Patrice Evra: Nu Anelka e problema, ci faptul ca avem un tradator printre noi

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 iunie 2010, 11:43 Sport | Fotbal

Patrice Evra, fundas Franta
Foto: Reuters
Dupa ce l-a injurat pe Raymond Domenech, Nicolas Anelka a fost dat afara de la Mondial de catre oficialii Federatiei Franceze de Fotbal. Coechipierul Patrice Evra ii ia insa apararea atacantului, acesta fiind de parere ca problema Frantei nu este Anelka, ci tradatorul din vestiar care a spus presei (nr. L'Equipe) despre scandal.

"Nu Anelka este problema nationalei Frantei. Am crezut ca formam un grup unit, dar se pare ca a avut cineva grija sa se stie in afara tot din vestiar. Trebuie sa-l eliminam pe acel tradator, el este cel care vrea raul acestei echipe. Cu siguranta nu am avut soricei in vestiar, un coechipier s-a adresat presei (nr. L'Equipe). Nu stiu despre cine este vorba, nu sunt un magician" - Patrice Evra, fundas Franta, citat de goal.com.

L'Equipe a scris zilele trecute despre conflictul dintre Nicolas Anelka si Raymond Domenech, fotbalistul spunandu-i antrenorului sau ca este "Fiu de catea".


Citeste mai multe despre   






















6911 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Presei din Ro (Duminică, 20 iunie 2010, 11:56)

    AURORA [anonim]

    Traducerea afirmatiei este integral eronata! Daca in Franta vorbele au fost reproduse integral, in Romanika ne temem de sanctiunile CNA. DAR ASTFEL NU PUTEM INTELEGE PROFUNZIMEA MESAJULUI ATACANTULUI SI NICI DE CE A FOST LUATA ACEASTA MASURA
    • +1 (3 voturi)    
      Unde e eroarea (Duminică, 20 iunie 2010, 12:24)

      Dan Patrascu [anonim] i-a raspuns lui AURORA

      Avand cateva carti traduse la activ am accesat site-ul goal.com pentru a vedea in ce sens traducerea este eronata. Desi consider ca traducerea realizata de Hotnews nu este cea mai fericita, trebuie sa recunosc ca ea nu denatureaza deloc sensul afirmatiei lui Evra. Exista doar cateva mici inadvertente:

      1. Evra nu vorbeste nicaieri de "un grup unit"
      2. Evra mentioneaza in repetate randuri ca "tradatorul" este din randul echipei si subliniaza ca "vrea sa faca rau echipei".

      Dar aceste inadvertente nu denatureaza cu nimic sensul declaratiilor lui Evra.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu la Evra se referea (Duminică, 20 iunie 2010, 12:32)

        Tino [anonim] i-a raspuns lui Dan Patrascu

        Ci la ceea ce a spus Anelka.Acel mesaj, spunea Aurora ca nu a fost tradus așa cum trebuia. Vezi că vorbește despre mesajul ATACANTULUI, iar Evra este FUNDAȘ.
        Apropo, Aurora - CNA sancționează numai media din audio-vizual nu și presa scrisă sau siteurile de internet. S-au cenzurat singuri să nu pară vulgari.
      • +1 (1 vot)    
        pute nu e catea (Duminică, 20 iunie 2010, 20:07)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dan Patrascu

        la asta se referea omul, la traducerea fiu de "catea" care ar fi trebuit sa fie fiu de curva (echivalentul celebrului figlio di putana folosit impotriva lui zidane )
  • +1 (5 voturi)    
    Pathétiques, imposteurs! (Duminică, 20 iunie 2010, 15:19)

    jderu' [anonim]

    Evra a fost jalnic ieri la conferinta de presa, presedintele FFF intervenind mai tot timpul pentru a "drege busuiocul" in fata jurnalistilor. Pentru "capitan" nu a fost grav ca un jucator isi injura si umileste antrenorul in fata intregului vestiar ci ca vorbele au ajuns in presa datorita "tradatorului".
    • -3 (3 voturi)    
      evra (Duminică, 20 iunie 2010, 17:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jderu'

      un pnldsr-ist al echipei Frantei. Adica sa bagam mizeria sub pres noi sintem destepti si publicul e prost.
  • +2 (2 voturi)    
    In (Duminică, 20 iunie 2010, 16:10)

    HESS [anonim]

    Orice caz Domenech ca antrenor nu trebuie sa fie la nationala frantei.
    • -3 (3 voturi)    
      pai pentru (Duminică, 20 iunie 2010, 17:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      matale era bun, un birocrat lacom si incompetent de tip ceausist.
      • +2 (2 voturi)    
        ?!! (Duminică, 20 iunie 2010, 18:54)

        zertty [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Haie, haide...
        sunt altii mult mai competenti si nu birocrat pentru a conduie echipa Farantei.
        Faptul a fost lasat inca la cirma echipei,spne mute despre ... Franta! :(
        • -3 (3 voturi)    
          pai exact asta am spus (Duminică, 20 iunie 2010, 19:01)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zertty

          ca la desenat nu ma prea pricep.
  • +1 (3 voturi)    
    Ar fi Cam rusinos... (Duminică, 20 iunie 2010, 21:55)

    Motanu [anonim]

    ...ca vicecampioana en-titre Franta sa fie eliminata inca din grupe !!!
  • 0 (0 voturi)    
    s (Luni, 21 iunie 2010, 11:46)

    toto [anonim]

    evra si cu ceilalti nu inteleg ca nu e vorba numai de grupul lor ci de faptul ca ei reprezinta o tara acolo. Prin modul cum se comporta ei arata lipsa de respect fata de fani nu numai fata de antrenor, asa cum e el cu lipsurile sale. Sunt penibili si aici se ajunge cand nationala este alcatuita de prea putini francezi si prea multi imigranti. Aproape cu nu exista deosebire intre Franta si Coasta de Fildes sau Camerun care sunt un fel de Franta 2 si Franta 3. Jucatori nascuti din imigranti si lansati la cluburile de juniori franceze.
  • 0 (0 voturi)    
    Franta.. (Luni, 21 iunie 2010, 17:42)

    Gigel [anonim]

    Foarte bine ca ca se duc acasa... uitati-va la echipa nationala a Frantei din anii 60 si uitati-va la cea de acum... se spune ca sunt efectele incalzirii globale.
    Ca sa joci cu daruire pentru nationala inseamna sa te patrunda sperantele milioanelor de concetateni ... sunt convins ca nu e cazul la ei, 90% emigranti ... ofera oimagine tare urata... cred ca francezilor le este tare jena ... Sa ne pazeasca Dumnezeu de o asa politita de toleranta si egalitarism... bine ca noi inca o ducem prost deci nu e vreun paradis promis la noi , inca nu prea vor Anelka-ii sa vina incoace... ura!