CM de Fotbal

Camerun - Danemarca 1-2/ Africanii, eliminati de la Cupa Mondiala

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iunie 2010, 20:28 Sport | Fotbal

Fotogalerie Camerun - Danemarca
Dupa ce a pierdut cu 2-1 partida cu Danemarca, nationala Camerunului a fost eliminata de la Cupa Mondiala, "leii neimblanziti" fiind o umba a formatiei care uimea lumea cu doar cateva turnee in urma. Africanii au deschis scorul prin Eto'o (10'), dar reusitele lui Bendter (33') si Rommedahl (61') au stabilit invingatoarea. Nordicii lupta cu Japonia pentru a ajunge in optimile competitiei.

Veniti in Africa de Sud cu gandul de a deveni prima echipa de pe continentul negru care triumfa la Cupa Mondiala, camerunezii se vad eliminati dupa doar doua partide disputate.

Eto'o si compania au condus cu 1-0, si-au creat ocazii importante de gol, dar au ratat peste masura. Bendtner si Rommedahl au adus Danemarcei primele puncte, iar echipa lui Morten Olsen poate ajunge in optimile de finala daca va trece de Japonia.

Statistica partidei Camerun - Danemarca:

Suturi spre poarta: 23-13
Suturi pe poarta: 8-6
Faulturi comise: 9-12
Posesie: 54%-46%
Off-side: 1-1
Cornere: 7-2
Cartonase galbene: 2-2
Cartonase rosii: 0-0
Distanta alergata: 99.675 metri - 106.780 metri.

Echipe:

Camerun:
16 Souleymanou, 2 Assou Ekotto, 3 Nkoulou, 5 Bassong, 6 Song, 8 Njitap, 9 Eto'o (cpt), 10 Emana, 15 Webo, 18 Eyong, 19 Mbia. Antrenor: Paul Le Guen

Danemarca:
1 Sorensen, 2 C. Poulsen, 3 Kjaer, 4 Agger, 6 Jacobsen, 8 Gronkjaer, 9 Tomasson (cpt), 10 Jorgensen, 11Bendtner, 15 Simon Poulsen, 19 Rommedahl. Antrenor: Morten Olsen


Citeste mai multe despre   























3556 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Live (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 22:14)

    uwe [anonim]

    Pentru cei care prefera sa simta mai bine atmosfera... La lipsa comentariului ma refer

    http://www.eurovisionsports.tv
    • -1 (3 voturi)    
      Fotbal slab, vikingii sunt luptatori (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 23:34)

      Eric cel Rosu [anonim] i-a raspuns lui uwe

      Pacat ca Mondialul e atat de politizat, e incredibil amestecul ideologiei in sport, din cauza criteriilor simpliste (sa aiba fiecare continent cateva echipe) sunt echipe bune care raman acasa pt ca locurile sunt ocupate de abonatii bagati "la cota".

      Ar fi mai sportiv si mai just din punct de vedere al performantei adevarate ca dupa o prima faza pe continente, de pre-selectie, sa aiba loc o faza pe grupe mondiale si sa mearga la mondial primele 24 clasate, indiferent ca sunt europene, africane, sud-americane, etc.

      Sa primeze calitatea fotbalului, nu marketingul rasial-etnic si afacerismul FIFA!

      Camerun, Ghana sau Nigeria, campioane africane, sunt absolut patetice, sunt la nivelul unor echipe mediocre sau slabe din Europa. Africa de sud e acolo pt ca a organizat turneul, insa si ei vor fi eliminati, e foarte probabil, fie de catre Franta, fie impreuna cu Franta!
  • +1 (3 voturi)    
    Draga A.I. (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 23:04)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    Mah A.I. daca tot imi cenzurezi toate comentariile macar sa iti dau un sfat pentru titlu:

    LIVE Camerun - Danemarca 1-2 (Rep II)/ 61' Rommedahl marcheaza

    devine

    LIVE Camerun - Danemarca 1-2 (Rep II)/ 61' Rommedahl (vichingul turbat) il lasa masca pe portarul de culoare!!

    Merge perfect cu restul titlurilor de nimic pe care le compui!
    • +1 (1 vot)    
      Toti africanii ? (Duminică, 20 iunie 2010, 1:02)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui VasileCelGroaznic

      Chiar ca e un titlu naspa, se intelege ca toti africanii au fost eliminati din competitie, dar mai sint Ghana si Costa de Fildes, sau aia nu is africani.....
      • +1 (1 vot)    
        deacord dar... (Duminică, 20 iunie 2010, 9:54)

        VasileCelGroaznic [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

        Titlul stirilor se schimba tot timpul.. Cateva exemple:

        1. inainte sa schimbe titlul suna ceva de genu: "leii imblanziti"
        2. dupa meciul Australia-Ghana zicea "cangurii aproape eliminati"
        3. in meciul in care Germaina a facut 1-1 dupa ce a jucat mai tot meciul in 10 oameni zice: "Germania dezamageste"

        Daca avem nevoie de senzatie/controverse/stiri bombastice urmaream scorul live pe CANCAN
  • -1 (1 vot)    
    sd (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 23:26)

    hh [anonim]

    Super meci, s-a terminat 2-1 pentru fetitzele din Danmark, putea sa fie 7-1 pentru Camerun, probabil ca ceva jucatori africani joaca sau vor juca in vest dupa cm.

    merci uwe pentru link, am putut vedea meciul, cablul a cazut dupa furtuna.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 23:35)

    skander [anonim]

    ... la o televiziune oarecare: Simon Poulsen si Christian Poulsen nu sunt inruditi. Pentru cine nu stie, Christian are parul blond spre alb, Simon e negru. Nu la par.
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi Rommedahl... (Duminică, 20 iunie 2010, 0:15)

    re [anonim]

    Eu cand aud de Rommedahl ma apuca tristetea si melancolia.... prietenii stiu de ce! :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Poateo-m avea mai putine vuvuzele! (Duminică, 20 iunie 2010, 8:22)

    Adrian C. [utilizator]

    Ce bine-mi ca africanii au fost eliminati, ei sunt cei carora le place sa sufle-n vuvuzea ... poate o sa fie mai liniste de acum incolo.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu stiam (Duminică, 20 iunie 2010, 9:47)

    Unu din multime [utilizator]

    Ca li se spune "leii africani" camerunezilor, nu "leii neimblanziti", dar ma rog, daca tot vrem sa reinventam apa calda si roata .....
  • 0 (0 voturi)    
    Africanii (Duminică, 20 iunie 2010, 12:04)

    roberto [anonim]

    Ghana / Camerun / Coasta Fildes / Nigeria

    Talent cu carul la multi jucatori. Din pacate, multa naivitate iar uneori neseriozitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo danemarca !!! (Duminică, 20 iunie 2010, 21:56)

    Motanu [anonim]

    Cat depre camerunezi...s-au cam facut de kakao !!!