita sa mai apara in echipa vreodata. Si o remarca rasista: oare are vreo legatura incidentul cu faptul ca lotul e format in mare parte din cetateni francezi de culoare?
  • -4 (12 voturi)    
    asa le trebuie (Duminică, 20 iunie 2010, 19:00)

    dan [anonim]

    Trebuia sa aiba in echipa doar francezi. In mod sigur aveau rezultate mai bune.
    Pe africani nu-i intereseaza deloc echipa frantei; ei aveau nevoie doar de pasaport francez ca sa-si gaseasca echipa mai usor.
  • +2 (18 voturi)    
    ridicoli (Duminică, 20 iunie 2010, 19:15)

    salambo [anonim]

    Echipa nu avea ce cauta la CM. Franta a ajuns o echipa de toata jena. Selectia a fost prost facuta. S-au selectionat cu precadere negri pentru ca e cool si sunt mai disponibili. Au caractere extrem de dificile sunt unii cu inteligenta la limita, este extrem de greu de lucrat cu ei. Reactiile lor sunt de obicei imprevizibile. Ce treaba au negrisorii astia cu Franta? Este ridicol ca echipa Frantei sa aiba doi jucatori albi (la un moment dat nici unul). Baieteii astia joaca pe bani buni la echipele de club si-i doare undeva de Franta. Gloria Frantei e pentru ei presul de la iesirea din piscina. In Africa de Sud sunt la odihna, si-au angajat cele mai scumpe servicii, fetele sunt cu ei, viata si acordeoane!!! Cu greu se putea gasi un antrenor mai slab decat Domenech care i-a scapat de mult din mana. De fapt ei controleaza echipa iar cei cativa albi nu pot rezolva meciurile. Trebuie ras totul si luat de la capat pe cu totul alte criterii. Nesimtirea lor si incompetenta lui Domenech si-au dat masura. Dar oare federatia lor nu stia lucrurile astea sau e ca si la noi.....
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 21 iunie 2010, 0:51)

      ella [anonim] i-a raspuns lui salambo

      Anelka e francez.. e din Antille, nascut in Martinique din parinti martiniquezi
  • +18 (18 voturi)    
    :)) (Duminică, 20 iunie 2010, 19:20)

    Ostap [anonim]

    francezii astia au reusit sa o puna de o greva si la campionatul mondial de fotbal :))
  • 0 (8 voturi)    
    oyoyo (Duminică, 20 iunie 2010, 19:47)

    :) [anonim]

    de fapt, marti nu joaca africa de sud-franta, ci africa de sud-africa de nord.aviz amatorilor!!!
    • -1 (5 voturi)    
      La reponse (Duminică, 20 iunie 2010, 23:10)

      un amateur [anonim] i-a raspuns lui :)

      olala et vous, vous êtes ou dans cette coupe du monde 2010?????
      • -1 (1 vot)    
        ...? (Luni, 21 iunie 2010, 10:00)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui un amateur

        préférable de ne pas être présents que d'être les Français!
  • 0 (2 voturi)    
    fr (Duminică, 20 iunie 2010, 19:58)

    lucica [anonim]

    de fapt, marti nu se joaca africa de sud-franta, ci africa de sud-africa de nord.aviz amatorilor!
  • +1 (7 voturi)    
    Hai ca deja (Duminică, 20 iunie 2010, 20:36)

    Pantera Roz [utilizator]

    francezii incep sa devina mai penibili chiar si decat ai nostri...Credeam ca numai ai nostri ar fi in stare de asa ceva...Asculta si astia manele in exces?!
  • +1 (5 voturi)    
    Care "echipa Frantei"? (Duminică, 20 iunie 2010, 22:22)

    Costica [anonim]

    Daca vreti sa vedeti asa ceva , urmariti selectionata de rugby, nu "naturalizatii" care vroiau doar pasaport francez si sa si-o puna cu albele...Pe noi ne scuipau iar pe negri ii bagau in pat...
    Nu sunt eu rasist dar francezii au trecut de la degenerare la colorare...Normal ca s-a dus spiritul. Daca mai vine un razboi, ii vedeti pe astia la lupta?
  • -2 (2 voturi)    
    cota buna:)) (Luni, 21 iunie 2010, 0:42)

    oti [anonim]

    franta bate la 2 diferenta pe africa de sud si mexic paraguay x