CM de Fotbal

Franta, pe un butoi de pulbere/ Anelka despre Domenech: Fiu de catea

Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:14 Sport | Fotbal

Anelka, suspendat pentru jignirile aduse selectionerului
Franta a dezamagit la Cupa Mondiala, fosta campioana a lumii fiind aproape eliminata inca din faza grupelor. Lucrurile nu stau mai bine nici in vestiarul Cocosilor Galici, Nikolas Anelka si Raymond Domenech contrandu-se puternic in pauza meciului cu Mexic (pierdut cu 2-0), informeaza L'Equipe. "Fiu de catea", este expresia cu care l-a atacat atacantul lui Chelsea pe selectionerul Frantei.

Iritat de jocul slab al elevilor sai, "Nostradamus" Domenech s-a luat de Anelka pe tunelul catre vestiare (l-a amenintat cu schimbarea pe fotbalist). Totul s-a intamplat in pauza meciului cu Mexic. Scorul era inca 0-0, dar evolutia Cocosilor era una sub asteptari.

In momentul in care selectionerul l-a atacat, Anelka a rabufnit catre antrenorul sau, spunandu-i acestuia (pe langa multe alte lucruri care nu pot fi reproduse): "Fiu de catea". Finalul a fost unul cat se poate de normal: Andre-Pierre Gignac i-a luat locul in echipa lui Anelka in a doua repriza.

Domenech nu este un personaj prea iubit in Franta, tehnicianul fiind atacat atat de suporteri, oficiali, cat si de elevii sai din prima reprezentativa. De-a lungul timpului, nume mari precum Zinedine Zidane, Thierry Henry sau Nikolas Anelka criticandu-l pe antrenor.

Domenech va fi inlocuit dupa turneul final din Africa de Sud de catre fostul international francez Laurent Blanc.

8157 vizualizari

• +5 (5 voturi)
    Franta, pe un butoi de pulbere (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 13:53)

Mariana [anonim]

A uitat Franta cum i-a facut presa franceza pe fotbalistii romani ?
  • +9 (9 voturi)
    precizare (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:03)

alex [anonim]

traducerea din titlu este... extrem, dar extrem de.... eufemistica.
  • 0 (12 voturi)
    Unde scrie... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:04)

Ililie [utilizator]

fiu de catea? Eu citesc pe fotografie fiu de tarfa sau fiu de prostituata. Romanii sunt mai cu mot, pentru ei curva este o catea. Ce sa facem, ne animalizam din ce in ce mai mult...
    • 0 (4 voturi)
      engleza (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 16:28)

gog [anonim] i-a raspuns lui Ililie

e un pic subtil...desi traducerea e din fr in ro, totusi se trece prin en unde catea inseamna curva
  • +6 (10 voturi)
    ??? (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 16:04)

S [anonim]

De ce jigniti cainii ???
  • +1 (3 voturi)
    Era de asteptat! (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 19:40)

vlad007 [anonim]

Orgoliul francezilor este ranit, vicecampioana mondiala practic este eliminata. Doar o minune o mai poate salva , numai ca afirmatia este valabila si pentru adversara lor, Africa de Sud! Un meci egal intre Uruguay si Mexic va reduce meciul derby Africa de Sud - Franta la un amical fara miza! Numai o victorie a Uruguayului coroborata cu victoria Frantei impotriva selectionatei tarii gazda Bafana Bafana poate aduce calificarea! Anelka nu a stralucit vreodata, Thierry Henry nu joaca, Benzema nu a fost selectionat, Ribery pare ametit, cine vreti sa joace? Iar Domenech este expresia mediocritatii in tara lui Platini si Zidane!